fot. Michał Kapusta / naszosie.pl

O sprinterskim finiszu w Katowicach powiedziane i napisane zostało już chyba wszystko, a wyszukane porównania z łatwością dorównują codziennej twórczości dziennikarzy la Gazzetta dello Sport. Unikając opanowanej już przez wszystkich sakralnej nomenklatury można brnąć jeszcze dalej i stwierdzić, że to polskie Scheldeprijs i Champs-Élysées, można też od razu przejść do meritum: będzie mocno, szybko i ze z góry przewidzianym finałem.

Oczywiście wszyscy doskonale pamiętamy jeszcze zakończony sukcesem atak Taylora Phinneya z 2013 roku, jednak Katowice to niekwestionowane królestwo sprintu. Pozbawiony zakrętów ostatni kilometr na szerokiej alei Korfantego nie oferuje uciekinierom żadnej kryjówki, a rozpędzony peleton każdego roku osiąga na niej imponujące prędkości.

W zeszłym roku triumfował tu młody Fernando Gaviria. Kto tym razem okaże się najszybszy?

Oto, co na temat 2. etapu 74. edycji wyścigu Tour de Pologne mieliśmy do powiedzenia jeszcze przed rozpoczęciem imprezy:

Etap 2, 30 lipca: Tarnowskie Góry > Katowice (142k)

Drugiego dnia peleton stanie do walki na jednym z najbardziej charakterystycznych etapów dla naszego narodowego wyścigu. Mowa oczywiście o finiszu w Katowicach. Tym razem ściganie rozpocznie się w Tarnowskich Górach i będzie trwać około 3 godziny, gdyż także drugi etap liczy zdecydowanie mniej niż zawsze, bo tylko 142 kilometry. Wydaje się, że scenariusz znamy już teraz…

Kolejny dzień rywalizacji zapowiada się zatem jako kolejny pojedynek sprinterski pomiędzy triumfującym wczoraj Peterem Saganem (Bora-hansgrohe) i Calebem Ewanem (Orica-Scott).

Szybki i otwarty finisz w Katowicach na papierze powinien sprzyjać młodemu Australijczykowi, jednak przewaga Słowaka we wczorajszym sprincie pozwala sądzić, że filigranowy kolarz ekipy Orica-Scott nie jest jeszcze w swojej optymalnej dyspozycji.

Do walki powinien się włączyć dobrze spisujący się na rozgrywanych na bardzo wysokich prędkościach finiszach Riccardo Minali (Astana), jak również Niccolo Bonifazio (Bahrain Merida), Danny Van Poppel (Team Sky), Max Walscheid (Team Sunweb), Sasha Modolo, Roberto Ferrari (UAE Team Emirates), Jens Debusschere (Lotto Soudal), Alan Banaszek (CCC Sprandi Polkowice) czy Paweł Franczak (Reprezentacja Polski).

 

Pełna zapowiedź Tour de Pologne 2017 można znaleźć > tutaj.