Abu Dhabi Tour

Alejandro Valverde (Movistar) wygrał królewski etap wyścigu Abu Dhabi Tour i zwyciężył w klasyfikacji generalnej wyścigu!

Ostatni etap Abu Dhabi Tour był zdecydowanie najtrudniejszą przeprawą dla kolarzy. Do pokonania było 199 kilometrów z Qasr Al Muwaiji do Jebel Hafeet. Finałowy podjazd liczył 10,8 km, a jego średnie nachylenie wynosiło 6,6 %. Można się było spodziewać walki górali o końcowy triumf w wyścigu.

Dość szybko na czoło wysforowała się ucieczka w składzie: Rudy Barbier (AG2R La Mondiale), Niccolo Bonifazio (Bahrain Merida Pro Cycling Team), Matthias Brändle (Trek – Segafredo), Michael Bresciani (Bardiani – CSF), Lawson Craddock (Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale), Frederik Frison i André Greipel (obaj Lotto Soudal), Joonas Henttala (Team Novo Nordisk) i Nikolay Trusov (Gazprom-RusVelo).

W pewnym momencie mieli oni nawet ponad dziesięć minut przewagi nad peletonem. Pierwszą lotną premię wygrał Trusov, a przewaga na 40 kilometrów przed metą wynosiła ponad 6 minut. Największym faworytem z ucieczki do wygrania etapu był Craddock, ale przed rozpoczęciem podjazdu musiałby mieć ponad cztery minuty przewagi, aby myśleć o powodzeniu takiej akcji.

Co ciekawe kolarze oprócz dystansu musieli zmagać się z dość mocno…padającym deszczem. Podjazd pod Jebel Hafeet (10,8 km długości; średnie nachylenie 6,6 %, maksymalnie 11 %) ucieczka zaczęła z przewagą tylko dwóch minut i ich szanse na powodzenie spadły niemal do zera.

Zgodnie oczekiwaniami na początku podjazdu na czele został Craddock, a na jego kole utrzymali się tylko Greipel i Bonifazio. W peletonie natomiast trwała selekcja od tyłu. Odpadali oczywiście Kristoff (UAE Team Emirates) czy Kittel (Katusha – Alpecin).

7500 metrów przed metą Craddock jechał już sam, ale jego przewaga nad kolejną grupą wynosiła już niespełna minutę. W kontrę poszedł Davide Formolo (BORA – hansgrohe), a po chwili dojechał do niego sam Alejandro Valverde (Movistar). Takiej akcji nie mogli przepuścić Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) i Miguel Angel Lopez (Astana).

Trójka Valverde, Alaphilippe, Lopez szybko prześcignęła Craddocka. Za nimi kręcili Rafał Majka (BORA – hansgrohe), Wilco Kelderman (Sunweb), Formolo i Niklas Eg (Trek – Segafredo). Dystans tracił lider, Rohan Dennis (BMC Racing Team). 4500 metrów przed metą grupki zjechały się, ale dość szybko zaatakował Miguel Angel Lopez.

Po raz kolejny w tym wyścigu wściekły na rower był Tom Dumoulin (Sunweb).

Po chwili wytchnienia z goniącej grupy zaatakował Valverde i szybko dołączył do Lopeza. Hiszpan w generalce miał przewagę nad Kolumbijczykiem i musiał tylko utrzymać się mu na kole do mety.

Za dwójką w pogoń ruszyli: Majka, Kelderman i Alaphilippe. Ich strata przy wjeździe na ostatni kilometr wynosiła 20 sekund i to Valverde z Lopezem ostatecznie walczyli o etapowy triumf.

Valverde nie zamierzał oddawać etapu Lopezowi i zgarnął podwójny skalp! Trzeci był Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors), a czwarty Rafał Majka (BORA – hansgrohe). Polak w generalce ostatecznie zajął bardzo dobre, piąte miejsce.

Wyniki piątego etapu:

1 Alejandro Valverde (Esp) Movistar Team 4:38:47
2 Miguel Angel Lopez Moreno (Col) Astana Pro Team 0:00:00
3 Julian Alaphilippe (Fra) Quick Step Floors 0:00:15
4 Rafał Majka (Pol) Bora – Hansgrohe 0:00:15
5 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb 0:00:15
6 Davide Formolo (Ita) Bora – Hansgrohe 0:00:37
7 Niklas Eg (Den) Trek – Segafredo 0:00:47
8 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:00:55
9 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) UAE Team Emirates 0:00:55
10 Antwan Tolhoek (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:00:55
11 Mathias Frank (SUI) Ag2r La Mondiale 0:00:55
12 Roman Kreuziger (Cze) Mitchelton – Scott 0:00:59
13 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto – Soudal 0:01:01
14 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani – CSF 0:01:03
15 Emanuel Buchmann (GER) Bora – Hansgrohe 0:01:03
16 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates 0:01:05
17 Rafael Valls Ferri (Esp) Movistar Team 0:01:23
18 Michael Woods (Can) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:01:26
19 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain – Merida 0:01:26
20 Jonathan Castroviejo (Esp) Team Sky 0:01:41
21 Ion Izagirre Insausti (Esp) Bahrain – Merida 0:01:43
22 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 0:01:43
23 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team 0:01:43
24 Alexandre Geniez (Fra) Ag2r La Mondiale 0:02:01
25 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:02:03
26 Lachlan Morton (Aus) Team Dimension Data 0:02:09
27 Scott Davies (GBr) Team Dimension Data 0:02:28
28 Daniel Moreno Fernandez (Esp) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:02:28
29 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 0:02:47
30 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team 0:02:47
31 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Trek – Segafredo 0:02:47
32 Gianluca Brambilla (Ita) Trek – Segafredo 0:03:20
33 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:03:20
34 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky 0:03:20
35 Pierre Rolland (Fra) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:03:20
36 Toms Skujins (Lat) Trek – Segafredo 0:03:33
37 Matteo Montaguti (Ita) Ag2r La Mondiale 0:03:41
38 Clément Chevrier (Fra) Ag2r La Mondiale 0:03:41
39 José Rojas (Esp) Movistar Team 0:04:26
40 Victor De La Parte (Esp) Movistar Team 0:04:26
41 Artem Nych (Rus) Gazprom – RusVelo 0:04:26
42 Matej Mohoric (Slo) Bahrain – Merida 0:04:26
43 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team 0:04:26
44 Pascal Eenkhoorn (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:04:38
45 David Lozano Riba (Esp) Team Novo Nordisk 0:04:38
46 Jack Bauer (NZl) Mitchelton – Scott 0:04:38
47 Adam Hansen (Aus) Lotto – Soudal 0:04:38
48 Paweł Poljański (Pol) Bora – Hansgrohe 0:05:20
49 James Knox (GBr) Quick Step Floors 0:05:25
50 Enric Mas Nicolau (Esp) Quick Step Floors 0:05:25
51 Michael Gogl (AUT) Trek – Segafredo 0:05:25
52 Nikias Arndt (GER) Team Sunweb 0:05:25
53 André Greipel (GER) Lotto – Soudal 0:05:25
54 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb 0:05:38
55 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team 0:05:44
56 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:05:50
57 Michael Mørkøv (Den) Quick Step Floors 0:05:58
58 Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates 0:05:58
59 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates 0:05:58
60 Ben Gastauer (Lux) Ag2r La Mondiale 0:05:58
61 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb 0:05:58
62 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:06:24
63 Alex Dowsett (GBr) Team Katusha – Alpecin 0:06:26
64 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:06:26
65 Aleksandr Vlasov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:06:26
66 Niccolò Bonifazio (Ita) Bahrain – Merida 0:06:28
67 Rémy Mertz (Bel) Lotto – Soudal 0:07:20
68 Gijs Van Hoecke (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:07:28
69 Marcel Sieberg (GER) Lotto – Soudal 0:07:45
70 Kim Magnusson (Swe) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:07:45
71 Mekseb Debesay (Eri) Team Dimension Data 0:07:45
72 Juraj Sagan (Svk) Bora – Hansgrohe 0:07:45
73 Antonio Pedrero (Esp) Movistar Team 0:08:12
74 Hendrikus Van Ijzendoorn (Ned) Team Novo Nordisk 0:08:26
75 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani – CSF 0:08:53
76 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain – Merida 0:08:53
77 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton – Scott 0:09:01
78 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton – Scott 0:09:03
79 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team 0:09:03
80 Kilian Frankiny (SUI) BMC Racing Team 0:09:43
81 David Lopez Garcia (Esp) Team Sky 0:10:07
82 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 0:10:07
83 Simon Yates (GBr) Mitchelton – Scott 0:10:24
84 Elia Viviani (Ita) Quick Step Floors 0:10:30
85 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 0:10:30
86 Johannes Fröhlinger (GER) Team Sunweb 0:10:30
87 Luke Rowe (GBr) Team Sky 0:10:30
88 Fabio Sabatini (Ita) Quick Step Floors 0:10:30
89 Sam Brand (GBr) Team Novo Nordisk 0:10:30
90 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk 0:10:30
91 Romain Gioux (Fra) Team Novo Nordisk 0:10:30
92 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk 0:10:30
93 Leonardo Basso (Ita) Team Sky 0:10:30
94 Alvaro Jose Hodeg Chagui (Col) Quick Step Floors 0:10:30
95 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani – CSF 0:10:30
96 Marco Maronese (Ita) Bardiani – CSF 0:10:30
97 Mirco Maestri (Ita) Bardiani – CSF 0:10:30
98 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 0:10:30
99 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky 0:10:30
100 William Clarke (Aus) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:10:30
101 Jaco Venter (RSA) Team Dimension Data 0:10:30
102 Frederik Frison (Bel) Lotto – Soudal 0:10:30
103 Phil Bauhaus (GER) Team Sunweb 0:10:30
104 Domen Novak (Slo) Bahrain – Merida 0:10:30
105 Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain – Merida 0:10:30
106 G Lawson Craddock (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:10:30
107 Benoît Cosnefroy (Fra) Ag2r La Mondiale 0:12:34
108 Rudy Barbier (Fra) Ag2r La Mondiale 0:12:34
109 Marco Haller (AUT) Team Katusha – Alpecin 0:13:20
110 Marcel Kittel (GER) Team Katusha – Alpecin 0:13:20
111 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team 0:13:22
112 Andrea Guardini (Ita) Bardiani – CSF 0:13:28
113 Danny Van Poppel (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:13:30
114 Robert Wagner (GER) Team LottoNL – Jumbo 0:13:30
115 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:13:30
116 Mark Renshaw (Aus) Team Dimension Data 0:13:30
117 Matthias Brändle (AUT) Trek – Segafredo 0:13:33
118 Rick Zabel (GER) Team Katusha – Alpecin 0:13:37
119 Stephen Cummings (GBr) Team Dimension Data 0:13:37
120 Roger Kluge (GER) Mitchelton – Scott 0:13:42
121 Svein Tuft (Can) Mitchelton – Scott 0:13:42
122 Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team 0:13:48
123 Alex Frame (NZl) Trek – Segafredo 0:13:48
124 Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb 0:13:48
125 Pascal Ackermann (GER) Bora – Hansgrohe 0:15:01
126 Erik Baska (Svk) Bora – Hansgrohe 0:15:01
127 Daniel McLay (GBr) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:15:01
128 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team 0:15:01
129 Michael Bresciani (Ita) Bardiani – CSF 0:15:01
130 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates 0:15:01
131 Roman Maikin (Rus) Gazprom – RusVelo 0:15:01
132 Nikolay Trusov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:15:01

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 Alejandro Valverde (Esp) Movistar Team 16:00:11
2 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb 0:00:17
3 Miguel Angel Lopez Moreno (Col) Astana Pro Team 0:00:29
4 Julian Alaphilippe (Fra) Quick Step Floors 0:00:31
5 Rafał Majka (Pol) Bora – Hansgrohe 0:00:45
6 Davide Formolo (Ita) Bora – Hansgrohe 0:01:13
7 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:01:18
8 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) UAE Team Emirates 0:01:28
9 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team 0:01:29
10 Emanuel Buchmann (GER) Bora – Hansgrohe 0:01:37
11 Mathias Frank (SUI) Ag2r La Mondiale 0:01:37
12 Jonathan Castroviejo (Esp) Team Sky 0:01:41
13 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates 0:01:42
14 Roman Kreuziger (Cze) Mitchelton – Scott 0:01:42
15 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain – Merida 0:02:06
16 Antwan Tolhoek (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:02:08
17 Ion Izagirre Insausti (Esp) Bahrain – Merida 0:02:18
18 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:02:29
19 Michael Woods (Can) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:02:36
20 Alexandre Geniez (Fra) Ag2r La Mondiale 0:02:43
21 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 0:02:50
22 Rafael Valls Ferri (Esp) Movistar Team 0:02:55
23 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani – CSF 0:03:44
24 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Trek – Segafredo 0:03:48
25 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team 0:03:58
26 Toms Skujins (Lat) Trek – Segafredo 0:04:20
27 Gianluca Brambilla (Ita) Trek – Segafredo 0:04:40
28 Daniel Moreno Fernandez (Esp) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:04:50
29 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team 0:04:50
30 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:04:52
31 Matteo Montaguti (Ita) Ag2r La Mondiale 0:05:23
32 José Rojas (Esp) Movistar Team 0:05:27
33 Pascal Eenkhoorn (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:05:41
34 Adam Hansen (Aus) Lotto – Soudal 0:05:41
35 Matej Mohoric (Slo) Bahrain – Merida 0:05:42
36 Niklas Eg (Den) Trek – Segafredo 0:05:44
37 Jack Bauer (NZl) Mitchelton – Scott 0:05:54
38 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb 0:05:55
39 Michael Gogl (AUT) Trek – Segafredo 0:06:01
40 Paweł Poljański (Pol) Bora – Hansgrohe 0:06:12
41 David Lozano Riba (Esp) Team Novo Nordisk 0:06:12
42 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 0:06:20
43 Enric Mas Nicolau (Esp) Quick Step Floors 0:06:21
44 Nikias Arndt (GER) Team Sunweb 0:06:23
45 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:06:26
46 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team 0:06:36
47 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb 0:06:38
48 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto – Soudal 0:06:46
49 Ben Gastauer (Lux) Ag2r La Mondiale 0:07:11
50 André Greipel (GER) Lotto – Soudal 0:07:17
51 Scott Davies (GBr) Team Dimension Data 0:07:20
52 Michael Mørkøv (Den) Quick Step Floors 0:07:26
53 Gijs Van Hoecke (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:08:05
54 Niccolò Bonifazio (Ita) Bahrain – Merida 0:08:23
55 Mekseb Debesay (Eri) Team Dimension Data 0:08:43
56 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky 0:08:47
57 Kim Magnusson (Swe) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:08:50
58 Lachlan Morton (Aus) Team Dimension Data 0:09:05
59 Alex Dowsett (GBr) Team Katusha – Alpecin 0:09:07
60 Clément Chevrier (Fra) Ag2r La Mondiale 0:09:09
61 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team 0:09:12
62 Pierre Rolland (Fra) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:09:12
63 Victor De La Parte (Esp) Movistar Team 0:09:33
64 James Knox (GBr) Quick Step Floors 0:09:35
65 Marcel Sieberg (GER) Lotto – Soudal 0:09:39
66 Artem Nych (Rus) Gazprom – RusVelo 0:09:45
67 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton – Scott 0:10:01
68 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani – CSF 0:10:06
69 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain – Merida 0:10:21
70 Juraj Sagan (Svk) Bora – Hansgrohe 0:10:26
71 Rémy Mertz (Bel) Lotto – Soudal 0:10:33
72 Elia Viviani (Ita) Quick Step Floors 0:10:52
73 Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates 0:10:55
74 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton – Scott 0:10:59
75 Simon Yates (GBr) Mitchelton – Scott 0:10:59
76 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:11:05
77 David Lopez Garcia (Esp) Team Sky 0:11:08
78 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 0:11:10
79 Alvaro Jose Hodeg Chagui (Col) Quick Step Floors 0:11:21
80 Aleksandr Vlasov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:11:28
81 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates 0:11:30
82 Phil Bauhaus (GER) Team Sunweb 0:11:30
83 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky 0:11:31
84 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 0:11:49
85 Mirco Maestri (Ita) Bardiani – CSF 0:12:02
86 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 0:12:07
87 Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain – Merida 0:12:08
88 Domen Novak (Slo) Bahrain – Merida 0:12:12
89 Leonardo Basso (Ita) Team Sky 0:12:16
90 Fabio Sabatini (Ita) Quick Step Floors 0:12:23
91 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:12:26
92 Jaco Venter (RSA) Team Dimension Data 0:12:40
93 Frederik Frison (Bel) Lotto – Soudal 0:12:50
94 Johannes Fröhlinger (GER) Team Sunweb 0:12:51
95 Luke Rowe (GBr) Team Sky 0:13:31
96 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team 0:13:46
97 Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team 0:13:50
98 Danny Van Poppel (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:14:04
99 Alex Frame (NZl) Trek – Segafredo 0:14:21
100 Marcel Kittel (GER) Team Katusha – Alpecin 0:14:30
101 Hendrikus Van Ijzendoorn (Ned) Team Novo Nordisk 0:14:32
102 Marco Haller (AUT) Team Katusha – Alpecin 0:14:43
103 G Lawson Craddock (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:14:53
104 Kilian Frankiny (SUI) BMC Racing Team 0:14:58
105 Robert Wagner (GER) Team LottoNL – Jumbo 0:14:59
106 Roger Kluge (GER) Mitchelton – Scott 0:15:01
107 Svein Tuft (Can) Mitchelton – Scott 0:15:06
108 Mark Renshaw (Aus) Team Dimension Data 0:15:09
109 William Clarke (Aus) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:15:35
110 Rudy Barbier (Fra) Ag2r La Mondiale 0:15:40
111 Daniel McLay (GBr) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:15:58
112 Andrea Guardini (Ita) Bardiani – CSF 0:16:03
113 Antonio Pedrero (Esp) Movistar Team 0:16:09
114 Pascal Ackermann (GER) Bora – Hansgrohe 0:16:24
115 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk 0:16:32
116 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk 0:16:38
117 Rick Zabel (GER) Team Katusha – Alpecin 0:16:46
118 Sam Brand (GBr) Team Novo Nordisk 0:16:47
119 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:16:51
120 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani – CSF 0:16:59
121 Roman Maikin (Rus) Gazprom – RusVelo 0:17:03
122 Romain Gioux (Fra) Team Novo Nordisk 0:17:04
123 Erik Baska (Svk) Bora – Hansgrohe 0:17:06
124 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates 0:17:09
125 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team 0:17:10
126 Marco Maronese (Ita) Bardiani – CSF 0:17:13
127 Benoît Cosnefroy (Fra) Ag2r La Mondiale 0:17:39
128 Matthias Brändle (AUT) Trek – Segafredo 0:18:40
129 Stephen Cummings (GBr) Team Dimension Data 0:19:45
130 Nikolay Trusov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:20:36
131 Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb 0:20:36
132 Michael Bresciani (Ita) Bardiani – CSF 0:20:54