fot. Marek Bala / naszosie.pl

Dwanaście krajów zdobyło medale mistrzostw świata w Bergen. Najlepszy wynik, głównie dzięki wyścigom elity kobiet, uzyskała reprezentacja Holandii.

Oranje wygrali trzy wyścigi indywidualne – jazdę na czas elity kobiet, jazdę na czas elity mężczyzn oraz start wspólny kobiet. Do tego dochodzi tytuł Team Sunweb w jeździe drużynowej na czas kobiet. Holendrzy mają też na koncie dwa srebra – Anna Van der Breggen w czasówce oraz Boels-Dolmans w “drużynówce”.

Druga lokata należy do Włochów, którzy zdobyli w sumie najwięcej medali, wszystkie w najmłodszych kategoriach – dwa złote (oba tytuły Eleny Pirrone), trzy srebrne (Alessia Vigilia w czasówce juniorek, Antonio Puppio w czasówce juniorów i Luca Rastelli w starcie wspólnym juniorów) oraz dwa brązowe (Michele Gazzoli w juniorach i Letizia Paternoster w juniorkach). Na podium znalazła się też Dania – dwa złote (Mikkel Bjerg w czasówce orlików i Julius Johansen u juniorów) oraz jeden srebrny (Emma Cecilie – juniorki) i dwa brązowe (Michael Carbel w orlikach i Amalie Dideriksen w elicie pań).

Zaskakująco słabo wypadli gospodarze – Norwegowie zdobyli tylko jeden medal – srebro Alexandra Kristoffa w wyścigu elity mężczyzn. Skandynawowie zajęli dziesiąte miejsce, ex aequo ze Słowenią (Primoz Roglic w czasówce). Jedyny brązowy medal Filipa Maciejuka w czasówce juniorów dał Polsce dwunastą lokatę – najniższą wśród reprezentacji, które znajdowały się na podium.

Tabela medalowa (* – medal w jeździe drużynowej na czas):

ZŁOTO SREBRO BRĄZ SUMA
1. HOLANDIA 3+1* 1+1* 0 6
2. WŁOCHY 2 3 2 7
3. DANIA 2 1 2 5
4. NIEMCY 1* 1 1* 3
5. WIELKA BRYTANIA 1 0 1+1* 3
6. FRANCJA 1 0 1 2
7. SŁOWACJA 1 0 0 1
8. STANY ZJEDNOCZONE 0 1+1* 0 2
9. AUSTRALIA 0 1 3 4
10. NORWEGIA 0 1 0 1
11. SŁOWENIA 0 1 0 1
12. POLSKA 0 0 1 1