fot. Quick-Step Floors

Maximilian Schachmann (Quick Step Floors) pokonał w sprincie z czteroosobowej grupy Mateja Mohorica (Bahrain-Merida), Toma Dumoulina (Sunweb) i Nilsa Politta (Katusha-Alpecin). Schachmann został także nowym liderem wyścigu.

Drugi dzień zmagań za naszą zachodnią granicą wydawał się być najtrudniejszym w całym wyścigu. Cztery górskie premie w drugiej części wyścigu i bonusowa premia na podjeździe w samej końcówce zwiastowały sporo emocji.

Ucieczkę dnia utworzyli Etienne van Empel (Roompot), Gaetan Pons (Leopard), Patrik Haller (Heizomat) oraz John Mandrysch (Dauner). Już po nieco ponad 20 kilometrach mieli około 4 minut przewagi i spokojnie kręcili na przedzie przez kolejne kilometry.

Kiedy czołówka dojechała do pierwszej premiowanej wspinaczki za ich plecami rozpoczęła się mocna praca i selekcja od tyłu. Przewaga prowadzącego kwartetu malała z każdym kilometrem, a z głównej grupy rozpoczęły się też pierwsze ataki. Swoich szans próbowali m. in. Tom Dumoulin (Sunweb) czy Romain Bardet (Ag2r), ale ich szarże nie przyniosły powodzenia.

Atakująca od początku etapu czwórka została doścignięta stosunkowo szybko, ale to od razu doprowadziło do utworzenia się nowej czołówki w której znaleźli się Pascal Ackermann (Bora-hansgrohe), Dmitry Strakhov (Katusha), Emerson Oronte (Rally Cycling), Jeremy Maison (Fortuneo), Matej Mohoric (Bahrain-Merida), Jasha Sütterlin (Movistar) oraz Scott Davies (Dimension Data). Ta grupa wjechała na rundę zamykającą dzisiejszy etap z niewielką przewagą, ale zanim zaczął się ostatni podjazd dnia peleton doścignął harcowników.

Na szczycie ostatniej hopki umiejscowiona była bonifikata z trzema sekundami i najmocniej pojechał tam Damiano Caruso (BMC), który na szczycie wyprzedził Dumoulina i Bardeta. Na zjeździe lider ekipy Sunweb ruszył wraz z Maxem Schachmannem (Quick Step Floors) i 5 kilometrów przed metą mieli kilka sekund przewagi nad grupą pościgową.

Tysiąc metrów przed kreską do prowadzącej dwójki doszedł aktywny tego dnia Mohoric, a kolejne kilka metrów straty miał Nils Pollit (Katusha). Niemiec zdołał doskoczyć do prowadzącej trójki i jako pierwszy rozpoczął finisz, ale mocniejsi byli Schachman oraz Mohorić i objechali zawodnika Katushy. Na mecie lepszy o pół koła był zawodnik Quick Step Floors i tym samym przejął prowadzenie w całym wyścigu.

Wyniki drugiego etapu:

1 Maximilian Schachmann (Ger) Quick-Step Floors 4:50:36
2 Matej Mohoric (Slo) Bahrain-Merida
3 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb
4 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin
5 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data 0:00:08
6 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty-Groupe Gobert
7 Frederik Backaert (Bel) Wanty-Groupe Gobert 0:00:10
8 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 0:00:12
9 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty-Groupe Gobert
10 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe
11 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
12 Nick van der Lijke (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
13 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Samsic
14 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert
15 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team
16 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
17 Ben Hermans (Bel) Israel Cycling Academy
18 Ildar Arslanov (Rus) Gazprom-Rusvelo
19 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
20 Pieter Weening (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
21 Sebastian Henao (Col) Team Sky
22 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team 0:00:32
23 Szymon Rekita (Pol) Leopard Pro Cycling
24 Dmitrii Strakhov (Rus) Katusha-Alpecin
25 Jasha SŸtterlin (Ger) Movistar Team
26 Sergey Lagutin (Rus) Gazprom-Rusvelo
27 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
28 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
29 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy
30 Colin Joyce (USA) Rally Cycling
31 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Groupe Gobert
32 Jeremy Maison (Fra) Fortuneo-Samsic
33 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team
34 Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team
35 Lennard Kamna (Ger) Team Sunweb
36 Michal Golas (Pol) Team Sky
37 Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom-Rusvelo
38 Steff Cras (Bel) Katusha-Alpecin
39 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team
40 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale
41 Nathan Earle (Aus) Israel Cycling Academy 0:00:41
42 Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale 0:01:13
43 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe
44 Loic Vliegen (Bel) BMC Racing Team 0:02:00
45 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida 0:02:09
46 Martijn Budding (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij 0:02:40
47 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
48 Andre Greipel (Ger) Lotto Soudal 0:03:15
49 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
50 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling 0:03:19
51 Emerson Oronte (USA) Rally Cycling
52 James Knox (GBr) Quick-Step Floors 0:03:34
53 Remi Cavagna (Fra) Quick-Step Floors
54 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe 0:03:44
55 Rudiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe
56 Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida 0:04:24
57 Jan Hugger (Ger) Team Lotto-Kern Haus 0:04:28
58 Florian Nowak (Ger) Team Lotto-Kern Haus
59 Patrick Haller (Ger) Heizomat Rad-Net.de
60 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty-Groupe Gobert
61 Christian Knees (Ger) Team Sky
62 Frederik Dombrowski (Ger) Team Dauner D&DQ-Akkon
63 Dennis van Winden (Ned) Israel Cycling Academy
64 Scott Davies (GBr) Dimension Data
65 Alexander Krieger (Ger) Leopard Pro Cycling
66 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
67 James Shaw (GBr) Lotto Soudal
68 Freddy Ovett (Aus) BMC Racing Team
69 Louis Leinau (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
70 Robbert de Greef (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
71 Bidard (Fra) AG2R La Mondiale
72 Jay Thomson (RSA) Dimension Data
73 Jurgen Roelandts (Bel) BMC Racing Team
74 Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal
75 August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy
76 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
77 Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin
78 Peter Kennaugh (GBr) Bora-Hansgrohe 0:04:34
79 Niccolò Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida 0:07:12
80 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe 0:08:38
81 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin
82 Nils Eekhoff (Ned) Team Sunweb
83 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
84 Cees Bol (Ned) Team Sunweb
85 Brice Feillu (Fra) Fortuneo-Samsic
86 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
87 Juri Hollmann (Ger) Heizomat Rad-Net.de
88 Jhonatan Narvaez (Ecu) Quick-Step Floors
89 Luke Rowe (GBr) Team Sky
90 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
91 Tobias Knaup (Ger) Team Lotto-Kern Haus
92 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-Rusvelo
93 Joshua Huppertz (Ger) Team Lotto-Kern Haus 0:10:41
94 Jan Brockhoff (Ger) Leopard Pro Cycling
95 Romain Le Roux (Fra) Fortuneo-Samsic
96 Joann Leinau (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
97 Felix Intra (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
98 Adam De Vos (Can) Rally Cycling
99 Gaëtan Pons (Lux) Leopard Pro Cycling 0:14:04
100 Julian Braun (Ger) Team Dauner D&DQ-Akkon
101 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors
102 Mario Spengler (Swi) Leopard Pro Cycling
103 Fabian Schormair (Ger) Team Lotto-Kern Haus
104 Aaron Grosser (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
105 Omer Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy
106 Jens Reynders (Bel) Leopard Pro Cycling
107 Matteo Dal-Cin (Can) Rally Cycling
108 Etienne van Empel (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
109 Tobias Nolde (Ger) Heizomat Rad-Net.de
110 Dorian Lubbers (Ger) Team Lotto-Kern Haus
111 Alvaro Hodeg (Col) Quick-Step Floors
112 Per Christian Munstermann (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
113 Johannes Hodapp (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
114 Nuno Matos (Por) Movistar Team
115 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
116 Pascal Treubel (Ger) Heizomat Rad-Net.de
117 Benoit Jarrier (Fra) Fortuneo-Samsic
118 Leon Rohde (Ger) Heizomat Rad-Net.de 0:19:31
119 Meiyin Wang (Chn) Bahrain-Merida
120 Christopher Heider (Ger) Team Dauner D&DQ-Akkon
121 Sven Reutter (Ger) Heizomat Rad-Net.de
122 Philipp Mamos (Ger) Team Dauner D&DQ-Akkon
123 John Mandrysch (Ger) Team Dauner D&DQ-Akkon
124 Simon Laib (Ger) Team Dauner D&DQ-Akkon
125 Brad Huff (USA) Rally Cycling
126 Maxim Pirard (Bel) Bahrain-Merida
127 Igor Boev (Rus) Gazprom-Rusvelo
DNF Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb
DNS Amael Moinard (Fra) Fortuneo-Samsic
Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin

Klasyfikacja generalna po drugim etapie:

1 Maximilian Schachmann (Ger) Quick-Step Floors 8:25:34
2 Matej Mohoric (Slo) Bahrain-Merida 0:00:04
3 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb
4 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin 0:00:10
5 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data 0:00:18
6 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty-Groupe Gobert
7 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 0:00:19
8 Frederik Backaert (Bel) Wanty-Groupe Gobert 0:00:20
9 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:21
10 Nick van der Lijke (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij 0:00:22
11 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
12 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
13 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Samsic
14 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert
15 Sebastian Henao (Col) Team Sky
16 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty-Groupe Gobert
17 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe
18 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team
19 Ben Hermans (Bel) Israel Cycling Academy
20 Ildar Arslanov (Rus) Gazprom-Rusvelo
21 Pieter Weening (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
22 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team 0:00:40
23 Colin Joyce (USA) Rally Cycling 0:00:42
24 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team
25 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy
26 Jasha SŸtterlin (Ger) Movistar Team
27 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Groupe Gobert
28 Dmitrii Strakhov (Rus) Katusha-Alpecin
29 Steff Cras (Bel) Katusha-Alpecin
30 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
31 Szymon Rekita (Pol) Leopard Pro Cycling
32 Lennard Kamna (Ger) Team Sunweb
33 Jeremy Maison (Fra) Fortuneo-Samsic
34 Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team
35 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team
36 Michal Golas (Pol) Team Sky
37 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale
38 Sergey Lagutin (Rus) Gazprom-Rusvelo
39 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
40 Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom-Rusvelo
41 Nathan Earle (Aus) Israel Cycling Academy 0:00:51
42 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe 0:01:17
43 Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale 0:01:23
44 Loic Vliegen (Bel) BMC Racing Team 0:02:10
45 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida 0:02:19
46 Martijn Budding (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij 0:02:50
47 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
48 Andre Greipel (Ger) Lotto Soudal 0:03:25
49 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
50 Emerson Oronte (USA) Rally Cycling 0:03:29
51 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling
52 Remi Cavagna (Fra) Quick-Step Floors 0:03:44
53 James Knox (GBr) Quick-Step Floors
54 Rudiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe 0:03:54
55 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe 0:04:26
56 Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida 0:04:34
57 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty-Groupe Gobert 0:04:37
58 Alexander Krieger (Ger) Leopard Pro Cycling 0:04:38
59 Christian Knees (Ger) Team Sky
60 Robbert de Greef (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
61 Bidard (Fra) AG2R La Mondiale
62 Jurgen Roelandts (Bel) BMC Racing Team
63 Jan Hugger (Ger) Team Lotto-Kern Haus
64 Freddy Ovett (Aus) BMC Racing Team
65 Scott Davies (GBr) Dimension Data
66 Patrick Haller (Ger) Heizomat Rad-Net.de
67 Jay Thomson (RSA) Dimension Data
68 August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy
69 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
70 Florian Nowak (Ger) Team Lotto-Kern Haus
71 Frederik Dombrowski (Ger) Team Dauner D&DQ-Akkon
72 Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin
73 Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal
74 Louis Leinau (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
75 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
76 Peter Kennaugh (GBr) Bora-Hansgrohe 0:04:44
77 Dennis van Winden (Ned) Israel Cycling Academy 0:05:04
78 Niccolò Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida 0:07:18
79 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin 0:08:48
80 Nils Eekhoff (Ned) Team Sunweb
81 Cees Bol (Ned) Team Sunweb
82 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
83 Brice Feillu (Fra) Fortuneo-Samsic
84 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-Rusvelo
85 Tobias Knaup (Ger) Team Lotto-Kern Haus
86 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
87 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe
88 Luke Rowe (GBr) Team Sky
89 Juri Hollmann (Ger) Heizomat Rad-Net.de
90 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal 0:09:17
91 James Shaw (GBr) Lotto Soudal 0:10:05
92 Joshua Huppertz (Ger) Team Lotto-Kern Haus 0:10:51
93 Romain Le Roux (Fra) Fortuneo-Samsic
94 Jan Brockhoff (Ger) Leopard Pro Cycling
95 Felix Intra (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
96 Joann Leinau (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
97 Adam De Vos (Can) Rally Cycling
98 Alvaro Hodeg (Col) Quick-Step Floors 0:14:04
99 Jens Reynders (Bel) Leopard Pro Cycling 0:14:11
100 Aaron Grosser (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany 0:14:14
101 Nuno Matos (Por) Movistar Team
102 Fabian Schormair (Ger) Team Lotto-Kern Haus
103 Etienne van Empel (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
104 Mario Spengler (Swi) Leopard Pro Cycling
105 Gaëtan Pons (Lux) Leopard Pro Cycling
106 Matteo Dal-Cin (Can) Rally Cycling
107 Omer Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy
108 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors 0:14:38
109 Jhonatan Narvaez (Ecu) Quick-Step Floors 0:14:42
110 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data 0:15:27
111 Pascal Treubel (Ger) Heizomat Rad-Net.de 0:15:32
112 Julian Braun (Ger) Team Dauner D&DQ-Akkon 0:17:34
113 Benoit Jarrier (Fra) Fortuneo-Samsic
114 Johannes Hodapp (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany 0:18:23
115 Igor Boev (Rus) Gazprom-Rusvelo 0:19:41
116 John Mandrysch (Ger) Team Dauner D&DQ-Akkon
117 Philipp Mamos (Ger) Team Dauner D&DQ-Akkon
118 Christopher Heider (Ger) Team Dauner D&DQ-Akkon
119 Simon Laib (Ger) Team Dauner D&DQ-Akkon
120 Dorian Lubbers (Ger) Team Lotto-Kern Haus 0:20:08
121 Per Christian Munstermann (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
122 Sven Reutter (Ger) Heizomat Rad-Net.de 0:23:01
123 Leon Rohde (Ger) Heizomat Rad-Net.de 0:23:50
124 Meiyin Wang (Chn) Bahrain-Merida 0:25:08
125 Maxim Pirard (Bel) Bahrain-Merida
126 Brad Huff (USA) Rally Cycling 0:25:20
127 Tobias Nolde (Ger) Heizomat Rad-Net.de 0:29:56