Foto: Santos Tour Down Under

Amanda Spratt (Mitchelton – Scott) wygrała klasyfikację generalną Santos Women’s Tour Down Under. Ostatni etap dla Chloe Hosking (Alé Cipollini).

Kryterium w Adelajdzie było areną czwartego, a zarazem ostatniego etapu australijskiego wyścigu. Panie miały do pokonania 25 okrążeń o łącznej długości prawie 43. kilometrów. Zapowiadało się szybkie ściganie.

Co sześć okrążeń mieliśmy punktowany sprint. Na pierwszym najszybsza była Chloe Hosking (Alé Cipollini). Niestety nie obyło się także bez kraks.

Tuż przed drugim lotnym finiszem upadek zaliczyły między innymi dwie zawodniczki Trek – Segafredo Women Letizia Paternoster i Tayler Wiles. Na tej rundzie wygrała Sarah Roy (Mitchelton – Scott).

Przy szybkim tempie nie udawało się zawiązać ucieczki i na trzeciej premii także walczył cały peleton, a ponownie najmocniejsza okazała się Hosking.

Zgodnie z oczekiwaniami o zwycięstwie na etapie decydował finisz z dużej grupy. Tam po raz kolejny swoją świetną dyspozycję potwierdziła
Chloe Hosking (Alé Cipollini). Druga była Letizia Paternoster (Trek – Segafredo Women ), a trzecia Rachele Barbieri (Bepink).

Cały wyścig padł łupem Amandy Spratt (Mitchelton – Scott). Australijka wygrała tutaj trzeci raz z rzędu!

Wyniki ostatniego etapu :

1 HOSKING, Chloe (AUS) Ale Cipollini 1:02:38
2 PATERNOSTER, Letizia (ITA) Trek-Segafredo 0:00:00
3 BARBIERI, Rachele (ITA) BePink 0:00:00
4 ROY, Sarah (AUS) Mitchelton Scott 0:00:00
5 JACKSON, Alison (CAN) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:00:00
6 SIERRA, Arlenis (CUB) Astana Women’s Team 0:00:00
7 MUÑOZ GRANDON, Paola Andrea (CHI) Swapit Agolico 0:00:00
8 HANSON, Lauretta (AUS) Trek-Segafredo 0:00:00
9 CURE, Amy (AUS) Specialized Women’s Racing 0:00:00
10 ELVIN, Gracie (AUS) Mitchelton Scott 0:00:00
11 KOREVAAR, Jeanne (NED) CCC-Liv 0:00:00
12 MUNDY, Jessica (AUS) Gusto StepFWD KOM p/b Suzuki 0:00:00
13 DOEBEL-HICKOK, Krista (USA) Rally UHC Cycling 0:00:00
14 RAYNOLDS, Matilda (AUS) Specialized Women’s Racing 0:00:00
15 NEYLAN, Rachel (AUS) Team UniSA-Australia 0:00:00
16 HEATHER, Taryn (AUS) Specialized Women’s Racing 0:00:00
17 KASPER, Romy (GER) Ale Cipollini 0:00:00
18 STEPHENS, Lauren (USA) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:00:00
19 BERTEAU, Victoire (FRA) Doltcini – Van Eyck Sport UCI Women Cycling 0:00:00
20 SALAZAR VAZQUEZ, Lizbeth Yareli (MEX) Astana Women’s Team 0:00:00
21 ROPER, Emily (AUS) Team UniSA-Australia 0:00:00
22 BOOTH, Anna (AUS) Sydney Uni – Staminade 0:00:00
23 SALCEDO ZAMBRANO, Jannie Milena (COL) Swapit Agolico 0:00:00
24 JAMIESON, Amanda (NZL) Vantage New Zealand National Team 0:00:00
25 SPRATT, Amanda (AUS) Mitchelton Scott 0:00:00
26 SKALNIAK, Agnieszka (POL) CCC-Liv 0:00:00
27 DEMEY, Valerie (BEL) CCC-Liv 0:00:00
28 LONGO BORGHINI, Elisa (ITA) Trek-Segafredo 0:00:00
29 KITCHEN, Lauren (AUS) Team UniSA-Australia 0:00:00
30 WHITEHOUSE, Georgia (AUS) Sydney Uni – Staminade 0:00:00
31 PRATT, Jessica (AUS) Sydney Uni – Staminade 0:00:00
32 ANDERSON, Grace (NZL) Vantage New Zealand National Team 0:00:00
33 FRASER, Elyse (NZL) Vantage New Zealand National Team 0:00:00
34 GUNNING, Jaime (AUS) Specialized Women’s Racing 0:00:00
35 WINDER, Ruth (USA) Trek-Segafredo 0:00:00
36 RAGUSA, Katia (ITA) BePink 0:00:00
37 KENNEDY, Lucy (AUS) Mitchelton Scott 0:00:00
38 BROWN, Grace (AUS) Mitchelton Scott 0:00:00
39 FISHER-BLACK, Niamh (NZL) Vantage New Zealand National Team 0:00:00
40 MALSEED, Shannon (AUS) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:00:09
41 BLAIS, Marie Soleil (CAN) Astana Women’s Team 0:00:09
42 BERGEN, Sara (CAN) Rally UHC Cycling 0:00:09
43 WATTS, Emily (AUS) Sydney Uni – Staminade 0:00:09
44 RIABCHENKO, Tetiana (UKR) Doltcini – Van Eyck Sport UCI Women Cycling 0:00:09
45 RICARDO, Gina (AUS) Sydney Uni – Staminade 0:00:09
46 ANKUDINOFF, Ashlee (AUS) Specialized Women’s Racing 0:00:09
47 KUIJPERS, Evy (NED) CCC-Liv 0:00:09
48 COBB, Alice (GBR) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:00:14
49 PAINE, Deborah (NZL) Vantage New Zealand National Team 0:00:14
50 RODRIGUEZ GUTIERREZ, Carolina (MEX) Astana Women’s Team 0:00:14
51 MCCALLUM, Kirsty (NZL) Vantage New Zealand National Team 0:00:14
52 VANDENBULCKE, Jesse (BEL) Doltcini – Van Eyck Sport UCI Women Cycling 0:00:14
53 LUCAS, Sharlotte (NZL) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:00:14
54 LEBEDEV, Veronica (AUS) Gusto StepFWD KOM p/b Suzuki 0:00:14
55 STANNARD, Elizabeth (AUS) Gusto StepFWD KOM p/b Suzuki 0:00:14
56 BARRERA ESPARZA, Anet (MEX) Swapit Agolico 0:00:14
57 BLOOR, Ella (AUS) Specialized Women’s Racing 0:00:14
58 STEIGENGA, Nicole (NED) BePink 0:00:14
59 RAMÍREZ FREGOSO, Andrea (MEX) Swapit Agolico 0:00:14
60 VAN ‘T GELOOF, Maria Apolonia (NED) Ale Cipollini 0:00:14
61 YONAMINE, Eri (JPN) Ale Cipollini 0:00:14
62 VAN VELZEN, Bryony (NED) Doltcini – Van Eyck Sport UCI Women Cycling 0:00:14
63 FRANZ, Heidi (USA) Rally UHC Cycling 0:00:14
64 MACDONALD, Nicola (AUS) Gusto StepFWD KOM p/b Suzuki 0:00:14
65 MARKUS, Riejanne (NED) CCC-Liv 0:00:14
66 PIRRONE, Elena (ITA) Astana Women’s Team 0:00:14
67 SANTOYO PEREZ, Brenda Andrea (MEX) Swapit Agolico 0:00:14
68 ALEXANDRE REIS, Daniela Da Conceição (POR) Doltcini – Van Eyck Sport UCI Women Cycling 0:00:21
69 VARGAS BARRIENTOS, Maria Jose (CRC) Swapit Agolico 0:00:23
70 MEDVEDOVA, Tereza (SVK) BePink 0:00:23
71 VALSECCHI, Silvia (ITA) BePink 0:00:23
72 WILLIAMS, Georgia (NZL) Mitchelton Scott 0:00:23
73 ELLSAY, Gillian (CAN) Rally UHC Cycling 0:00:23
74 QUAGLIOTTO, Nadia (ITA) Ale Cipollini 0:00:23
75 WIASAK, Rebecca (AUS) Team UniSA-Australia 0:00:34
76 TALBOT, Josie (AUS) Team UniSA-Australia 0:00:50
77 WILES, Tayler (USA) Trek-Segafredo 0:00:52
78 VEKEMANS, Anisha (BEL) Doltcini – Van Eyck Sport UCI Women Cycling 0:01:31
79 MICKEY, Abigail (USA) Rally UHC Cycling 0:02:03
80 RAIMONDI, Jessica (ITA) Ale Cipollini 0:03:12
DNF LOUW, Anya (AUS) Team UniSA-Australia

Końcowa klasyfikacja generalna :

1 SPRATT, Amanda (AUS) Mitchelton Scott 10:27:26
2 KENNEDY, Lucy (AUS) Mitchelton Scott 0:00:49
3 NEYLAN, Rachel (AUS) Team UniSA-Australia 0:00:53
4 DOEBEL-HICKOK, Krista (USA) Rally UHC Cycling 0:00:55
5 JACKSON, Alison (CAN) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:01:08
6 GUNNING, Jaime (AUS) Specialized Women’s Racing 0:01:09
7 STEPHENS, Lauren (USA) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:01:34
8 HEATHER, Taryn (AUS) Specialized Women’s Racing 0:01:37
9 ROPER, Emily (AUS) Team UniSA-Australia 0:01:52
10 WINDER, Ruth (USA) Trek-Segafredo 0:01:54
11 KITCHEN, Lauren (AUS) Team UniSA-Australia 0:02:19
12 BROWN, Grace (AUS) Mitchelton Scott 0:02:21
13 FISHER-BLACK, Niamh (NZL) Vantage New Zealand National Team 0:03:00
14 RODRIGUEZ GUTIERREZ, Carolina (MEX) Astana Women’s Team 0:03:00
15 RAGUSA, Katia (ITA) BePink 0:03:07
16 RAYNOLDS, Matilda (AUS) Specialized Women’s Racing 0:03:21
17 STANNARD, Elizabeth (AUS) Gusto StepFWD KOM p/b Suzuki 0:03:24
18 ANDERSON, Grace (NZL) Vantage New Zealand National Team 0:03:27
19 LONGO BORGHINI, Elisa (ITA) Trek-Segafredo 0:03:27
20 MALSEED, Shannon (AUS) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:03:30
21 PRATT, Jessica (AUS) Sydney Uni – Staminade 0:03:31
22 RIABCHENKO, Tetiana (UKR) Doltcini – Van Eyck Sport UCI Women Cycling 0:03:38
23 WHITEHOUSE, Georgia (AUS) Sydney Uni – Staminade 0:03:39
24 SIERRA, Arlenis (CUB) Astana Women’s Team 0:03:56
25 PATERNOSTER, Letizia (ITA) Trek-Segafredo 0:03:59
26 MCCALLUM, Kirsty (NZL) Vantage New Zealand National Team 0:04:10
27 KASPER, Romy (GER) Ale Cipollini 0:04:27
28 FRASER, Elyse (NZL) Vantage New Zealand National Team 0:04:32
29 BERGEN, Sara (CAN) Rally UHC Cycling 0:04:39
30 BOOTH, Anna (AUS) Sydney Uni – Staminade 0:04:46
31 LUCAS, Sharlotte (NZL) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:04:49
32 VANDENBULCKE, Jesse (BEL) Doltcini – Van Eyck Sport UCI Women Cycling 0:04:51
33 WILLIAMS, Georgia (NZL) Mitchelton Scott 0:05:09
34 YONAMINE, Eri (JPN) Ale Cipollini 0:05:13
35 PIRRONE, Elena (ITA) Astana Women’s Team 0:05:23
36 COBB, Alice (GBR) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:05:34
37 JAMIESON, Amanda (NZL) Vantage New Zealand National Team 0:05:52
38 LEBEDEV, Veronica (AUS) Gusto StepFWD KOM p/b Suzuki 0:05:55
39 BLAIS, Marie Soleil (CAN) Astana Women’s Team 0:06:09
40 WILES, Tayler (USA) Trek-Segafredo 0:06:30
41 QUAGLIOTTO, Nadia (ITA) Ale Cipollini 0:06:34
42 ELVIN, Gracie (AUS) Mitchelton Scott 0:06:37
43 MUÑOZ GRANDON, Paola Andrea (CHI) Swapit Agolico 0:06:44
44 PAINE, Deborah (NZL) Vantage New Zealand National Team 0:07:07
45 ANKUDINOFF, Ashlee (AUS) Specialized Women’s Racing 0:07:11
46 RICARDO, Gina (AUS) Sydney Uni – Staminade 0:07:28
47 CURE, Amy (AUS) Specialized Women’s Racing 0:07:35
48 ROY, Sarah (AUS) Mitchelton Scott 0:07:49
49 RAMÍREZ FREGOSO, Andrea (MEX) Swapit Agolico 0:08:26
50 DEMEY, Valerie (BEL) CCC-Liv 0:08:38
51 MUNDY, Jessica (AUS) Gusto StepFWD KOM p/b Suzuki 0:08:55
52 FRANZ, Heidi (USA) Rally UHC Cycling 0:08:56
53 BARRERA ESPARZA, Anet (MEX) Swapit Agolico 0:09:15
54 MARKUS, Riejanne (NED) CCC-Liv 0:09:34
55 HANSON, Lauretta (AUS) Trek-Segafredo 0:09:44
56 WATTS, Emily (AUS) Sydney Uni – Staminade 0:09:52
57 SALAZAR VAZQUEZ, Lizbeth Yareli (MEX) Astana Women’s Team 0:09:53
58 KUIJPERS, Evy (NED) CCC-Liv 0:10:00
59 BERTEAU, Victoire (FRA) Doltcini – Van Eyck Sport UCI Women Cycling 0:10:16
60 WIASAK, Rebecca (AUS) Team UniSA-Australia 0:10:21
61 KOREVAAR, Jeanne (NED) CCC-Liv 0:10:24
62 VARGAS BARRIENTOS, Maria Jose (CRC) Swapit Agolico 0:10:59
63 SKALNIAK, Agnieszka (POL) CCC-Liv 0:11:05
64 HOSKING, Chloe (AUS) Ale Cipollini 0:11:28
65 BLOOR, Ella (AUS) Specialized Women’s Racing 0:11:54
66 STEIGENGA, Nicole (NED) BePink 0:12:16
67 SALCEDO ZAMBRANO, Jannie Milena (COL) Swapit Agolico 0:12:45
68 MACDONALD, Nicola (AUS) Gusto StepFWD KOM p/b Suzuki 0:12:47
69 ELLSAY, Gillian (CAN) Rally UHC Cycling 0:15:16
70 TALBOT, Josie (AUS) Team UniSA-Australia 0:15:40
71 SANTOYO PEREZ, Brenda Andrea (MEX) Swapit Agolico 0:18:59
72 MICKEY, Abigail (USA) Rally UHC Cycling 0:20:14
73 MEDVEDOVA, Tereza (SVK) BePink 0:21:42
74 VAN ‘T GELOOF, Maria Apolonia (NED) Ale Cipollini 0:22:54
75 ALEXANDRE REIS, Daniela Da Conceição (POR) Doltcini – Van Eyck Sport UCI Women Cycling 0:22:57
76 VALSECCHI, Silvia (ITA) BePink 0:24:22
77 BARBIERI, Rachele (ITA) BePink 0:26:02
78 VEKEMANS, Anisha (BEL) Doltcini – Van Eyck Sport UCI Women Cycling 0:26:03
79 VAN VELZEN, Bryony (NED) Doltcini – Van Eyck Sport UCI Women Cycling 0:36:14
80 RAIMONDI, Jessica (ITA) Ale Cipollini 0:41:59