Tour Down Under / John Veage

Mistrz świata pokonał rywali z pomniejszonego peletonu i został nowym liderem wyścigu.

Czwarty etap Tour Down Under został rozegrany godzinę wcześniej, by uniknąć szalejących upałów. Kolarze mieli do pokonania 128.2km z Norwood do Uraidla. Tuż przed metą czekał dość długi podjazd, który mógł wymęczyć sprinterów i dać szansę bardziej wszechstronnym kolarzom.

Tuż po starcie od peletonu oderwała się ucieczka – znaleźli się w niej Zakkari Dempster i Alexander Porter (obaj UniSA-Australia). Przewaga powoli rosła (po 11km było to już prawie 6 minut), niestety podobnie było w przypadku temperatur, które już przekraczały 40 stopni Celsjusza. Przez kilka kilometrów pomiędzy ucieczką i peletonem jechali Thomas De Gendt i Andre Greipel (Lotto-Soudal), ale odpuścili gdy przewaga liderów wzrosła.

Różnica, która w szczytowym momencie osiągnęła prawie 10 minut, okazała się zbyt mała. Niecałe 45km przed metą Porter odpadł z czołówki i niedługo został złapany, a podobny los spotkał Dempstera 19km przed finiszem.

Jeszcze przed rozpoczęciem podjazdu pod główny podjazd Norton Summit z peletonu odpadł Caleb Ewan (Mitchelton-Scott), co oznaczało, że koszulka lidera zmieni właściciela. Zasadnicza grupa napędzana była przez Milesa Scotsona (BMC) i tempo wspinaczki pod nachylenia około 5% osiągało ponad 30km/h. To oznaczało problemy dla wielu kolarzy – na szczyt razem wjechało około 30 zawodników.

Na zjazdach i krótkiej “hopce” pojawiło się sporo ataków (szczęścia próbowali m.in. George Bennet (LottoNL-Jumbo), Domenico Pozzovivo (Bahrain-Merida) czy Ion Izagirre (Bahrain-Merida), ale wszystkie były kasowane przez dobrze dysponowanego Richiego Porte (BMC). Co ciekawe dwoma mocnymi skokami popisał się też Peter Sagan (BORA-hansgrohe), ale i jego akcje nie były skuteczne.

Ostatecznie o zwycięstwie zdecydował finisz z 35-osobowej grupy. Najszybszy był mistrz świata Peter Sagan (BORA-hansgrohe), który pokonał Daryla Impeya (Mitchelton-Scott) i Luisa Leona Sancheza (Astana). Słowak został też nowym liderem wyścigu, zaledwie 2 sekundy przed Impeyem.

Wyniki:

1 Peter Sagan (Svk) Bora – Hansgrohe 3:21:07
2 Daryl Impey (RSA) Mitchelton – Scott 0:00:00
3 Luis León Sanchez (Esp) Astana Pro Team 0:00:00
4 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:00:00
5 Jay McCarthy (Aus) Bora – Hansgrohe 0:00:00
6 Dries Devenyns (Bel) Quick Step Floors 0:00:00
7 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain – Merida 0:00:00
8 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) UAE Team Emirates 0:00:00
9 Pierre-Roger Latour (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:00
10 Laurent Didier (Lux) Trek – Segafredo 0:00:00
11 Egan Arley Bernal Gomez (Col) Team Sky 0:00:00
12 Mikaël Cherel (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:00
13 Georg Preidler (AUT) FDJ 0:00:00
14 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:00
15 George Bennett (NZl) Team LottoNL – Jumbo 0:00:00
16 Rúben Guerreiro (Por) Trek – Segafredo 0:00:00
17 Robert Gesink (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:00:00
18 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb 0:00:00
19 Nathan Earle (Aus) UniSA Australia 0:00:00
20 Gorka Izagirre Insausti (Esp) Bahrain – Merida 0:00:00
21 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team 0:00:00
22 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb 0:00:00
23 Michael Valgren Andersen (Den) Astana Pro Team 0:00:00
24 Ion Izagirre Insausti (Esp) Bahrain – Merida 0:00:00
25 Brendan Canty (Aus) Team EF Education First – Drapac 0:00:00
26 Daniel Moreno (Esp) Team EF Education First – Drapac 0:00:00
27 Simon Clarke (Aus) Team EF Education First – Drapac 0:00:00
28 Lars Bak Ytting (Den) Lotto – Soudal 0:00:00
29 Tom-Jelte Slagter (Ned) Team Dimension Data 0:00:00
30 Enric Mas Nicolau (Esp) Quick Step Floors 0:00:00
31 Scott Davies (GBr) Team Dimension Data 0:00:00
32 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team 0:00:00
33 Eros Capecchi (Ita) Quick Step Floors 0:00:00
34 Ben O’Connor (Aus) Team Dimension Data 0:00:00
35 Michael Storer (Aus) Team Sunweb 0:00:00
36 Nathan Haas (Aus) Team Katusha – Alpecin 0:00:54
37 Adam Hansen (Aus) Lotto – Soudal 0:00:54
38 Timothy Roe (Aus) UniSA Australia 0:01:21
39 Maurits Lammertink (Ned) Team Katusha – Alpecin 0:02:19
40 Marc Soler (Esp) Movistar Team 0:02:40
41 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates 0:03:51
42 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team 0:03:56
43 Valerio Agnoli (Ita) Bahrain – Merida 0:03:56
44 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek – Segafredo 0:03:56
45 Stijn Vandenbergh (Bel) Ag2r La Mondiale 0:03:56
46 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain – Merida 0:03:56
47 Nuno Matos (Por) Movistar Team 0:03:56
48 Niklas Eg (Den) Trek – Segafredo 0:03:56
49 Anthony Roux (Fra) FDJ 0:04:05
50 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates 0:05:03
51 Koen De Kort (Ned) Trek – Segafredo 0:06:21
52 Nikias Arndt (GER) Team Sunweb 0:06:21
53 Daan Olivier (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:06:38
54 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team 0:06:38
55 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team 0:06:38
56 Danilo Wyss (SUI) BMC Racing Team 0:06:38
57 Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team 0:06:38
58 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNL – Jumbo 0:06:38
59 Lachlan Morton (Aus) Team Dimension Data 0:06:38
60 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton – Scott 0:08:01
61 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb 0:08:01
62 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ 0:09:00
63 Manuele Boaro (Ita) Bahrain – Merida 0:09:02
64 Daniel Oss (Ita) Bora – Hansgrohe 0:09:02
65 Owain Doull (GBr) Team Sky 0:09:02
66 Ben Gastauer (Lux) Ag2r La Mondiale 0:09:02
67 Nans Peters (Fra) Ag2r La Mondiale 0:09:02
68 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team 0:09:02
69 Ruben Fernandez (Esp) Movistar Team 0:10:39
70 William Clarke (Aus) Team EF Education First – Drapac 0:10:43
71 Antoine Duchesne (Can) FDJ 0:10:43
72 Mitchell Docker (Aus) Team EF Education First – Drapac 0:10:43
73 Alexander Edmondson (Aus) Mitchelton – Scott 0:10:46
74 Mark Renshaw (Aus) Team Dimension Data 0:11:30
75 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton – Scott 0:11:30
76 Nicholas Dlamini (RSA) Team Dimension Data 0:11:30
77 Jaime Castrillo Zapater (Esp) Movistar Team 0:11:30
78 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 0:11:30
79 Carlos Barbero (Esp) Movistar Team 0:11:30
80 Tiago Machado (Por) Team Katusha – Alpecin 0:11:30
81 Tom Scully (NZl) Team EF Education First – Drapac 0:11:30
82 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:11:30
83 Tom Bohli (SUI) BMC Racing Team 0:11:30
84 Matteo Montaguti (Ita) Ag2r La Mondiale 0:11:30
85 Elia Viviani (Ita) Quick Step Floors 0:11:30
86 Michael Mørkøv (Den) Quick Step Floors 0:11:30
87 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 0:11:30
88 Florian Sénéchal (Fra) Quick Step Floors 0:11:30
89 Jaco Venter (RSA) Team Dimension Data 0:11:30
90 Zakkari Dempster (Aus) UniSA Australia 0:11:30
91 Matteo Bono (Ita) UAE Team Emirates 0:11:30
92 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:11:30
93 Jhonatan Restrepo Valencia (Col) Team Katusha – Alpecin 0:11:30
94 Chad Haga (USA) Team Sunweb 0:13:21
95 Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain – Merida 0:14:34
96 Steele Von Hoff (Aus) UniSA Australia 0:14:34
97 Robert Wagner (GER) Team LottoNL – Jumbo 0:14:34
98 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team 0:14:37
99 Peter Kennaugh (GBr) Bora – Hansgrohe 0:14:37
100 Samuel Welsford (Aus) UniSA Australia 0:15:18
101 Thomas De Gendt (Bel) Lotto – Soudal 0:15:18
102 Scott Bowden (Aus) UniSA Australia 0:15:18
103 Damien Howson (Aus) Mitchelton – Scott 0:15:18
104 Rüdiger Selig (GER) Bora – Hansgrohe 0:15:25
105 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates 0:15:26
106 Fabio Sabatini (Ita) Quick Step Floors 0:15:26
107 Logan Owen (USA) Team EF Education First – Drapac 0:15:26
108 Nico Denz (GER) Ag2r La Mondiale 0:15:26
109 Maciej Bodnar (Pol) Bora – Hansgrohe 0:15:26
110 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team 0:16:32
111 Alexander Porter (Aus) UniSA Australia 0:16:32
112 Lukasz Wisniowski (Pol) Team Sky 0:17:15
113 Marcel Sieberg (GER) Lotto – Soudal 0:17:15
114 Phil Bauhaus (GER) Team Sunweb 0:17:15
115 Truls Korsæth (Nor) Astana Pro Team 0:17:15
116 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team 0:17:15
117 Sam Bennett (Irl) Bora – Hansgrohe 0:17:15
118 José Gonçalves (Por) Team Katusha – Alpecin 0:17:15
119 André Greipel (GER) Lotto – Soudal 0:17:15
120 Christopher Lawless (GBr) Team Sky 0:18:44
121 Mads Pedersen (Den) Trek – Segafredo 0:18:44
122 Alex Frame (NZl) Trek – Segafredo 0:18:44
123 Jack Bauer (NZl) Mitchelton – Scott 0:19:10
124 Jens Debusschere (Bel) Lotto – Soudal 0:19:13
125 Mads Würtz Schmidt (Den) Team Katusha – Alpecin 0:19:13
126 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:19:13
127 Davide Cimolai (Ita) FDJ 0:19:33
OTL Jonathan Dibben (GBr) Team Sky 0:32:13
DNF Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates

Klasyfikacja generalna:

1 Peter Sagan (Svk) Bora – Hansgrohe 14:19:49
2 Daryl Impey (RSA) Mitchelton – Scott 0:00:02
3 Jay McCarthy (Aus) Bora – Hansgrohe 0:00:09
4 Luis León Sanchez (Esp) Astana Pro Team 0:00:10
5 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:00:14
6 Robert Gesink (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:00:14
7 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) UAE Team Emirates 0:00:14
8 George Bennett (NZl) Team LottoNL – Jumbo 0:00:14
9 Dries Devenyns (Bel) Quick Step Floors 0:00:14
10 Egan Arley Bernal Gomez (Col) Team Sky 0:00:14
11 Ion Izagirre Insausti (Esp) Bahrain – Merida 0:00:14
12 Gorka Izagirre Insausti (Esp) Bahrain – Merida 0:00:14
13 Pierre-Roger Latour (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:14
14 Mikaël Cherel (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:14
15 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain – Merida 0:00:14
16 Georg Preidler (AUT) FDJ 0:00:14
17 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb 0:00:14
18 Rúben Guerreiro (Por) Trek – Segafredo 0:00:14
19 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb 0:00:14
20 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team 0:00:14
21 Brendan Canty (Aus) Team EF Education First – Drapac 0:00:14
22 Nathan Earle (Aus) UniSA Australia 0:00:14
23 Lars Bak Ytting (Den) Lotto – Soudal 0:00:14
24 Tom-Jelte Slagter (Ned) Team Dimension Data 0:00:14
25 Daniel Moreno (Esp) Team EF Education First – Drapac 0:00:14
26 Michael Valgren Andersen (Den) Astana Pro Team 0:00:14
27 Laurent Didier (Lux) Trek – Segafredo 0:00:14
28 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team 0:00:14
29 Scott Davies (GBr) Team Dimension Data 0:00:14
30 Enric Mas Nicolau (Esp) Quick Step Floors 0:00:14
31 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:14
32 Eros Capecchi (Ita) Quick Step Floors 0:00:14
33 Ben O’Connor (Aus) Team Dimension Data 0:00:14
34 Nathan Haas (Aus) Team Katusha – Alpecin 0:01:05
35 Simon Clarke (Aus) Team EF Education First – Drapac 0:01:18
36 Adam Hansen (Aus) Lotto – Soudal 0:01:21
37 Timothy Roe (Aus) UniSA Australia 0:01:35
38 Marc Soler (Esp) Movistar Team 0:02:54
39 Niklas Eg (Den) Trek – Segafredo 0:04:10
40 Anthony Roux (Fra) FDJ 0:04:19
41 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates 0:04:37
42 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek – Segafredo 0:04:42
43 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team 0:04:42
44 Stijn Vandenbergh (Bel) Ag2r La Mondiale 0:04:42
45 Nuno Matos (Por) Movistar Team 0:05:14
46 Maurits Lammertink (Ned) Team Katusha – Alpecin 0:05:36
47 Lachlan Morton (Aus) Team Dimension Data 0:06:52
48 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain – Merida 0:06:56
49 Valerio Agnoli (Ita) Bahrain – Merida 0:06:56
50 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates 0:07:06
51 Koen De Kort (Ned) Trek – Segafredo 0:07:25
52 Daan Olivier (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:07:32
53 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team 0:07:34
54 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team 0:08:01
55 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNL – Jumbo 0:08:05
56 Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team 0:08:26
57 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb 0:08:31
58 Nikias Arndt (GER) Team Sunweb 0:09:06
59 Danilo Wyss (SUI) BMC Racing Team 0:09:10
60 Ben Gastauer (Lux) Ag2r La Mondiale 0:09:16
61 Owain Doull (GBr) Team Sky 0:09:16
62 Michael Storer (Aus) Team Sunweb 0:09:32
63 Ruben Fernandez (Esp) Movistar Team 0:10:53
64 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton – Scott 0:10:53
65 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton – Scott 0:11:24
66 William Clarke (Aus) Team EF Education First – Drapac 0:11:24
67 Elia Viviani (Ita) Quick Step Floors 0:11:32
68 Jhonatan Restrepo Valencia (Col) Team Katusha – Alpecin 0:11:43
69 Carlos Barbero (Esp) Movistar Team 0:11:44
70 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 0:11:55
71 Tom Bohli (SUI) BMC Racing Team 0:12:16
72 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 0:12:16
73 Daniel Oss (Ita) Bora – Hansgrohe 0:12:23
74 Tiago Machado (Por) Team Katusha – Alpecin 0:12:38
75 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:12:42
76 Nans Peters (Fra) Ag2r La Mondiale 0:13:02
77 Zakkari Dempster (Aus) UniSA Australia 0:13:25
78 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:13:30
79 Matteo Bono (Ita) UAE Team Emirates 0:13:59
80 Tom Scully (NZl) Team EF Education First – Drapac 0:14:19
81 Alexander Edmondson (Aus) Mitchelton – Scott 0:14:21
82 Michael Mørkøv (Den) Quick Step Floors 0:14:27
83 Matteo Montaguti (Ita) Ag2r La Mondiale 0:15:30
84 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team 0:15:30
85 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates 0:15:40
86 Steele Von Hoff (Aus) UniSA Australia 0:15:51
87 Mitchell Docker (Aus) Team EF Education First – Drapac 0:16:58
88 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team 0:17:26
89 Jaco Venter (RSA) Team Dimension Data 0:18:03
90 Mark Renshaw (Aus) Team Dimension Data 0:19:05
91 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ 0:19:09
92 Chad Haga (USA) Team Sunweb 0:19:29
93 Thomas De Gendt (Bel) Lotto – Soudal 0:20:22
94 Peter Kennaugh (GBr) Bora – Hansgrohe 0:21:16
95 Antoine Duchesne (Can) FDJ 0:21:18
96 Nicholas Dlamini (RSA) Team Dimension Data 0:21:58
97 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team 0:22:14
98 Alexander Porter (Aus) UniSA Australia 0:22:44
99 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team 0:23:06
100 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:23:13
101 Florian Sénéchal (Fra) Quick Step Floors 0:23:18
102 José Gonçalves (Por) Team Katusha – Alpecin 0:23:25
103 Nico Denz (GER) Ag2r La Mondiale 0:23:27
104 Truls Korsæth (Nor) Astana Pro Team 0:23:30
105 Jack Bauer (NZl) Mitchelton – Scott 0:23:30
106 Fabio Sabatini (Ita) Quick Step Floors 0:23:32
107 Jaime Castrillo Zapater (Esp) Movistar Team 0:23:58
108 Damien Howson (Aus) Mitchelton – Scott 0:24:05
109 Manuele Boaro (Ita) Bahrain – Merida 0:24:29
110 André Greipel (GER) Lotto – Soudal 0:24:40
111 Lukasz Wisniowski (Pol) Team Sky 0:25:14
112 Rüdiger Selig (GER) Bora – Hansgrohe 0:25:34
113 Christopher Lawless (GBr) Team Sky 0:26:19
114 Robert Wagner (GER) Team LottoNL – Jumbo 0:27:22
115 Marcel Sieberg (GER) Lotto – Soudal 0:27:24
116 Logan Owen (USA) Team EF Education First – Drapac 0:27:43
117 Mads Würtz Schmidt (Den) Team Katusha – Alpecin 0:28:46
118 Mads Pedersen (Den) Trek – Segafredo 0:28:53
119 Maciej Bodnar (Pol) Bora – Hansgrohe 0:29:50
120 Jens Debusschere (Bel) Lotto – Soudal 0:30:06
121 Phil Bauhaus (GER) Team Sunweb 0:32:12
122 Scott Bowden (Aus) UniSA Australia 0:33:50
123 Alex Frame (NZl) Trek – Segafredo 0:34:49
124 Sam Bennett (Irl) Bora – Hansgrohe 0:38:10
125 Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain – Merida 0:42:36
126 Samuel Welsford (Aus) UniSA Australia 0:43:20
127 Davide Cimolai (Ita) FDJ 0:45:26