fot. Katusha/© Tim De Waele

30-letni Słoweniec z drużyny Katusha, Simon Špilak, miał najwięcej mocy na bardzo trudnym podjeździe Tiefenbachferner, który kończył rywalizację na siódmym etapie tegorocznego wyścigu dookoła Szwajcarii. Dzięki samotnej akcji odniósł etapowe zwycięstwo i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. 

Siódmy etap wyścigu dookoła Szwajcarii z Zernez do Sölden liczył nieco ponad 160 kilometrów. Piątkowe zmagania zakończyła bardzo ciężka wspinaczka pod Tiefenbachferner na wysokość 2780 m.n.p.m.

Zaraz po starcie ostrym wielu kolarzy próbowało zabrać się w ucieczkę, ale właściwy odjazd uformował się dopiero po dłuższej chwili. Jechało w nim osiemnastu zawodników, w tym dwóch zwycięzców poprzednich etapów – Peter Sagan (BORA-hansgrohe) i Michael Matthews (Team Sunweb), którzy walczyli o punkty do klasyfikacji punktowej. Mistrzowi świata nie tylko udało się obronić czarną koszulkę, ale także umocnić się na prowadzeniu w tym zestawieniu.

Harcownicy zostali schwytani piętnaście kilometrów przed metą. Finałowa wspinaczka dała się kolarzom bardzo mocno we znaki od samego początku. Zawodnicy „kręcili” na najmniejszych przełożeniach, a mimo to główna grupa liczyła zaledwie kilkunastu zawodników.

W pierwszej fazie podjazdu najlepiej wyglądali Simon Špilak i Joe Dombrowski, którzy zaczęli odjeżdżać pozostałym rywalom. Chwilę później reprezentant Team Katusha zostawił Amerykanina, i nie dał się już dogonić do samego szczytu.

Wcześnie i dużo zaczął tracić lider wyścigu, Domenico Pozzovivo. Szybko zrobiło się ponad dwie minuty straty do prowadzącego Słoweńca, a pod koniec podjazdu realizator transmisji nie pokazywał nawet, z jaką stratą cierpiał na Tiefenbachferner Włoch z ekipy AG2R.

Drugim wygranym dnia jest Ion Izagirre, który jadąc swoim tempem najpierw dogonił Dombrowskiego, a potem jeszcze go wyprzedził i wpadł na metę dwadzieścia dwie sekundy po Špilaku.

Po raz kolejny z bardzo dobrej strony zaprezentował się w wysokich górach czeski kolarz polskiej drużyny CCC Sprandi Polkowice, który przyjechał z byłym liderem Tour de Suisse 2017, Damiano Caruso i Stevenem Kruijswijkiem.

Wyniki siódmego etapu: 

1 Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin 3:58:36
2 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Meirda 0:00:22
3 Joseph Dombrowski (USA) Cannondale-Drapac 0:00:36
4 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 0:01:04
5 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo
6 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice 0:01:07
7 Rein Taaramäe (Est) Katusha-Alpecin 0:01:33
8 Mikel Nieve (Spa) Team Sky 0:01:47
9 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 0:01:53
10 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team 0:02:40
11 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale
12 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
13 Victor De La Parte (Spa) Movistar Team 0:03:11
14 Matvey Mamykin (Rus) Katusha-Alpecin 0:03:44
15 Marc Soler (Spa) Movistar Team
16 Carlos Betancur (Col) Movistar Team 0:03:58
17 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team
18 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates 0:04:17
19 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 0:04:41
20 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe
21 Ondrej Cink (Cze) Bahrain-Merida 0:05:00
22 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data
23 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky 0:05:14
24 Carlos Verona (Spa) Orica-Scott
25 Sebastian Henao (Col) Team Sky 0:06:14
26 Darwin Atapuma (Col) UAE Team Emirates 0:07:26
27 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo 0:07:35
28 Odd Christian Eiking (Nor) FDJ 0:07:47
29 Dayer Quintana (Col) Movistar Team 0:08:08
30 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:08:50
31 Daan Olivier (Ned) LottoNl-Jumbo
32 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
33 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie 0:09:19
34 Alberto Losada (Spa) Katusha-Alpecin 0:10:23
35 Martijn Tusveld (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:10:32
36 Javier Moreno (Spa) Bahrain-Merida 0:11:50
37 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team 0:11:56
38 Patrick Bevin (NZl) Cannondale-Drapac 0:12:02
39 Jack Bauer (NZl) Quick-Step Floors
40 Tsgabu Grmay (Eth) Bahrain-Merida
41 Matej Mohoric (Slo) UAE Team Emirates 0:12:19
42 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 0:12:30
43 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal 0:12:34
44 Baptiste Planckaert (Bel) Katusha-Alpecin
45 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida 0:13:23
46 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie 0:13:55
47 Larry Warbasse (USA) Aqua Blue Sport 0:14:49
48 Ryan Anderson (Can) Direct Energie
49 Ben King (USA) Dimension Data 0:15:02
50 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors 0:15:04
51 Mekseb Debesay (Eri) Dimension Data
52 Koen De Kort (Ned) Trek-Segafredo
53 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates
54 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:15:12
55 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie 0:17:17
56 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team 0:17:28
57 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
58 Michael Woods (Can) Cannondale-Drapac
59 Philip Deignan (Irl) Team Sky
60 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin 0:18:03
61 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo 0:18:11
62 Lasse Norman Hansen (Den) Aqua Blue Sport 0:19:14
63 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
64 Elmar Reinders (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
65 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:19:17
66 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team 0:19:23
67 Rob Power (Aus) Orica-Scott 0:19:51
68 Martin Elmiger (Swi) BMC Racing Team
69 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors 0:20:03
70 Gianluca Brambilla (Ita) Quick-Step Floors 0:20:10
71 Arthur Vichot (Fra) FDJ 0:20:24
72 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
73 Kevin Reza (Fra) FDJ
74 Anthony Roux (Fra) FDJ
75 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb
76 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb
77 Daniel Hoelgaard (Nor) FDJ
78 Sam Bewley (NZl) Orica-Scott 0:20:28
79 Aaron Gate (NZl) Aqua Blue Sport
80 Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal
81 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
82 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 0:20:30
83 Lars Petter Nordhaug (Nor) Aqua Blue Sport
84 Jaco Venter (RSA) Dimension Data
85 Pieter Weening (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:20:40
86 Jesper Asselman (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:21:17
87 Simone Ponzi (Ita) CCC Sprandi Polkowice 0:21:24
88 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice
89 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie 0:21:41
90 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb 0:21:46
91 Jan Bárta (Cze) Bora-Hansgrohe
92 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 0:22:15
93 Daniel Pearson (GBr) Aqua Blue Sport 0:22:24
94 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie
95 Jhonatan Restrepo (Col) Katusha-Alpecin 0:22:32
96 Jeroen Meijers (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:22:40
97 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie 0:22:47
98 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 0:22:53
99 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe
100 Lars Boom (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:22:58
101 Lachlan Morton (Aus) Dimension Data 0:23:00
102 Cédric Pineau (Fra) Fdj 0:23:02
103 Owain Doull (GBr) Team Sky 0:23:29
104 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport
105 Albert Timmer (Ned) Team Sunweb 0:23:33
106 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal
107 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo 0:24:27
108 Michael Albasini (Swi) Orica-Scott 0:24:30
109 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo
110 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal
111 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Sunweb 0:25:05
112 Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin 0:25:31
113 Michal Kolár (Svk) Bora-Hansgrohe 0:26:32
114 Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe
115 David De La Cruz (Spa) Quick-Step Floors 0:26:38
116 Matteo Trentin (Ita) Quick-Step Floors 0:26:41
117 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale 0:26:43
118 Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale
119 Sondre Holst Enger (Nor) AG2R La Mondiale
120 Nicolas Dougall (RSA) Dimension Data
121 Mathew Hayman (Aus) Orica-Scott
122 Zdenek Stybar (Cze) Quick-Step Floors 0:26:47
123 Hugh Carthy (GBr) Cannondale-Drapac
124 Boy van Poppel (Ned) Trek-Segafredo
125 Sacha Modolo (Ita) UAE Team Emirates 0:26:51
126 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida 0:26:54
127 Sep Vanmarcke (Bel) Cannondale-Drapac 0:26:59
128 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates
129 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe
130 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team
131 Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal
132 Taco Van Der Hoorn (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
133 Niccolo Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida 0:27:04
134 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 0:27:22
135 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
136 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo 0:27:33
137 Jakub Kaczmarek (Pol) CCC Sprandi Polkowice 0:27:35
138 Leszek Plucinski (Pol) CCC Sprandi Polkowice
139 Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi Polkowice 0:28:15
140 Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-Scott
141 Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team
142 Jonathan Dibben (GBr) Team Sky 0:32:16
143 Ryan Mullen (Irl) Cannondale-Drapac
144 Taylor Phinney (USA) Cannondale-Drapac
145 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team 0:32:19
146 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky 0:33:20
DNF Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal
DNS Antoine Duchesne (Can) Direct Energie
DNS Steve Morabito (Swi) FDJ

Klasyfikacja generalna:

1 Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin 26:02:16
2 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 0:00:52
3 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:01:05
4 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale 0:02:28
5 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 0:02:35
6 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale 0:02:51
7 Mikel Nieve (Spa) Team Sky 0:02:54
8 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Meirda 0:03:51
9 Marc Soler (Spa) Movistar Team 0:04:07
10 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team 0:04:10
11 Victor De La Parte (Spa) Movistar Team 0:06:35
12 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates 0:07:07
13 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe 0:07:35
14 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky 0:08:47
15 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data 0:09:19
16 Carlos Verona (Spa) Orica-Scott 0:11:42
17 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale 0:13:55
18 Carlos Betancur (Col) Movistar Team 0:14:14
19 Ondrej Cink (Cze) Bahrain-Merida 0:15:42
20 Matvey Mamykin (Rus) Katusha-Alpecin
21 Odd Christian Eiking (Nor) FDJ 0:17:30
22 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 0:18:47
23 Martijn Tusveld (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:19:29
24 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice 0:19:56
25 Tsgabu Grmay (Eth) Bahrain-Merida 0:22:04
26 Michael Woods (Can) Cannondale-Drapac 0:22:45
27 Daan Olivier (Ned) LottoNl-Jumbo 0:24:31
28 Mekseb Debesay (Eri) Dimension Data 0:27:35
29 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors 0:30:48
30 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team 0:33:08
31 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo 0:34:26
32 Joseph Dombrowski (USA) Cannondale-Drapac 0:35:24
33 Sebastian Henao (Col) Team Sky 0:35:30
34 Patrick Bevin (NZl) Cannondale-Drapac 0:35:41
35 Koen De Kort (Ned) Trek-Segafredo 0:37:35
36 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie 0:37:59
37 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:39:26
38 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie 0:40:58
39 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 0:41:10
40 Larry Warbasse (USA) Aqua Blue Sport 0:41:58
41 Alberto Losada (Spa) Katusha-Alpecin 0:42:08
42 Arthur Vichot (Fra) FDJ 0:43:22
43 Darwin Atapuma (Col) UAE Team Emirates 0:43:44
44 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates 0:44:57
45 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale 0:45:12
46 Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal 0:46:28
47 Anthony Roux (Fra) FDJ 0:46:33
48 Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe 0:47:51
49 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 0:48:41
50 Simone Ponzi (Ita) CCC Sprandi Polkowice 0:49:00
51 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida 0:49:24
52 Hugh Carthy (GBr) Cannondale-Drapac 0:52:45
53 Gianluca Brambilla (Ita) Quick-Step Floors 0:53:09
54 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo 0:53:38
55 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team 0:54:18
56 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport 0:54:28
57 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team 0:55:01
58 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie 0:55:22
59 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:55:46
60 Matej Mohoric (Slo) UAE Team Emirates 0:56:21
61 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb 1:00:05
62 Philip Deignan (Irl) Team Sky 1:00:15
63 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb 1:01:20
64 Dayer Quintana (Col) Movistar Team 1:02:16
65 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb 1:03:51
66 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo 1:04:12
67 Jan Bárta (Cze) Bora-Hansgrohe 1:04:18
68 Michael Albasini (Swi) Orica-Scott 1:04:25
69 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 1:05:31
70 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin 1:06:30
71 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 1:07:50
72 Zdenek Stybar (Cze) Quick-Step Floors 1:07:57
73 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe 1:08:01
74 Aaron Gate (NZl) Aqua Blue Sport 1:09:41
75 Martin Elmiger (Swi) BMC Racing Team 1:11:13
76 Lachlan Morton (Aus) Dimension Data 1:11:35
77 Jaco Venter (RSA) Dimension Data 1:11:52
78 Baptiste Planckaert (Bel) Katusha-Alpecin 1:12:59
79 Matteo Trentin (Ita) Quick-Step Floors 1:13:12
80 Jhonatan Restrepo (Col) Katusha-Alpecin 1:13:36
81 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal 1:14:26
82 Ben King (USA) Dimension Data 1:14:39
83 Lars Boom (Ned) Team LottoNl-Jumbo
84 Mathew Hayman (Aus) Orica-Scott 1:14:49
85 David De La Cruz (Spa) Quick-Step Floors 1:16:22
86 Owain Doull (GBr) Team Sky 1:17:20
87 Rein Taaramäe (Est) Katusha-Alpecin 1:18:33
88 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo 1:20:05
89 Jack Bauer (NZl) Quick-Step Floors 1:20:22
90 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie 1:20:28
91 Daniel Pearson (GBr) Aqua Blue Sport 1:21:17
92 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal 1:21:34
93 Niccolo Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida 1:22:10
94 Kevin Reza (Fra) FDJ 1:22:48
95 Javier Moreno (Spa) Bahrain-Merida 1:23:07
96 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors 1:23:44
97 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 1:23:56
98 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 1:24:35
99 Sep Vanmarcke (Bel) Cannondale-Drapac 1:25:09
100 Sam Bewley (NZl) Orica-Scott 1:26:26
101 Rob Power (Aus) Orica-Scott 1:26:37
102 Jakub Kaczmarek (Pol) CCC Sprandi Polkowice 1:26:48
103 Pieter Weening (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 1:28:02
104 Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal 1:28:34
105 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team 1:29:50
106 Lars Petter Nordhaug (Nor) Aqua Blue Sport 1:30:00
107 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe
108 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie 1:30:43
109 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo 1:31:36
110 Jesper Asselman (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 1:32:05
111 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team 1:33:25
112 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team 1:33:35
113 Sondre Holst Enger (Nor) AG2R La Mondiale 1:33:46
114 Michal Kolár (Svk) Bora-Hansgrohe 1:34:03
115 Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin 1:34:17
116 Jeroen Meijers (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 1:34:33
117 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb 1:35:30
118 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Sunweb 1:35:35
119 Daniel Hoelgaard (Nor) FDJ 1:35:45
120 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice 1:36:16
121 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal 1:36:26
122 Sacha Modolo (Ita) UAE Team Emirates 1:36:46
123 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates 1:38:42
124 Ryan Anderson (Can) Direct Energie 1:39:56
125 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo 1:40:46
126 Leszek Plucinski (Pol) CCC Sprandi Polkowice 1:42:35
127 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie 1:43:12
128 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo 1:43:28
129 Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi Polkowice 1:43:30
130 Nicolas Dougall (RSA) Dimension Data 1:44:50
131 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale 1:45:27
132 Boy van Poppel (Ned) Trek-Segafredo 1:46:27
133 Lasse Norman Hansen (Den) Aqua Blue Sport 1:47:12
134 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky 1:47:46
135 Cédric Pineau (Fra) Fdj 1:49:40
136 Taylor Phinney (USA) Cannondale-Drapac 1:49:44
137 Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-Scott 1:51:13
138 Ryan Mullen (Irl) Cannondale-Drapac 1:52:16
139 Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team 1:52:33
140 Elmar Reinders (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 1:52:40
141 Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale 1:54:03
142 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida 1:54:12
143 Albert Timmer (Ned) Team Sunweb 1:58:28
144 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 1:58:42
145 Taco Van Der Hoorn (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 1:59:25
146 Jonathan Dibben (GBr) Team Sky 2:28:28

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments