fot. Marek Bala / naszosie.pl

Koniec roku to zawsze czas wszelkiego rodzaju plebiscytów. Wśród nominowanych do tytułu “Sportowiec roku” w Holandii znaleźli się zwycięzca Giro d’Italia Tom Dumoulin oraz triumfatorka kobiecej edycji najważniejszego wyścigu we Włoszech – Anna van der Breggen.

Holender z Team Sunweb ma za sobą fantastyczny sezon. Ściganie w roku 2017 rozpoczął od podium w Abu Dhabi Tour, gdzie na wymagającym podjeździe pod Jebel Hafeet przegrał tylko z Rui Costą oraz Ilnurem Zakarinem. Na drodze do zwycięskiego Giro d’Italia Dumoulina widzieliśmy także podczas Tirreno-Adriatico i tam także pokazał się z dobrej strony kończąc rywalizację na 6. miejscu. Oczywistym celem na drugą część sezonu były mistrzostwa świata w norweskim Bergen i podobnie jak w przypadku Giro – droga do złotego medalu w jeździe indywidualnej na czas także została poprzedzona sporymi sukcesami – m. in. zwycięstwem w BinckBank Tour i tytułem mistrza Holandii w czasówce.

Anna van der Breggen także rozpoczęła tegoroczne zmagania w wysokiej formie. W Healthy Ageing Tour zajęła 2. miejsce, ale w kolejnym tygodniu w Tryptyku Ardeńskim nie było na nią mocnych. Holenderka wygrała Amstel Gold Race, Fleche Wallonne oraz Liege-Bastogne-Liege, a kilkanaście dni później triumfowała w kobiecym Tour of California. Najważniejszym celem było jednak Giro Rosa i tam także zwycięstwo zawodniczki Boels-Dolmans nie podlegało żadnej dyskusji. Druga część sezonu nie była aż tak imponująca, ale wciąż van der Breggen zanotowała kilka wartościowych rezultatów – brąz w krajowym czempionacie w czasówce, 2. miejsce w Boels Rental Ladies Tour oraz dwa medale podczas mistrzostw świata – w czasówce drużynowej i indywidualnej.

Zwycięzcę w plebiscycie o miano najlepszego sportowca w Holandii poznamy pod koniec grudnia.