fot. Lotto-Soudal

Caleb Ewan (Lotto-Soudal) zdołał uniknąć kraksy na ostatnim okrążeniu, a potem pokonać o długość roweru Petera Sagana (BORA-hansgrohe). Najlepszy z całej reszty był Alex Edmondson (Mitchelton-Scott).

Kryterium Down Under Classic trwało godzinę plus jedno okrążenie (każde po 1,7 km).

Już pod koniec pierwszego uformowała się pierwsza ucieczka w składzie: William Clarke (Trek-Segafredo), Lachlan Morton (EF Education-First Drapac) oraz Neil van der Ploeg (Australia). Ich przewaga wynosiła 25 sekund.

Kwartet ten został doścignięty na szesnastym okrążeniu i zaraz potem oderwała się od peletonu kolejna czteroosobowa grupa z m.in. Manuele Boaro (Astana) w składzie.

Takie drużyny jak FDJ, CCC i EF Education również próbowały zorganizować ucieczki, ale nie było to możliwe wobec “podkręcenia” tempa przez te mające w swoich szeregach faworytów do zwycięstwa, czyli Lotto-Soudal, Bahrain-Meridę i BORĘ.

Pół kilometra przed metą wydarzyła się kraksa, w której znalazł się m.in. jeden z pretendentów do końcowego triumfu – Elia Viviani (Deceuninck-Quick Step).

W ostatni zakręt jako pierwszy wszedł Daniel Oss (BORA-hansgrohe), który próbował ubiec sprinterów, ale perfekcyjne rozprowadzenie dla Caleba Ewana zaprezentował Roger Kluge, dzięki czemu Australijczyk może cieszyć się pierwszym znaczącym zwycięstwem w sezonie 2019.

Wyniki Down Under Classic 2019:

1 Caleb Ewan (Aus) Lotto Soudal 1:03:59  
2 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe    
3 Alex Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott    
4 Roger Kluge (Ger) Lotto Soudal 0:00:02  
5 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe 0:00:04  
6 Owain Doull (GBr) Team Sky 0:00:05  
7 Luke Rowe (GBr) Team Sky 0:00:09  
8 Luis León Sánchez (Spa) Astana Pro Team    
9 Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin    
10 Francisco Ventoso (Spa) CCC Team    
11 Davide Ballerini (Ita) Astana Pro Team    
12 Mikkel Frølich Honore (Den) Deceuninck – Quick-Step    
13 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ 0:00:17  
14 Dylan van Baarle (Ned) Team Sky    
15 Lluís Guillermo Mas Bonet (Spa) Movistar Team    
16 Max Walscheid (Ger) Team Sunweb    
17 Tadej Pogacar (Slo) UAE Team Emirates    
18 Michael Woods (Can) EF Education First Pro Cycling    
19 Clement Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale    
20 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain-Merida    
21 Daniel Hoelgaard (Nor) Groupama-FDJ    
22 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb 0:00:22  
23 Dries Devenyns (Bel) Deceuninck – Quick-Step 0:00:27  
24 Michael Valgren Andersen (Den) Dimension Data 0:00:32  
25 Lars Ytting Bak (Den) Dimension Data    
26 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates    
27 Jasper Philipsen (Bel) UAE Team Emirates    
28 Manuele Boaro (Ita) Astana Pro Team    
29 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale    
30 Ruben Guerreiro (Por) Katusha-Alpecin    
31 Carl Fredrik Hagen (Nor) Lotto Soudal    
32 Lukasz Owsian (Pol) CCC Team    
33 Max Kanter (Ger) Team Sunweb    
34 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo 0:00:41  
35 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky    
36 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale    
37 Adam Blythe (GBr) Lotto Soudal 0:00:55  
38 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal    
39 Rafael Valls (Spa) Movistar Team    
40 Rubén Fernandez (Spa) Movistar Team    
41 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates    
42 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo    
43 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida    
44 Chris Hamilton (Aus) Team Sunweb 0:00:59  
45 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott    
46 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale    
47 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott    
48 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb    
49 Dylan Sunderland (Aus) UniSA-Australia    
50 Cees Bol (Ned) Team Sunweb    
51 Jakub Mareczko (Ita) CCC Team    
52 Remi Cavagna (Fra) Deceuninck – Quick-Step    
53 Robert Gesink (Ned) Team Jumbo-Visma    
54 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott    
55 Nicholas Dlamini (RSA) Dimension Data    
56 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe    
57 Neil van der Ploeg (Aus) UniSA-Australia 0:01:17  
58 Michael Potter (Aus) UniSA-Australia    
59 Héctor Carretero (Spa) Movistar Team    
60 Marcel Sieberg (Ger) Bahrain-Merida 0:01:19  
61 Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale    
62 Kilian Frankiny (Swi) Groupama-FDJ    
63 Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe 0:01:21  
64 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe    
65 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe    
66 Szymon Sajnok (Pol) CCC Team    
67 Oscar Gatto (Ita) Bora-Hansgrohe    
68 Leo Vincent (Fra) Groupama-FDJ    
69 Jason Lea (Aus) UniSA-Australia 0:01:24  
70 Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal    
71 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo 0:01:26  
72 Jaime Castrillo (Spa) Movistar Team    
73 Steve Morabito (Swi) Groupama-FDJ    
74 Jens Debusschere (Bel) Katusha-Alpecin    
75 Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin    
76 Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team    
77 Alberto Bettiol (Ita) EF Education First Pro Cycling 0:01:29  
78 Lachlan Morton (Aus) EF Education First Pro Cycling    
79 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team    
80 Vyacheslav Kuznetsov (Rus) Katusha-Alpecin    
81 Dmitry Strakhov (Rus) Katusha-Alpecin    
82 Wout Poels (Ned) Team Sky    
83 Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo    
84 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky    
85 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team    
86 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates    
87 Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates    
88 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin 0:01:33  
89 Lennard Hofstede (Ned) Team Jumbo-Visma    
90 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo-Visma    
91 Michael Storer (Aus) Team Sunweb 0:01:35  
92 Christian Knees (Ger) Team Sky    
93 Thomas Scully (NZl) EF Education First Pro Cycling    
94 Phil Bauhaus (Ger) Bahrain-Merida    
95 Ryan Mullen (Irl) Trek-Segafredo 0:01:38  
96 Patrick Bevin (NZl) CCC Team    
97 Joey Rosskopf (USA) CCC Team    
98 Miles Scotson (Aus) Groupama-FDJ    
99 William Clarke (Aus) Trek-Segafredo    
100 George Bennett (NZl) Team Jumbo-Visma    
101 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ    
102 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale    
103 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal 0:01:41  
104 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida    
105 James Whelan (Aus) EF Education First Pro Cycling 0:01:44  
106 Tom Leezer (Ned) Team Jumbo-Visma 0:01:48  
107 Scott Davies (GBr) Dimension Data 0:01:50  
108 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data    
109 Ben O’Connor (Aus) Dimension Data    
110 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team 0:01:51  
111 Richie Porte (Aus) Trek-Segafredo 0:02:00  
112 Tom Jelte Slagter (Ned) Dimension Data    
113 Ayden Toovey (Aus) UniSA-Australia    
114 Chris Harper (Aus) UniSA-Australia    
115 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott    
116 Maarten Wynants (Bel) Team Jumbo-Visma    
117 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:11  
118 Rohan Dennis (Aus) Bahrain-Merida    
119 James Knox (GBr) Deceuninck – Quick-Step 0:02:25  
120 Fabio Sabatini (Ita) Deceuninck – Quick-Step 0:02:34  
121 Elia Viviani (Ita) Deceuninck – Quick-Step    
122 Ivo Oliveira (Por) UAE Team Emirates 0:02:36  
123 Michael Mørkøv (Den) Deceuninck – Quick-Step 0:02:47  
124 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton-Scott 0:03:01  
125 Danny van Poppel (Ned) Team Jumbo-Visma 0:03:33  
126 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida 0:04:26  
DNF Mitchell Docker (Aus) EF Education First Pro Cycling    
DNF Daniel McLay (GBr) EF Education First Pro Cycling    
DNF Eduard Prades Reverte (Spa) Movistar Team    
DNF Victor de la Parte (Spa) CCC Team    
DNF Nick White (Aus) UniSA-Australia