fot. Michał Kapusta / naszosie.pl

Czterokrotny mistrz Tour de France pomimo ogromnych sukcesów we Francji i Hiszpanii nie zdobył tytułu Sportowej Osobowości Roku Wielkiej Brytanii. Możliwe, że na wynik wpływ miała ostatnia afera i zbyt wysokie stężenie salbutamolu w organizmie kolarza Team Sky.

Froome znajduje się aktualnie “pod ostrzałem” za zbyt wysokie stężenie salbutamolu w organizmie wykryte w próbce pobranej podczas zeszłorocznego wyścigu Vuelta a Espana (próbka wskazała 2000 ng/l przy dozwolonej ilości 1000 ng/l). Aktualnie przeciwko kolarzowi toczy się sprawa, która ma wyjaśnić dlaczego Brytyjczyk użył więcej leku niż powinien. Grozi mu utrata tytułu wywalczonego w Hiszpanii i dyskwalifikacja.

Mogę zrozumieć reakcję wielu ludzi, zwłaszcza biorąc pod uwagę historię naszego sportu, ale uważam, że to jest zupełnie inna sytuacja. To nie jest pozytywny wynik testu antydopingowego. Na razie UCI poprosiła mnie o informacje na temat mojego korzystania z salbutamolu, który jest bardzo popularnym lekiem na astmę. Chętnie staram się pomóc UCI i razem z drużyną udzielam wszelkich odpowiedzi, by dotrzeć do podstaw tej sprawy. Na teraz skupiam się na procesie i staram się przekazać wszystkie informacje jakie będą potrzebne. Na pewno jednak nie będę spekulował na temat ewentualnych wyników

– mówi Froome w rozmowie z BBC.

Jeszcze zanim szokujące informacje ukazały się w mediach Froome zapowiedział atak na podwójną koronę – Giro d’Italia i Tour de France. Pomimo ostatniej afery lider Team Sky nie zmienia zdania i zapowiada walkę na obu wyścigach. Gdyby podejście się udało Brytyjczyk wyrównałby dwa rekordy – jako pierwszy od Marco Pantaniego wygrałby Giro i Tour w jednym roku, a do tego zrównałby się z Miguelem Indurainem, Eddym Merckxem, Bernandem Hinaultem i Jacquesem Anquetilem wliczbie triumfów w Wielkiej Pętli.

Trenuję na maksymalnym poziomie. Pierwszym celem jest Giro, potem nadejdzie największe wyzwanie – wygrać Tour po raz piąty

– skomentował krótko sprawę Froome.

Tytuł najlepszego sportowca Wielkiej Brytanii zdobył biegacz długodystansowy Mo Farah.