Vuelta Asturias

Dmitry Strakhov (Lokosphinx) został pierwszym liderem Vuelta Asturias Julio Alvarez Mendo.

Pierwszy etap 61. edycji Vuelta Asturias Julio Alvarez Mendo prowadził z Oviedo do Pola de Lena. Na dystansie 177 kilometrów było aż sześć górskich premii i można się było spodziewać ciekawego ścigania.

We wczesną ucieczkę zabrali się: Joao Rodrigues (W52/FC Porto), Josu Zabala (Caja Rural – Seguros RGA), Fernando Orjuela (Manzana Postobon), Omar Mendoza (Medellin) i Marcio Barbosa (Aviludo-Louletano).

Pogoń w peletonie prowadzili przed wszystkim kolarze Movistaru. Cały czas starali się kontrolować sytuację i na 70 kilometrów przed metą przewaga wynosiła niespełna pięć minut.

Współpraca piątki dobrze się układała, ale zgodnie z oczekiwaniami moc peletonu okazała się większa. Wszystko zjechało się na 10 kilometrów przed metą.

Podczas ostatniego podjazdu pod Carabanzo (2,3 km długości, średnie nachylenie 9,0%) duża grupa mocno się naciągnęła i na czele znalazło się około 20 kolarzy. 2000 metrów przed metą zaatakował Jonathan Klever Caicedo (Medellin).

Ekwadorczyk ładnie kręcił na czele i z niewielką przewagą wpadł na ostatnie metry. Uniósł ręce w geście triumfu i… w tym momencie wyprzedził go Dmitry Strakhov (Lokosphinx). Tym samym Caicedo musiał zadowolić się drugim miejscem.

Wyniki pierwszego etapu:

1 103 STRAKHOV, Dmitrii 4:17:06 RUS LOK
2 81 CAICEDO, Jonathan ECU MED m.t.
3 61 HIGUITA GARCIA, Sergio Andres m.t. COL MZN
4 53 PRADES REVERTER, Eduard m.t. ESP EUS
5 3 CARAPAZ, Richard ECU MOV m.t.
6 74 EARLE, Nathan AUS ICA m.t.
7 123 PRADES REVERTER, Benjami m.t. ESP UKO
8 17 FONTE, César POR W52 m.t.
9 134 GONÇALVES, Domingos m.t. POR RPB
10 23 PARDILLA BELLON, Sergio m.t. ESP CJR
11 15 VINHAS, Rui POR W52 m.t.
12 51 BIZKARRA ETXEGIBEL, Mikel m.t. ESP EUS
13 65 GARCIA SOSA, Jhojan Orlando m.t. COL MZN
14 21 SILVA, Joaquim POR CJR m.t.
15 82 CHALAPUD GOMEZ, Robinson m.t. COL MED
16 12 MESTRE, Ricardo POR W52 m.t.
17 84 MONTOYA GIRALDO, Cristhian m.t. COL MED
18 62 BOHORQUEZ SANCHEZ, Hernando +05 COL MZN
19 86 PAREDES AVELLANEDA, Cesar +09 COL MED
20 73 DIAZ GALLEGO, Jose Manuel +09 ESP ICA
21 94 COLON BUELVAS, Johan Antonio +09 COL CZS
22 52 BRAVO OIARBIDE, Garikoitz +09 ESP EUS
23 116 CAÑAVERAL VARGAS, Johnatan +09 COL BSM
24 101 SOKOLOV, Dmitrii RUS LOK +09
25 24 ARANBURU DEBA, Alex +09 ESP CJR
26 6 FERNANDEZ, Ruben ESP MOV +09
27 92 RUBIANO CHAVEZ, Miguel Angel +09 COL CZS
28 96 CHAVES TORRES, German Enrique +12 COL CZS
29 111 CALA CALA, Aristobulo +15 COL BSM
30 115 QUIROZ AYALA, Oscar Adalberto +15 COL BSM
31 7 PEDRERO, Antonio ESP MOV +15
32 91 CANO ARDILA, Alex Norberto +15 COL CZS
33 1 BARBERO, Carlos ESP MOV +19
34 41 SIMON CASULLERAS, Jordi +22 ESP BBH
35 83 MENDOZA CARDONA, Omar +22 COL MED
36 85 OYOLA OYOLA, Robigzon Leandr +26 COL MED
37 25 LASTRA MARTINEZ, Jonathan +26 ESP CJR
38 137 RODRIGUES, David POR RPB +26
39 44 MERINO KORTAZAR, Igor +26 ESP BBH
40 95 LAVERDE JIMENEZ, Luis Felipe +26 COL CZS
41 42 CABEDO CARDA, Oscar +30 ESP BBH
42 146 DE LA FUENTE RASILLA, David +43 ESP ALU
43 125 DE MAAR, Marc NED UKO +43
44 27 MOLINA CANET, Antonio +43 ESP CJR
45 131 BENTA, João POR RPB +43
46 107 VDOVIN, Alexander RUS LOK +43
47 141 FERNANDES, Luís POR ALU +43
48 67 AGUIRRE CAIPA, Hernan Ricardo +43 COL MZN
49 93 CAMACHO BERNAL, Julio Alexis +43 COL CZS
50 32 AZURMENDI, Ibai ESP EUK m.t.
51 16 FERNANDES, José +01:09 POR W52
52 133 GOMES, Luís POR RPB +01:09
53 64 DUARTE AREVALO, Fabio Andres +01:09
54 112 CALDERON PORRAS, Steven +01:21 COL BSM
55 72 AVILA VANEGAS, Edwin Alcibiade +01:21 COL ICA
56 33 MARTIN SANZ, Gotzon +01:21 ESP EUK
57 34 LOPEZ-COZAR JAIMEZ, Juan +01:21 ESP EUK
58 126 PUJOL MUÑOZ, Oscar +01:21 ESP UKO
59 102 SAMOLENKOV, Artem +01:37 RUS LOK
60 87 ROLDAN ORTIZ, Weimar Alfonso +01:37 COL MED
61 76 TUREK, Daniel CZE ICA +01:37
62 136 PELEGRI FERRANDIS, Oscar +01:37 ESP RPB
63 46 MITRI, James GBR BBH +01:57
64 37 FERNANDEZ AYARZAGUENA, +01:58 ESP EUK
65 14 FERREIRA, Tiago POR W52 +02:12
66 13 RODRIGUES, Joao +02:12 POR W52
67 55 BARCELO ARAGON, Fernando +02:12 ESP EUS
68 143 PEREZ, Juan ESP ALU +02:12
69 63 VILLEGAS CARDONA, Juan Pablo +02:12 COL MZN
70 145 HERNANDEZ MARTINEZ, Oscar +02:12 ESP ALU
71 22 RODRIGUEZ MARTIN, Cristian +02:12 ESP CJR
72 113 PEDROZA CACERES, Andres +02:18 COL BSM
73 104 EVTUSHENKO, Alexander +02:31 RUS LOK
74 71 ANDEMESKEL, Awet +02:48 ERI ICA
75 106 SVESHNIKOV, Kirill +03:02 RUS LOK
76 117 ESTRADA CELIS, Eduardo +03:14 COL BSM
77 124 ARAQUE LORENTE, Rodrigo +03:25 ESP UKO
78 122 KREDER, Raymond +03:25 NED UKO
79 47 CUBERO GALVEZ, Jorge +04:21 ESP BBH
80 5 DE LA PARTE, Victor +04:21 ESP MOV
81 132 CARDOSO, Filipe POR RPB +04:21
82 135 MOREIRA, Francisco +04:21 POR RPB
83 31 INSAUSTI, Jon Ander +04:21 ESP EUK
84 36 BUADES FERRIOL, Marc +04:21 ESP EUK
85 2 MATOS, Nuno POR MOV +04:21
86 142 BARBOSA, Márcio POR ALU +04:21
87 147 GARCIA DE MATEOS RUBIO, +04:21 ESP ALU
88 114 OCAMPO GIRALDO, Victor Alejandr +04:38 COL BSM
89 75 LEMUS DAVILA, Luis Enrique +06:32 MEX ICA
90 45 SESSLER, Nicolas +06:32 BRA BBH
91 56 ARISTI GARDOKI, Mikel +06:32 ESP EUS
92 35 JUARISTI ARRIETA, Txomin +06:32 ESP EUK
93 54 RODRÍGUEZ, Oscar +06:32 ESP EUS
94 4 CASTRILLO ZAPATER, Jaime +06:32 ESP MOV
95 26 ZABALA LOPEZ, Josu +06:32 ESP CJR
96 66 ORJUELA GUTIERREZ, Fernando +06:32 COL MZN
97 77 YECHEZKEL, Aviv ISR ICA +06:32
98 43 MAMYKIN, Matvey RUS BBH +06:32
99 57 RODRIGUEZ RECHE, Sergio +06:32 ESP EUS
100 11 SANCHEZ REBOLLIDO, Angel +06:32 ESP W52
101 144 EVANGELISTA, André +17:39 POR ALU
DNF 121 HATANAKA, Yusuke JPN UKO

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie (TOP 10):

1º Dmitri Strakhov (Lokosphinx)  4:17:06
2º Jonathan Caicedo (Medellín) a 4″
3º Sergio Higuita (Manzana Postobón) a 6″
4º Eduard Prades (Euskadi Murias) a 10″
5º Richard Carapaz (Movistar Team) m.t.
6º Nathan Earle (Israel Cycling Academy) m.t.
7º Benjamí Prades (Ukyo) m.t.
8º César Fonte (W52 FC Porto) m.t.
9º Domingos Gonçalves (Radio Popular Boavista) m.t.
10º Sergio Pardilla (Caja Rural – Seguros RGA) m.t.