fot. ASO/Marie-Christine Lieu

Zwycięzca Tour de France został wybrany Sportową Osobowością Roku w Walii.

Geraint Thomas (Sky) pod koniec lipca zwyciężył jako pierwszy Walijczyk na Wielkiej Pętli. Ten triumf spowodował, że został głównym faworytem plebiscytu na sportową osobowość w swoim kraju. Wczoraj okazało się, że udało mu się po raz drugi w karierze odebrać tę nagrodę.

W publicznym głosowaniu “G” pokonał mistrza świata w snookerze Marka Williamsa i Laurę Deas, która zdobyła na IO w Pyeongchang brązowy medal w skeletonie.

Sama nominacja pokazała mi, że zrobiłem coś wyjątkowego w tym roku. Bardzo się cieszę, że ludzie głosowali na mnie. Kiedy byłem mały to zawsze oglądałem w telewizji ten plebiscyt, a teraz go wygrywam

– powiedział dla BBC Sport Wales kolarz ekipy Sky.

Thomas został także nominowany do Brytyjskiej Osobowości Sportowej Roku. W tym plebiscycie bukmacherzy dają mu podobne szanse, jakie ma piłkarz Tottenhamu i reprezentacji Anglii – Harry Kane.

W przypadku wygranej Thomasa byłby on piątym kolarzem, który dostąpiłby takiego zaszczytu. Wcześniej w plebiscycie triumfowali: Tom Simpson (1965), Chris Hoy (2008), Mark Cavendish (2011) oraz Bradley Wiggins (2012).