Fot. Il Lombardia

32-letni Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) po raz drugi w karierze wygrał jeden z najbardziej prestiżowych wyścigów jednodniowych na świecie – Il Lombardia.  Poważny wypadek na zjeździe z Muro di Sormano miał Laurens De Plus z drużyny Quick-Step Floors, ale na szczęście komunikował się z drużyną i został przewieziony do szpitala na badania.   

Ponieważ o 111. edycji monumentalnego wyścigu Il Lombardia wszystko w napisanej przez siebie zapowiedzi opowiedziała moja redakcyjna koleżanka Aleksandra Górska (polecam ją przeczytać tutaj, mimo że znany jest już zwycięzca), to mnie przed sprawozdaniem z rywalizacji pozostało przypomnieć jedynie najważniejsze fakty.

Classica delle foglie morte dedykowany jest najlepszym góralom w światowym peletonie, bowiem suma przewyższeń wynosi cztery tysiące metrów. Dystans wyścigu liczył 247 kilometrów z Bergamo do Como, a listę startową podpisało czterech Polaków: Rafał Majka, Paweł Poljański (BORA-hansgrohe), Tomasz Marczyński (Lotto-Soudal) oraz Michał Kwiatkowski (Team Sky). Obrony tytułu sprzed roku z powodu kontuzji nie podjął Kolumbijczyk Esteban Chaves z drużyny Orica-Scott.

Ucieczkę dnia stworzyło sześciu kolarzy: Davide Ballerini (Androni – Sidermec – Bottecchia), Jacques Janse van Rensburg (Dimension Data), Lorenzo Rota (Bardiani-CSF), Matthias Le Turnier (Cofidis), Pier Paolo De Negri (Nippo – Vini Fantini) oraz Lennard Hofstede (Team Sunweb). 100 kilometrów przed metą ich przewaga nad peletonem wynosiła około sześciu minut.

Tradycyjnie decydująca faza wyścigu rozpoczęła się na legendarnym podjeździe pod Madonna del Ghisallo. Kilku kolarzy zaatakowało z peletonu, a najbardziej stromy podjazd wyścigu – Muro di Sormano – na czele rozpoczęło trio Cherel, De Plus oraz uciekinier dnia, Le Turnier. Na szczyt samotnie wjechał Mikael Cherel z drużyny AG2R, który miał w tym momencie 25 sekund przewagi nad De Plusem. Pozostałym harcownikom peleton siedział już niemal na plecach.

Trudny technicznie zjazd z Muro di Sormano sprawił problemy niejednemu kolarzowi, ale w najbardziej niebezpiecznej sytuacji znalazł się jadący za Cherelem Laurens De Plus, który przeleciał przez barierki oddzielające drogę od przepaści. Przy poszkodowanym koledze z drużyny zatrzymał się Dries Devenyns, który zmylił telewizyjnych komentatorów przekonanych, że jest to De Plus. Z kolei Alessandro De Marchi i Philippe Gilbert wykorzystali mocno prowadzącą w dół drogę do ataku. Gdy teren uległ wypłaszczeniu, dojechał do tej dwójki Pello Bilbao.

Podjazd pod Civiglio z przewagą 20 sekund nad peletonem rozpoczęło czterech zawodników: De Marchi, Gilbert, Bilbao i Cherel. Wydawało się jednak, że 19 kilometrów przed metą, wraz z ich doścignięciem, skończyły się podrygi, a rozpoczęły prawdziwe ataki faworytów.

Krew w żyłach ponownie ulegała mrożeniu, gdy na zjeździe z Civiglio walczyli Vincenzo Nibali i Thibaut Pinot. Włoch pokazał oczywiście wyższość nad Francuzem w tym elemencie kolarskiego rzemiosła i ostatni podjazd San Fermo della Battaglia rozpoczął z ponad dwudziestoma sekundami przewagi.

Nibali nie dał odebrać sobie drugiego triumfu w karierze w “wyścigu spadających liści” i samotnie dojechał do mety w Como. Tym samym ukoronował solidną drugą część sezonu, w której odnotował szereg bardzo dobrych rezultatów, w tym etapowe zwycięstwo w hiszpańskiej Vuelcie.

Za jego plecami stoczono walkę o drugie i trzecie miejsce. Zajęli je odpowiednio Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) i Gianni Moscon (Team Sky), dla którego trzecia lokata w tak wielkim wyścigu dla Włochów i nie tylko jest dużym sukcesem.

Wyniki:

1 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida 6:15:29
2 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors 0:00:28
3 Gianni Moscon (Ita) Team Sky 0:00:38
4 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
5 Thibaut Pinot (Fra) FDJ
6 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
7 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
8 Mikel Nieve (Spa) Team Sky 0:00:40
9 Nairo Quintana (Col) Movistar Team 0:00:42
10 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team 0:00:47
11 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb
12 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team
13 Egan Bernal (Col) Androni Giocattoli
14 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
15 Davide Villella (Ita) Cannondale-Drapac 0:01:12
16 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale
17 Diego Rosa (Ita) Team Sky
18 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb
19 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo 0:01:26
20 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
21 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:02:20
22 Rigoberto Uran (Col) Cannondale-Drapac
23 Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:56
24 Jack Haig (Aus) Orica-Scott 0:03:00
25 Rudy Molard (Fra) FDJ 0:03:41
26 Rafal Majka (Pol) Bora-Hansgrohe
27 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors
28 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo
29 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team
30 Yonder Godoy (Ven) Wilier Triestina 0:04:45
31 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo 0:05:18
32 Roman Kreuziger (Cze) Orica-Scott
33 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli
34 Warren Barguil (Fra) Team Sunweb 0:05:51
35 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates
36 Daniel Martin (Irl) Quick-Step Floors
37 Giovanni Visconti (Ita) Bahrain-Merida
38 Wout Poels (Ned) Team Sky 0:08:08
39 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates
40 Primoz Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo
41 Mathias Leturnier (Fra) Cofidis, Solutions Credits
42 Anthony Roux (Fra) FDJ 0:09:23
43 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale 0:09:39
44 David Gaudu (Fra) FDJ
45 Romain Sicard (Fra) Direct Energie
46 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team
47 Andrey Grivko (Ukr) Astana Pro Team 0:11:05
48 Floris De Tier (Bel) Team LottoNl-Jumbo
49 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF
50 Simone Velasco (Ita) Bardiani CSF
51 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
52 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates
53 Ivan Santaromita (Ita) Nippo – Vini Fantini
54 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates
55 Cristian Rodriguez (Spa) Wilier Triestina
56 Ilia Koshevoy (Blr) Wilier Triestina
57 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
58 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
59 Rodolfo Torres (Col) Androni Giocattoli
60 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo
61 Sep Vanmarcke (Bel) Cannondale-Drapac
62 Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal
63 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida
64 Carlos Verona (Spa) Orica-Scott
65 Pierre Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale
66 Jérémy Maison (Fra) FDJ
67 Darwin Atapuma (Col) UAE Team Emirates
68 Victor De La Parte (Spa) Movistar Team
69 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb
70 Rein Taaramäe (Est) Katusha-Alpecin
71 Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb
72 Chris Hamilton (Aus) Team Sunweb
73 Sergio Henao (Col) Team Sky 0:11:10
74 Adam Yates (GBr) Orica-Scott 0:11:24
75 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:12:36
76 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits
77 Pawel Poljanski (Pol) Bora-Hansgrohe
78 Antwan Tolhoek (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:14:33
79 Marc Soler (Spa) Movistar Team 0:14:49
80 Pavel Brutt (Rus) Gazprom – Rusvelo 0:15:21
81 Jan Bárta (Cze) Bora-Hansgrohe
82 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-Scott
83 Lachlan Morton (Aus) Dimension Data
84 Mekseb Debesay (Eri) Dimension Data 0:15:45
85 Brendan Canty (Aus) Cannondale-Drapac
86 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe
87 Pieter Serry (Bel) Quick-Step Floors
88 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
89 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF 0:16:37
90 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom – Rusvelo 0:17:09
91 Artem Nych (Rus) Gazprom – Rusvelo
92 Daan Olivier (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:17:45
93 Damiano Cunego (Ita) Nippo – Vini Fantini 0:20:18
94 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo – Vini Fantini
95 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo – Vini Fantini
96 Iuri Filosi (Ita) Nippo – Vini Fantini
97 Jens Keukeleire (Bel) Orica-Scott 0:21:25
98 Nuno Bico (Por) Movistar Team
99 Damien Howson (Aus) Orica-Scott
100 Maurits Lammertink (Ned) Katusha-Alpecin
DNF Michael Albasini (Swi) Orica-Scott
DNF Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
DNF François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Davide Ballerini (Ita) Androni Giocattoli
DNF Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli
DNF Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli
DNF Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli
DNF Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli
DNF Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
DNF Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
DNF Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team
DNF Janez Brajkovic (Slo) Bahrain-Merida
DNF Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida
DNF Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida
DNF Domen Novak (Slo) Bahrain-Merida
DNF Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida
DNF Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF
DNF Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF
DNF Simone Sterbini (Ita) Bardiani CSF
DNF Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
DNF Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF
DNF Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
DNF Martin Elmiger (Swi) BMC Racing Team
DNF Amael Moinard (Fra) BMC Racing Team
DNF Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
DNF Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team
DNF Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe
DNF Silvio Herklotz (Ger) Bora-Hansgrohe
DNF José Mendes (Por) Bora-Hansgrohe
DNF Hugh Carthy (GBr) Cannondale-Drapac
DNF Alberto Bettiol (Ita) Cannondale-Drapac
DNF Davide Formolo (Ita) Cannondale-Drapac
DNF Tom-Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac
DNF Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits
DNF Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
DNF Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie
DNF Fabien Grellier (Fra) Direct Energie
DNF Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie
DNF Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie
DNF Bryan Nauleau (Fra) Direct Energie
DNF Paul Ourselin (Fra) Direct Energie
DNF Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie
DNF Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ
DNF Steve Morabito (Swi) FDJ
DNF Jérémy Roy (Fra) FDJ
DNF Ildar Arslanov (Rus) Gazprom – Rusvelo
DNF Igor Boev (Rus) Gazprom – Rusvelo
DNF Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom – Rusvelo
DNF Sergey Lagutin (Rus) Gazprom – Rusvelo
DNF Ivan Rovny (Rus) Gazprom – Rusvelo
DNF Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
DNF Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
DNF Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
DNF Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
DNF Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
DNF Dayer Quintana (Col) Movistar Team
DNF Winner Anacona (Col) Movistar Team
DNF Héctor Carretero (Spa) Movistar Team
DNF Jesus Herrada (Spa) Movistar Team
DNF Nicola Bagioli (Ita) Nippo – Vini Fantini
DNF Giacomo Berlato (Ita) Nippo – Vini Fantini
DNF Marino Kobayashi (Jpn) Nippo – Vini Fantini
DNF Gianluca Brambilla (Ita) Quick-Step Floors
DNF Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors
DNF Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors
DNF Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors
DNF Stephen Cummings (GBr) Dimension Data
DNF Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
DNF Omar Fraile (Spa) Dimension Data
DNF Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
DNF Ben King (USA) Dimension Data
DNF Serge Pauwels (Bel) Dimension Data
DNF Maxim Belkov (Rus) Katusha-Alpecin
DNF José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin
DNF Robert Kiserlovski (Cro) Katusha-Alpecin
DNF Alberto Losada (Spa) Katusha-Alpecin
DNF Jhonatan Restrepo (Col) Katusha-Alpecin
DNF Ángel Vicioso (Spa) Katusha-Alpecin
DNF Stef Clement (Ned) Team LottoNl-Jumbo
DNF Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky
DNF Mikel Landa (Spa) Team Sky
DNF Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
DNF Laurens Ten Dam (Ned) Team Sunweb
DNF Michael Matthews (Aus) Team Sunweb
DNF Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
DNF Koen De Kort (Ned) Trek-Segafredo
DNF Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo
DNF Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo
DNF Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo
DNF Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
DNF Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates
DNF Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates
DNF Alberto Cecchin (Ita) Wilier Triestina
DNF Miguel Eduardo Florez (Col) Wilier Triestina
DNF Daniel Martinez (Col) Wilier Triestina
DNF Alex Turrin (Ita) Wilier Triestina