fot. Unipublic/Photogomez Sport

Znany hiszpański dziennik MARCA ogłosił swoją “idealną dziewiątkę” zakończonej wczoraj 72. edycji wyścigu Vuelta a Espana. Obok pierwszoplanowych aktorów batalii o klasyfikację generalną imprezy, uznanie redaktorów gazety znalazł również Tomasz Marczyński.

33-letni Polak sam przyznał, że dzięki dwóm etapowym zwycięstwom i wybornej dyspozycji prezentowanej w przekroju pełnych trzech tygodni, był to najlepszy występ w Wyścigu Dookoła Hiszpanii w jego karierze zawodowego kolarza. Nie dziwi zatem, że został on wytypowany do najlepszej dziewiątki imprezy obok takich gwiazd, jak Chris Froome (Team Sky), Vincenzo Nibali (Bahrain Merida) czy Alberto Contador (Trek-Segafredo).

Uzasadniając wybór Marczyńskiego, Enrigue Bernaola napisał:

Chociaż ma już 33 lata, można powiedzieć, że był jedną z rewelacji tej edycji Vuelty. Polak sprawił w tym wyścigu ogromną niespodziankę, biorąc udział w wielu odjazdach i wygrywając dwa etapy kończące się w Sagunto i Antequerze. Odniósł dwa sensacyjne triumfy których nikt się nie spodziewał, łącznie z nim samym. Utrzymał wysoką formę do samego końca wyścigu, a podczas wspinaczki na Angliru doścignął go dopiero sam Alberto Contador.

MARCA doceniła również Matteo Trentina, Juliana Alaphilippe (Quick-Step Floors), Marca Solera (Movistar), Miguela Angela Lopeza (Astana) i Wouta Poelsa (Team Sky).