fot. Szymon Gruchalski / Tour de Pologne

Pierwsze „prawdziwe” podjazdy tegorocznego wyścigu już dzisiaj, co oznacza, że otrzymamy pierwszą zapowiedź tego, jaki kształt może ostatecznie przybrać klasyfikacja generalna 75. edycji Tour de Pologne. Zapowiada się dzień dla specjalistów od ardeńskich klasyków, ale górale muszą się mieć na baczności!

Druga część dzisiejszego etapu najeżona jest ciężkimi podjazdami – Salmopol, dwa razy Zameczek, znowu Salmopol i finisz przy Orlim Gnieździe. Końcówka może przypominać Amstel Gold Race lub La Fleche Wallone – krótka, sztywna (nachylenia dochodzące do 17%) ścianka może sprawić wiele problemów nie tylko sprinterom, ale też mniej dynamicznym góralom. Wielokrotnie już mawiano o takich etapach „tutaj wyścigu nie da się wygrać, ale można go przegrać”.

Oto, co na temat 4. etapu 75. edycji wyścigu Tour de Pologne mieliśmy do powiedzenia jeszcze przed rozpoczęciem imprezy:

Etap 4, 7 sierpnia: Jaworzno  ›  Szczyrk (179 km)
No i zaczynamy zabawę w polskich górach. Ściganie w Beskidzie Śląskim jest poniekąd symbolem polskiego kolarstwa. Tym bardziej cieszymy się, że na trasie znowu pojawi się dobrze wszystkim znany Salmopol. Dodatkowo dwukrotny podjazd pod Zameczek, będący jednym ze stromszych w okolicy, pozwoli odczepić słabszych górali, a finał przy hotelu Orle Gniazdo pozwoli dynamicznym wspinaczom powalczyć o prowadzenie w wyścigu, podobnie jak w ubiegłym roku. Wszystko więc rozegra się w drugiej części etapu, a górskie premie ułożą się w kolejności – Salmopol (5,1 km, 5,9%), Zameczek (2,3 km, 8,6%), Salmopol (5,3 km, 6,7%), Orle Gniazdo (1,1 km, około 12%).

Sprinterska parada już za nami, przed nami natomiast to, na co wszyscy tak naprawdę czekali od rozpoczęcia wyścigu – walka o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej 75. edycji Tour de Pologne.

Podczas gdy wszystkie oczy zwrócone będą przede wszystkim na czujnego w końcówkach rozegranych już odcinków Michała Kwiatkowskiego (Team Sky), w walce o etapowe zwycięstwo powinni liczyć się również świętujący swoje 26. urodziny Simon Yates (Mitchelton-Scott) i broniący tytułu Dylan Teuns (BMC Racing).

Z uwagi na dynamiczny charakter końcówki etapu w Szczyrku, z dobrej strony pokazać się również mogą Thibaut Pinot (Groupama-FDJ), Richard Carapaz (Movistar), Davide Formolo (Bora-hansgrohe) czy Enrico Battaglin (LottoNL-Jumbo).

Na tekstową relację na żywo z 4 etapu Tour de Pologne zapraszamy od godziny 12:00.

Plan transmisji TV > tutaj

Lista startowa > tutaj

Prezentacja Tour de Pologne > tutaj

Mapy > tutaj