Itzulia Basque Country

Francuz triumfował na drugim etapie wyścigu w Kraju Basków i pozostał liderem imprezy.

Po bardzo ciekawym pierwszym dniu na drugim etapie walka zapowiadała się bardzo podobnie – tym razem niecałe 7km przed metą czekał szczyt wspinaczki o długości 3.4km ze średnim nachyleniem ponad 8%. Meta – tak jak wczoraj – czekała po zjazdach.

Ucieczkę tym razem stworzyło jedenastu kolarzy. W czołówce znaleźli się bardzo groźni dla klasyfikacji generalnej Alexis Vuillermoz (AG2R), Tsgabu Grmay (Trek-Segafredo) czy Michael Woods (EF Education First – Drapac p/b Cannondale). W ich towarzystwie znaleźli się też Damiano Caruso (BMC), Daniel Navarro (Cofidis), Tao Geoghegan Hart (Team Sky), David Lopez (Team Sky), Ruben Guerreiro (Trek-Segafredo), Alessandro de Marchi (BMC), Carlos Verona (Mitchelton-Scott) i Mark Padun (Bahrain-Merida). Przewaga nad peletonem była niewielka i osiągała okolice 2 minut.

Główna grupa 20km przed metą zbliżyła się już na 30 sekund, ale wtedy w czołówce pojawiły się ataki – najpierw spróbował Guerreiro, potem Verona, a 17.5km przed finiszem “urwał się” Lopez. Hiszpan uzyskał kilkanaście sekund przewagi i z taką różnicą wjechał na ostatni podjazd – pozostali uciekinierzy zostali już złapani.

Lopez został złapany tuż po rozpoczęciu wspinaczki. Bardzo mocno w peletonie naciskała grupa Movistar, a jako pierwszy z peletonu ruszył… Michael Matthews (Team Sunweb). Za Australijczykiem ruszyli Dylan Teuns (BMC) i Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors), ale nikomu nie udało się zbyt daleko odjechać.

Około 1.5km przed szczytem znowu przyspieszył Matthews, ale tym razem uzyskał zaledwie kilka metrów przewagi. Gdy nachylenie wzrosło Bling zupełnie “strzelił” i odpadł od czołówki. Po kilkuset spokojniejszych metrach na atak zdecydował się Enric Mas (Quick-Step Floors), a z Hiszpanem utrzymało się około 10 kolarzy. Na poprawkę zdecydował się lider wyścigu Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) – Francuz uzyskał nawet kilkadziesiąt metrów “luzu”.

7km przed metą zaatakował Primoz Roglic (LottoNL-Jumbo). Do koła Słoweńca doskoczył Mikel Landa (Movistar) i ta para dość szybko złapała lidera. Do czołówki dojechał jeszcze Gorka Izagirre (Bahrain-Merida), a za plecami faworytów jechali Mas, Rigoberto Uran (EF Education First – Drapac p/b Cannondale), Nairo Quintana (Movistar), Romain Bardet (AG2R), Rudy Molard (Groupama-FDJ), Ion Izagirre (Bahrain-Merida), Bauke Mollema (Trek-Segafredo) i Emmanuel Buchmann (BORA-hansgrohe). Różnica nie sięgała jednak 10 sekund.

Na finiszu jako pierwszy ruszył Roglić, ale z koła wyszedł mu Alaphilippe. Francuz w ten sposób powiększył przewagę w klasyfikacji generalnej. Trzeci był Izagirre, a czwarty Landa.

Wyniki drugiego etapu (TOP 10):

1 Julian Alaphilippe (Fra) Quick Step Floors 4:11:47
2 Primož Roglic (Slo) Team LottoNL – Jumbo 0:00:00
3 Gorka Izagirre Insausti (Esp) Bahrain – Merida 0:00:00
4 Mikel Landa Meana (Esp) Movistar Team 0:00:00
5 Patrick Konrad (AUT) Bora – Hansgrohe 0:00:15
6 Eduard Prades Reverter (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:00:15
7 Pello Bilbao Lopez De Armentia (Esp) Astana Pro Team 0:00:15
8 Rudy Molard (Fra) Groupama – FDJ 0:00:15
9 Enric Mas Nicolau (Esp) Quick Step Floors 0:00:15
10 Ion Izagirre Insausti (Esp) Bahrain – Merida 0:00:15

Klasyfikacja generalna po drugim etapie (TOP 10):

1 Julian Alaphilippe (Fra) Quick Step Floors 8:29:13
2 Primož Roglic (Slo) Team LottoNL – Jumbo 0:00:08
3 Gorka Izagirre Insausti (Esp) Bahrain – Merida 0:00:39
4 Mikel Landa Meana (Esp) Movistar Team 0:00:43
5 Pello Bilbao Lopez De Armentia (Esp) Astana Pro Team 0:00:54
6 Patrick Konrad (AUT) Bora – Hansgrohe 0:00:58
7 Enric Mas Nicolau (Esp) Quick Step Floors 0:00:58
8 Emanuel Buchmann (GER) Bora – Hansgrohe 0:00:58
9 Rudy Molard (Fra) Groupama – FDJ 0:00:58
10 Romain Bardet (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:58