fot. Michał Kapusta / naszosie.pl

Tego jeszcze nie było! Zawodowi kolarze CCC Sprandi Polkowice będą pacemakerami, którzy pomogą uczestnikom GFNY Gdynia w przejechaniu trasy zawodów w wymarzonym czasie.

Pacemakerzy, czyli osoby wyznaczające tempo, to forma wsparcia dla amatorów,  zapoczątkowana i rozpowszechniona na biegach ulicznych.

– Teraz chcemy przenieść tę ideę na wyścig kolarski. Peleton w kolarstwie ma wielką moc. Zawodnicy świadomie jadą w grupie, wspierają się na trasie, bo tak jest zdecydowanie łatwiej. Jednak to prowadzący bierze na siebie zawsze największe obciążenie, jakim jest opór powietrza i kontroluje tempo – mówi Michał Drelich, dyrektor zarządzający SE Group.  – Dzięki współpracy z zawodową grupą kolarską CCC Sprandi Polkowice za dyktowanie tempa będą odpowiedzialni niezwykle doświadczeni zawodnicy, którzy wiedzą doskonale, kiedy należy i można przyspieszyć, a kiedy trzeba zwolnić. To oni wezmą na siebie ciężar poprowadzenia grup na wyznaczony czas – dodaje.

Wspólnie z Piotrem Wadeckim, dyrektorem sportowym CCC Sprandi Polkowice, organizatorzy GFNY Gdynia wyznaczyli pacemakerów dla grup jadących ze średnią prędkością 20, 25 i 30 kilometrów na godzinę.

– Oczywiście nie ma możliwości, żeby każdy kilometr na trasie przejechany był z równą prędkością. Podjazdy będziemy pokonywać wolniej, a później przyspieszać na płaskich odcinkach i zjazdach, ale założenie jest takie, żeby dojechać w grupie w wyznaczonym czasie – mówi Piotr Wadecki. – Nasi kolarze będą nie tylko dyktować tempo, ale też w miarę możliwości udzielać rad amatorom w trakcie wyścigu. Będzie ich łatwo rozpoznać, ponieważ jako jedyni będą w pomarańczowych koszulkach, podczas gdy wszyscy inni startują w zielonych koszulkach przekazanych w ramach pakietu startowego przez organizatora – dodaje Piotr Wadecki.

Pierwsza edycja GFNY Gdynia odbędzie się 27 maja 2018 roku. Zawodnicy będą mieli do wyboru dwa dystanse – 80km i 136km. Trasy zostały poprowadzone po Kaszubach, a start i meta zawodów będą zlokalizowane na Skwerze Kościuszki w Gdyni.

Zapisy trwają na SlotMarket.pl