fot. Lotto-Soudal

Bryan Coquard z drużyny Vital Concept wygrał piąty i ostatni etap wyścigu Baloise Belgium Tour z metą w Tongeren. Tytuł sprzed roku obronił zaś Jens Keukeleire (Lotto-Soudal). 

Piąty i zarazem ostatni etap Baloise Belgium Tour prowadził z Landen do Tongeren i liczył 157,7 km. Profil był całkowicie płaski, zatem po raz czwarty w tegorocznej edycji tego wyścigu można było spodziewać się, że o zwycięstwie etapowym zdecyduje masowy sprint.

Ucieczkę dnia stworzyło pięciu kolarzy: Kevin van Melsen (Wanty – Groupe Gobert), Jonas Rickaert (Sport Vlaanderen – Baloise), Timothy Stevens (Cibel – Cebon), Kenny Molly (reprezentacja Belgii) oraz Jens Adams ( Pauwels sauzen – Vastgoedservice Continental Team).

Około 25 kilometrów przed metą z peletonu kontratakowali Andrei Grivko (Astana) oraz Daan Soete (Telenet Fidea Lions).

Wszystkie ataki zostały skasowane 11,5 kilometra przed metą, a peleton rozpoczął ostatnie przygotowania do finiszu.

Na ostatnich kilometrach rywalizację utrudniły ulewne opady deszczu, w których najlepiej finiszował 26-letni Francuz Bryan Coquard. Kolarz Vital Concept popisał się “inteligentnym” sprintem na lekko wznoszącym się finiszu, pokonując tym samym dominującą drużynę Lotto-Soudal.

Klasyfikacja generalna drugi rok z rzędu padła łupem Jensa Keukeleire`a. Warto odnotować, że w ubiegłym roku Belg wygrał ten wyścig ścigając się w barwach drużyny Orica-Scott.

Wyniki ostatniego etapu:

1 COQUARD Bryan Vital Concept Cycling Club 20 30 3:47:26
2 LAPORTE Christophe Cofidis, Solutions Crédits 10 18 ,,
3 JANS Roy Cibel – Cebon 5 12 ,,
4 WELTEN Bram Fortuneo – Samsic 7 ,,
5 DEHAES Kenny WB Aqua Protect Veranclassic 4 ,,
6 NOPPE Christophe Sport Vlaanderen – Baloise 3 ,,
7 DUPONT Timothy Wanty – Groupe Gobert 2 ,,
8 GREIPEL André Lotto Soudal 1 ,,
9 MANNAERTS Jelle Tarteletto – Isorex ,,
10 MINALI Riccardo Astana Pro Team ,,
11 MERLIER Tim Vérandas Willems-Crelan ,,
12 VERMELTFOORT Coen Roompot – Nederlandse Loterij ,,
13 CORT NIELSEN Magnus Astana Pro Team ,,
14 BIERMANS Jenthe Team Katusha – Alpecin ,,
15 PLANCKAERT Edward Sport Vlaanderen – Baloise ,,
16 MARONESE Marco Bardiani – CSF ,,
17 SMITH Dion Wanty – Groupe Gobert ,,
18 WIPPERT Wouter Roompot – Nederlandse Loterij ,,
19 DUNBAR Edward Aqua Blue Sport ,,
20 SPRENGERS Thomas Sport Vlaanderen – Baloise ,,
21 WILLEMS Thimo Belgium ,,
22 THIJSSEN Gerben Belgium ,,
23 BUDDING Martijn Roompot – Nederlandse Loterij ,,
24 DE VREESE Laurens Astana Pro Team ,,
25 AERTS Toon Telenet Fidea Lions ,,
26 VAN SCHIP Jan-Willem Roompot – Nederlandse Loterij ,,
27 HERMANS Quinten Telenet Fidea Lions ,,
28 SWEECK Laurens Pauwels sauzen – Vastgoedservice Continental Team ,,
29 VANENDERT Jelle Lotto Soudal ,,
30 RUSSO Clement Fortuneo – Samsic ,,
31 D´HEYGERE Gil Belgium ,,
32 MORTIER Julien WB Aqua Protect Veranclassic ,,
33 SEFA Ylber Tarteletto – Isorex ,,
34 BACKAERT Frederik Wanty – Groupe Gobert ,,
35 SMIT Willie Team Katusha – Alpecin ,,
36 MERLIER Braam Pauwels sauzen – Vastgoedservice Continental Team ,,
37 BEULLENS Cédric Belgium ,,
38 VAN DER HAAR Lars Telenet Fidea Lions ,,
39 EZQUERRA Jesus Burgos-BH ,,
40 TORRES Pablo Burgos-BH ,,
41 VAN KESSEL Corne Telenet Fidea Lions ,,
42 GRIVKO Andrei Astana Pro Team ,,
43 DE BIE Sean Vérandas Willems-Crelan ,,
44 RESTREPO Jhonatan Team Katusha – Alpecin ,,
45 KEUKELEIRE Jens Lotto Soudal ,,
46 PEDERSEN Casper Aqua Blue Sport ,,
47 DE GENDT Aime Sport Vlaanderen – Baloise ,,
48 EIKING Odd Christian Wanty – Groupe Gobert ,,
49 AERNOUTS Jim Telenet Fidea Lions ,,
50 BIZHIGITOV Zhandos Astana Pro Team ,,
51 CARBONI Giovanni Bardiani – CSF ,,
52 SPILAK Simon Team Katusha – Alpecin ,,
53 CLEPPE Nicolas Telenet Fidea Lions ,,
54 LEYSEN Senne Vérandas Willems-Crelan ,,
55 RUIJGH Rob Tarteletto – Isorex ,,
56 MARCHAND Gianni Cibel – Cebon ,,
57 KOCHETKOV Pavel Team Katusha – Alpecin ,,
58 MACHADO Tiago Team Katusha – Alpecin ,,
59 BOROS Michael Pauwels sauzen – Vastgoedservice Continental Team ,,
60 DE BUYST Jasper Lotto Soudal ,,
61 ALBANESE Vincenzo Bardiani – CSF ,,
62 SALAS Ibai Burgos-BH ,,
63 DANIEL Maxime Fortuneo – Samsic ,,
64 JASPERS Ward Belgium ,,
65 STENUIT Robin Sovac – Natura4Ever ,,
66 VERWILST Aaron Sport Vlaanderen – Baloise ,,
67 COENEN Dennis Cibel – Cebon ,,
68 SAVINI Daniel Bardiani – CSF ,,
69 SIX Franklin WB Aqua Protect Veranclassic ,,
70 FOMINYKH Daniil Astana Pro Team ,,
71 VAN MELSEN Kevin Wanty – Groupe Gobert ,,
72 WARNIER Antoine WB Aqua Protect Veranclassic ,,
73 MATHIS Marco Team Katusha – Alpecin ,,
74 SESSLER Nicolas Burgos-BH ,,
75 VAN KEIRSBULCK Guillaume Wanty – Groupe Gobert ,,
76 JACOBS Johan Pauwels sauzen – Vastgoedservice Continental Team ,,
77 ORSINI Umberto Bardiani – CSF ,,
78 STOCKMAN Michiel Tarteletto – Isorex ,,
79 TZORTZAKIS Polychronis Tarteletto – Isorex ,,
80 DIELEMAN Michiel Cibel – Cebon ,,
81 MAES Nikolas Lotto Soudal ,,
82 BRESCIANI Michael Bardiani – CSF ,,
83 GEUENS Alexander Sovac – Natura4Ever ,,
84 STEELS Stijn Vérandas Willems-Crelan ,,
85 VAN GOETHEM Brian Roompot – Nederlandse Loterij ,,
86 RICKAERT Jonas Sport Vlaanderen – Baloise ,,
87 EVRARD Laurent Sovac – Natura4Ever ,,
88 CHRISTIAN Mark Aqua Blue Sport ,,
89 BILLE Gaetan Sovac – Natura4Ever ,,
90 REBELLIN Davide Sovac – Natura4Ever ,,
91 SIEBERG Marcel Lotto Soudal ,,
92 VANTOMME Maxime WB Aqua Protect Veranclassic ,,
93 ERMENAULT Corentin Vital Concept Cycling Club ,,
94 SWEECK Diether Pauwels sauzen – Vastgoedservice Continental Team ,,
95 ADAMS Jens Pauwels sauzen – Vastgoedservice Continental Team ,,
96 VAN GINNEKEN Sjoerd Roompot – Nederlandse Loterij ,,
97 FENN Andrew Aqua Blue Sport ,,
98 LE ROUX Romain Fortuneo – Samsic ,,
99 HANSEN Lasse Norman Aqua Blue Sport ,,
100 TANNER David Vérandas Willems-Crelan ,,
101 GESBERT Elie Fortuneo – Samsic ,,
102 VAN GENECHTEN Jonas Vital Concept Cycling Club ,,
103 VAN LERBERGHE Bert Cofidis, Solutions Crédits ,,
104 BOUCHER David Tarteletto – Isorex ,,
105 GOEMAN Andreas Telenet Fidea Lions ,,
106 JANSSENS Jimmy Cibel – Cebon ,,
107 ISTA Kevyn WB Aqua Protect Veranclassic ,,
108 LEMOINE Cyril Cofidis, Solutions Crédits ,,
109 SOETE Daan Pauwels sauzen – Vastgoedservice Continental Team ,,
110 HUYS Laurens Belgium ,,
111 MORICE Julien Vital Concept Cycling Club 0:59
112 MOLLY Kenny Belgium 1:04
113 TLEUBAYEV Ruslan Astana Pro Team 1:08
114 GERARD Arnaud Fortuneo – Samsic ,,
115 DE ROOZE Niels Tarteletto – Isorex ,,
116 REINDERS Elmar Roompot – Nederlandse Loterij ,,
117 BOUVRY Dieter Cibel – Cebon ,,
118 KONING Peter Aqua Blue Sport ,,
119 VANBILSEN Kenneth Cofidis, Solutions Crédits 1:23
120 VAN STAEYEN Michael Cofidis, Solutions Crédits ,,
121 DEVOLDER Stijn Vérandas Willems-Crelan ,,
122 CLAEYS Dimitri Cofidis, Solutions Crédits ,,
123 DE WINTER Ludwig WB Aqua Protect Veranclassic 1:55
124 WALLAYS Jelle Lotto Soudal 2:19
125 DUNNE Conor Aqua Blue Sport 2:42
126 GONZÁLEZ Adrián Burgos-BH 3:08
127 BOECKMANS Kris Vital Concept Cycling Club 0:00
128 DEGUIDE Louis Sovac – Natura4Ever 3:46
129 STEVENS Timothy Cibel – Cebon 4:08
DNF TURGIS Anthony Cofidis, Solutions Crédits -3:47:26
NQ CARBEL Michael Fortuneo – Samsic ,,

Ostateczna klasyfikacja generalna:

1 1 – KEUKELEIRE Jens Lotto Soudal 200 150 14:43:37
2 2 – VANENDERT Jelle Lotto Soudal 150 110 0:15
3 4 ▲1 SMITH Dion Wanty – Groupe Gobert 125 90 0:39
4 5 ▲1 DUNBAR Edward Aqua Blue Sport 100 80 0:45
5 6 ▲1 GRIVKO Andrei Astana Pro Team 85 70 0:55
6 7 ▲1 MARCHAND Gianni Cibel – Cebon 70 60 1:16
7 10 ▲3 COQUARD Bryan Vital Concept Cycling Club 60 55 1:48
8 8 – HERMANS Quinten Telenet Fidea Lions 50 50 1:49
9 9 – BIERMANS Jenthe Team Katusha – Alpecin 40 45 1:53
10 11 ▲1 BUDDING Martijn Roompot – Nederlandse Loterij 35 40 2:50
11 12 ▲1 SPILAK Simon Team Katusha – Alpecin 30 36 2:59
12 13 ▲1 SPRENGERS Thomas Sport Vlaanderen – Baloise 25 32 3:06
13 14 ▲1 RUIJGH Rob Tarteletto – Isorex 20 28 3:16
14 15 ▲1 HUYS Laurens Belgium 15 24 3:19
15 16 ▲1 AERTS Toon Telenet Fidea Lions 10 20 5:14
16 17 ▲1 VAN DER HAAR Lars Telenet Fidea Lions 5 16 ,,
17 18 ▲1 MACHADO Tiago Team Katusha – Alpecin 5 14 5:15
18 19 ▲1 CORT NIELSEN Magnus Astana Pro Team 5 12 ,,
19 20 ▲1 PEDERSEN Casper Aqua Blue Sport 5 10 6:29
20 21 ▲1 HANSEN Lasse Norman Aqua Blue Sport 5 8 6:35
21 22 ▲1 CHRISTIAN Mark Aqua Blue Sport 5 6 6:45
22 23 ▲1 JANSSENS Jimmy Cibel – Cebon 5 4 7:02
23 24 ▲1 RESTREPO Jhonatan Team Katusha – Alpecin 5 3 7:11
24 25 ▲1 BACKAERT Frederik Wanty – Groupe Gobert 5 2 7:14
25 26 ▲1 KOCHETKOV Pavel Team Katusha – Alpecin 5 1 7:21
26 27 ▲1 GESBERT Elie Fortuneo – Samsic 5 7:23
27 28 ▲1 EIKING Odd Christian Wanty – Groupe Gobert 5 7:26
28 29 ▲1 TORRES Pablo Burgos-BH 5 7:27
29 31 ▲2 VAN GINNEKEN Sjoerd Roompot – Nederlandse Loterij 5 8:40
30 30 – WALLAYS Jelle Lotto Soudal 5 9:51
31 32 ▲1 SMIT Willie Team Katusha – Alpecin 3 10:02
32 33 ▲1 REBELLIN Davide Sovac – Natura4Ever 3 10:35
33 34 ▲1 DE BIE Sean Vérandas Willems-Crelan 3 12:05
34 36 ▲2 ADAMS Jens Pauwels sauzen – Vastgoedservice Continental Team 3 12:12
35 37 ▲2 DE GENDT Aime Sport Vlaanderen – Baloise 3 12:15
36 38 ▲2 EZQUERRA Jesus Burgos-BH 3 12:29
37 39 ▲2 BILLE Gaetan Sovac – Natura4Ever 3 12:35
38 40 ▲2 BIZHIGITOV Zhandos Astana Pro Team 3 12:43
39 41 ▲2 VANTOMME Maxime WB Aqua Protect Veranclassic 3 12:45
40 43 ▲3 DIELEMAN Michiel Cibel – Cebon 3 13:04
41 44 ▲3 AERNOUTS Jim Telenet Fidea Lions 13:05
42 45 ▲3 SAVINI Daniel Bardiani – CSF 13:06
43 35 ▼8 KONING Peter Aqua Blue Sport 13:19
44 42 ▼2 GERARD Arnaud Fortuneo – Samsic 14:03
45 46 ▲1 JASPERS Ward Belgium 16:31
46 47 ▲1 LAPORTE Christophe Cofidis, Solutions Crédits 21:19
47 48 ▲1 GREIPEL André Lotto Soudal 21:29
48 49 ▲1 VAN GOETHEM Brian Roompot – Nederlandse Loterij 21:32
49 50 ▲1 RICKAERT Jonas Sport Vlaanderen – Baloise 21:42
50 51 ▲1 MERLIER Tim Vérandas Willems-Crelan 21:46
51 52 ▲1 SWEECK Laurens Pauwels sauzen – Vastgoedservice Continental Team 21:51
52 54 ▲2 LEYSEN Senne Vérandas Willems-Crelan 21:57
53 55 ▲2 BOUCHER David Tarteletto – Isorex 22:01
54 56 ▲2 BEULLENS Cédric Belgium 22:04
55 57 ▲2 CLEPPE Nicolas Telenet Fidea Lions 22:05
56 58 ▲2 NOPPE Christophe Sport Vlaanderen – Baloise 22:06
57 59 ▲2 VAN LERBERGHE Bert Cofidis, Solutions Crédits 22:09
58 60 ▲2 DE VREESE Laurens Astana Pro Team ,,
59 61 ▲2 BOECKMANS Kris Vital Concept Cycling Club ,,
60 63 ▲3 WARNIER Antoine WB Aqua Protect Veranclassic 22:11
61 64 ▲3 BOROS Michael Pauwels sauzen – Vastgoedservice Continental Team ,,
62 71 ▲9 VAN MELSEN Kevin Wanty – Groupe Gobert 22:12
63 65 ▲2 VAN KEIRSBULCK Guillaume Wanty – Groupe Gobert ,,
64 66 ▲2 DANIEL Maxime Fortuneo – Samsic 22:14
65 67 ▲2 DE BUYST Jasper Lotto Soudal 22:16
66 69 ▲3 PLANCKAERT Edward Sport Vlaanderen – Baloise 22:17
67 70 ▲3 JACOBS Johan Pauwels sauzen – Vastgoedservice Continental Team ,,
68 72 ▲4 GOEMAN Andreas Telenet Fidea Lions 22:18
69 73 ▲4 MAES Nikolas Lotto Soudal ,,
70 74 ▲4 VERWILST Aaron Sport Vlaanderen – Baloise ,,
71 75 ▲4 VAN SCHIP Jan-Willem Roompot – Nederlandse Loterij ,,
72 76 ▲4 DUPONT Timothy Wanty – Groupe Gobert 22:19
73 77 ▲4 TZORTZAKIS Polychronis Tarteletto – Isorex 22:20
74 78 ▲4 SIEBERG Marcel Lotto Soudal 22:23
75 79 ▲4 SWEECK Diether Pauwels sauzen – Vastgoedservice Continental Team ,,
76 80 ▲4 VAN KESSEL Corne Telenet Fidea Lions 22:24
77 81 ▲4 WELTEN Bram Fortuneo – Samsic 22:27
78 82 ▲4 LE ROUX Romain Fortuneo – Samsic 22:28
79 83 ▲4 MINALI Riccardo Astana Pro Team 22:29
80 84 ▲4 SOETE Daan Pauwels sauzen – Vastgoedservice Continental Team 22:30
81 85 ▲4 MANNAERTS Jelle Tarteletto – Isorex 22:31
82 90 ▲8 JANS Roy Cibel – Cebon ,,
83 87 ▲4 FENN Andrew Aqua Blue Sport 22:33
84 88 ▲4 WIPPERT Wouter Roompot – Nederlandse Loterij ,,
85 89 ▲4 SEFA Ylber Tarteletto – Isorex 22:34
86 91 ▲5 MERLIER Braam Pauwels sauzen – Vastgoedservice Continental Team 22:36
87 92 ▲5 TANNER David Vérandas Willems-Crelan ,,
88 93 ▲5 COENEN Dennis Cibel – Cebon 22:38
89 94 ▲5 ORSINI Umberto Bardiani – CSF ,,
90 96 ▲6 DEHAES Kenny WB Aqua Protect Veranclassic 22:49
91 97 ▲6 SALAS Ibai Burgos-BH 22:51
92 99 ▲7 WILLEMS Thimo Belgium 22:54
93 100 ▲7 SIX Franklin WB Aqua Protect Veranclassic 22:56
94 101 ▲7 MARONESE Marco Bardiani – CSF 22:57
95 102 ▲7 RUSSO Clement Fortuneo – Samsic 23:03
96 103 ▲7 STOCKMAN Michiel Tarteletto – Isorex ,,
97 104 ▲7 SESSLER Nicolas Burgos-BH 23:12
98 53 ▼45 CLAEYS Dimitri Cofidis, Solutions Crédits 23:19
99 105 ▲6 MORTIER Julien WB Aqua Protect Veranclassic 23:29
100 106 ▲6 VAN GENECHTEN Jonas Vital Concept Cycling Club ,,
101 62 ▼39 DEVOLDER Stijn Vérandas Willems-Crelan 23:33
102 95 ▼7 MOLLY Kenny Belgium 23:39
103 108 ▲5 GEUENS Alexander Sovac – Natura4Ever 23:56
104 98 ▼6 DE ROOZE Niels Tarteletto – Isorex 24:00
105 109 ▲4 STEELS Stijn Vérandas Willems-Crelan 24:08
106 110 ▲4 LEMOINE Cyril Cofidis, Solutions Crédits 24:24
107 112 ▲5 STENUIT Robin Sovac – Natura4Ever 24:42
108 114 ▲6 VERMELTFOORT Coen Roompot – Nederlandse Loterij 24:46
109 107 ▼2 TLEUBAYEV Ruslan Astana Pro Team 24:54
110 68 ▼42 DUNNE Conor Aqua Blue Sport 24:58
111 113 ▲2 MORICE Julien Vital Concept Cycling Club 25:44
112 111 ▼1 REINDERS Elmar Roompot – Nederlandse Loterij 25:45
113 115 ▲2 ISTA Kevyn WB Aqua Protect Veranclassic 26:27
114 116 ▲2 EVRARD Laurent Sovac – Natura4Ever 26:40
115 118 ▲3 ALBANESE Vincenzo Bardiani – CSF 27:07
116 121 ▲5 CARBONI Giovanni Bardiani – CSF 27:35
117 122 ▲5 D´HEYGERE Gil Belgium 27:42
118 123 ▲5 MATHIS Marco Team Katusha – Alpecin 28:12
119 117 ▼2 VAN STAEYEN Michael Cofidis, Solutions Crédits 28:13
120 119 ▼1 BOUVRY Dieter Cibel – Cebon 28:17
121 124 ▲3 FOMINYKH Daniil Astana Pro Team 28:36
122 120 ▼2 DE WINTER Ludwig WB Aqua Protect Veranclassic 29:06
123 126 ▲3 VANBILSEN Kenneth Cofidis, Solutions Crédits 31:04
124 125 ▲1 DEGUIDE Louis Sovac – Natura4Ever 32:57
125 128 ▲3 GONZÁLEZ Adrián Burgos-BH 33:01
126 127 ▲1 STEVENS Timothy Cibel – Cebon 33:49
127 129 ▲2 BRESCIANI Michael Bardiani – CSF 36:44
128 130 ▲2 THIJSSEN Gerben Belgium 37:06
129 131 ▲2 ERMENAULT Corentin Vital Concept Cycling Club 38:54