ANSA/LUCA ZENNARO

Miguel Indurain dołączy do Galerii Sław Giro d’Italia. Wcześniej podobnego zaszczytu dostąpiły takie legendy kolarstwa jak Eddy Merckx, Francesco Moser czy Felice Gimondi.

Urodzony w 1964 roku kolarz dwukrotnie w karierze triumfował w Corsa Rosa. W 1992 roku w polu pokonanych pozostawił Włochów: Claudio Chiappucciego i Franco Chioccioliego, zaś dwanaście miesięcy później – Chiappucciego i Łotysza, Piotra Ugrumowa. Triumfy w Giro to jednak tylko jedne z wielu sukcesów, jakie odnosił. Pięciokrotnie (1991-1995) wygrywał Tour de France, był też mistrzem świata (1995) i złotym medalistą olimpijskim (1996) w jeździe indywidualnej na czas.

Jak dotąd w Galerii Sław Giro znajduje się sześciu kolarzy. Pierwszym, który dostąpił tego zaszczytu był legendarny “Kanibal” – Eddy Merckx, uhonorowany w ten sposób w 2012 roku. Następnie do tego grona dołączyli: Felice Gimondi, Stephen Roche, Francesco Moser, Ercole Baldini i Bernard Hinault.

Oficjalna ceremonia, podczas której Indurain włączony zostanie do Galerii Sław, odbędzie się 5 kwietnia w Mediolanie. Niespełna miesiąc później rozpocznie się 101. edycja Giro. Wyścig wystartuje w Izraelu, gdzie kolarze rywalizować będą na trzech etapach. Pierwszym będzie jazda indywidualna na czas w Jerozolimie, kolejnymi zaś dedykowane sprinterom odcinki z Hajfy do Tel Awiwu i Beer Szewy do Ejlatu.