Nieco ponad dwa miesiące przed Bike Expo w Warszawie rozmawiamy z Arkadiuszem Walus, głównym organizatorem imprezy.

Bike Expo – Narodowy Test Rowerowy odbędzie się w dniach 24-25 marca na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. Będzie to okazja do obejrzenia i przetestowania najnowszych akcesoriów i wszelkiego rowerowego sprzętu. Dużą atrakcją będą obchody 90-lecia Tour de Pologne w obecności samego Czesława Langa! Zresztą dyrektor narodowego touru wierzył w projekt już w zeszłym roku.

Z naszej rodzinnej pasji narciarskiej powstał rok wcześniej pomysł na “SNOW EXPO – nie tylko dla narciarzy”. Po prostu brakowało nam, klientom końcowym takiego wydarzenia, gdzie przed sezonem można wybrać sprzęt i destynację wyjazdową. W jednym miejscu, w jeden dzień. Podczas szalonej realizacji (w pół roku) okazało się, że wiele firm z branży narciarskiej działa również w branży rowerowej. To była naturalna kolej rzeczy, z tym że… nawet nie jeździliśmy wcześniej na rowerach!

Znowu szalone tempo, znowu pół roku przygotowań i wystartowaliśmy. Oczywiście pierwsza edycja nie miała odpowiedniej liczby wystawców, ponieważ znowu prawie nikt nie wierzył w nasz pomysł. Oprócz Adama Siluty i Czesława Langa – dołączyli do nas niecałe dwa miesiące przed Wydarzeniem. Od razu zawarliśmy umowę na pięć lat. Podczas tej pierwszej edycji, słuchając wykładu Pana Langa, zostałem kolarzem. Tak jest! Wiedziałem już, że chcę jeździć. Przez kolejne pół roku kupiliśmy sześć rowerów i jeszcze trzech kolegów wciągnąłem w kolarstwo. Tak działają takie wydarzenia – atmosfera, poznani ludzie, piękny sprzęt i możliwość testowania go.

Do Bike Expo 2018 pozostały ponad dwa miesiące, jak przebiegają przygotowania do największej rowerowej imprezy w Warszawie? Co nowego czeka odwiedzających w tym roku?

Najważniejszą zmianą jest fakt, że z testami wchodzimy pod dach Narodowego; jesteśmy więc całkowicie zabezpieczeni przed opadami i wiatrem. To wyjątkowy atut tego obiektu. Na płycie stadionu odbędą się testy rowerów, wyścigi amatorskie w systemie australijskim, w różnych kategoriach wiekowych i na różnych rowerach. Odbędą się także wyścigi pokazowe z udziałem profesjonalistów. Nie zabraknie przeszkód dla rowerów MTB i toru dla e-bike’ów. Prawdziwym hitem będzie oficjalna premiera mobilnego, multimedialnego Muzeum 90 lat Tour de Pologne oraz naczepy road show – wyścigów Lang Team na trenażerach. Wystawa rowerów i akcesoriów oczywiście pozostaje w eleganckim Biznes Klubie.

Trzeba przyznać, że warszawskie Bike Expo ma nietypową nazwę – “Narodowy Test Rowerowy”. Skąd wziął się pomysł na tak dumny tytuł?

Moje życiowe doświadczenie wskazuje, że, aby dobrać najlepszy produkt, idealny jest (przynajmniej wstępny) test porównawczy. I takiego miejsca brakowało na najlepszym rowerowym rynku w Polsce. Gdzie można pójść i przejechać się na najlepszych maszynach, najlepszych producentów? Nawet na tych tańszych? Pojeździć, wybrać i w efekcie zamówić. Dlaczego Narodowy? Bo dla każdego, bo na Stadionie Narodowym. To jest nasze miejsce. Najlepszy adres w Polsce!

Oczywiście możliwość testowania sprzętu to nie wszystko – fani pojawiają się na Expo również dla swoich idoli. Czy, poza wspomnianym już Czesławem Langiem, pojawi się możliwość spotkania z kolarskimi sławami?

Uchylę tylko rąbka tajemnicy w tej chwili. Prezes Lang Team potwierdził mi dzisiaj obecność zawodników światowej klasy! Będzie obecnych kilkudziesięciu producentów rowerów i akcesoriów. Takie marki B-TWIN, GIANT, KELLYS, KROSS czy SPECIALIZED podstawią po kilkadziesiąt rowerów do testowania. Nie zabraknie perełek jak Colnago czy ARGON 18. Z Mają Włoszczowską i Jolandą Neff porozmawiamy LIVE prosto z RPA, po siódmym etapie pierwszej eliminacji Mistrzostw Świata MTB. Z zawodnikami Kross Team grupy szczęśliwców wyjadą także na cztery rundy po Warszawie…

Wokół samego Stadionu Narodowego można znaleźć wiele asfaltowych dróg. Może na terenie wokół stadionu zorganizować szosowy wyścig w formie kryterium z metą na samym stadionie?

Rzeczywiście, mamy taki pomysł, ale ze względu na dużą ilość innych imprez w tym samym czasie na Stadionie Narodowym, w tym roku nie będzie to możliwe. W kolejnych latach będziemy taki wyścig chcieli zrobić.

Kolejna ważna kwestia – większość fanów kolarstwa wie, że największą imprezą Bike Expo w Polsce są targi w Kielcach. Czy organizowane w stolicy spotkanie planuje “zagrozić” pozycji wrześniowego wydarzenia?

Absolutnie nie! Kielce to wspaniała impreza B2B, w zupełnie innym terminie i w innym mieście, gdzie branża rozmawia pomiędzy sobą o kolejnym sezonie. My organizujemy wydarzenie oficjalnie otwierające sezon rowerowy, na jego starcie, dla klientów końcowych, którzy są ostatnim, ale najważniejszym ogniwem “łańcucha pokarmowego” dla branży. Wtedy, kiedy wybierają i kupują nowy sprzęt.

Rynek się zmienia, handel się zmienia. Sklepy rowerowe zamówią sprzęt wtedy, kiedy będą wiedzieć, że trafią do nich klienci końcowi. Tych trzeba “zarazić” tak, jak ja i cała moja rodzina zaraziła się kolarstwem na pierwszej edycji. W dobie internetu prawie żaden sklep nie pokazuje pełnej oferty nawet kilku producentów, nie mówiąc o testach porównawczych. Jak klient ma wybrać rower dla siebie? Jeździć po całej Polsce na testy poszczególnych producentów? Nikt nie ma na to czasu. Pełną gamę modeli może pokazać i udostępnić do testów tylko producent lub dystrybutor krajowy. Sklepy mogą wspierać producentów na stoiskach i stanowiskach testowych i w ten sposób przekonać i pozyskać Klientów dla siebie i w efekcie dla dystrybutora. Nasza druga edycja SNOW EXPO pokazała, że potencjalni klienci przyjechali z całej Polski do doskonale skomunikowanej i położonej Warszawy. Wyprodukowaliśmy śnieg, pościgali się na nartach z kadrą Polski, a potem ruszyli na zakupy. Tak to obecnie działa. Kto to zrozumie ten wygra.

Na marcowe Bike Expo – Narodowy Test Rowerowy zapraszamy w dniach 25-25 marca 2018 roku na PGE Stadion Narodowy.

Bilety dostępne są pod linkiem – TUTAJ