źr. Manzana-Postobon (facebook)

32-letni Kolumbijczyk, Fabio Duarte, będzie w kolejnym sezonie zawodnikiem rodzimego Medellin. Rutynowany zawodnik długo poszukiwał zespołu w Europie, a jego celem był występ w przyszłorocznym Giro d’Italia.

Duarte, który w 2013 i 2014 roku był bliski zgarnięcia etapowych skalpów w Corsa Rosa (trzykrotnie zajmował drugie miejsca) po rozstaniu z prokontynentalnym Manzana-Postobon miał szansę na związanie się z worldtourowym UAE-Team Emirates. Ostatecznie jednak zespół ten zdecydował się na podpisanie umowy z innym Kolumbijczykiem, Juanem Sebastianem Molano.

Inną opcją dla 32-latka było Androni-Giocatolli – zwycięzca Copa Italia i tym samym „pewniak” do otrzymania dzikiej karty na Giro. Także i z przenosin do drużyny Gianniego Savio nic jednak nie wyszło, a Duarte – bardzo dobry góral – znalazł się na peryferiach zawodowego kolarstwa.

Zawodnik związał się umową z ekipą Medellin, gdzie występować będzie razem z m.in. Oscarem Sevillą i mającym worldtourowe doświadczenie Edwardem Beltranem.

Obok wspomnianych już miejsc na podium etapów Giro d’Italia, największym sukcesem w karierze Duarte jest etapowe zwycięstwo w Giro del Trentino (obecnie Tour of The Alps) w 2011 roku. Pokonał wtedy Tiago Machado i Michele Scarponiego.