Fot. Team Sky

Egan Bernal (Sky) najszybciej pokonał ciężką czasówkę, ale to Primoz Roglic (LottoNL – Jumbo) pozostał liderem wyścigu.

Start w Ollon na wysokości 475 m.n.p.m. a meta w Villars 1256 m.n.p.m. – tak przedstawiał się profil górskiej czasówki będącej trzecim etapem Tour de Romandie. Na odcinku prawie 10 kilometrów kolarze musieli pokonać wzniesienie o średnim nachyleniu prawie 8 %.

Długo na prowadzeniu utrzymywał się Michael Storer (Sunweb) z czasem 27’44”. Jego średnia 21,48 km pokazywała, że ta czasówka nie należy do łatwych. Jedyny jadący w wyścigu Polak, Paweł Poljański (BORA – hansgrohe) stracił do niego minutę i 43 sekundy.

Dopiero Matteo Fabbro (Katusha – Alpecin) zdołał wykręcić lepszy czas i wyprzedził Australijczyka o 26 sekund. Jeszcze lepiej zaprezentowali się Mikel Nieve (Mitchelton – Scott) – 27’15” i Kristijan Durasek (UAE-Team Emirates) – 27’05”.

Kolejnymi kolarzami, którzy wykręcali lepsze czasy byli Jakob Fuglsang (Astana) – 26’58” i Simon Spilak (Katusha – Alpecin) – 26’53”.

Tracący na “półmetku” 29 sekund Daniel Martin (UAE Team Emirates) fenomenalnie pojechał drugą część dystansu i na mecie był lepszy od Spilaka o 15 sekund! Irlandczyk nie cieszył się zbyt długo z prowadzenia. Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) wręcz zdemolował dotychczasowych rywali i przejechał linię mety w czasie 25’58”.

Na wirtualną drugą pozycję awansował Rui Costa (UAE Team Emirates), który stracił do Holendra 18. sekund. Wracający do dobrej dyspozycji Richie Porte (BMC Racing Team) objął prowadzenia z czasem 25’28”!

Dość niespodziewanie jeszcze lepszy od Tasmańczyka okazał się Egan Bernal (Sky)! Kolumbijczyk z czasem 25’10” usiadł na “gorącym krześle” i czekał praktycznie na Primoza Roglicia (LottoNL – Jumbo).

Roglic na “półmetku” tracił do Bernala 12 sekund, a na mecie okazał się gorszy o 3 sekundy. Jednak wystarczyło mu to do prowadzenia w klasyfikacji generalnej.

Wyniki trzeciego etapu:

1 * BERNAL GOMEZ Egan Arley TEAM SKY COL 25’10”
2 ROGLIČ Primož TEAM LOTTO NL – JUMBO SLO 04″
3 PORTE Richie BMC RACING TEAM AUS 18″
4 KRUIJSWIJK Steven TEAM LOTTO NL – JUMBO NED 48″
5 FARIA da COSTA Rui Alberto UAE TEAM EMIRATES POR 01’06”
6 LATOUR Pierre Roger AG2R LA MONDIALE FRA 01’21”
7 DENNIS Rohan BMC RACING TEAM AUS 01’26”
8 MARTIN Daniel UAE TEAM EMIRATES IRL 01’28”
9 BUCHMANN Emanuel BORA – HANSGROHE GER 01’30”
10 ŠPILAK Simon TEAM KATUSHA ALPECIN SLO 01’43”
11 IZAGUIRRE INSAUSTI Jon BAHRAIN – MERIDA ESP 01’45”
12 GONCALVES Jose TEAM KATUSHA ALPECIN POR 01’47”
13 FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM DEN 01’48”
14 * MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P. COL 01’53”
15 ĐURASEK Kristijan UAE TEAM EMIRATES CRO 01’55”
16 CASTROVIEJO Jonathan TEAM SKY ESP 02’01”
17 NIEVE ITURRALDE Mikel MITCHELTON – SCOTT ESP 02’05”
18 van GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM USA 02’07”
19 * FABBRO Matteo TEAM KATUSHA ALPECIN ITA 02’08”
20 PERNSTEINER Hermann BAHRAIN – MERIDA AUT 02’10”
21 ROSA Diego TEAM SKY ITA 02’18”
22 * POWER Rob MITCHELTON – SCOTT AUS 02’19”
23 HANSEN Jesper ASTANA PRO TEAM DEN 02’22”
24 DOMBROWSKI Joseph Lloyd TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P. USA 02’23”
25 SEPULVEDA Eduardo MOVISTAR TEAM ARG 02’24”
26 ROSON GARCIA Jaime MOVISTAR TEAM ESP 02’27”
27 THOMAS Geraint TEAM SKY GBR 02’33”
28 de GENDT Thomas LOTTO SOUDAL BEL ‘ ‘
29 * CARTHY Hugh John TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P. GBR ‘ ‘
30 * STORER Michael TEAM SUNWEB AUS 02’34”
31 ANACONA Winner Andrew MOVISTAR TEAM COL 02’37”
32 * GAUDU David GROUPAMA – FDJ FRA 02’44”
33 VERVAEKE Louis TEAM SUNWEB BEL 02’47”
34 DEGAND Thomas WANTY – GROUPE GOBERT BEL 02’49”
35 KANGERT Tanel ASTANA PRO TEAM EST ‘ ‘
36 TEN DAM Laurens TEAM SUNWEB NED 03’00”
37 FRANK Mathias AG2R LA MONDIALE SUI 03’01”
38 GRMAY Tsgabu Gebremaryam TREK – SEGAFREDO ETH 03’02”
39 VERONA Carlos MITCHELTON – SCOTT ESP 03’04”
40 * HAMILTON Christopher TEAM SUNWEB AUS 03’06”
41 * CONCI Nicola TREK – SEGAFREDO ITA 03’11”
42 CAPECCHI Eros QUICK – STEP FLOORS ITA 03’13”
43 IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka BAHRAIN – MERIDA ESP ‘ ‘
44 * VINCENT Leo GROUPAMA – FDJ FRA 03’19”
45 * FRANKINY Kilian BMC RACING TEAM SUI 03’20”
46 BERNARD Julien TREK – SEGAFREDO FRA 03’22”
47 AMADOR Andrey MOVISTAR TEAM CRC ‘ ‘
48 ARMEE Sander LOTTO SOUDAL BEL 03’24”
49 MEURISSE Xandro WANTY – GROUPE GOBERT BEL 03’27”
50 * KUDUS Merhawi TEAM DIMENSION DATA ERI ‘ ‘
51 * SIVAKOV Pavel TEAM SKY RUS 03’30”
52 CANTY Brendan TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P. AUS 03’36”
53 HOWSON Damien MITCHELTON – SCOTT AUS 03’39”
54 ROLLAND Pierre TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P. FRA 03’44”
55 * KNOX James QUICK – STEP FLOORS GBR 03’46”
56 * HAMILTON Lucas MITCHELTON – SCOTT AUS 03’47”
57 MINNAARD Marco WANTY – GROUPE GOBERT NED 03’53”
58 BETANCUR Carlos MOVISTAR TEAM COL 03’56”
59 * BOHLI Tom BMC RACING TEAM SUI 03’57”
60 AIT EL ABDIA Anass UAE TEAM EMIRATES MAR 03’58”
61 MARTIN Guillaume WANTY – GROUPE GOBERT FRA 03’59”
62 LUDVIGSSON Tobias GROUPAMA – FDJ SWE 04’12”
63 GOUGEARD Alexis AG2R LA MONDIALE FRA 04’13”
64 ATAPUMA HURTADO Jhon Darwin UAE TEAM EMIRATES COL ‘ ‘
65 POLJANSKI Pawel BORA – HANSGROHE POL 04’17”
66 * GHEBREIGZABHIER WERKILUL Amanuel TEAM DIMENSION DATA ERI 04’18”
67 MOLARD Rudy GROUPAMA – FDJ FRA 04’19”
68 HOULE Hugo ASTANA PRO TEAM CAN 04’20”
69 CATALDO Dario ASTANA PRO TEAM ITA 04’21”
70 DOUBEY Fabien WANTY – GROUPE GOBERT FRA 04’24”
71 KOCHETKOV Pavel TEAM KATUSHA ALPECIN RUS 04’26”
72 * SHAW James LOTTO SOUDAL GBR 04’44”
73 ALBASINI Michael MITCHELTON – SCOTT SUI 04’50”
74 DOMONT Axel AG2R LA MONDIALE FRA 04’54”
75 GASPAROTTO Enrico BAHRAIN – MERIDA ITA 05’01”
76 COLBRELLI Sonny BAHRAIN – MERIDA ITA 05’03”
77 CLEMENT Stef TEAM LOTTO NL – JUMBO NED 05’05”
78 BROWN Nathan TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P. USA 05’07”
79 QUINTANA Dayer MOVISTAR TEAM COL 05’09”
80 WYSS Danilo BMC RACING TEAM SUI 05’10”
81 KEUKELEIRE Jens LOTTO SOUDAL BEL 05’20”
82 VENTER Jaco TEAM DIMENSION DATA RSA 05’25”
83 * DENZ Nico AG2R LA MONDIALE GER 05’26”
84 ROSSKOPF Joseph BMC RACING TEAM USA 05’29”
85 FRAILE MATARRANZ Omar ASTANA PRO TEAM ESP 05’30”
86 DOWSETT Alex TEAM KATUSHA ALPECIN GBR 05’33”
87 TANKINK Bram TEAM LOTTO NL – JUMBO NED 05’38”
88 BELKOV Maxim TEAM KATUSHA ALPECIN RUS 05’41”
89 PLANCKAERT Baptiste TEAM KATUSHA ALPECIN BEL ‘ ‘
90 * EIKING Odd Christian WANTY – GROUPE GOBERT NOR ‘ ‘
91 KOREN Kristijan BAHRAIN – MERIDA SLO 05’46”
92 KENNAUGH Peter BORA – HANSGROHE GBR 05’49”
93 MORKOV Michael QUICK – STEP FLOORS DEN 06’06”
94 DUCHESNE Antoine GROUPAMA – FDJ CAN 06’12”
95 * MERTZ Remy LOTTO SOUDAL BEL 06’13”
96 SELIG Rudiger BORA – HANSGROHE GER 06’14”
97 LOPEZ GARCIA David TEAM SKY ESP 06’17”
98 ROWE Luke TEAM SKY GBR 06’18”
99 de TIER Floris TEAM LOTTO NL – JUMBO BEL 06’19”
100 BONO Matteo UAE TEAM EMIRATES ITA 06’20”
101 van ZYL Johann TEAM DIMENSION DATA RSA 06’24”
102 * THOMAS Benjamin GROUPAMA – FDJ FRA 06’28”
103 TUFT Svein MITCHELTON – SCOTT CAN 06’29”
104 CLARKE William TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P. AUS 06’31”
105 SCHILLINGER Andreas BORA – HANSGROHE GER 06’32”
106 * ACKERMANN Pascal BORA – HANSGROHE GER 06’39”
107 GESCHKE Simon TEAM SUNWEB GER 06’51”
108 GRIVKO Andrey ASTANA PRO TEAM UKR ‘ ‘
109 * DLAMINI Nicholas TEAM DIMENSION DATA RSA 06’52”
110 DILLIER Silvan AG2R LA MONDIALE SUI 06’56”
111 STAMSNIJDER Tom TEAM SUNWEB NED 06’59”
112 BOOM Lars TEAM LOTTO NL – JUMBO NED 07’00”
113 BEPPU Fumiyuki TREK – SEGAFREDO JPN ‘ ‘
114 DUMOULIN Samuel AG2R LA MONDIALE FRA 07’03”
115 DUPONT Timothy WANTY – GROUPE GOBERT BEL 07’25”
116 FERRARI Roberto UAE TEAM EMIRATES ITA 07’33”
117 * DANIEL Gregory TREK – SEGAFREDO USA ‘ ‘
118 VIVIANI Elia QUICK – STEP FLOORS ITA 07’36”
119 SABATINI Fabio QUICK – STEP FLOORS ITA 07’38”
120 * WOUTERS Enzo LOTTO SOUDAL BEL 07’59”
121 DOUGALL Nicolas TEAM DIMENSION DATA RSA 08’05”
122 * GAVIRIA RENDON Fernando QUICK – STEP FLOORS COL 08’12”
123 MARTINELLI Davide QUICK – STEP FLOORS ITA 08’21”
124 WAGNER Robert Thomas TEAM LOTTO NL – JUMBO GER 08’28”
125 CAMPENAERTS Victor LOTTO SOUDAL BEL 08’59”
126 NAVARDAUSKAS Ramunas BAHRAIN – MERIDA LTU 09’00”
127 van POPPEL Boy TREK – SEGAFREDO NED 09’55”
DNS MATTHEWS Michael TEAM SUNWEB AUS

Klasyfikacja generalna po trzecim etapie (TOP 20):

1 ROGLIČ Primož TEAM LOTTO NL – JUMBO SLO 8h39’39”
2 * BERNAL GOMEZ Egan Arley TEAM SKY COL 06″
3 PORTE Richie BMC RACING TEAM AUS 27″
4 KRUIJSWIJK Steven TEAM LOTTO NL – JUMBO NED 01’02”
5 FARIA da COSTA Rui Alberto UAE TEAM EMIRATES POR 01’17”
6 DENNIS Rohan BMC RACING TEAM AUS 01’22”
7 LATOUR Pierre Roger AG2R LA MONDIALE FRA ‘ ‘
8 MARTIN Daniel UAE TEAM EMIRATES IRL 01’42”
9 BUCHMANN Emanuel BORA – HANSGROHE GER ‘ ‘
10 IZAGUIRRE INSAUSTI Jon BAHRAIN – MERIDA ESP 01’55”
11 GONCALVES Jose TEAM KATUSHA ALPECIN POR 01’56”
12 ŠPILAK Simon TEAM KATUSHA ALPECIN SLO 01’59”
13 * MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P. COL 02’04”
14 CASTROVIEJO Jonathan TEAM SKY ESP 02’07”
15 FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM DEN 02’08”
16 ROSA Diego TEAM SKY ITA 02’19”
17 van GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM USA 02’24”
18 * POWER Rob MITCHELTON – SCOTT AUS 02’32”
19 THOMAS Geraint TEAM SKY GBR 02’33”
20 PERNSTEINER Hermann BAHRAIN – MERIDA AUT 02’35”