fot. Tour de Yorkshire

BBC donosi, że sir Gary Verity, szef organizacji Welcome to Yorkshire, prowadzi rozmowy z dyrekcją hiszpańskiej Vuelty w sprawie zorganizowania startu hiszpańskiego wielkiego touru w Yorkshire. 

Sir Gary Verity, który doprowadził do zorganizowania Grand Départ 2014 i mistrzostw świata 2019, zdradził brytyjskiej telewizji publicznej, że “od miesięcy” prowadzi rozmowy z Javierem Guillenem, dyrektorem hiszpańskiej Vuelty w sprawie zorganizowania Wielkiego Startu w hrabstwie Yorkshire.

Javier był tutaj na prezentacji wyścigu i wyjechał w piątek. Wspaniałe trasy i tłumy kibiców mógł zatem zobaczyć na własne oczy

– powiedział sir Gary Verity.

Kolarskie imprezy na najwyższym poziomie w Yorkshire odbywają się od 2014 roku, kiedy to zorganizowano tam trzy pierwsze etapy Tour de France. Powstały na fundamentach tego sukcesu wyścig Tour de Yorkshire z roku na rok osiąga większy prestiż. Tegoroczną edycję obejrzało przy trasie 2,8 mln ludzi. Po raz pierwszy rozegrano cztery etapy wyścigu mężczyzn i dwa wyścigu kobiet. W 2019 roku odbędą się tam mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym.

Vuelta a España jedynie trzykrotnie startowała poza granicami Hiszpanii – w ubiegłym roku we Francji, w 2009 roku w Holandii i w 1997 roku w Portugalii.

W staraniach o Wielki Start organizacji Welcome to Yorkshire może pomóc fakt, że właścicielem hiszpańskiej Vuelty jest ASO, zatem ta sama firma, do której należą zarówno Tour de Yorkshire, jak i Tour de France.