fot. Kacper Kirklewski / naszosie.pl

Zwycięstwem Macieja Bodnara (BORA – hansgrohe) zakończyła się jazda indywidualna na czas elity mężczyzn w ramach mistrzostw Polski – Ostróda 2018.

Podobnie jak w przypadku innych kategorii, najlepsi polscy kolarze walczyli na 11-kilometrowej rundzie wokół Pól Grunwaldzkich. W sumie do pokonania były 3 okrążenia, co dało w sumie 33 000 metrów.

Już w pierwszej grupie zawodników można było się doszukiwać ewentualnych pretendentów do medalu. Mowa tu o Filipie Maciejuku (Leopard) i Adrianie Kurku (CCC Sprandi Polkowice), którzy rozpoczęli w bardzo mocnym tempie. Ostatecznie w pierwszej grupie najlepszy był młody zawodnik ekipy z Luksemburga, który z czasem 40:06 pokonał Kurka o 3 sekundy. Solidny czas 40:10 wykręcił też otwierający rywalizację Łukasz Wiśniowski (Sky).

W drugiej grupie zawodników zabrakło kolarzy, którzy byliby bardzo niebezpieczni. Około 2 minuty wolniej od czołówki jechali tylko Alan Banaszek, Patryk Stosz (CCC Sprandi Polkowice) i Jakub Kaczmarek (Hurom). Wszyscy czekali jednak na trzecią, najmocniejszą grupę.

Zgodnie z przewidywaniami, to właśnie największe gwiazdy rozłożyły na łopatki całą konkurencję. Na pierwszym pomiarze czasu, dotychczasowych liderów pokonała nie tylko wielka trójka (Kwiatkowski – 12:39, Bodnar 12:48, Białobłocki 12:52), ale także Szymon Rekita (Leopard – 13:02). Jednocześnie jednak z rywalizacji wycofał się kontuzjowany Kamil Gradek (CCC Sprandi Polkowice).

Po drugiej rundzie wiadome było kto stanie na podium. Trójka Bodnar (25:38), Kwiatkowski (25:39) i Białobłocki (25:50) kompletnie odjechała rywalom. Po pewne czwarte miejsce jechał Szymon Rekita (26:32), a o piąte miejsce wciąż trwała walka.

Na ostatniej rundzie wiele się jednak zmieniło. Zdecydowanie najmocniejszy okazał się Maciej Bodnar, który z czasem 38:25 zdobył kolejny tytuł mistrza Polski! Drugi czas wykręcił Marcin Białobłocki (38:42), a trzeci Michał Kwiatkowski (38:58). Czwarte miejsce zajął rewelacyjny Maciejuk, a piąty był słabnący w końcówce Szymon Rekita.

Co ciekawe, “Bodi” został też akademickim mistrzem kraju.

wyniki – tutaj