fot. Sunweb

Michael Matthews (Sunweb) wygrał prolog i został pierwszym liderem tegorocznego Tour de Romandie.

Fribourg był areną prologu otwierającego rywalizację w szwajcarskim wyścigu. Kolarze mieli do przejechania 4020 metrów, w końcowej części mieliśmy kilkusetmetrowe strome podjazdy, w tym jeden z krótkim sektorem bruku.

Jeszcze się prolog nie rozpoczął, a już niestety zakończył się dla Mathiasa Brandle’a (Trek – Segafredo). Austriak upadł w czasie rozgrzewki i musiał zrezygnować z jazdy. Niestety okazało się, że złamał obojczyk i będzie musiał zapomnieć o występie w Giro d’Italia.

Jednym z pierwszych startujących był Daniel Martin (UAE Team Emirates). Wyjątkowo pechowy w tym sezonie Irlandczyk wykręcił czas 5’52”. Szybko okazało się, że ten wynik nie należy do zbyt okazałych.

Długo na prowadzeniu utrzymywał się Tom Bohli (BMC Racing Team) – 5’34”07. Niespełna sekundę stracił do niego jeden z dzisiejszych faworytów – Rohan Dennis (BMC Racing Team).

Jedynym startującym w Szwajcarii Polakiem jest Paweł Poljański (BORA – hansgrohe). “Zebra” zanotował wynik 5’55”28. Wielu kolarzy notowało dobre czasy w połowie prologu, ale druga część był zdecydowanie trudniejsza i szybko weryfikowała ich dokonania.

Ładnie pojechał mistrz Europy w jeździe na czas – Victor Campenaerts (Lotto Soudal), który stracił do prowadzącego tylko cztery sekundy. Wracający do ścigania Egan Bernal (Sky) zanotował wynik 5’44”09.

Czas Bohliego na półmetku poprawił Michael Matthews (Sunweb). Australijczyk mocno pracował na finałowym podjeździe i ostatecznie pokonał Szwajcara o sekundę! Primoz Roglic (LottoNL-Jumbo) nie zdołał wywalczyć lepszego czasu i po przejechaniu linii mety zajmował trzecią pozycję.

Ostatecznie czasówka padła łupem Michaela Matthewsa, drugi był Tom Bohli, a trzeci Primoz Roglic.

Wyniki prologu:

1 MATTHEWS Michael TEAM SUNWEB AUS 05’33”
2 BOHLI Tom BMC RACING TEAM SUI 01″
3 ROGLIČ Primož TEAM LOTTO NL – JUMBO SLO ‘ ‘
4 DENNIS Rohan BMC RACING TEAM AUS ‘ ‘
5 CAMPENAERTS Victor LOTTO SOUDAL BEL 05″
6 THOMAS Geraint TEAM SKY GBR ‘ ‘
7 CLARKE William TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P. AUS 06″
8 ROSA Diego TEAM SKY ITA ‘ ‘
9 LATOUR Pierre Roger AG2R LA MONDIALE FRA ‘ ‘
10 IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka BAHRAIN – MERIDA ESP 09″
11 BERNAL GOMEZ Egan Arley TEAM SKY COL 11″
12 CASTROVIEJO Jonathan TEAM SKY ESP ‘ ‘
13 GRIVKO Andrey ASTANA PRO TEAM UKR ‘ ‘
14 ROLLAND Pierre TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P. FRA ‘ ‘
15 de GENDT Thomas LOTTO SOUDAL BEL 13″
16 GOUGEARD Alexis AG2R LA MONDIALE FRA ‘ ‘
17 DILLIER Silvan AG2R LA MONDIALE SUI 14″
18 PORTE Richie BMC RACING TEAM AUS ‘ ‘
19 MARTINELLI Davide QUICK – STEP FLOORS ITA ‘ ‘
20 GONCALVES Jose TEAM KATUSHA ALPECIN DEN ‘ ‘
21 IZAGUIRRE INSAUSTI Jon BAHRAIN – MERIDA ESP 15″
22 VERVAEKE Louis TEAM SUNWEB BEL ‘ ‘
23 MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P. COL 16″
24 CONCI Nicola TREK – SEGAFREDO ITA ‘ ‘
25 CARTHY Hugh John TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P. GBR 17″
26 DOWSETT Alex TEAM KATUSHA ALPECIN GBR ‘ ‘
27 BUCHMANN Emanuel BORA – HANSGROHE GER ‘ ‘
28 LUDVIGSSON Tobias GROUPAMA – FDJ SWE 18″
29 POWER Rob MITCHELTON – SCOTT AUS ‘ ‘
30 KRUIJSWIJK Steven TEAM LOTTO NL – JUMBO NED 19″
31 AMADOR Andrey MOVISTAR TEAM CRC ‘ ‘
32 CUMMINGS Stephen TEAM DIMENSION DATA GBR ‘ ‘
33 MARTIN Daniel UAE TEAM EMIRATES IRL ‘ ‘
34 HOWSON Damien MITCHELTON – SCOTT AUS 20″
35 CATALDO Dario ASTANA PRO TEAM ITA ‘ ‘
36 FARIA da COSTA Rui Alberto UAE TEAM EMIRATES POR ‘ ‘
37 ŠPILAK Simon TEAM KATUSHA ALPECIN SLO 21″
38 BERNARD Julien TREK – SEGAFREDO FRA ‘ ‘
39 van GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM USA 22″
40 MORKOV Michael QUICK – STEP FLOORS DEN ‘ ‘
41 HAMILTON Lucas MITCHELTON – SCOTT AUS ‘ ‘
42 POLJANSKI Pawel BORA – HANSGROHE POL ‘ ‘
43 MOLARD Rudy GROUPAMA – FDJ FRA ‘ ‘
44 GESCHKE Simon TEAM SUNWEB GER ‘ ‘
45 SEPULVEDA Eduardo MOVISTAR TEAM ARG ‘ ‘
46 SIVAKOV Pavel TEAM SKY RUS 23″
47 KANGERT Tanel ASTANA PRO TEAM EST ‘ ‘
48 EIKING Odd Christian WANTY – GROUPE GOBERT NOR ‘ ‘
49 DOMBROWSKI Joseph Lloyd TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P. USA ‘ ‘
50 MEURISSE Xandro WANTY – GROUPE GOBERT BEL ‘ ‘
51 FRANK Mathias AG2R LA MONDIALE SUI 24″
52 CLEMENT Stef TEAM LOTTO NL – JUMBO NED ‘ ‘
53 KEUKELEIRE Jens LOTTO SOUDAL BEL ‘ ‘
54 ROSSKOPF Joseph BMC RACING TEAM USA ‘ ‘
55 ROJAS Jose MOVISTAR TEAM ESP ‘ ‘
56 DUCHESNE Antoine GROUPAMA – FDJ CAN ‘ ‘
57 VERONA Carlos MITCHELTON – SCOTT ESP 25″
58 DENZ Nico AG2R LA MONDIALE GER ‘ ‘
59 GHEBREIGZABHIER WERKILUL Amanuel TEAM DIMENSION DATA ERI ‘ ‘
60 FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM DEN ‘ ‘
61 BETANCUR Carlos MOVISTAR TEAM COL 26″
62 CANTY Brendan TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P. AUS ‘ ‘
63 GASPAROTTO Enrico BAHRAIN – MERIDA ITA ‘ ‘
64 ROSON GARCIA Jaime MOVISTAR TEAM ESP ‘ ‘
65 GRMAY Tsgabu Gebremaryam TREK – SEGAFREDO ETH 27″
66 GAUDU David GROUPAMA – FDJ FRA ‘ ‘
67 BROWN Nathan TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P. USA ‘ ‘
68 BASKA Erik BORA – HANSGROHE SVK ‘ ‘
69 CAPECCHI Eros QUICK – STEP FLOORS ITA ‘ ‘
70 KNOX James QUICK – STEP FLOORS GBR ‘ ‘
71 ALBASINI Michael MITCHELTON – SCOTT SUI ‘ ‘
72 KOCHETKOV Pavel TEAM KATUSHA ALPECIN CRO ‘ ‘
73 BELKOV Maxim TEAM KATUSHA ALPECIN RUS 28″
74 FABBRO Matteo TEAM KATUSHA ALPECIN ITA ‘ ‘
75 ROWE Luke TEAM SKY GBR 29″
76 HOULE Hugo ASTANA PRO TEAM CAN ‘ ‘
77 DUMOULIN Samuel AG2R LA MONDIALE FRA ‘ ‘
78 MARTIN Guillaume WANTY – GROUPE GOBERT FRA ‘ ‘
79 FRAILE MATARRANZ Omar ASTANA PRO TEAM ESP 30″
80 PERNSTEINER Hermann BAHRAIN – MERIDA AUT ‘ ‘
81 LOPEZ GARCIA David TEAM SKY ESP ‘ ‘
82 ANACONA Winner Andrew MOVISTAR TEAM COL ‘ ‘
83 DOUBEY Fabien WANTY – GROUPE GOBERT FRA 31″
84 KOREN Kristijan BAHRAIN – MERIDA SLO ‘ ‘
85 DOMONT Axel AG2R LA MONDIALE FRA ‘ ‘
86 HANSEN Jesper ASTANA PRO TEAM DEN ‘ ‘
87 ARMEE Sander LOTTO SOUDAL BEL 32″
88 BOOM Lars TEAM LOTTO NL – JUMBO NED ‘ ‘
89 THOMAS Benjamin GROUPAMA – FDJ FRA ‘ ‘
90 DEGAND Thomas WANTY – GROUPE GOBERT BEL ‘ ‘
91 KUDUS Merhawi TEAM DIMENSION DATA ERI ‘ ‘
92 KENNAUGH Peter BORA – HANSGROHE GBR 33″
93 NAVARDAUSKAS Ramunas BAHRAIN – MERIDA LTU ‘ ‘
94 VINCENT Leo GROUPAMA – FDJ FRA 34″
95 SCHILLINGER Andreas BORA – HANSGROHE GER ‘ ‘
96 PLANCKAERT Baptiste TEAM KATUSHA ALPECIN BEL ‘ ‘
97 WYSS Danilo BMC RACING TEAM SUI ‘ ‘
98 VIVIANI Elia QUICK – STEP FLOORS ITA ‘ ‘
99 MERTZ Remy LOTTO SOUDAL BEL 35″
100 VENTER Jaco TEAM DIMENSION DATA RSA ‘ ‘
101 BEPPU Fumiyuki TREK – SEGAFREDO JPN ‘ ‘
102 TEN DAM Laurens TEAM SUNWEB NED ‘ ‘
103 FRANKINY Kilian BMC RACING TEAM SUI ‘ ‘
104 ACKERMANN Pascal BORA – HANSGROHE GER 36″
105 NIEVE ITURRALDE Mikel MITCHELTON – SCOTT ESP 37″
106 SHAW James LOTTO SOUDAL GBR 38″
107 HAMILTON Christopher TEAM SUNWEB AUS ‘ ‘
108 COLBRELLI Sonny BAHRAIN – MERIDA ITA ‘ ‘
109 SELIG Rudiger BORA – HANSGROHE GER 39″
110 AIT EL ABDIA Anass UAE TEAM EMIRATES MAR 40″
111 TANKINK Bram TEAM LOTTO NL – JUMBO NED ‘ ‘
112 QUINTANA Dayer MOVISTAR TEAM COL 41″
113 ATAPUMA HURTADO Jhon Darwin UAE TEAM EMIRATES COL ‘ ‘
114 STORER Michael TEAM SUNWEB AUS 42″
115 van ZYL Johann TEAM DIMENSION DATA RSA ‘ ‘
116 MINNAARD Marco WANTY – GROUPE GOBERT NED ‘ ‘
117 de TIER Floris TEAM LOTTO NL – JUMBO BEL ‘ ‘
118 CIMOLAI Davide GROUPAMA – FDJ ITA 45″
119 TUFT Svein MITCHELTON – SCOTT CAN ‘ ‘
120 DANIEL Gregory TREK – SEGAFREDO USA ‘ ‘
121 ĐURASEK Kristijan UAE TEAM EMIRATES CRO 46″
122 DOUGALL Nicolas TEAM DIMENSION DATA RSA 47″
123 DUPONT Timothy WANTY – GROUPE GOBERT BEL ‘ ‘
124 STAMSNIJDER Tom TEAM SUNWEB NED ‘ ‘
125 van POPPEL Boy TREK – SEGAFREDO NED ‘ ‘
126 GAVIRIA RENDON Fernando QUICK – STEP FLOORS COL 48″
127 DLAMINI Nicholas TEAM DIMENSION DATA RSA 49″
128 FERRARI Roberto UAE TEAM EMIRATES ITA 55″
129 BONO Matteo UAE TEAM EMIRATES ITA ‘ ‘
130 SABATINI Fabio QUICK – STEP FLOORS ITA ‘ ‘
131 WOUTERS Enzo LOTTO SOUDAL BEL 57″
132 WAGNER Robert Thomas TEAM LOTTO NL – JUMBO GER 01’00”
133 BRANDLE Matthias TREK – SEGAFREDO AUT DNS