Foto: Groupama - FDJ

Arthur Vichot (Groupama – FDJ) dzięki triumfowi na ostatnim etapie wygrał klasyfikację generalną 30. edycji Tour de l’Ain. 

Królewski etap francuskiego Tour de l’Ain kończył zmagania w tym wyścigu. Kolarze mieli do pokonania 133 kilometry z Lélex Monts-Jura do Col de la Faucille. Finałowy podjazd miał ponad 11 kilometrów długości i średnie nachylenie 6,4 %.

W koszulce lidera wystartował Javier Moreno (Delko Marseille Provence KTM), który został ogłoszony zwycięzcą wczorajszego etapu po przesunięciu na piąte miejsce Nicolasa Edeta (Cofidis).

Od samego startu mieliśmy wiele ataków. Po Côte de Lajoux na czele znalazła się grupa: Zhandos Bizhigitov i Nikita Stalnov (obaj Astana), Wilson Estiben Pena (Polartec-Kometa), Romain Sicard (Direct Energie), Pierre Luc Perichon (Fortuneo-Samsic), Andrea Pasqualon i Dion Smith (obaj Wanty-Groupe Gobert), Samuel Dumoulin (Ag2r La Mondiale), Johannes Schinnagel (Niemcy) oraz Dimitri Bussard (Szwajcaria).

50 kilometrów przed metą uciekinierzy mieli ponad trzy minuty przewagi nad peletonem, który prowadzili głównie kolarze Delko Marseille Provence KTM. Niestety Stalnov przez upadek stracił kontakt z czołówką, a w jego kraksę zaplątali się także Bussard i Pena.

Kiedy rządy w peletonie przejęła ekipa Groupama – FDJ przewaga zaczęła topnieć i na 20 kilometrów przed metą oscylowała wokół 90 sekund. Najdłużej na czele utrzymał się Pasqualon, ale jego przygoda zakończyła się na dziewięć kilometrów przed metą.

Sześć kilometrów przed metą z czołowej grupy zaatakował Tony Gallopin (Ag2r La Mondiale). Francuz na czele kręcił tylko dwa kilometry. Tempo dyktował David Gaudu, który pracował na rzecz Arthura Vichot (Groupama – FDJ). 3500 metrów przed metą praca zaczęła się opłacać, ponieważ dystans zaczął tracić lider wyścigu – Javier Moreno.

Oprócz Gaudu i Vichota na czele kręcili: Nicolas Edet (Cofidis), Nans Peters (AG2R La Mondiale), Rein Taaramae (Direct Energie), Marc Hirschi (Development Team Sunweb) i Mathias Le Turnier (Cofidis).

Na ostatni kilometr na czele wjechali już tylko Gaudu, Vichot, Edet i Peters. Ostatnie metry to walka Petersa i Vichot, ale to zawodnik Groupama – FDJ ładnie wykończył świetną pracę młodego Gaudu! Arthur Vichot został także zwycięzcą klasyfikacji generalnej.

Trzecie miejsce wywalczył Edet, a czwarty dojechał bardzo zmęczony Gaudu.

Wyniki ostatniego etapu:

1 VICHOT Arthur GROUPAMA – FDJ FRA les 133,4 km en 03h25’54” (moy. 38.873 km/h) (b : 10”)
2 PETERS Nans AG2R LA MONDIALE FRA (b : 6”)
3 EDET Nicolas COFIDIS, SOLUTIONS CREDI FRA 03” (b :4”)
4 * GAUDU David GROUPAMA – FDJ FRA 13”
5 TAARAMAE Rein DIRECT ENERGIE EST 24”
6 LE TURNIER Mathias COFIDIS, SOLUTIONS CREDI FRA 27”
7 GALLOPIN Tony AG2R LA MONDIALE FRA 41”
8 * HIRSCHI Marc DEVELOPMENT TEAM SUNW SUI ‘
9 HOULE Hugo ASTANA PRO TEAM CAN 45”
10 PEREZ Anthony COFIDIS, SOLUTIONS CREDI FRA 01’03”
11 * RIES Michel POLARTEC KOMETA LUX 01’05”
12 MAISON Jérémy TEAM FORTUNEO – SAMSIC FRA ‘
13 CALMEJANE Lilian DIRECT ENERGIE FRA ‘
14 BADILATTI Matteo EQUIPE DE SUISSE SUI 01’11”
15 MORENO BAZAN Javier DELKO MARSEILLE PROVEN ESP ‘
16 JOLY Thomas ROUBAIX LILLE METROPOLE FRA 01’18”
17 DUARTE AREVALO Fabio Andres MANZANA POSTOBON TEAM COL 01’22”
18 THALMANN Roland EQUIPE DE SUISSE SUI ‘
19 VILELA Ricardo MANZANA POSTOBON TEAM POR ‘
20 AGUIRRE CAIPA Hernan Ricardo MANZANA POSTOBON TEAM COL 01’33”
21 BAGOT Yoann VITAL CONCEPT CYCLING CL FRA 01’36”
22 VINCENT Léo GROUPAMA – FDJ FRA 01’46”
23 * ADAMIETZ Johannes EQUIPE D`ALLEMAGNE GER 01’48”
24 CHEVRIER Clement AG2R LA MONDIALE FRA 02’27”
25 * GARCIA SOSA Jhojan Orlando MANZANA POSTOBON TEAM COL ‘
26 FEILLU Brice TEAM FORTUNEO – SAMSIC FRA 02’47”
27 BALDO Nicolas ST MICHEL-AUBERT 93 FRA ‘
28 MADRAZO RUIZ Angel DELKO MARSEILLE PROVEN ESP 03’18”
29 LE CUNFF Kevin ST MICHEL-AUBERT 93 FRA ‘
30 BOHORQUEZ SANCHEZ Hernando MANZANA POSTOBON TEAM COL 03’20”
31 COURTEILLE Arnaud VITAL CONCEPT CYCLING CL FRA 03’25”
32 * STORK Florian DEVELOPMENT TEAM SUNW GER 03’29”
33 PACHER Quentin VITAL CONCEPT CYCLING CL FRA 04’08”
34 * BANZER Gordian EQUIPE DE SUISSE SUI 04’46”
35 * MOBACH Jarno DEVELOPMENT TEAM SUNW NED ‘
36 NAULEAU Bryan DIRECT ENERGIE FRA 05’21”
37 GRELLIER Fabien DIRECT ENERGIE FRA ‘
38 LUNKE Sindre Skjøstad TEAM FORTUNEO – SAMSIC NOR ‘
39 THOMINET Camille ST MICHEL-AUBERT 93 FRA ‘
40 DELAPLACE Anthony TEAM FORTUNEO – SAMSIC FRA 05’27”
41 FERNANDEZ CRUZ Delio DELKO MARSEILLE PROVEN ESP 05’50”
42 * INKELAAR Kevin POLARTEC KOMETA NED 06’05”
43 PASQUALON Andrea WANTY – GROUPE GOBERT ITA 06’24”
44 LE BON Johan VITAL CONCEPT CYCLING CL FRA 06’33”
45 SICARD Romain DIRECT ENERGIE FRA 06’58”
46 MAINARD Jerome ROUBAIX LILLE METROPOLE FRA ‘
47 ANTONINI Simone WANTY – GROUPE GOBERT ITA 07’33”
48 TEKLEHAIMANOT Daniel COFIDIS, SOLUTIONS CREDI ERI 08’00”
49 * HALLER Patrick EQUIPE D`ALLEMAGNE GER ‘
50 SMITH Dion WANTY – GROUPE GOBERT NZL ‘
51 SEIGLE Romain GROUPAMA – FDJ FRA 09’33”
52 BONNAFOND Guillaume COFIDIS, SOLUTIONS CREDI FRA ‘
53 HOFSTETTER Hugo COFIDIS, SOLUTIONS CREDI FRA ‘
54 * CANTON SERRANO Isaac POLARTEC KOMETA ESP ‘
55 DUMOULIN Samuel AG2R LA MONDIALE FRA ‘
56 * SCHINNAGEL Johannes EQUIPE D`ALLEMAGNE GER 11’12”
57 VILLEGAS CARDONA Juan Pablo MANZANA POSTOBON TEAM COL 11’37”
58 * REUTTER Sven EQUIPE D`ALLEMAGNE GER 11’52”
59 BIZHIGITOV Zhandos ASTANA PRO TEAM KAZ 11’55”
60 * PAROZ Justin EQUIPE DE SUISSE SUI 12’20”
61 * BUSSARD Dimitri EQUIPE DE SUISSE SUI ‘
62 MANZIN Lorrenzo VITAL CONCEPT CYCLING CL FRA 13’04”
63 DUCHESNE Antoine GROUPAMA – FDJ CAN ‘
64 FONSECA Armindo TEAM FORTUNEO – SAMSIC FRA ‘
65 THOMAS Benjamin GROUPAMA – FDJ FRA ‘
66 MALDONADO Anthony ST MICHEL-AUBERT 93 FRA 13’15”
67 ANTOMARCHI Julien ROUBAIX LILLE METROPOLE FRA 13’20”
68 * IDJOUADIENE Pierre ROUBAIX LILLE METROPOLE FRA ‘
69 TLEUBAYEV Ruslan ASTANA PRO TEAM KAZ ‘
70 PAGE Dylan EQUIPE DE SUISSE SUI 13’48”
71 PERICHON Pierre Luc TEAM FORTUNEO – SAMSIC FRA ‘
72 STALNOV Nikita ASTANA PRO TEAM KAZ 13’59”
73 ROHDE Leon EQUIPE D`ALLEMAGNE GER 14’11”
74 * SALMON Martin Alexander DEVELOPMENT TEAM SUNW GER 14’28”
75 * GALL Felix DEVELOPMENT TEAM SUNW AUT 14’29”
76 JOURNIAUX Axel DIRECT ENERGIE FRA 18’37”
77 * ARERUYA Joseph DELKO MARSEILLE PROVEN RWA ‘
78 FILOSI Iuri DELKO MARSEILLE PROVEN ITA ‘
79 * HEINSCHKE Leon DEVELOPMENT TEAM SUNW GER 18’43”

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 VICHOT Arthur GROUPAMA – FDJ FRA les 445,9 km en 11h16’10” (moy. 39,552 km/h)
2 EDET Nicolas COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA 18”
3 TAARAMAE Rein DIRECT ENERGIE EST 46”
4 * HIRSCHI Marc DEVELOPMENT TEAM SUNWEB SUI 56”
5 PETERS Nans AG2R LA MONDIALE FRA 01’05”
6 MORENO BAZAN Javier DELKO MARSEILLE PROVENCE K ESP 01’17”
7 BADILATTI Matteo EQUIPE DE SUISSE SUI 01’32”
8 VILELA Ricardo MANZANA POSTOBON TEAM POR 01’41”
9 CALMEJANE Lilian DIRECT ENERGIE FRA 02’26”
10 PEREZ Anthony COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA 02’28”
11 * RIES Michel POLARTEC KOMETA LUX 02’30”
12 MAISON Jérémy TEAM FORTUNEO – SAMSIC FRA ‘
13 * GAUDU David GROUPAMA – FDJ FRA 03’39”
14 * GARCIA SOSA Jhojan Orlando MANZANA POSTOBON TEAM COL 03’52”
15 FEILLU Brice TEAM FORTUNEO – SAMSIC FRA 04’12”
16 LE CUNFF Kevin ST MICHEL-AUBERT 93 FRA 04’29”
17 MADRAZO RUIZ Angel DELKO MARSEILLE PROVENCE K ESP 04’43”
18 JOLY Thomas ROUBAIX LILLE METROPOLE FRA 04’44”
19 BAGOT Yoann VITAL CONCEPT CYCLING CLUB FRA 05’02”
20 CHEVRIER Clement AG2R LA MONDIALE FRA 05’53”
21 GALLOPIN Tony AG2R LA MONDIALE FRA 06’16”
22 BOHORQUEZ SANCHEZ Hernando MANZANA POSTOBON TEAM COL 06’46”
23 PASQUALON Andrea WANTY – GROUPE GOBERT ITA 07’49”
24 THOMINET Camille ST MICHEL-AUBERT 93 FRA 08’47”
25 LE TURNIER Mathias COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA 09’10”
26 SMITH Dion WANTY – GROUPE GOBERT NZL 09’29”
27 HOULE Hugo ASTANA PRO TEAM CAN 09’51”
28 * BANZER Gordian EQUIPE DE SUISSE SUI 10’21”
29 THALMANN Roland EQUIPE DE SUISSE SUI 10’28”
30 DUARTE AREVALO Fabio Andres MANZANA POSTOBON TEAM COL ‘
31 AGUIRRE CAIPA Hernan Ricardo MANZANA POSTOBON TEAM COL 10’39”
32 VINCENT Léo GROUPAMA – FDJ FRA 10’52”
33 FERNANDEZ CRUZ Delio DELKO MARSEILLE PROVENCE K ESP 11’25”
34 COURTEILLE Arnaud VITAL CONCEPT CYCLING CLUB FRA 12’31”
35 * STORK Florian DEVELOPMENT TEAM SUNWEB GER 12’35”
36 * ADAMIETZ Johannes EQUIPE D`ALLEMAGNE GER 13’23”
37 BALDO Nicolas ST MICHEL-AUBERT 93 FRA 14’22”
38 NAULEAU Bryan DIRECT ENERGIE FRA 14’27”
39 LUNKE Sindre Skjøstad TEAM FORTUNEO – SAMSIC NOR ‘
40 DELAPLACE Anthony TEAM FORTUNEO – SAMSIC FRA 14’33”
41 SICARD Romain DIRECT ENERGIE FRA 16’04”
42 GRELLIER Fabien DIRECT ENERGIE FRA 16’56”
43 TEKLEHAIMANOT Daniel COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS ERI 17’06”
44 * INKELAAR Kevin POLARTEC KOMETA NED 17’40”
45 HOFSTETTER Hugo COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA 18’28”
46 MAINARD Jerome ROUBAIX LILLE METROPOLE FRA 18’33”
47 BONNAFOND Guillaume COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA 18’39”
48 SEIGLE Romain GROUPAMA – FDJ FRA ‘
49 STALNOV Nikita ASTANA PRO TEAM KAZ 19’34”
50 ANTONINI Simone WANTY – GROUPE GOBERT ITA 19’42”
51 * BUSSARD Dimitri EQUIPE DE SUISSE SUI 21’26”
52 MALDONADO Anthony ST MICHEL-AUBERT 93 FRA 22’21”
53 VILLEGAS CARDONA Juan Pablo MANZANA POSTOBON TEAM COL 23’12”
54 * PAROZ Justin EQUIPE DE SUISSE SUI 23’55”
55 * CANTON SERRANO Isaac POLARTEC KOMETA ESP 24’14”
56 DUCHESNE Antoine GROUPAMA – FDJ CAN 24’39”
57 THOMAS Benjamin GROUPAMA – FDJ FRA ‘
58 * IDJOUADIENE Pierre ROUBAIX LILLE METROPOLE FRA 24’55”
59 PACHER Quentin VITAL CONCEPT CYCLING CLUB FRA 25’29”
60 * MOBACH Jarno DEVELOPMENT TEAM SUNWEB NED 26’07”
61 * SCHINNAGEL Johannes EQUIPE D`ALLEMAGNE GER 26’20”
62 ANTOMARCHI Julien ROUBAIX LILLE METROPOLE FRA 27’09”
63 LE BON Johan VITAL CONCEPT CYCLING CLUB FRA 27’54”
64 MANZIN Lorrenzo VITAL CONCEPT CYCLING CLUB FRA 28’03”
65 * HALLER Patrick EQUIPE D`ALLEMAGNE GER 29’21”
66 FILOSI Iuri DELKO MARSEILLE PROVENCE K ITA 30’12”
67 * REUTTER Sven EQUIPE D`ALLEMAGNE GER 33’13”
68 FONSECA Armindo TEAM FORTUNEO – SAMSIC FRA 34’25”
69 DUMOULIN Samuel AG2R LA MONDIALE FRA 34’39”
70 PAGE Dylan EQUIPE DE SUISSE SUI 35’09”
71 PERICHON Pierre Luc TEAM FORTUNEO – SAMSIC FRA ‘
72 * SALMON Martin Alexander DEVELOPMENT TEAM SUNWEB GER 35’49”
73 BIZHIGITOV Zhandos ASTANA PRO TEAM KAZ 37’01”
74 TLEUBAYEV Ruslan ASTANA PRO TEAM KAZ 38’26”
75 ROHDE Leon EQUIPE D`ALLEMAGNE GER 11h55’27” 39’17”
76 * HEINSCHKE Leon DEVELOPMENT TEAM SUNWEB GER 40’04”
77 * ARERUYA Joseph DELKO MARSEILLE PROVENCE K RWA 43’43”
78 JOURNIAUX Axel DIRECT ENERGIE FRA 43’48”
79 * GALL Felix DEVELOPMENT TEAM SUNWEB AUT 46’26”