Fot. Cadel Road Race

Sam Bennett (BORA-hansgrohe) wygrał kryterium Race Melbourne, poprzedzające wyścig Cadel Evans Great Ocean Road Race. Irlandczyk pokonał w finałowym sprincie Elię Vivianiego (Quick-Step Floors) oraz czarnego konia Steela Von Hoffa (UniSA-Australia). Miejsce w top 10 zanotował Łukasz Wiśniowski (Team Sky). 

Trasa kryterium to 22 okrążenia po 5,3 km każde. Wyścig odbył się na torze wyścigowym Albert Park, znanym m.in. z wyścigów Formuły 1.

W ucieczce dnia znaleźli się: Owain Doull (Team Sky), George Bennett (LottoNL-Jumbo), Peter Koning (Aqua Blue Sport), Jose Goncalves (Katusha-Alpecin), Eros Capecchi, Enric Mas (Quick-Step Floors) oraz Chad Haga (Team Sunweb).

Harcownicy współpracowali efektywnie, uzyskując dużą jak na kryterium przewagę nad peletonem (nawet ponad minutę). Wraz z upływającymi okrążeniami odpadali kolejni kolarze i na ostatnim okrążeniu pozostał już tylko duet Goncalves i Koning, który został wchłonięty przez sprinterskie pociągi w odpowiednim momencie.

Kryterium rozstrzygnął klasyczny finisz peletonu, w którym drugi rok z rzędu najlepszy okazał się Sam Bennett. Najlepiej finiszującym kolarzem Team Sky był Łukasz Wiśniowski, który uplasował się na ósmym miejscu.

Z powodu kraksy wycofał się m.in. Maciej Bodnar, który na szczęście nie doznał poważnych obrażeń.

Kilka godzin wcześniej, w Elite Women’s Towards Zero Race Melbourne, ścigały się również panie. Tam najszybsza była Annette Edmondson z drużyny Wiggle High5.

Fot. Wiggle High 5

Wyniki:

1 Sam Bennett (Irl) Bora – Hansgrohe 2:29:08
2 Elia Viviani (Ita) Quick – Step Floors
3 Steele von Hoff (Aus) Kordamentha Real Estate – Australia
4 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb
5 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton-Scott
6 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
7 Mads Wurtz Schmidt (Den) Katusha Alpecin
8 Lukasz Wisniowski (Pol) Team Sky
9 Robert Wagner (Ger) Team Lotto NL – Jumbo
10 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
11 August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy
12 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
13 Nathan Haas (Aus) Katusha Alpecin
14 Alex Frame (NZl) Trek – Segafredo
15 Etienne Van Empel (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
16 Jay McCarthy (Aus) Bora – Hansgrohe
17 Daniel Oss (Ita) Bora – Hansgrohe
18 Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale
19 Enrico Battaglin (Ita) Team Lotto NL – Jumbo
20 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale
21 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek – Segafredo
22 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal
23 Fabio Sabatini (Ita) Quick – Step Floors
24 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team
25 Michael Morkov (Den) Quick – Step Floors
26 Shane Archbold (NZl) Aqua Blue Sport
27 Michel Kreder (Ned) Aqua Blue Sport
28 Christopher Lawless (GBr) Team Sky
29 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
30 Tiago Machado (Por) Katusha Alpecin
31 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale
32 Lasse Norman Hansen (Den) Aqua Blue Sport
33 Lars Bak Ytting (Den) Lotto Soudal
34 Sjoerd van Ginneken (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
35 Alexander Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott 0:00:10
36 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb 0:00:13
37 Dries Devenyns (Bel) Quick – Step Floors
38 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha Alpecin 0:00:17
39 Maarten Wynants (Bel) Team Lotto NL – Jumbo
40 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team
41 Scott Bowden (Aus) Kordamentha Real Estate – Australia
42 Lachlan Morton (Aus) Dimension Data
43 Nicholas Dlamini (RSA) Dimension Data
44 Christian Knees (Ger) Team Sky
45 Martijn Budding (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
46 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
47 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale
48 Jason Lea (Aus) Kordamentha Real Estate – Australia
49 Casper Pedersen (Den) Aqua Blue Sport
50 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
51 Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team
52 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team
53 Niklas Eg (Den) Trek – Segafredo
54 Calvin Watson (Aus) Aqua Blue Sport
55 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy
56 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb
57 Robert de Greef (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
58 Maurits Lammertink (Ned) Katusha Alpecin
59 Johonatan Restrepo Valencia (Col) Katusha Alpecin
60 Christoph Pfingsten (Ger) Bora – Hansgrohe 0:00:29
61 Michael Storer (Aus) Team Sunweb
62 Scott Davies (GBr) Dimension Data
63 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
64 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
65 Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy
66 Robert Gesink (Ned) Team Lotto NL – Jumbo
67 Koen De Kort (Ned) Trek – Segafredo
68 Jeroen Meijers (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:33
69 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
70 Eros Capecchi (Ita) Quick – Step Floors
71 Florian Senechal (Fra) Quick – Step Floors
72 Nathan Earle (Aus) Israel Cycling Academy 0:00:44
73 Thomas Leezer (Ned) Team Lotto NL – Jumbo
74 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott 0:00:49
75 Zakkari Dempster (Aus) Israel Cycling Academy 0:01:32
76 Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy
77 Mads Pedersen (Den) Trek – Segafredo 0:01:35
78 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
79 Jacobus Venter (RSA) Dimension Data 0:01:49
80 Tyler Williams (USA) Israel Cycling Academy 0:01:52
81 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott 0:01:59
82 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott
83 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport 0:02:02
84 José Gonçalves (Por) Katusha Alpecin
85 Enric Mas Nicolau (Spa) Quick – Step Floors 0:02:52
86 Ruben Guerreiro (Por) Trek – Segafredo
87 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
88 Sam Crome (Aus) Kordamentha Real Estate – Australia
89 Jonathan Dibben (GBr) Team Sky
90 Laurent Didier (Lux) Trek – Segafredo
91 George Bennett (NZl) Team Lotto NL – Jumbo
92 Chad Haga (USA) Team Sunweb
93 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data 0:03:02
94 Owain Doull (GBr) Team Sky
95 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott
96 Timothy Roe (Aus) Kordamentha Real Estate – Australia
97 Ben O’Connor (Aus) Dimension Data
98 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott 0:05:00
99 Nathan Elliot (Aus) Kordamentha Real Estate – Australia 0:05:04
DNF Peter Kennaugh (GBr) Bora – Hansgrohe
DNF Maciej Bodnar (Pol) Bora – Hansgrohe
DNF Rudiger Selig (Ger) Bora – Hansgrohe
DNF Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
DNF Daan Olivier (Ned) Team Lotto NL – Jumbo
DNF Tim Ariesen (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
DNF Aaron Gate (Aus) Aqua Blue Sport
DNF Michael Rice (Aus) Kordamentha Real Estate – Australia
DNS Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb