fot. NIPPO Vini Fantini

Juan José Lobato z drużyny Nippo-Vini Fantini wygrał wyścig Coppa Sabatini 2018. 29-letni Hiszpan zaatakował na ostatnim kilometrze i ubiegł finiszujący peleton z faworytami. 

Dystans pagórkowatego włoskiego klasyku Coppa Sabatini wynosił 201 kilometrów. Trasa to były pętle wokół miasta Peccioli, położonego w malowniczej Toskanii. Na metę prowadził 900-metrowy podjazd o średnim nachyleniu 10%.

 

W ucieczkę dnia zabrało się sześciu zawodników: Emmanuel Morin (Cofidis), Fausto Masnada (Androni-Giocattoli Sidermec), Eduard Grosu (Nippo-Vini Fantini), Nikolay Cherkasov (Gazprom-RusVelo), Sebastian Schönberger oraz Edoardo Zardini (obaj Wilier Trestina).

Około 40 kilometrów przed metą ucieczka zaczęła się rozpadać, a przewaga dość szybko topnieć. W związku z tym samotnie zaatakował Fausto Masnada, który trzy okrążenia przed metą miał około półtorej minuty przewagi nad peletonem.

Gdy wszyscy uciekinierzy dnia zostali doścignięci, solowej akcji spróbował Giuseppe Fonzi, który został doścignięty 14 kilometrów przed metą.

Dosłownie chwilę później bardzo mocno z peletonu pociągnął Romain Bardet, za którym pojechali Sebastian Henao, Giovanni Visconti oraz Xandro Meurisse. Akcja Francuza z drużyny AG2R potrwała jednak tylko kilka kilometrów.

Ostatecznie peleton dojechał cały do ostatniego kilometra i jako pierwszy zaatakował Vincenzo Albanese z Bardiani-CSF, który miał jednak pecha, ponieważ podcięło mu koło na jednym zakrętów finałowego podjazdu. Nic poważnego mu się nie stało, ale o walce o zwycięstwo mógł zapomnieć.

Drugim atakującym był Juan José Lobato. Wydawało się, że rozpędzony peleton z między innymi Sonnym Colbrellim ogra Hiszpana na ostatnich metrach, ale nic podobnego. Wyrzucony z LottoNL-Jumbo na niedozwolone zażywanie środków nasennych Lobato, przekraczając kreskę, położył palec na usta, zapewne uciszając swoich krytyków.

Pełne wyniki:

1 Juan Jose Lobato (Spa) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini 4:41:40
2 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida
3 Gianni Moscon (Ita) Team Sky
4 Marco Canola (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
5 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
6 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
7 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
8 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert
9 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale
10 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Samsic
11 Marco Tizza (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
12 Eros Capecchi (Ita) Italy
13 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates
14 Simone Velasco (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
15 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy
16 Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM
17 Luca Wackermann (Ita) Bardiani CSF
18 Sergei Shilov (Rus) Gazprom–Rusvelo
19 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ
20 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert
21 Hayter Ethan (GBr) Team Sky
22 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data
23 Anthony Roux (Fra) Groupama-FDJ 0:00:09
24 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF
25 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates
26 Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy
27 Pierpaolo Ficara (Ita) Italy
28 Awet Andemeskel (Eri) Israel Cycling Academy
29 Paolo Totò (Ita) Sangemini-Mg. K Vis-Vega 0:00:15
30 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF
31 Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Wilier Triestina-Selle Italia
32 Alessandro Fedeli (Ita) Delko Marseille Provence KTM
33 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Groupe Gobert
34 Ivan Martinelli (Ita) D’Amico Utensilnord
35 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA
36 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
37 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Delko Marseille Provence KTM
38 José Rojas (Spa) Movistar Team
39 Lucas De Rossi (Fra) Delko Marseille Provence KTM
40 Dario Puccioni (Ita) Sangemini-Mg. K Vis-Vega
41 Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Groupe Gobert
42 Mark Donovan (GBr) Team Sky
43 Emanuele Onesti (Ita) D’Amico Utensilnord
44 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates
45 Ildar Arslanov (Rus) Gazprom–Rusvelo 0:00:23
46 Giovanni Visconti (Ita) Bahrain-Merida 0:00:27
47 Sebastian Henao (Col) Team Sky
48 Luca Pacioni (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
49 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
50 Daniel Teklehaimanot (Eri) Cofidis, Solutions Credits 0:00:29
51 Christian Scaroni (Ita) Italy
52 Davide Casarotto (Ita) Italy
53 Simone Ponzi (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini 0:00:33
54 Josu Zabala Lopez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:00:35
55 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
56 Sébastien Reichenbach (Swi) Groupama-FDJ
57 Aleksandr Vlasov (Rus) Gazprom–Rusvelo
58 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Groupe Gobert
59 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty-Groupe Gobert
60 Lachlan Morton (Aus) Dimension Data
61 Rafael Reis (Por) Caja Rural-Seguros RGA
62 Daniel Savini (Ita) Bardiani CSF
63 Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
64 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates
65 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale
66 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team
67 Nekrasov Denis (Rus) Gazprom–Rusvelo
68 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
69 Diego Rosa (Ita) Team Sky
70 Michael Bresciani (Ita) Bardiani CSF 0:01:00
71 Jose Manuel Diaz (Spa) Israel Cycling Academy 0:01:05
72 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:01:09
73 Ettore Carlini (Ita) D’Amico Utensilnord
74 Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko Marseille Provence KTM 0:01:13
75 Iuri Filosi (Ita) Delko Marseille Provence KTM
76 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates 0:01:23
77 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team
78 Andrea Garosio (Ita) D’Amico Utensilnord
79 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
80 Umberto Orsini (Ita) Bardiani CSF
81 Steve Morabito (Swi) Groupama-FDJ
82 Matteo Fabbro (Ita) Italy
83 Carlos Barbero (Spa) Movistar Team
84 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida
85 Nicola Bagioli (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini 0:01:33
86 Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini 0:01:40
87 Domen Novak (Slo) Bahrain-Merida 0:01:45
88 Simon Antonini (Ita) Wanty-Groupe Gobert 0:01:49
89 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates
90 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates 0:01:53
91 Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy
92 Mattia Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:02:04
93 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
94 Justin Alexander Oien (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:02:11
95 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:02:14
96 Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo-Samsic
97 Samuele Zambelli (Ita) Italy 0:02:25
98 Edwin Alcibiades Avila Vanegas (Col) Israel Cycling Academy 0:02:29
99 Romain Le Roux (Fra) Fortuneo-Samsic
100 Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo-Samsic
101 Javier Moreno Bazan (Spa) Delko Marseille Provence KTM
102 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data
103 Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
104 Anthony Perez (Fra) Cofidis, Solutions Credits
105 Leonardo Basso (Ita) Team Sky
106 Davide Ballerini (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:05:40
107 Matteo Badilatti (Swi) Israel Cycling Academy 0:05:50
108 Nicolò Garibbo (Ita) D’Amico Utensilnord
109 Joaquim Silva (Por) Caja Rural-Seguros RGA
110 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Fortuneo-Samsic
111 Giuseppe Fonzi (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
112 Nicholas Dlamini (RSA) Dimension Data
DNF Alexander Konychev (Ita)
DNF Valerio Agnoli (Ita) Bahrain-Merida
DNF David Per (Slo) Bahrain-Merida
DNF Stephen Williams (GBr) Bahrain-Merida
DNF Clement Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Ben O’connor (Aus) Dimension Data
DNF William Bonnet (Fra) Groupama-FDJ
DNF Jérémy Roy (Fra) Groupama-FDJ
DNF Arthur Vichot (Fra) Groupama-FDJ
DNF Mikel Landa (Spa) Movistar Team
DNF Hector Carretero (Spa) Movistar Team
DNF Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team
DNF Christopher Lawless (GBr) Team Sky
DNF Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF
DNF Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
DNF Ilia Koshevoy (Blr) Wilier Triestina-Selle Italia
DNF Edoardo Zardini (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
DNF Sebastian Schönberger (Aut) Wilier Triestina-Selle Italia
DNF Elie Gesbert (Fra) Fortuneo-Samsic
DNF Armindo Fonseca (Fra) Fortuneo-Samsic
DNF Yannis Yssaad (Fra) Caja Rural-Seguros RGA
DNF Julen Amezqueta Moreno (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
DNF Emmanuel Morin (Fra) Cofidis, Solutions Credits
DNF Nikolai Cherkasov (Rus) Gazprom–Rusvelo
DNF Nikolay Trusov (Rus) Gazprom–Rusvelo
DNF Stepan Kuriyanov (Rus) Gazprom–Rusvelo
DNF Luca Colnaghi (Ita) Sangemini-Mg. K Vis-Vega
DNF Elia Ciabocco (Ita) Sangemini-Mg. K Vis-Vega
DNF Matteo Draperi (Ita) Sangemini-Mg. K Vis-Vega
DNF Michele Scartezzini (Ita) Sangemini-Mg. K Vis-Vega
DNF Attilio Viviani (Ita) Sangemini-Mg. K Vis-Vega
DNF Francesco Bettini (Ita) D’Amico Utensilnord
DNF Angelo Raffaele (Ita) D’Amico Utensilnord