fot. Team Sky

Znakomicie rozpoczął ściganie w wyścigu Critérium du Dauphiné 2018 Michał Kwiatkowski (Team Sky)! Mistrz Polski w jeździe indywidualnej na czas po raz kolejny zaprezentował bardzo wysokie umiejętności w tej specjalności, dzięki czemu do pierwszego etapu ruszy w legendarnej maillot jaune

Jubileuszowa, 70. edycja Critérium du Dauphiné rozpoczęła się w mieście Valence, w którym po raz dwunasty w historii wyścigu zlokalizowano start etapu. Kolarze zmierzyli się z prologiem, czyli krótką (liczącą dokładnie 6600 metrów) jazdą indywidualną na czas po płaskiej trasie.

Jednym z pierwszych kolarzy, na którym skoncentrowała się uwaga był mistrz Europy w jeździe indywidualnej na czas Victor Campenaerts z drużyny Lotto-Soudal – wycofany notabene po drugiej, nieudanej dla niego “czasówce” 101. Giro d`Italia. Belg zajął miejsce na gorącym krześle, ale musiał później uznać wyższość specjalisty od prologów Josa Van Emdena z drużyny LottoNL-Jumbo. Holender, zgodnie z przewidywaniami, ustanowił trudny do pobicia czas – 7 minut i 26 sekund.

Po nim startowali kolarze, którzy raczej nie mieli szans na pobicie tego rezultatu, ale serca polskich kibiców zabiły mocniej, gdy na rampie startowej, w stroju mistrza Polski, pojawił się Michał Kwiatkowski. Polak pojechał znakomicie – zanotował najlepszy czas na punkcie pomiaru czasu, a na metę przyjechał o sekundę szybciej niż Van Emden!

Kwiatkowskiego nikt nie zdołał strącić z pozycji lidera, więc kolarz Team Sky dołączył tym samym do Cezarego Zamany i Sylwestra Szmyda, czyli polskich zwycięzców etapowych w “Delfinacie”.

Spośród kolarzy przygotowujących się do walki w klasyfikacji generalnej Tour de France najlepiej zaprezentował się Ilnur Zakarin z Katushy-Alpecin (czas 7 minut 43 sekundy).

Czas drugiego z Polaków startujących w wyścigu Critérium du Dauphiné Tomasza Marczyńskiego to 7 minut i 59 sekund. “Maniek” zajął ostatecznie 94. miejsce.

Niestety ponownie pechowy występ zaliczył Geraint Thomas, który przewrócił się na jednym z ostrych zakrętów w prawo. Walijczyk wrócił na rower, ale zaprzepaścił szansę na dobry wynik.

Wyniki prologu:

1 KWIATKOWSKI Michal Team Sky 60 50 53.393 7:25
2 VAN EMDEN Jos Team LottoNL-Jumbo 25 30 53.274 0:01
3 MOSCON Gianni Team Sky 10 18 53.036 0:03
4 CAMPENAERTS Victor Lotto Soudal 13 52.800 0:05
5 BEVIN Patrick BMC Racing Team 10 52.800 ,,
6 BRÄNDLE Matthias Trek – Segafredo 7 52.683 0:06
7 JUNGELS Bob Quick-Step Floors 4 52.566 0:07
8 KEUKELEIRE Jens Lotto Soudal 3 52.335 0:09
9 CASTROVIEJO Jonathan Team Sky 2 52.335 ,,
10 BOOKWALTER Brent BMC Racing Team 1 52.105 0:11
11 EDMONDSON Alexander Mitchelton-Scott 52.105 ,,
12 IMPEY Daryl Mitchelton-Scott 51.991 0:12
13 TERPSTRA Niki Quick-Step Floors 51.878 0:13
14 TEUNISSEN Mike Team Sunweb 51.878 ,,
15 VAN BAARLE Dylan Team Sky 51.878 ,,
16 CRADDOCK Lawson Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 51.878 ,,
17 ALAPHILIPPE Julian Quick-Step Floors 51.765 0:14
18 THOMAS Benjamin Groupama – FDJ 51.765 ,,
19 BOOM Lars Team LottoNL-Jumbo 51.765 ,,
20 POWLESS Neilson Team LottoNL-Jumbo 51.765 ,,
21 CARUSO Damiano BMC Racing Team 51.652 0:15
22 DE PLUS Laurens Quick-Step Floors 51.652 ,,
23 WALLAYS Jelle Lotto Soudal 51.652 ,,
24 FELLINE Fabio Trek – Segafredo 51.540 0:16
25 VALGREN Michael Astana Pro Team 51.540 ,,
26 ROSSKOPF Joey BMC Racing Team 51.540 ,,
27 SÜTTERLIN Jasha Movistar Team 51.429 0:17
28 ERMENAULT Corentin Vital Concept Cycling Club 51.429 ,,
29 ZAKARIN Ilnur Team Katusha – Alpecin 51.317 0:18
30 BOASSON HAGEN Edvald Dimension Data 51.317 ,,
31 PÖSTLBERGER Lukas BORA – hansgrohe 51.317 ,,
32 BOHLI Tom BMC Racing Team 51.317 ,,
33 CUMMINGS Stephen Dimension Data 51.317 ,,
34 MCCARTHY Jay BORA – hansgrohe 51.317 ,,
35 GEOGHEGAN HART Tao Team Sky 51.317 ,,
36 ARCAS Jorge Movistar Team 51.207 0:19
37 GRMAY Tsgabu Trek – Segafredo 51.207 ,,
38 GALLOPIN Tony AG2R La Mondiale 51.207 ,,
39 SOLER Marc Movistar Team 51.097 0:20
40 COQUARD Bryan Vital Concept Cycling Club 51.097 ,,
41 BILBAO Pello Astana Pro Team 50.987 0:21
42 YATES Adam Mitchelton-Scott 50.987 ,,
43 THOMAS Geraint Team Sky 50.987 ,,
44 LUDVIGSSON Tobias Groupama – FDJ 50.878 0:22
45 ROWE Luke Team Sky 50.878 ,,
46 MOLARD Rudy Groupama – FDJ 50.878 ,,
47 LANGEVELD Sebastian Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 50.878 ,,
48 BARDET Romain AG2R La Mondiale 50.769 0:23
49 HAMILTON Lucas Mitchelton-Scott 50.769 ,,
50 HOULE Hugo Astana Pro Team 50.769 ,,
51 VINCENT Léo Groupama – FDJ 50.769 ,,
52 CASTRILLO Jaime Movistar Team 50.769 ,,
53 TUSVELD Martijn Team Sunweb 50.769 ,,
54 SKUJIŅŠ Toms Trek – Segafredo 50.769 ,,
55 GARCIA CORTINA Ivan Bahrain Merida Pro Cycling Team 50.769 ,,
56 HOWSON Damien Mitchelton-Scott 50.661 0:24
57 BAUHAUS Phil Team Sunweb 50.661 ,,
58 NIBALI Vincenzo Bahrain Merida Pro Cycling Team 50.661 ,,
59 BENOOT Tiesj Lotto Soudal 50.661 ,,
60 ERVITI Imanol Movistar Team 50.553 0:25
61 ROSON Jaime Movistar Team 50.553 ,,
62 NAVARDAUSKAS Ramunas Bahrain Merida Pro Cycling Team 50.446 0:26
63 HERRADA Jesús Cofidis, Solutions Crédits 50.446 ,,
64 LATOUR Pierre AG2R La Mondiale 50.446 ,,
65 ARMIRAIL Bruno Groupama – FDJ 50.446 ,,
66 SARAMOTINS Aleksejs BORA – hansgrohe 50.339 0:27
67 CONTI Valerio UAE-Team Emirates 50.339 ,,
68 ROLLAND Pierre Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 50.339 ,,
69 CATALDO Dario Astana Pro Team 50.339 ,,
70 GOUGEARD Alexis AG2R La Mondiale 50.233 0:28
71 RESTREPO Jhonatan Team Katusha – Alpecin 50.233 ,,
72 CLARKE Simon Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 50.233 ,,
73 MARTIN Daniel UAE-Team Emirates 50.127 0:29
74 KENNAUGH Peter BORA – hansgrohe 50.127 ,,
75 DUCHESNE Antoine Groupama – FDJ 50.127 ,,
76 WYSS Danilo BMC Racing Team 50.127 ,,
77 MACHADO Tiago Team Katusha – Alpecin 50.127 ,,
78 HOWES Alex Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 50.021 0:30
79 THOMSON Jay Robert Dimension Data 50.021 ,,
80 SERRY Pieter Quick-Step Floors 50.021 ,,
81 NAESEN Oliver AG2R La Mondiale 49.916 0:31
82 BUCHMANN Emanuel BORA – hansgrohe 49.811 0:32
83 KOCHETKOV Pavel Team Katusha – Alpecin 49.811 ,,
84 SMITH Dion Wanty – Groupe Gobert 49.811 ,,
85 CARRETERO Héctor Movistar Team 49.707 0:33
86 GAUDU David Groupama – FDJ 49.707 ,,
87 LE BON Johan Vital Concept Cycling Club 49.603 0:34
88 BRAMBILLA Gianluca Trek – Segafredo 49.603 ,,
89 DE GENDT Thomas Lotto Soudal 49.603 ,,
90 SUTHERLAND Rory UAE-Team Emirates 49.603 ,,
91 HAMILTON Chris Team Sunweb 49.603 ,,
92 VAN ZYL Johann Dimension Data 49.603 ,,
93 DE TIER Floris Team LottoNL-Jumbo 49.603 ,,
94 MARCZYNSKI Tomasz Lotto Soudal 49.603 ,,
95 FABBRO Matteo Team Katusha – Alpecin 49.500 0:35
96 VUILLERMOZ Alexis AG2R La Mondiale 49.500 ,,
97 GEBREIGZABHIER Amanuel Dimension Data 49.500 ,,
98 TOLHOEK Antwan Team LottoNL-Jumbo 49.500 ,,
99 HAUSSLER Heinrich Bahrain Merida Pro Cycling Team 49.500 ,,
100 RAVASI Edward UAE-Team Emirates 49.397 0:36
101 STALNOV Nikita Astana Pro Team 49.397 ,,
102 TEUNS Dylan BMC Racing Team 49.397 ,,
103 BOUET Maxime Fortuneo – Samsic 49.397 ,,
104 PERICHON Pierre-Luc Fortuneo – Samsic 49.397 ,,
105 CHERNETSKI Sergei Astana Pro Team 49.397 ,,
106 TURGIS Anthony Cofidis, Solutions Crédits 49.397 ,,
107 POWER Robert Mitchelton-Scott 49.397 ,,
108 MEURISSE Xandro Wanty – Groupe Gobert 49.295 0:37
109 ACKERMANN Pascal BORA – hansgrohe 49.295 ,,
110 VANENDERT Jelle Lotto Soudal 49.295 ,,
111 VERONA Carlos Mitchelton-Scott 49.295 ,,
112 SIMON Julien Cofidis, Solutions Crédits 49.295 ,,
113 ARASHIRO Yukiya Bahrain Merida Pro Cycling Team 49.193 0:38
114 PACHER Quentin Vital Concept Cycling Club 49.193 ,,
115 EDET Nicolas Cofidis, Solutions Crédits 49.193 ,,
116 CANTY Brendan Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 49.193 ,,
117 BYSTRØM Sven Erik UAE-Team Emirates 49.091 0:39
118 DOMONT Axel AG2R La Mondiale 49.091 ,,
119 PETILLI Simone UAE-Team Emirates 48.990 0:40
120 KIŠERLOVSKI Robert Team Katusha – Alpecin 48.990 ,,
121 MORI Manuele UAE-Team Emirates 48.889 0:41
122 KNOX James Quick-Step Floors 48.889 ,,
123 DLAMINI Nickolas Dimension Data 48.889 ,,
124 PIBERNIK Luka Bahrain Merida Pro Cycling Team 48.889 ,,
125 PELLIZOTTI Franco Bahrain Merida Pro Cycling Team 48.889 ,,
126 HERRADA José Cofidis, Solutions Crédits 48.789 0:42
127 DEGAND Thomas Wanty – Groupe Gobert 48.589 0:44
128 REIJNEN Kiel Trek – Segafredo 48.589 ,,
129 FRÖHLINGER Johannes Team Sunweb 48.490 0:45
130 BACKAERT Frederik Wanty – Groupe Gobert 48.490 ,,
131 MORENO Daniel Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 48.490 ,,
132 PAUWELS Serge Dimension Data 48.490 ,,
133 MARTIN Guillaume Wanty – Groupe Gobert 48.391 0:46
134 KUSS Sepp Team LottoNL-Jumbo 48.391 ,,
135 NAVARRO Daniel Cofidis, Solutions Crédits 48.391 ,,
136 MINNAARD Marco Wanty – Groupe Gobert 48.293 0:47
137 BOSWELL Ian Team Katusha – Alpecin 48.293 ,,
138 GUERREIRO Ruben Trek – Segafredo 48.293 ,,
139 BARGUIL Warren Fortuneo – Samsic 48.097 0:49
140 TEKLEHAIMANOT Daniel Cofidis, Solutions Crédits 48.000 0:50
141 CURVERS Roy Team Sunweb 47.903 0:51
142 JAKOBSEN Fabio Quick-Step Floors 47.903 ,,
143 FEILLU Brice Fortuneo – Samsic 47.903 ,,
144 MANZIN Lorrenzo Vital Concept Cycling Club 47.903 ,,
145 PICHON Laurent Fortuneo – Samsic 47.903 ,,
146 EIKING Odd Christian Wanty – Groupe Gobert 47.807 0:52
147 MOINARD Amaël Fortuneo – Samsic 47.807 ,,
148 COURTEILLE Arnaud Vital Concept Cycling Club 47.711 0:53
149 SELIG Rüdiger BORA – hansgrohe 47.520 0:55
150 RÉZA Kévin Vital Concept Cycling Club 47.425 0:56
151 KOZHATAYEV Bakhtiyar Astana Pro Team 47.237 0:58
152 HARDY Romain Fortuneo – Samsic 53.274 0:01
153 TEN DAM Laurens Team Sunweb 53.274 ,,

Klasyfikacja generalna wygląda identycznie jak wyniki prologu.