fot. Team Sky

Według dziennika “Daily Mail” artykuł naukowy, na który powołują się prawnicy Chrisa Froome`a (Team Sky) w związku z tzw. sprawą salbutamolu, podważają specjaliści z Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI). 

Chodzi o opracowanie naukowe opublikowane w czasopiśmie “British Journal of Clinical Pharmacology” przez Centre for Human Drug Research w Leiden, w Holandii. Jego autorzy uważają między innymi, że około 15 procent testów na obecność salbutamolu w moczu może zawierać fałszywe wyniki, które prowadzą do “nieakceptowalnego” oskarżania sportowców.

W artykule opublikowanym w poniedziałkowym wydaniu “Daily Mail” czytamy, że treści zawarte w opracowaniu nie podobają się specjalistom z Międzynarodowej Unii Kolarskiej, którzy uważają, że powoływanie się przez prawników Froome`a na te badania, może być zwykłą grą na czas. Kwestionują również fakt, że niektóre wnioski sformułowano na podstawie badań na psach, a nie na ludziach.

Kolejną wątpliwość budzą współautorzy artykułu – Adam Cohen i Jules Heuberger. Ten pierwszy jest również redaktorem naczelnym “British Journal of Clinical Pharmacology”, w związku z czym mógł zdecydować, gdzie wyniki owych badań zostaną opublikowane po raz pierwszy. Z kolei Heuberger opublikował niedawno artykuł, w którym stwierdził, że EPO nie powoduje wzrostu wydolności ludzkiego organizmu.

Ponadto w rankingu czasopism naukowych opublikowanych przez Thomson Reuters w 2016 roku, “British Journal of Clinical Pharmacology” zajmuje 1193. miejsce, zatem według tego zestawienia jego wartość naukowa jest bardzo niska.

To wyjaśnia, dlaczego dyrektor naukowy Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), doktor Olivier Rabin, przykłada małą wagę do tego materiału, który wchodzi w skład tysiąca pięciuset stron dokumentacji dostarczonej przez prawników Chrisa Froome`a.

Czytałem ten artykuł, do którego się odnosisz i nie, w ogóle nie jest on przedmiotem mojej troski. W ich modelu badań nie ma nic nowego – on został opracowany na podstawie bardzo dobrze znanych badań. Wierzymy, że obowiązująca norma [salbutamolu w moczu] jest właściwa, ponieważ opiera się na literaturze naukowej traktującej o salbutamolu, opublikowanej na przestrzeni ostatnich 20 lat

– powiedział “Daily Mail” doktor Olivier Rabin.

Przypomnijmy, że obecnie sportowiec może mieć maksymalnie 1000 ng/ml salbutamolu w organizmie. Kontrola antydopingowa po jednym z górskich etapów hiszpańskiej Vuelty 2017 wykazała, że Chris Froome (Team Sky) przekroczył ją dwukrotnie. Opinia publiczna dowiedziała się o tym, dzięki dziennikarskiemu śledztwu przeprowadzonemu przez dziennikarzy francuskiego “Le Monde” i brytyjskiego “The Guardian”.

W tym sezonie Brytyjczyk wygrał Giro d`Italia i obecnie przygotowuje się do ustrzelenia dubletu Giro/Tour.