Pascal Ackermann (BORA – hansgrohe) był najszybszy na ulicach Krakowa wygrywając pierwszy etap Tour de Pologne.

75. edycja naszego narodowego Touru rozpoczęła się malowniczym etapem wokół Krakowa. Barwny peleton miał do pokonania prawie 134 kilometry po raczej płaskiej trasie. Jedna premia specjalna w Lanckoronie, potem dwie łatwe górskie premie oraz premia specjalna Lotto. Po trzech rundach w stolicy Małopolski kolarze mieli finiszować na ulicy Focha.

W ucieczce dnia znalazło się dziś czterech mocnych kolarzy. Byli to Michał Paluta (CCC Sprandi Polkowice), Michał Podlaski (Reprezentacja Polski), Alessandro De Marchi (BMC) oraz Stephane Rossetto (Cofidis). Ich przewaga, przed pierwszą z premii umiejscowioną w Lanckoronie wynosiła około 4 minuty, co było maksimum, jakie harcownicy mogli osiągnąć.

W końcówce wspinaczki do wspomnianej Lanckorony, na pierwszy atak zdecydował się Michał Paluta, który miał dziś dużą ochotę na jazdę. Tym samym kolarz CCC Sprandi Polkowice wygrał pierwszą premię w wyścigu. Kolejne kilometry były znów bardzo spokojne.

Na pierwszej dziś premii górskiej w Bachowicach miała miejsce dość nieprzyjemna sytuacja, której bohaterem był popularny “Sutek”. Podlaski nieoczekiwanie liznął koło innego uciekiniera i zaliczył upadek. Na szczęście jednak po punkt do klasyfikacji górskiej sięgnął Michał Paluta.

40 kilometrów przed metą było już jasne, że peleton nie ma dziś zamiaru odpuszczać uciekinierów. Ich przewaga wynosiła wówczas 50 sekund, co praktycznie nie dawało żadnych szans harcownikom na osiągnięcie celu.

Zasadniczo ostatnią szansą dla prowadzącej czwórki na zaistnienie na etapie była druga górska premia w Kaszowie. Tam najlepszy ponownie okazał się Paluta, który zapewnił sobie prowadzenie w klasyfikacji górskiej z dwoma punktami na koncie.

Dość nieoczekiwanie, lotną premię na wjeździe do Krakowa wygrał Alessandro De Marchi, lecz chwilę później to Stephane Rossetto zdecydował się na samotny atak i zdobył kilkadziesiąt sekund przewagi. Jednocześnie pozostali uciekinierzy zostali doścignięci 16 kilometrów przed kreską.

Ostatecznie sam Rossetto został złapany 10 000 metrów przed metą, a najlepsze grupy sprinterskie rozpoczęły rozprowadzanie. Ostatecznie najlepszy okazał się Pascal Ackermann (BORA – hansgrohe), który w pięknym stylu pokonał Alvaro Hodega (Quick – Step Floors) i został pierwszym liderem wyścigu!

Wyniki:
1 ACKERMANN Pascal (BOH) 02h 59′ 11”
2 HODEG CHAGUI Alvaro Jose (QST) + 00′ 00”
3 TRENTIN Matteo (MTS) + 00′ 00”
4 NIZZOLO Giacomo (TFS) + 00′ 00”
5 VAN POPPEL Danny (TLJ) + 00′ 00”
6 TEUNISSEN Mike (SEN) + 00′ 00”
7 CONSONNI Simone (UAD) + 00′ 00”
8 VENTURINI Clément (ALM) + 00′ 00”
9 PATERSKI Maciej (NAT) + 00′ 00”
10 FRANCZAK Pawel (CCC) + 00′ 00”
11 HAGEN Edvald Boasson (DDD) + 00′ 00”
12 PORSEV Alexander (GAZ) + 00′ 00”
13 BOUHANNI Nacer (COF) + 00′ 00”
14 BONIFAZIO Niccolo (TBM) + 00′ 00”
15 ROELANDTS Jürgen (BMC) + 00′ 00”
16 BIERMANS Jenthe (TKA) + 00′ 00”
17 HAAS Nathan (TKA) + 00′ 00”
18 YATES Simon (MTS) + 00′ 00”
19 OOMEN Sam (SEN) + 00′ 00”
20 WISNIOWSKI Lukasz (SKY) + 00′ 00”
21 CHERNETSKII Sergei (AST) + 00′ 00”
22 GARCIA Cortina Ivan (TBM) + 00′ 00”
23 CARAPAZ Richard (MOV) + 00′ 00”
24 BRAMBILLA Gianluca (TFS) + 00′ 00”
25 SABATINI Fabio (QST) + 00′ 00”
26 GASPAROTTO Enrico (TBM) + 00′ 00”
27 CIESLIK Pawel Piotr (CCC) + 00′ 00”
28 SCHLEGEL Michal (CCC) + 00′ 00”
29 ZAKHAROV Artyom (AST) + 00′ 00”
30 VILLELLA Davide (AST) + 00′ 00”
31 LUTSENKO Alexey (AST) + 00′ 00”
32 OWSIAN Lukasz (CCC) + 00′ 00”
33 BEPPU Fumiyuki (TFS) + 00′ 00”
34 ARCAS Jorge (MOV) + 00′ 00”
35 PREIDLER Georg (GFC) + 00′ 00”
36 BAKELANTS Jan (ALM) + 00′ 00”
37 FRÖHLINGER Johannes (SEN) + 00′ 00”
38 CHEREL Mikael (ALM) + 00′ 00”
39 BYSTROM Sven Erik (UAD) + 00′ 00”
40 FORMOLO Davide (BOH) + 00′ 00”
41 PUCCIO Salvatore (SKY) + 00′ 00”
42 DELAGE Mickael (GFC) + 00′ 00”
43 LAMBRECHT Bjorg (LTS) + 00′ 00”
44 SARREAU Marc (GFC) + 00′ 00”
45 ZIELIŃSKI Kamil (NAT) + 00′ 00”
46 ZEITS Andrey (AST) + 00′ 00”
47 BICO ALVES Nuno Miguel (MOV) + 00′ 00”
48 HENAO MONTOYA Sergio Luis (SKY) + 00′ 00”
49 BUCHMANN Emanuel (BOH) + 00′ 00”
50 NOVAK Domen (TBM) + 00′ 00”
51 MATE MARDONES Luis Angel (COF) + 00′ 00”
52 SHALUNOV Evgeny (GAZ) + 00′ 00”
53 GIDICH Yevgeniy (AST) + 00′ 00”
54 TEUNS Dylan (BMC) + 00′ 00”
55 DUCHESNE Antoine (GFC) + 00′ 00”
56 DILLIER Silvan (ALM) + 00′ 00”
57 FARIA DA COSTA Rui Alberto (UAD) + 00′ 00”
58 SIVAKOV Pavel (SKY) + 00′ 00”
59 ROCHE Nicolas (BMC) + 00′ 00”
60 PEDRERO Antonio (MOV) + 00′ 00”
61 CHEVRIER Clément (ALM) + 00′ 00”
62 HERRADA LOPEZ Jose (COF) + 00′ 00”
63 ROVNY Ivan (GAZ) + 00′ 00”
64 O’CONNOR Ben (DDD) + 00′ 00”
65 CRAS Steff (TKA) + 00′ 00”
66 SPILAK Simon (TKA) + 00′ 00”
67 RUTKIEWICZ Marek (NAT) + 00′ 00”
68 TEKLEHAIMANOT Daniel (COF) + 00′ 00”
69 DEVENYNS Dries (QST) + 00′ 00”
70 ARU Fabio (UAD) + 00′ 00”
71 KREUZIGER Roman (MTS) + 00′ 00”
72 AGNOLI Valerio (TBM) + 00′ 00”
73 CAPECCHI Eros (QST) + 00′ 00”
74 PADUN Mark (TBM) + 00′ 00”
75 BERHANE Natnael (DDD) + 00′ 00”
76 NYCH Artem (GAZ) + 00′ 00”
77 PANTANO Gomez Jarlinson (TFS) + 00′ 00”
78 CONTI Valerio (UAD) + 00′ 00”
79 BATTAGLIN Enrico (TLJ) + 00′ 00”
80 VERVAEKE Louis (SEN) + 00′ 00”
81 FELLINE Fabio (TFS) + 00′ 00”
82 MORKOV Michael (QST) + 00′ 00”
83 PINOT Thibaut (GFC) + 00′ 00”
84 DE PLUS Laurens (QST) + 00′ 00”
85 GOLAS Michal (SKY) + 00′ 00”
86 BENNETT George (TLJ) + 00′ 00”
87 PETERS Nans (ALM) + 00′ 00”
88 KWIATKOWSKI Michal (SKY) + 00′ 00”
89 KONRAD Patrick (BOH) + 00′ 00”
90 CARRETERO Hector (MOV) + 00′ 00”
91 STANNARD Ian (SKY) + 00′ 00”
92 GRADEK Kamil Michal (CCC) + 00′ 00”
93 MARTINELLI Davide (QST) + 00′ 00”
94 KACZMAREK Jakub (NAT) + 00′ 00”
95 DE TIER Floris (TLJ) + 00′ 00”
96 MODOLO Sacha (EFD) + 00′ 00”
97 DE MARCHI Alessandro (BMC) + 00′ 00”
98 HOLLENSTEIN Reto (TKA) + 00′ 00”
99 BIZHIGITOV Zhandos (AST) + 00′ 00”
100 STACHOWIAK Adam (NAT) + 00′ 00”
101 QUINTANA Dayer (MOV) + 00′ 00”
102 PODLASKI Michal (NAT) + 00′ 00”
103 DAVIES Scott (DDD) + 00′ 00”
104 RESTREPO VALENCIA Jhonatan (TKA) + 00′ 00”
105 GASTAUER Ben (ALM) + 00′ 00”
106 MORENO Fernandez Daniel (EFD) + 00′ 00”
107 VERONA Quintanilla Carlos (MTS) + 00′ 00”
108 BAK Ytting Lars (LTS) + 00′ 00”
109 VANHOUCKE Harm (LTS) + 00′ 00”
110 BOLE Grega (TBM) + 00′ 00”
111 BETTIOL Alberto (BMC) + 00′ 00”
112 RAVASI Edward (UAD) + 00′ 00”
113 BONNET William (GFC) + 00′ 00”
114 SEPULVEDA Eduardo (MOV) + 00′ 00”
115 TRATNIK Jan (CCC) + 00′ 00”
116 WYSS Danilo (BMC) + 00′ 00”
117 FIRSANOV Sergey (GAZ) + 00′ 00”
118 NIEMIEC Przemyslaw (UAD) + 00′ 00”
119 SHILOV Sergey (GAZ) + 00′ 00”
120 DENNIS Rohan (BMC) + 00′ 00”
121 PALUTA Michal (CCC) + 00′ 00”
122 KENNAUGH Peter (BOH) + 00′ 00”
123 MORTON Lachlan (DDD) + 00′ 00”
124 VENTER Jaco (DDD) + 00′ 00”
125 ARMEE Sander (LTS) + 00′ 00”
126 VAN LERBERGHE Bert (COF) + 00′ 00”
127 STORER Michael (SEN) + 00′ 00”
128 VAN HOECKE Gijs (TLJ) + 00′ 00”
129 LE TURNIER Mathias (COF) + 00′ 00”
130 SHAW James (LTS) + 00′ 00”
131 ALBASINI Michael (MTS) + 00′ 00”
132 BENEDETTI Cesare (BOH) + 00′ 00”
133 ROSSETTO Stephane (COF) + 00′ 00”
134 DOMAGALSKI Karol (NAT) + 00′ 00”
135 VINCENT Léo (GFC) + 00′ 00”
136 GREIPEL André (LTS) + 00′ 00”
137 LEEZER Thomas (TLJ) + 00′ 00”
138 MEZGEC Luka (MTS) + 00′ 00”
139 VAN POPPEL Boy (TFS) + 00′ 26”
140 HOFLAND Moreno (LTS) + 00′ 26”
141 FOLIFOROV Alexander (GAZ) + 00′ 41”
142 EDMONDSON Alexander (MTS) + 00′ 46”
143 BELKOV Maxim (TKA) + 00′ 46”
144 BOOM Lars (TLJ) + 00′ 46”
145 DOCKER Mitchell (EFD) + 01′ 49”
146 SCHWARZMANN Michael (BOH) + 02′ 00”
147 HOFSTEDE Lennard (SEN) + 02′ 40”
148 EISEL Bernhard (DDD) + 02′ 46”
149 OWEN Logan (EFD) + 03′ 05”
150 FRAME Alex (TFS) + 03′ 30”
151 BAUHAUS Phil (SEN) + 05′ 54”
152 MCLAY Daniel (EFD) + 06′ 09”
153 CARDONA Tabares Julian (EFD) + 06′ 09”
154 MAGNUSSON Kim (EFD) + 11′ 09”

Klasyfikacja generalna:
1 ACKERMANN Pascal (BOH) 02h 59′ 01”
2 HODEG CHAGUI Alvaro Jose (QST) + 00′ 04”
3 TRENTIN Matteo (MTS) + 00′ 06”
4 DE MARCHI Alessandro (BMC) + 00′ 07”
5 PALUTA Michal (CCC) + 00′ 08”
6 ROSSETTO Stephane (COF) + 00′ 09”
7 NIZZOLO Giacomo (TFS) + 00′ 10”
8 VAN POPPEL Danny (TLJ) + 00′ 10”
9 TEUNISSEN Mike (SEN) + 00′ 10”
10 CONSONNI Simone (UAD) + 00′ 10”
11 VENTURINI Clément (ALM) + 00′ 10”
12 PATERSKI Maciej (NAT) + 00′ 10”
13 FRANCZAK Pawel (CCC) + 00′ 10”
14 HAGEN Edvald Boasson (DDD) + 00′ 10”
15 PORSEV Alexander (GAZ) + 00′ 10”
16 BOUHANNI Nacer (COF) + 00′ 10”
17 BONIFAZIO Niccolo (TBM) + 00′ 10”
18 ROELANDTS Jürgen (BMC) + 00′ 10”
19 BIERMANS Jenthe (TKA) + 00′ 10”
20 HAAS Nathan (TKA) + 00′ 10”
21 YATES Simon (MTS) + 00′ 10”
22 OOMEN Sam (SEN) + 00′ 10”
23 WISNIOWSKI Lukasz (SKY) + 00′ 10”
24 CHERNETSKII Sergei (AST) + 00′ 10”
25 GARCIA Cortina Ivan (TBM) + 00′ 10”
26 CARAPAZ Richard (MOV) + 00′ 10”
27 BRAMBILLA Gianluca (TFS) + 00′ 10”
28 SABATINI Fabio (QST) + 00′ 10”
29 GASPAROTTO Enrico (TBM) + 00′ 10”
30 CIESLIK Pawel Piotr (CCC) + 00′ 10”
31 SCHLEGEL Michal (CCC) + 00′ 10”
32 ZAKHAROV Artyom (AST) + 00′ 10”
33 VILLELLA Davide (AST) + 00′ 10”
34 LUTSENKO Alexey (AST) + 00′ 10”
35 OWSIAN Lukasz (CCC) + 00′ 10”
36 BEPPU Fumiyuki (TFS) + 00′ 10”
37 ARCAS Jorge (MOV) + 00′ 10”
38 PREIDLER Georg (GFC) + 00′ 10”
39 BAKELANTS Jan (ALM) + 00′ 10”
40 FRÖHLINGER Johannes (SEN) + 00′ 10”
41 CHEREL Mikael (ALM) + 00′ 10”
42 BYSTROM Sven Erik (UAD) + 00′ 10”
43 FORMOLO Davide (BOH) + 00′ 10”
44 PUCCIO Salvatore (SKY) + 00′ 10”
45 DELAGE Mickael (GFC) + 00′ 10”
46 LAMBRECHT Bjorg (LTS) + 00′ 10”
47 SARREAU Marc (GFC) + 00′ 10”
48 ZIELIŃSKI Kamil (NAT) + 00′ 10”
49 ZEITS Andrey (AST) + 00′ 10”
50 BICO ALVES Nuno Miguel (MOV) + 00′ 10”
51 HENAO MONTOYA Sergio Luis (SKY) + 00′ 10”
52 BUCHMANN Emanuel (BOH) + 00′ 10”
53 NOVAK Domen (TBM) + 00′ 10”
54 MATE MARDONES Luis Angel (COF) + 00′ 10”
55 SHALUNOV Evgeny (GAZ) + 00′ 10”
56 GIDICH Yevgeniy (AST) + 00′ 10”
57 TEUNS Dylan (BMC) + 00′ 10”
58 DUCHESNE Antoine (GFC) + 00′ 10”
59 DILLIER Silvan (ALM) + 00′ 10”
60 FARIA DA COSTA Rui Alberto (UAD) + 00′ 10”
61 SIVAKOV Pavel (SKY) + 00′ 10”
62 ROCHE Nicolas (BMC) + 00′ 10”
63 PEDRERO Antonio (MOV) + 00′ 10”
64 CHEVRIER Clément (ALM) + 00′ 10”
65 HERRADA LOPEZ Jose (COF) + 00′ 10”
66 ROVNY Ivan (GAZ) + 00′ 10”
67 O’CONNOR Ben (DDD) + 00′ 10”
68 CRAS Steff (TKA) + 00′ 10”
69 SPILAK Simon (TKA) + 00′ 10”
70 RUTKIEWICZ Marek (NAT) + 00′ 10”
71 TEKLEHAIMANOT Daniel (COF) + 00′ 10”
72 DEVENYNS Dries (QST) + 00′ 10”
73 ARU Fabio (UAD) + 00′ 10”
74 KREUZIGER Roman (MTS) + 00′ 10”
75 AGNOLI Valerio (TBM) + 00′ 10”
76 CAPECCHI Eros (QST) + 00′ 10”
77 PADUN Mark (TBM) + 00′ 10”
78 BERHANE Natnael (DDD) + 00′ 10”
79 NYCH Artem (GAZ) + 00′ 10”
80 PANTANO Gomez Jarlinson (TFS) + 00′ 10”
81 CONTI Valerio (UAD) + 00′ 10”
82 BATTAGLIN Enrico (TLJ) + 00′ 10”
83 VERVAEKE Louis (SEN) + 00′ 10”
84 FELLINE Fabio (TFS) + 00′ 10”
85 MORKOV Michael (QST) + 00′ 10”
86 PINOT Thibaut (GFC) + 00′ 10”
87 DE PLUS Laurens (QST) + 00′ 10”
88 GOLAS Michal (SKY) + 00′ 10”
89 BENNETT George (TLJ) + 00′ 10”
90 PETERS Nans (ALM) + 00′ 10”
91 KWIATKOWSKI Michal (SKY) + 00′ 10”
92 KONRAD Patrick (BOH) + 00′ 10”
93 CARRETERO Hector (MOV) + 00′ 10”
94 STANNARD Ian (SKY) + 00′ 10”
95 GRADEK Kamil Michal (CCC) + 00′ 10”
96 MARTINELLI Davide (QST) + 00′ 10”
97 KACZMAREK Jakub (NAT) + 00′ 10”
98 DE TIER Floris (TLJ) + 00′ 10”
99 MODOLO Sacha (EFD) + 00′ 10”
100 HOLLENSTEIN Reto (TKA) + 00′ 10”
101 BIZHIGITOV Zhandos (AST) + 00′ 10”
102 STACHOWIAK Adam (NAT) + 00′ 10”
103 QUINTANA Dayer (MOV) + 00′ 10”
104 PODLASKI Michal (NAT) + 00′ 10”
105 DAVIES Scott (DDD) + 00′ 10”
106 RESTREPO VALENCIA Jhonatan (TKA) + 00′ 10”
107 GASTAUER Ben (ALM) + 00′ 10”
108 MORENO Fernandez Daniel (EFD) + 00′ 10”
109 VERONA Quintanilla Carlos (MTS) + 00′ 10”
110 BAK Ytting Lars (LTS) + 00′ 10”
111 VANHOUCKE Harm (LTS) + 00′ 10”
112 BOLE Grega (TBM) + 00′ 10”
113 BETTIOL Alberto (BMC) + 00′ 10”
114 RAVASI Edward (UAD) + 00′ 10”
115 BONNET William (GFC) + 00′ 10”
116 SEPULVEDA Eduardo (MOV) + 00′ 10”
117 TRATNIK Jan (CCC) + 00′ 10”
118 WYSS Danilo (BMC) + 00′ 10”
119 FIRSANOV Sergey (GAZ) + 00′ 10”
120 NIEMIEC Przemyslaw (UAD) + 00′ 10”
121 SHILOV Sergey (GAZ) + 00′ 10”
122 DENNIS Rohan (BMC) + 00′ 10”
123 KENNAUGH Peter (BOH) + 00′ 10”
124 MORTON Lachlan (DDD) + 00′ 10”
125 VENTER Jaco (DDD) + 00′ 10”
126 ARMEE Sander (LTS) + 00′ 10”
127 VAN LERBERGHE Bert (COF) + 00′ 10”
128 STORER Michael (SEN) + 00′ 10”
129 VAN HOECKE Gijs (TLJ) + 00′ 10”
130 LE TURNIER Mathias (COF) + 00′ 10”
131 SHAW James (LTS) + 00′ 10”
132 ALBASINI Michael (MTS) + 00′ 10”
133 BENEDETTI Cesare (BOH) + 00′ 10”
134 DOMAGALSKI Karol (NAT) + 00′ 10”
135 VINCENT Léo (GFC) + 00′ 10”
136 GREIPEL André (LTS) + 00′ 10”
137 LEEZER Thomas (TLJ) + 00′ 10”
138 MEZGEC Luka (MTS) + 00′ 10”
139 VAN POPPEL Boy (TFS) + 00′ 36”
140 HOFLAND Moreno (LTS) + 00′ 36”
141 FOLIFOROV Alexander (GAZ) + 00′ 51”
142 EDMONDSON Alexander (MTS) + 00′ 56”
143 BELKOV Maxim (TKA) + 00′ 56”
144 BOOM Lars (TLJ) + 00′ 56”
145 DOCKER Mitchell (EFD) + 01′ 59”
146 SCHWARZMANN Michael (BOH) + 02′ 10”
147 HOFSTEDE Lennard (SEN) + 02′ 50”
148 EISEL Bernhard (DDD) + 02′ 56”
149 OWEN Logan (EFD) + 03′ 15”
150 FRAME Alex (TFS) + 03′ 40”
151 BAUHAUS Phil (SEN) + 06′ 04”
152 MCLAY Daniel (EFD) + 06′ 19”
153 CARDONA Tabares Julian (EFD) + 06′ 19”
154 MAGNUSSON Kim (EFD) + 11′ 19”