fot. Groupama-FDJ

Arnaud Demare (Groupama-FDJ) wygrał piąty i zarazem ostatni etap wyścigu Tour du Poitou-Charentes. Francuz przypieczętował w ten sposób zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. 

Ostatni etap wyścigu prowadził z Brioux-sur-Boutonne do Poitiers i liczył 156,6 km.

Co ciekawe, ucieczkę dnia stworzyli Jérémy Roy oraz Bruno Armirail, czyli koledzy z drużyny Demare`a. Mimo to Francuz miał przy sobie swój pociąg, który po raz piąty z rzędu perfekcyjnie go rozprowadził.

W końcówce sprinterów próbowali ubiec Tanel Kangert (Astana) i Kévin Le Cunff (St Michel-Auber 93), ale bezskutecznie.

O losach etapu rozstrzygnął finisz peletonu. Linia mety usytuowana była za lekkim łukiem, skąd do mety zostało ok. 150 metrów. Już tam prowadził Arnaud Demare, który nie pozostawił złudzeń, że w tej stawce był zdecydowanie najszybszy.

W wyścigu nie startowali Polacy.

Wyniki ostatniego etapu:

1 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ 3:26:51
2 Jonas Van Genechten (Bel) Vital Concept Club
3 Matteo Malucelli (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
4 Rudy Barbier (Fra) AG2R La Mondiale
5 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie
6 Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM
7 Anthony Maldonado (Fra) St Michel-Auber 93
8 Michaël Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Credits
9 Sergey Shilov (Rus) Gazprom-Rusvelo
10 Pierre Barbier (Fra) Roubaix Lille Metropole
11 Enrique Sanz Unzue (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
12 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF
13 Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo-Samsic
14 Luca Wackermann (Ita) Bardiani CSF
15 Simone Velasco (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
16 Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
17 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team
18 Marco Maronese (Ita) Bardiani CSF
19 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie
20 Rúben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo
21 Steven Lammertink (Ned) Vital Concept Club
22 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
23 Maxime Bouet (Fra) Fortuneo-Samsic
24 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale
25 Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF
26 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team
27 Julien Antomarchi (Fra) Roubaix Lille Metropole
28 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo
29 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
30 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo
31 Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo-Samsic
32 Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R La Mondiale
33 Yoann Paillot (Rus) St Michel-Auber 93
34 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale
35 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
36 Aitor Gonzalez Prieto (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
37 Tsgabu Grmay (Eth) Trek-Segafredo
38 Alexander Porsev (Rus) Gazprom-Rusvelo
39 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
40 Nikolay Trusov (Rus) Gazprom-Rusvelo
41 Alessandro Fedeli (Ita) Delko Marseille Provence KTM
42 Alo Jakin (Fra) St Michel-Auber 93
43 Beñat Txoporena (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:00:15
44 Jerome Cousin (Fra) Direct Energie 0:00:19
45 Ivan Rovny (Rus) Gazprom-Rusvelo 0:00:21
46 Dimitri Claeys (Bel) Cofidis, Solutions Credits 0:00:32
47 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:00:39
48 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ 0:00:52
49 Kévin Le Cunff (Est) St Michel-Auber 93 0:00:55
50 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia 0:00:59
51 Umberto Orsini (Ita) Bardiani CSF 0:01:06
52 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team
53 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM
54 Manuel Senni (Ita) Bardiani CSF
55 Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko Marseille Provence KTM
56 Emiel Vermeulen (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:01:26
57 Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM 0:01:50
58 Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions Credits
59 Yohann Gene (Fra) Direct Energie 0:02:50
60 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie
61 Roman Maikin (Rus) Gazprom-Rusvelo
62 Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 93
63 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ 0:03:12
64 Sébastien Reichenbach (Swi) Groupama-FDJ
65 Aurélien Paret-Peintre (Fra) AG2R La Mondiale 0:03:34
66 Adrien Garel (Fra) Vital Concept Club
67 Pierre Luc Perichon (Fra) Fortuneo-Samsic 0:03:49
68 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie
69 Bert Van Lerberghe (Bel) Cofidis, Solutions Credits
70 Guillaume Levarlet (Fra) St Michel-Auber 93 0:05:12
71 Daniel Savini (Ita) Bardiani CSF
72 Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM
73 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 0:07:48
74 Morgan Kneisky (Bel) Roubaix Lille Metropole 0:09:33
75 Jérémy Cabot (Fra) Roubaix Lille Metropole
76 Samuel Leroux (Fra) Roubaix Lille Metropole
77 Giuseppe Fonzi (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
78 Marco Benfatto (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
79 Seid Lizde (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
80 Romain Feillu (Fra) St Michel-Auber 93
81 Matteo Spreafico (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:12:41
82 Mattia Viel (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
83 Ander Barrenetxea Uriarte (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:13:01
84 Matteo Moschetti (Ita) Trek-Segafredo
85 Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo 0:15:31
86 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team
87 Alexandr Kulikovskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo
88 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo
DNF Corentin Ermenault (Fra) Vital Concept Club
DNF Alex Turrin (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
DNF Mikel Aristi Gardoki (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
DNF Edoardo Zardini (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
DNF Sergio Rodriguez Reche (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
DNF Luca Raggio (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
DNF Jérémy Lecroq (Fra) Vital Concept Club
DNF Julen Irizar Laskurain (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
DNF Arnaud Gerard (Fra) Fortuneo-Samsic
DNF Brenton Jones (Aus) Delko Marseille Provence KTM
DNF Benoit Vaugrenard (Fra) Groupama-FDJ
DNF Jérémy Roy (Fra) Groupama-FDJ
DNF Maxence Moncassin (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
DNF Damien Gaudin (Fra) Direct Energie
DNF Lander Seynaeve (Fra) Roubaix Lille Metropole
DNF Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ 15:33:32
2 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie 0:00:54
3 Yoann Paillot (Rus) St Michel-Auber 93 0:01:00
4 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team 0:01:08
5 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo 0:01:23
6 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale 0:01:40
7 Julien Antomarchi (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:01:43
8 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team 0:01:50
9 Maxime Bouet (Fra) Fortuneo-Samsic 0:01:57
10 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
11 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:02:01
12 Sergey Shilov (Rus) Gazprom-Rusvelo 0:02:06
13 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale 0:02:13
14 Tsgabu Grmay (Eth) Trek-Segafredo 0:02:14
15 Steven Lammertink (Ned) Vital Concept Club 0:02:18
16 Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo-Samsic 0:02:22
17 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie 0:02:27
18 Rúben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo 0:02:29
19 Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM 0:02:35
20 Nikolay Trusov (Rus) Gazprom-Rusvelo 0:02:39
21 Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:02:44
22 Aitor Gonzalez Prieto (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:02:49
23 Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF 0:03:01
24 Dimitri Claeys (Bel) Cofidis, Solutions Credits 0:03:02
25 Jerome Cousin (Fra) Direct Energie 0:03:06
26 Luca Wackermann (Ita) Bardiani CSF 0:03:11
27 Alo Jakin (Fra) St Michel-Auber 93 0:03:16
28 Simone Velasco (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia 0:03:33
29 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team 0:03:34
30 Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:03:37
31 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale
32 Jonas Van Genechten (Bel) Vital Concept Club 0:03:59
33 Beñat Txoporena (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
34 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:04:05
35 Ivan Rovny (Rus) Gazprom-Rusvelo 0:04:30
36 Enrique Sanz Unzue (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:04:32
37 Matteo Malucelli (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:04:34
38 Kévin Le Cunff (Est) St Michel-Auber 93 0:04:44
39 Manuel Senni (Ita) Bardiani CSF 0:04:52
40 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ 0:04:59
41 Bert Van Lerberghe (Bel) Cofidis, Solutions Credits 0:05:00
42 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM 0:05:17
43 Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R La Mondiale
44 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team 0:05:34
45 Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko Marseille Provence KTM 0:05:41
46 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie 0:05:56
47 Pierre Luc Perichon (Fra) Fortuneo-Samsic 0:06:05
48 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ 0:07:18
49 Guillaume Levarlet (Fra) St Michel-Auber 93 0:09:20
50 Daniel Savini (Ita) Bardiani CSF 0:09:33
51 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 0:10:29
52 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF 0:10:39
53 Alexander Porsev (Rus) Gazprom-Rusvelo 0:10:56
54 Seid Lizde (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:11:20
55 Rudy Barbier (Fra) AG2R La Mondiale 0:13:05
56 Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo-Samsic 0:13:31
57 Sébastien Reichenbach (Swi) Groupama-FDJ 0:13:39
58 Giuseppe Fonzi (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia 0:13:40
59 Marco Maronese (Ita) Bardiani CSF 0:14:06
60 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia 0:14:23
61 Umberto Orsini (Ita) Bardiani CSF
62 Romain Feillu (Fra) St Michel-Auber 93 0:14:27
63 Michaël Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Credits 0:14:30
64 Anthony Maldonado (Fra) St Michel-Auber 93 0:14:44
65 Morgan Kneisky (Bel) Roubaix Lille Metropole 0:14:57
66 Alessandro Fedeli (Ita) Delko Marseille Provence KTM 0:15:01
67 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie 0:15:22
68 Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM
69 Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 93 0:15:57
70 Roman Maikin (Rus) Gazprom-Rusvelo 0:16:11
71 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo 0:16:29
72 Aurélien Paret-Peintre (Fra) AG2R La Mondiale 0:16:36
73 Marco Benfatto (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:16:39
74 Yohann Gene (Fra) Direct Energie 0:17:02
75 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team 0:18:34
76 Adrien Garel (Fra) Vital Concept Club 0:19:52
77 Jérémy Cabot (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:20:27
78 Samuel Leroux (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:20:42
79 Emiel Vermeulen (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:20:54
80 Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM 0:23:18
81 Matteo Spreafico (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:23:25
82 Pierre Barbier (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:25:10
83 Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo 0:28:13
84 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo 0:28:23
85 Matteo Moschetti (Ita) Trek-Segafredo 0:28:52
86 Alexandr Kulikovskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo 0:31:15
87 Mattia Viel (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:43:42
88 Ander Barrenetxea Uriarte (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:56:16