Dubai Tour

Dylan Groenewegen (Team LottoNL-Jumbo) był najszybszy z całej śmietanki sprinterów na pierwszym etapie Dubai Tour.

Kolarska kampania na Bliskim Wschodzie rozpoczynała się dzisiaj od Dubai Tour. Pierwszy etap liczył 167 kilometrów, a jego finisz był usytuowany na sztucznie usypanej wyspie Palm Jumeirah. Na kolarzy po drodze czekały dwa lotne finisze.

Wśród startujących kolarzy nie było niestety Polaków. Dość szybko od peletonu oderwała się piątka zawodników: Mohammed Yousif Al Mansoori (Sharjah Team), Andrew Fenn (Aqua Blue Sport), Charles Planet (Team Novo Nordisk), Daniel Teklehaimanot (Cofidis, Solutions Crédits) i Nathan Van Hooydonck (BMC Racing Team).

Piątka dość szybko wypracowała sobie ponad cztery minuty przewagi, ale peleton cały czas kontrolował ten odjazd. Na czele grupy kręcili przede wszystkim przedstawiciele Katusha – Alpecin i Quick – Step Floors. 23 kilometry przed metą z ucieczki zaatakowali Fenn i Planet, a pozostała trójka za chwilę została doścignięta.

Pięć kilometrów dalej Fenn zostawił Planeta i samotnie pomknął w stronę mety. Co ciekawe zawodnicy Aqua Blue Sport jeżdżą na rowerach bez przedniej przerzutki. Mający w swoim palmares występy w ekipach World Tour Brytyjczyk utrzymywał około minuty przewagi nad peletonem.

Kiedy na zmianę wszedł Maximilian Schachmann (Quick – Step Floors) przewaga momentalnie zmalała i Fenn został złapany na dziewięć kilometrów przed metą. Przez następne kilometry trwała walka sprinterskich pociągów. Na ostatnich metrach najlepszy okazał się dość niespodziewanie Dylan Groenewegen (Team LottoNL-Jumbo), który o błysk szprychy wyprzedził Magnusa Corta Nielsena (Astana). Trzeci był Elia Viviani (Quick – Step Floors).

Wyniki pierwszego etapu:

1 GROENEWEGEN Dylan (NED) TEAM LOTTO NL – JUMBO 3:51:35
2 NIELSEN Magnus Cort (DEN) ASTANA PRO TEAM 0:00:00
3 VIVIANI Elia (ITA) QUICK – STEP FLOORS 0:00:00
4 KRISTOFF Alexander (NOR) UAE TEAM EMIRATES 0:00:00
5 BOUHANNI Nacer (FRA) COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:00:00
6 HENNESSY Jacob (GBR) MITCHELTON – BIKEEXCHANGE 0:00:00
7 YOUNG Eric (USA) RALLY CYCLING 0:00:00
8 COLBRELLI Sonny (ITA) BAHRAIN – MERIDA 0:00:00
9 PERON Andrea (ITA) TEAM NOVO NORDISK 0:00:00
10 VLIEGEN Loïc (BEL) BMC RACING TEAM 0:00:00
11 BLYTHE Adam (GBR) AQUA BLUE SPORT 0:00:00
12 DRUCKER Jean-Pierre (LUX) BMC RACING TEAM 0:00:00
13 DEGENKOLB John (GER) TREK – SEGAFREDO 0:00:00
14 KAMSTRA Brian (NED) TEAM NOVO NORDISK 0:00:00
15 STANNARD Robert (AUS) MITCHELTON – BIKEEXCHANGE 0:00:00
16 CAVENDISH Mark (GBR) TEAM DIMENSION DATA 0:00:00
17 KITTEL Marcel (GER) TEAM KATUSHA ALPECIN 0:00:00
18 SABATINI Fabio (ITA) QUICK – STEP FLOORS 0:00:00
19 CONSONNI Simone (ITA) UAE TEAM EMIRATES 0:00:00
20 VERMOTE Julien (BEL) TEAM DIMENSION DATA 0:00:00
21 KREDER Michel (NED) AQUA BLUE SPORT 0:00:00
22 NIBALI Vincenzo (ITA) BAHRAIN – MERIDA 0:00:00
23 TLEUBAYEV Ruslan (KAZ) ASTANA PRO TEAM 0:00:00
24 GHEBREIGZABHIER WERKILUL Amanuel (ERI) TEAM DIMENSION DATA 0:00:00
25 BENHAMOUDA Mehdi (FRA) TEAM NOVO NORDISK 0:00:00
26 ROOSEN Timo (NED) TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:00:00
27 VAN HOOYDONCK Nathan (BEL) BMC RACING TEAM 0:00:00
28 VAN POPPEL Boy (NED) TREK – SEGAFREDO 0:00:00
29 MCNULTY Brandon (USA) RALLY CYCLING 0:00:00
30 DEBESAY Mekseb (ERI) TEAM DIMENSION DATA 0:00:00
31 MINALI Riccardo (ITA) ASTANA PRO TEAM 0:00:00
32 TEUNS Dylan (BEL) BMC RACING TEAM 0:00:00
33 BOZIC Borut (SLO) BAHRAIN – MERIDA 0:00:00
34 ROCHE Nicolas (IRL) BMC RACING TEAM 0:00:00
35 MAGNER Tyler (USA) RALLY CYCLING 0:00:00
36 POLI Umberto (ITA) TEAM NOVO NORDISK 0:00:00
37 SKUJINS Toms (LAT) TREK – SEGAFREDO 0:00:00
38 AIT EL ABDIA Anass (MAR) UAE TEAM EMIRATES 0:00:00
39 ZABEL Rick (GER) TEAM KATUSHA ALPECIN 0:00:00
40 RAST Gregory (SUI) TREK – SEGAFREDO 0:00:00
41 KUZNETSOV Viacheslav (RUS) TEAM KATUSHA ALPECIN 0:00:00
42 POZZATO Filippo (ITA) WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 0:00:00
43 RENSHAW Mark (AUS) TEAM DIMENSION DATA 0:00:00
44 HUFF Charles Bradley (USA) RALLY CYCLING 0:00:00
45 BRÄNDLE Matthias (AUT) TREK – SEGAFREDO 0:00:00
46 TERPSTRA Niki (NED) QUICK – STEP FLOORS 0:00:00
47 JAKOBSEN Fabio (NED) QUICK – STEP FLOORS 0:00:00
48 HALLER Marco (AUT) TEAM KATUSHA ALPECIN 0:00:00
49 BIEKEN Nazhaerbieke (CHN) MITCHELTON – BIKEEXCHANGE 0:00:00
50 POLITT Nils (GER) TEAM KATUSHA ALPECIN 0:00:00
51 LAMPAERT Yves (BEL) QUICK – STEP FLOORS 0:00:12
52 PACIONI Luca (ITA) WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 0:00:12
53 ZHUPA Eugert (ALB) WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 0:00:12
54 MARECZKO Jakub (ITA) WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 0:00:12
55 PER David (SLO) BAHRAIN – MERIDA 0:00:16
56 VAN LERBERGHE Bert (BEL) COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:00:20
57 JANSEN Amund Grøndahl (NOR) TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:00:36
58 NIZZOLO Giacomo (ITA) TREK – SEGAFREDO 0:00:36
59 DOWSETT Alex (GBR) TEAM KATUSHA ALPECIN 0:00:48
60 GANNA Filippo (ITA) UAE TEAM EMIRATES 0:00:54
61 LEMOINE Cyril (FRA) COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:01:02
62 ALMANSOORI Jaber (UAE) UNITED ARAB EMIRATES 0:01:11
63 BYSTRØM Sven Erik (NOR) UAE TEAM EMIRATES 0:01:15
64 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose (ESP) BMC RACING TEAM 0:01:30
65 DECLERCQ Tim (BEL) QUICK – STEP FLOORS 0:01:30
66 CHETOUT Loic (FRA) COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:01:30
67 LEEZER Thomas (NED) TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:01:32
68 COLEDAN Marco (ITA) WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 0:01:32
69 BERTAZZO Liam (ITA) WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 0:01:34
70 EDET Nicolas (FRA) COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:01:52
71 LINDEMAN Bert-Jan (NED) TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:02:23
72 ALBALUSHI Majid (UAE) UNITED ARAB EMIRATES 0:02:35
73 WILLIAMS Christopher (AUS) TEAM NOVO NORDISK 0:02:35
74 ALMAURAWWI ALBLOOSHI Mohamme (UAE) 0:02:35
75 NAVARRO GARCIA Daniel (ESP) COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:02:50
76 VALOGNES Quentin (FRA) TEAM NOVO NORDISK 0:02:50
77 THOMSON Jay Robert (RSA) TEAM DIMENSION DATA 0:02:50
78 EISEL Bernhard (AUT) TEAM DIMENSION DATA 0:02:50
79 TANKINK Bram (NED) TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:02:50
80 JENNER Samuel (AUS) MITCHELTON – BIKEEXCHANGE 0:02:50
81 BONO Matteo (ITA) UAE TEAM EMIRATES 0:02:50
82 GIRMAZION Daniel (ERI) 0:03:16
83 ALAFACI Eugenio (ITA) TREK – SEGAFREDO 0:03:16
84 DUNNE Conor (IRL) AQUA BLUE SPORT 0:03:16
85 SCHACHMANN Maximilian (GER) QUICK – STEP FLOORS 0:03:16
86 XUE Fuwen (CHN) MITCHELTON – BIKEEXCHANGE 0:03:28
87 AL KAABI Saif (UAE) UNITED ARAB EMIRATES 0:03:28
88 KOREN Kristijan (SLO) BAHRAIN – MERIDA 0:03:28
89 BOHLI Tom (SUI) BMC RACING TEAM 0:03:28
90 PEARSON Daniel (GBR) AQUA BLUE SPORT 0:03:28
91 CHRISTIAN Mark (GBR) 0:03:28
92 PATE Danny (USA) RALLY CYCLING 0:03:28
93 BEVILACQUA Simone (ITA) WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 0:03:31
94 BI Wenhui (CHN) MITCHELTON – BIKEEXCHANGE 0:04:12
95 FENN Andrew (GBR) AQUA BLUE SPORT 0:04:12
96 DE VREESE Laurens (BEL) ASTANA PRO TEAM 0:05:04
97 SUN Xialong (CHN) MITCHELTON – BIKEEXCHANGE 0:05:04
98 ALMEMARI Nasser (UAE) UNITED ARAB EMIRATES 0:05:51
99 PLANET Charles (FRA) TEAM NOVO NORDISK 0:06:11
100 BRAMMEIER Matthew (IRL) AQUA BLUE SPORT 0:06:19
101 MAYOUF Khalid (UAE) UNITED ARAB EMIRATES 0:06:47
102 MATHIS Marco (GER) TEAM KATUSHA ALPECIN 0:06:50
103 BIZHIGITOV Zhandos (KAZ) ASTANA PRO TEAM 0:06:50
104 CARPENTER Robin (USA) RALLY CYCLING 0:06:50
105 FOMINYKH Daniil (KAZ) ASTANA PRO TEAM 0:06:55
106 KORSÆTH Truls (NOR) ASTANA PRO TEAM 0:07:12
107 MIRZA AL-HAMMADI Yousif (UAE) UAE TEAM EMIRATES 0:07:45
108 ALMANSOORI Mohammed Yousef (UAE) UNITED ARAB EMIRATES 0:07:45
109 BOLE Grega (SLO) BAHRAIN – MERIDA 0:08:29
110 GARCIA CORTINA Ivan (ESP) BAHRAIN – MERIDA 0:08:29
DNF ANTHONY Jesse (USA) RALLY CYCLING
DNS MARTENS Paul (GER) TEAM LOTTO NL – JUMBO

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:

1 GROENEWEGEN Dylan (NED) TEAM LOTTO NL – JUMBO 3:51:25
2 NIELSEN Magnus Cort (DEN) ASTANA PRO TEAM 0:00:04
3 VIVIANI Elia (ITA) QUICK – STEP FLOORS 0:00:06
4 VAN HOOYDONCK Nathan (BEL) BMC RACING TEAM 0:00:07
5 KRISTOFF Alexander (NOR) UAE TEAM EMIRATES 0:00:10
6 BOUHANNI Nacer (FRA) COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:00:10
7 HENNESSY Jacob (GBR) MITCHELTON – BIKEEXCHANGE 0:00:10
8 YOUNG Eric (USA) RALLY CYCLING 0:00:10
9 COLBRELLI Sonny (ITA) BAHRAIN – MERIDA 0:00:10
10 PERON Andrea (ITA) TEAM NOVO NORDISK 0:00:10
11 VLIEGEN Loïc (BEL) BMC RACING TEAM 0:00:10
12 BLYTHE Adam (GBR) AQUA BLUE SPORT 0:00:10
13 DRUCKER Jean-Pierre (LUX) BMC RACING TEAM 0:00:10
14 DEGENKOLB John (GER) TREK – SEGAFREDO 0:00:10
15 KAMSTRA Brian (NED) TEAM NOVO NORDISK 0:00:10
16 STANNARD Robert (AUS) MITCHELTON – BIKEEXCHANGE 0:00:10
17 CAVENDISH Mark (GBR) TEAM DIMENSION DATA 0:00:10
18 KITTEL Marcel (GER) TEAM KATUSHA ALPECIN 0:00:10
19 SABATINI Fabio (ITA) QUICK – STEP FLOORS 0:00:10
20 CONSONNI Simone (ITA) UAE TEAM EMIRATES 0:00:10
21 VERMOTE Julien (BEL) TEAM DIMENSION DATA 0:00:10
22 KREDER Michel (NED) AQUA BLUE SPORT 0:00:10
23 NIBALI Vincenzo (ITA) BAHRAIN – MERIDA 0:00:10
24 TLEUBAYEV Ruslan (KAZ) ASTANA PRO TEAM 0:00:10
25 GHEBREIGZABHIER WERKILUL Amanuel (ERI) TEAM DIMENSION DATA 0:00:10
26 BENHAMOUDA Mehdi (FRA) TEAM NOVO NORDISK 0:00:10
27 ROOSEN Timo (NED) TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:00:10
28 VAN POPPEL Boy (NED) TREK – SEGAFREDO 0:00:10
29 MCNULTY Brandon (USA) RALLY CYCLING 0:00:10
30 DEBESAY Mekseb (ERI) TEAM DIMENSION DATA 0:00:10
31 MINALI Riccardo (ITA) ASTANA PRO TEAM 0:00:10
32 TEUNS Dylan (BEL) BMC RACING TEAM 0:00:10
33 BOZIC Borut (SLO) BAHRAIN – MERIDA 0:00:10
34 ROCHE Nicolas (IRL) BMC RACING TEAM 0:00:10
35 MAGNER Tyler (USA) RALLY CYCLING 0:00:10
36 POLI Umberto (ITA) TEAM NOVO NORDISK 0:00:10
37 SKUJINS Toms (LAT) TREK – SEGAFREDO 0:00:10
38 AIT EL ABDIA Anass (MAR) UAE TEAM EMIRATES 0:00:10
39 ZABEL Rick (GER) TEAM KATUSHA ALPECIN 0:00:10
40 RAST Gregory (SUI) TREK – SEGAFREDO 0:00:10
41 KUZNETSOV Viacheslav (RUS) TEAM KATUSHA ALPECIN 0:00:10
42 POZZATO Filippo (ITA) WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 0:00:10
43 RENSHAW Mark (AUS) TEAM DIMENSION DATA 0:00:10
44 HUFF Charles Bradley (USA) RALLY CYCLING 0:00:10
45 BRÄNDLE Matthias (AUT) TREK – SEGAFREDO 0:00:10
46 TERPSTRA Niki (NED) QUICK – STEP FLOORS 0:00:10
47 JAKOBSEN Fabio (NED) QUICK – STEP FLOORS 0:00:10
48 HALLER Marco (AUT) TEAM KATUSHA ALPECIN 0:00:10
49 BIEKEN Nazhaerbieke (CHN) MITCHELTON – BIKEEXCHANGE 0:00:10
50 POLITT Nils (GER) TEAM KATUSHA ALPECIN 0:00:10
51 LAMPAERT Yves (BEL) QUICK – STEP FLOORS 0:00:22
52 PACIONI Luca (ITA) WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 0:00:22
53 ZHUPA Eugert (ALB) WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 0:00:22
54 MARECZKO Jakub (ITA) WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 0:00:22
55 PER David (SLO) BAHRAIN – MERIDA 0:00:26
56 VAN LERBERGHE Bert (BEL) COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:00:30
57 JANSEN Amund Grøndahl (NOR) TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:00:46
58 NIZZOLO Giacomo (ITA) TREK – SEGAFREDO 0:00:46
59 DOWSETT Alex (GBR) TEAM KATUSHA ALPECIN 0:00:58
60 GANNA Filippo (ITA) UAE TEAM EMIRATES 0:01:04
61 LEMOINE Cyril (FRA) COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:01:12
62 ALMANSOORI Jaber (UAE) UNITED ARAB EMIRATES 0:01:21
63 BYSTRØM Sven Erik (NOR) UAE TEAM EMIRATES 0:01:25
64 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose (ESP) BMC RACING TEAM 0:01:40
65 DECLERCQ Tim (BEL) QUICK – STEP FLOORS 0:01:40
66 CHETOUT Loic (FRA) COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:01:40
67 LEEZER Thomas (NED) TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:01:42
68 COLEDAN Marco (ITA) WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 0:01:42
69 BERTAZZO Liam (ITA) WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 0:01:44
70 EDET Nicolas (FRA) COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:02:02
71 LINDEMAN Bert-Jan (NED) TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:02:33
72 ALBALUSHI Majid (UAE) UNITED ARAB EMIRATES 0:02:45
73 WILLIAMS Christopher (AUS) TEAM NOVO NORDISK 0:02:45
74 ALMAURAWWI ALBLOOSHI Mohamme (UAE) 0:02:45
75 NAVARRO GARCIA Daniel (ESP) COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:03:00
76 VALOGNES Quentin (FRA) TEAM NOVO NORDISK 0:03:00
77 THOMSON Jay Robert (RSA) TEAM DIMENSION DATA 0:03:00
78 EISEL Bernhard (AUT) TEAM DIMENSION DATA 0:03:00
79 TANKINK Bram (NED) TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:03:00
80 JENNER Samuel (AUS) MITCHELTON – BIKEEXCHANGE 0:03:00
81 BONO Matteo (ITA) UAE TEAM EMIRATES 0:03:00
82 GIRMAZION Daniel (ERI) 0:03:23
83 ALAFACI Eugenio (ITA) TREK – SEGAFREDO 0:03:26
84 DUNNE Conor (IRL) AQUA BLUE SPORT 0:03:26
85 SCHACHMANN Maximilian (GER) QUICK – STEP FLOORS 0:03:26
86 XUE Fuwen (CHN) MITCHELTON – BIKEEXCHANGE 0:03:38
87 AL KAABI Saif (UAE) UNITED ARAB EMIRATES 0:03:38
88 KOREN Kristijan (SLO) BAHRAIN – MERIDA 0:03:38
89 BOHLI Tom (SUI) BMC RACING TEAM 0:03:38
90 PEARSON Daniel (GBR) AQUA BLUE SPORT 0:03:38
91 CHRISTIAN Mark (GBR) 0:03:38
92 PATE Danny (USA) RALLY CYCLING 0:03:38
93 BEVILACQUA Simone (ITA) WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 0:03:41
94 FENN Andrew (GBR) AQUA BLUE SPORT 0:04:19
95 BI Wenhui (CHN) MITCHELTON – BIKEEXCHANGE 0:04:22
96 DE VREESE Laurens (BEL) ASTANA PRO TEAM 0:05:14
97 SUN Xialong (CHN) MITCHELTON – BIKEEXCHANGE 0:05:14
98 ALMEMARI Nasser (UAE) UNITED ARAB EMIRATES 0:06:01
99 PLANET Charles (FRA) TEAM NOVO NORDISK 0:06:21
100 BRAMMEIER Matthew (IRL) AQUA BLUE SPORT 0:06:29
101 MAYOUF Khalid (UAE) UNITED ARAB EMIRATES 0:06:57
102 MATHIS Marco (GER) TEAM KATUSHA ALPECIN 0:07:00
103 BIZHIGITOV Zhandos (KAZ) ASTANA PRO TEAM 0:07:00
104 CARPENTER Robin (USA) RALLY CYCLING 0:07:00
105 FOMINYKH Daniil (KAZ) ASTANA PRO TEAM 0:07:05
106 KORSÆTH Truls (NOR) ASTANA PRO TEAM 0:07:22
107 ALMANSOORI Mohammed Yousef (UAE) UNITED ARAB EMIRATES 0:07:52
108 MIRZA AL-HAMMADI Yousif (UAE) UAE TEAM EMIRATES 0:07:55
109 BOLE Grega (SLO) BAHRAIN – MERIDA 0:08:39
110 GARCIA CORTINA Ivan (ESP) BAHRAIN – MERIDA 0:08:39