fot. Team Sky

Włodarze Team Sky za pośrednictwem strony internetowej zespołu poinformowali, że sezon 2019 będzie ostatnim, w którym ekipa wspierana będzie przez medialnego giganta. Nie jest to jednak jednoznaczne z likwidacją zespołu. „Myślimy o przyszłości i współpracy z nowym partnerem, jeżeli pojawi się taka szansa” – czytamy.

Decyzja o wycofaniu się Sky z kolarstwa jest zapewne związana z przejęciem przedsiębiorstwa przez Comcast – największy na świecie, amerykański koncern mediowy, w którego rękach znajdują się między innymi sieć telewizyjna NBC. Doszło do niego pod koniec września tego roku. Właściciela zmienił również inny podmiot wspierający drużynę Brailsforda – 21st Century Fox, który trafił pod skrzydła Disneya.

Po blisko dziesięciu latach zaangażowania w kolarstwo, mogę być dumny z tego, ile udało się na tym polu osiągnąć. Koniec 2019 roku to jednak właściwy moment, by ruszyć dalej i skupić się na innych inicjatywach

– wyjaśniał CEO Sky, Jeremy Darroch. Wycofanie się zarówno jego korporacji, jak i 21st Century Fox ze sponsorowania grupy kolarskiej oznacza, że jej dalsze istnienie stoi pod dużym znakiem zapytania. Brailsford i spółka mają bowiem zaledwie kilka miesięcy na to, by znaleźć nowych sponsorów, zdolnych wyłożyć budżet zbliżony do tego, jakim ekipa operowała w ostatnich latach. Według Velonews, w sezonie 2018 była to kwota około 40 milionów euro. Brytyjczycy dysponowali zdecydowanie największymi środkami spośród wszystkich drużyn World Tour.

Podczas, gdy Sky żegna się z nami wraz z końcem nadchodzącego roku, wciąż myślimy o przyszłości i współpracy z nowym partnerem, jeżeli pojawi się taka szansa. W tym momencie chcę jedynie podziękować wszystkim zawodnikom i sztabowi drużyny oraz kibicom, którzy wspierali nas w trakcie całej przygody

– komentował Brailsford, który podkreślił jednocześnie, że przed ekipą “kolejny ekscytujący rok”.

O tym, że jest to decyzja dość niespodziewana i nagła świadczyć może fakt, że jeszcze niedawno powszechnie informowano o tym, że zespół w obecnym kształcie zachowa ciągłość co najmniej do 2021 roku. Ponadto, długoterminowe umowy z ekipą podpisało wielu zawodników, w tym triumfator tegorocznej edycji Tour de France – Geraint Thomas, który mimo wielu ofert od innych zespołów wybrał Sky, wiążąc się z nim na trzy lata.

Sky w zawodowym peletonie istnieje od 2010 roku. W ciągu ośmiu lat dotychczasowej działalności kolarze tej ekipy zanotowali łącznie sześć zwycięstw w klasyfikacji generalnej Tour de France oraz po jednym triumfie w Giro d’Italia i Vuelta a Espana. Łącznie drużyna ma na koncie aż 322 wygrane. W 2019 roku jej zawodnikami będzie dwóch Polaków: Michał Gołaś i Michał Kwiatkowski.