fot. Quick-Step Floors

Jeszcze pod koniec 2018 roku nie było oficjalnego potwierdzenia, ale niedawno w drużynie Deceuninck-Quick Step zapadła ostateczna decyzja – drugi kolarz hiszpańskiej Vuelty zadebiutuje w tym sezonie w Tour de France. Oto, co Enric Mas ma do powiedzenia w tej sprawie. 

Są ludzie, którzy mówią, że pomijam jeden krok – Giro, ale dwukrotnie startowałem we Vuelcie. Nie wiem, czy jestem rzeczywiście przygotowany do Touru, ale ja czuję, że tak. Gdy myślę o pierwszym tygodniu, to wyobrażam sobie napięcie i wiele kraks, ale wraz z upływem dni powinno robić się coraz spokojniej

– powiedział portalowi Cyclingnews Enric Mas.

Niektórzy kreślą porównania pomiędzy nim a Alberto Contadorem, który w 2007 roku, w swoim drugim starcie w wielkim tourze, wygrał Tour de France. Urodzony na Majorce Mas traktuje to raczej jako żart i nie ma zamiaru sprowadzać przez to na swoje barki jeszcze większej presji niż ta, którą wywiera na sobie sam.

Osobiście chcę ten wyścig wygrać. Teraz jadę tam, by go poznać. Nigdy nie brałem w nim udziału, ale zobaczymy, co się wydarzy

– dodał Mas.

Mówiąc o potencjale Masa w kontekście wielkich tourów niczym bumerang wraca temat drużyny, czyli Deceuninck-Quick Step, która odnosi mnóstwo zwycięstw, ale specjalizuje się w sprintach i w wyścigach jednodniowych.

Mas jednak dostrzega w tym zalety, ponieważ uważa, że jeśli ścigałby się w na przykład Team Sky lub w Movistarze, to nie miałby wolnej ręki chociażby w ubiegłorocznej hiszpańskiej Vuelcie.

Gdybym odszedł do Sky czy do Movistaru, nie miałbym takiego statusu [jak w Quick Stepie] lub czegoś takiego. Tam jest wielu kolarzy, którzy czekają na swoją kolej. Być może nawet nie wystartowałbym w żadnym wielkim tourze. Zaś w tej drużynie wziąłem udział w dwóch, a w jednym z nich stanąłem nawet na podium

– zauważył Mas.

24-latkowi kontrakt kończy się wraz z rozpoczętym właśnie rokiem 2019. Tymczasem szef drużyny Deceuninck-Quick Step Patrick Lefevere obiecał na łamach portalu Cyclingnews, że jeśli Mas zostanie z jego składem do 2021 roku, to wtedy zapewni mu takich pomocników, “na jakich zasługuje”.