fot. Yorkshire 2019

W Innsbrucku, gdzie trwają tegoroczne mistrzostwa świata, ujawniono trasę i program kolejnych, które odbędą się w brytyjskim Yorkshire. Rywalizacja o tęczowe koszulki w różnych dyscyplinach i kategoriach potrwa od 21 do 29 września. 

Jazda drużynowa w nowym formacie, czyli z udziałem narodowych drużyn mieszanych,  zostanie rozegrana 22 września.

Mężczyźni wystartują pierwsi. Kobiety zaś włączą się do rywalizacji, gdy drugi męski zawodnik przekroczy linię mety. Ostateczny czas zostanie zmierzony drugiej kolarce, która przekroczy linię mety

– napisano w oficjalnym oświadczeniu prasowym.

We wtorek 24 września odbędą się: jazda indywidualna na czas elity kobiet i mężczyzn do lat 23. Dystans z Ripon do Harrogate dla obu kategorii będzie liczył 32,5 km.

Kolejnego dnia, czyli 25 września do samotnej walki z czasem wyruszą panowie z elity. Będą musieli pokonać 54 kilometry z Northallerton do Harrogate.

Wyścig elity kobiet ze startu wspólnego tradycyjnie odbędzie się w sobotę 28 września. Na 149,5- kilometrową trasę wyruszą z Bradford i zakończą rywalizację trzema okrążeniami w Harrogate.

Z kolei mężczyźni wystartują do walki o jedną z najbardziej prestiżowych koszulek w kolarstwie z Leeds i aż po 284,5 kilometrach będę finiszowali również w Harrogate, wokół którego zrobią siedem okrążeń.

Na prezentacji trasy MŚ w Yorkshire w Innsbrucku byli obecni m.in.: szef Welcome to Yorkshire sir Gary Verity, prezydent Międzynarodowej Unii Kolarskiej David Lappartient, szefowa British Cycling Julie Harrington oraz brytyjscy kolarze Alex Dowsett i Hayley Simmonds.

Mistrzostwa świata w Yorkshire zainaugurują nowy format jazdy drużynowej na czas. UCI chce zastąpić w ten sposób rywalizację klubów zmaganiami mężczyzn i kobiet z jednego kraju. Nie mogę się doczekać tych zawodów, których celem jest zwiększenie atrakcyjności szosowych mistrzostw świata w kolarstwie, wyróżnienie obu płci i zaprezentowanie narodowych drużyn i ich zawodników

– powiedział David Lappartient.

Pełny program MŚ 2019:

Dzień pierwszy, 21 września:  Beverley-Tadcaster-Wetherby-Harrogate Circuit – Para-cycling Road Races (C1 Event)

Dzień drugi 22 września: September: Harrogate Circuit – mieszana jazda drużynowa na czas – 28km (two circuits)

Dzień trzeci 23 września: Harrogate Circuit – jazda indywidualna na czas juniorek – 14km (one circuit) oraz jazda indywidualna na czas juniorów – 28km (two circuits)

Dzień czwarty 24 września: Ripon to Harrogate – jazda indywidualna na czas mężczyzn U23– 32.5km (route plus one circuit) and jazda indywidualna na czas elity kobiet – 32.5km (route plus one circuit)

Dzień piąty 25 września: Northallerton to Harrogate – jazda indywidualna na czas elity mężczyzn – 54km (route only)

Dzień szósty 26 września: Richmond to Harrogate – wyścig juniorów ze startu wspólnego – 144.5km (route plus three circuits)

Dzień siódmy 27 września: Doncaster to Harrogate – wyścig juniorek ze startu wspólnego – 91.5km (route only) and Men Under 23 Road Race – 192.5km (route plus three circuits)

Dzień ósmy 28 września: Bradford to Harrogate – wyścig elity kobiet ze startu wspólnego – 149.5km (route plus three circuits)

Dzień dziewiąty 29 września: Leeds to Harrogate – wyścig elity mężczyzn ze startu wspólnego – 284.5km (route plus seven circuits)

  • only route – oznacza trasę bez rund
  • plus (dana liczba) circuits oznacza liczbę okrążeń pokonywanych dodatkowo

Z Innsbrucka Marta Wiśniewska