Tour des Fjords

Belg był najszybszy na inaugurację ścigania wśród norweskich fjordów, jednak to drugi na kresce Daniel Turek został pierwszym liderem wyścigu.

Tour des Fjords odbywa się wśród przepięknych krajobrazów Norwegii. Na starcie stanęła ekipa CCC Sprandi Polkowice z czterema Polakami w składzie – Adrianem Kurkiem, Jakubem Kaczmarkiem, Leszkiem Plucińskim i Mateuszem Taciakiem oraz Nikim Mihaylovem. Liderem został jednak Jonas Koch, czwarty zawodnik tego wyścigu sprzed roku. Na pierwszym etapie do pokonania było 189.9km po pagórkowatym terenie, ale główne trudności czekały w pierwszej części odcinka.

Ucieczkę dnia stworzyli Ole Forfang (Team Joker Icopal), Hector Saez (Caja Rural), Daniel Turek (Israel Cycling Academy), Dries Van Gestel (Sport Vlaanderen-Baloise) i Torkil Veyhe (ColoQuick CULT). Ich przewaga była bardzo duża, maksymalnie osiągnęła prawie 10 minut.

8km przed metą grupka, szczuplejsza już o Forfanga, wciąż była minutę przed rywalami i wydawało się, że to uciekinierzy powalczą o etap i koszulkę lidera. Duża strata wprowadziła nieco nerwowości w peletonie – na krótkich podjazdach kolejni zawodnicy podejmowali próby przeskoków, co nie pomagało w regularnej pogoni.

Ostatecznie to czwórka harcowników walczyła o etapowy triumf. Najszybszy był Van Gestel, który minimalnie wyprzedził Turka. Peleton stracił niecałe 30 sekund, a dziewiąte miejsce zajął Jonas Koch (CCC Sprandi Polkowice).

Dzięki sekundom na lotnych premiach to Daniel Turek (Israel Cycling Academy) został pierwszym liderem wyścigu.

Wyniki pierwszego etapu:

1 Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 4:35:16
2 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy 0:00:00
3 Hector Saez Benito (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
4 Torkil Veyhe (Den) ColoQuick – Cult 0:00:00
5 Youcef Reguigui (Alg) Team Dimension Data 0:00:27
6 August Jensen (Nor) Team Coop 0:00:27
7 Amund Grøndahl Jansen (Nor) Team LottoNL – Jumbo 0:00:27
8 André Looij (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:27
9 Jonas Koch (GER) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:27
10 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty – Groupe Gobert 0:00:27
11 Max Walscheid (GER) Team Sunweb 0:00:27
12 Zico Waeytens (Bel) Team Sunweb 0:00:27
13 Jarl Salomein (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:27
14 Lindsay De Vylder (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:27
15 Zakkari Dempster (Aus) Israel Cycling Academy 0:00:27
16 Michael Carbel Svendgaard (Den) Team VeloConcept 0:00:27
17 Patrick Clausen (Den) Riwal Platform Cycling Team 0:00:27
18 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:27
19 Trond Håkon Trondsen (Nor) Team Sparebanken Sør 0:00:27
20 Isac Lundgren (Swe) Team Tre Berg – PostNord 0:00:27
21 Andreas Vangstad (Nor) Team Sparebanken Sør 0:00:27
22 Dylan Page (SUI) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:27
23 Ken Eikeland (Nor) Team FixIT.no 0:00:27
24 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Dimension Data 0:00:27
25 Kasper Asgreen (Den) Team VeloConcept 0:00:27
26 Rasmus Wallin (Den) ColoQuick – Cult 0:00:27
27 Mark McNally (GBr) Wanty – Groupe Gobert 0:00:27
28 Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken Sør 0:00:27
29 Juan Sebastian Molano Benavides (Col) Manzana – Postobon Team 0:00:27
30 Luis Guillermo Mas Bonet (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:27
31 Kristoffer Skjerping (Nor) Joker – Icopal 0:00:27
32 Mark Sehested Pedersen (Den) Team VeloConcept 0:00:27
33 Lars Boom (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:00:27
34 Eliot Lietaer (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:27
35 Joakim Kjemhus (Nor) Team Coop 0:00:27
36 Kim Magnusson (Swe) Team Tre Berg – PostNord 0:00:27
37 Ole Forfang (Nor) Joker – Icopal 0:00:27
38 Jetse Bol (Ned) Manzana – Postobon Team 0:00:27
39 Lennard Kämna (GER) Team Sunweb 0:00:27
40 Marius Blålid (Nor) Team FixIT.no 0:00:27
41 Niklas Eg (Den) Team VeloConcept 0:00:27
42 Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy 0:00:27
43 Torjus Sleen (Nor) Uno-X Hydrogen Development Team 0:00:27
44 Richard Larsen (Swe) Team Tre Berg – PostNord 0:00:27
45 Andreas Stokbro (Den) Riwal Platform Cycling Team 0:00:27
46 Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:27
47 Erik Sandersson (Swe) Team Tre Berg – PostNord 0:00:27
48 Audun Brekke Fløtten (Nor) Uno-X Hydrogen Development Team 0:00:27
49 Bjørn Tore Hoem (Nor) Joker – Icopal 0:00:27
50 Markus Hoelgaard (Nor) Joker – Icopal 0:00:27
51 Jonas Abrahamsen (Nor) Uno-X Hydrogen Development Team 0:00:27
52 Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy 0:00:27
53 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:27
54 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:27
55 Jesper Schultz (Den) ColoQuick – Cult 0:00:27
56 Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:27
57 Juan Pablo Villegas Cardona (Col) Manzana – Postobon Team 0:00:27
58 Antonio Molina Canet (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:27
59 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy 0:00:27
60 Jon Irisarri Rincon (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:27
61 Øyvind Lukkedal (Nor) Team Coop 0:00:27
62 Asmund Romstad Løvik (Nor) Team FixIT.no 0:00:27
63 Jesper Asselman (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:27
64 Mads Baadsgaard Rahbek (Den) Team VeloConcept 0:00:27
65 Aimé De Gendt (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:27
66 Timo Roosen (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:00:27
67 Bjørnar Vevatne Øverland (Nor) Team FixIT.no 0:00:27
68 Jakub Kaczmarek (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:27
69 Leszek Plucinski (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:27
70 Carl Fredrik Hagen (Nor) Joker – Icopal 0:00:27
71 Paul Martens (GER) Team LottoNL – Jumbo 0:00:27
72 Rasmus Fossum Tiller (Nor) Joker – Icopal 0:00:27
73 Andreas Hyldgaard Jeppesen (Den) Team VeloConcept 0:00:27
74 Steven Lammertink (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:00:27
75 Gijs Van Hoecke (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:00:27
76 Jonas Vingegaard Rasmussen (Den) ColoQuick – Cult 0:00:27
77 Wilmar Andres Paredes Zapata (Col) Manzana – Postobon Team 0:00:27
78 Jonathan Lastra Martinez (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:27
79 Frederik Veuchelen (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:27
80 Matti Manninen (Fin) Team FixIT.no 0:00:27
81 Jonas Gregaard Wilsly (Den) Riwal Platform Cycling Team 0:00:27
82 Hernando Bohorquez Sanchez (Col) Manzana – Postobon Team 0:00:27
83 Pieter Weening (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:27
84 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:27
85 Serge Pauwels (Bel) Team Dimension Data 0:00:27
86 Jeroen Meijers (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:27
87 Chris Anker Sørensen (Den) Riwal Platform Cycling Team 0:00:27
88 Rasmus Mygind (Den) Riwal Platform Cycling Team 0:00:27
89 Fernando Orjuela Gutierrez (Col) Manzana – Postobon Team 0:00:27
90 Petter Theodorsen (Nor) Team Sparebanken Sør 0:00:27
91 Otto Vergaerde (Bel) Vérandas Willems – Crelan 0:00:27
92 Jaco Venter (RSA) Team Dimension Data 0:00:27
93 Christian Moberg Jørgensen (Den) ColoQuick – Cult 0:01:47
94 Kristian Kulset (Nor) Uno-X Hydrogen Development Team 0:01:47
95 Adrien Niyonshuti (Rwa) Team Dimension Data 0:02:13
96 Christophe Prémont (Bel) Vérandas Willems – Crelan 0:02:13
97 Jappe Jaspers (Bel) Vérandas Willems – Crelan 0:02:13
98 Jan William Jensen (Nor) Team FixIT.no 0:03:52
99 Jay Robert Thomson (RSA) Team Dimension Data 0:04:01
100 Albert Timmer (Ned) Team Sunweb 0:04:01
101 Rune Almindsø Andersen (Den) ColoQuick – Cult 0:04:01
102 Eirik Bruland (Nor) Team Sparebanken Sør 0:04:01
103 Sondre Kristiansen (Nor) Uno-X Hydrogen Development Team 0:04:01
104 Havard Jorbekk Blikra (Nor) Team Coop 0:04:50
105 Robin Stenuit (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:06:16
106 Mateusz Taciak (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:06:16
107 Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy 0:06:16
108 Niklas Gustavsson (Swe) Team Tre Berg – PostNord 0:06:16
109 Elias Van Breussegem (Bel) Vérandas Willems – Crelan 0:06:16
110 Philip Lindau (Swe) Team Coop 0:06:18
111 Torstein Traeen (Nor) Uno-X Hydrogen Development Team 0:06:18
112 Ole Andre Austevoll (Nor) Team Coop 0:06:18
113 Jesper Mørkøv (Den) Riwal Platform Cycling Team 0:12:08
114 Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi – Polkowice 0:13:20
DNF Aidis Kruopis (Ltu) Vérandas Willems – Crelan
DNF Fridtjof Røinås (Nor) Team Sparebanken Sør
DNS Alexander Wetterhall (Swe) Team Tre Berg – PostNord

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:

1 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy 4:35:02
2 Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:02
3 Hector Saez Benito (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:10
4 Torkil Veyhe (Den) ColoQuick – Cult 0:00:12
5 Ole Forfang (Nor) Joker – Icopal 0:00:35
6 Youcef Reguigui (Alg) Team Dimension Data 0:00:41
7 August Jensen (Nor) Team Coop 0:00:41
8 Amund Grøndahl Jansen (Nor) Team LottoNL – Jumbo 0:00:41
9 André Looij (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:41
10 Jonas Koch (GER) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:41
11 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty – Groupe Gobert 0:00:41
12 Max Walscheid (GER) Team Sunweb 0:00:41
13 Zico Waeytens (Bel) Team Sunweb 0:00:41
14 Jarl Salomein (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:41
15 Lindsay De Vylder (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:41
16 Zakkari Dempster (Aus) Israel Cycling Academy 0:00:41
17 Michael Carbel Svendgaard (Den) Team VeloConcept 0:00:41
18 Patrick Clausen (Den) Riwal Platform Cycling Team 0:00:41
19 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:41
20 Trond Håkon Trondsen (Nor) Team Sparebanken Sør 0:00:41
21 Isac Lundgren (Swe) Team Tre Berg – PostNord 0:00:41
22 Andreas Vangstad (Nor) Team Sparebanken Sør 0:00:41
23 Dylan Page (SUI) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:41
24 Ken Eikeland (Nor) Team FixIT.no 0:00:41
25 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Dimension Data 0:00:41
26 Kasper Asgreen (Den) Team VeloConcept 0:00:41
27 Rasmus Wallin (Den) ColoQuick – Cult 0:00:41
28 Mark McNally (GBr) Wanty – Groupe Gobert 0:00:41
29 Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken Sør 0:00:41
30 Juan Sebastian Molano Benavides (Col) Manzana – Postobon Team 0:00:41
31 Luis Guillermo Mas Bonet (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:41
32 Kristoffer Skjerping (Nor) Joker – Icopal 0:00:41
33 Mark Sehested Pedersen (Den) Team VeloConcept 0:00:41
34 Lars Boom (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:00:41
35 Eliot Lietaer (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:41
36 Joakim Kjemhus (Nor) Team Coop 0:00:41
37 Kim Magnusson (Swe) Team Tre Berg – PostNord 0:00:41
38 Jetse Bol (Ned) Manzana – Postobon Team 0:00:41
39 Lennard Kämna (GER) Team Sunweb 0:00:41
40 Marius Blålid (Nor) Team FixIT.no 0:00:41
41 Niklas Eg (Den) Team VeloConcept 0:00:41
42 Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy 0:00:41
43 Torjus Sleen (Nor) Uno-X Hydrogen Development Team 0:00:41
44 Richard Larsen (Swe) Team Tre Berg – PostNord 0:00:41
45 Andreas Stokbro (Den) Riwal Platform Cycling Team 0:00:41
46 Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:41
47 Erik Sandersson (Swe) Team Tre Berg – PostNord 0:00:41
48 Audun Brekke Fløtten (Nor) Uno-X Hydrogen Development Team 0:00:41
49 Bjørn Tore Hoem (Nor) Joker – Icopal 0:00:41
50 Markus Hoelgaard (Nor) Joker – Icopal 0:00:41
51 Jonas Abrahamsen (Nor) Uno-X Hydrogen Development Team 0:00:41
52 Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy 0:00:41
53 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:41
54 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:41
55 Jesper Schultz (Den) ColoQuick – Cult 0:00:41
56 Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:41
57 Juan Pablo Villegas Cardona (Col) Manzana – Postobon Team 0:00:41
58 Antonio Molina Canet (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:41
59 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy 0:00:41
60 Jon Irisarri Rincon (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:41
61 Øyvind Lukkedal (Nor) Team Coop 0:00:41
62 Asmund Romstad Løvik (Nor) Team FixIT.no 0:00:41
63 Jesper Asselman (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:41
64 Mads Baadsgaard Rahbek (Den) Team VeloConcept 0:00:41
65 Aimé De Gendt (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:41
66 Timo Roosen (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:00:41
67 Bjørnar Vevatne Øverland (Nor) Team FixIT.no 0:00:41
68 Jakub Kaczmarek (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:41
69 Leszek Plucinski (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:41
70 Carl Fredrik Hagen (Nor) Joker – Icopal 0:00:41
71 Paul Martens (GER) Team LottoNL – Jumbo 0:00:41
72 Rasmus Fossum Tiller (Nor) Joker – Icopal 0:00:41
73 Andreas Hyldgaard Jeppesen (Den) Team VeloConcept 0:00:41
74 Steven Lammertink (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:00:41
75 Gijs Van Hoecke (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:00:41
76 Jonas Vingegaard Rasmussen (Den) ColoQuick – Cult 0:00:41
77 Wilmar Andres Paredes Zapata (Col) Manzana – Postobon Team 0:00:41
78 Jonathan Lastra Martinez (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:41
79 Frederik Veuchelen (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:41
80 Matti Manninen (Fin) Team FixIT.no 0:00:41
81 Jonas Gregaard Wilsly (Den) Riwal Platform Cycling Team 0:00:41
82 Hernando Bohorquez Sanchez (Col) Manzana – Postobon Team 0:00:41
83 Pieter Weening (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:41
84 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:41
85 Serge Pauwels (Bel) Team Dimension Data 0:00:41
86 Jeroen Meijers (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:41
87 Chris Anker Sørensen (Den) Riwal Platform Cycling Team 0:00:41
88 Rasmus Mygind (Den) Riwal Platform Cycling Team 0:00:41
89 Fernando Orjuela Gutierrez (Col) Manzana – Postobon Team 0:00:41
90 Petter Theodorsen (Nor) Team Sparebanken Sør 0:00:41
91 Otto Vergaerde (Bel) Vérandas Willems – Crelan 0:00:41
92 Jaco Venter (RSA) Team Dimension Data 0:00:41
93 Christian Moberg Jørgensen (Den) ColoQuick – Cult 0:02:01
94 Kristian Kulset (Nor) Uno-X Hydrogen Development Team 0:02:01
95 Adrien Niyonshuti (Rwa) Team Dimension Data 0:02:27
96 Christophe Prémont (Bel) Vérandas Willems – Crelan 0:02:27
97 Jappe Jaspers (Bel) Vérandas Willems – Crelan 0:02:27
98 Jan William Jensen (Nor) Team FixIT.no 0:04:06
99 Jay Robert Thomson (RSA) Team Dimension Data 0:04:15
100 Albert Timmer (Ned) Team Sunweb 0:04:15
101 Rune Almindsø Andersen (Den) ColoQuick – Cult 0:04:15
102 Eirik Bruland (Nor) Team Sparebanken Sør 0:04:15
103 Sondre Kristiansen (Nor) Uno-X Hydrogen Development Team 0:04:15
104 Havard Jorbekk Blikra (Nor) Team Coop 0:05:04
105 Robin Stenuit (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:06:30
106 Mateusz Taciak (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:06:30
107 Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy 0:06:30
108 Niklas Gustavsson (Swe) Team Tre Berg – PostNord 0:06:30
109 Elias Van Breussegem (Bel) Vérandas Willems – Crelan 0:06:30
110 Philip Lindau (Swe) Team Coop 0:06:32
111 Torstein Traeen (Nor) Uno-X Hydrogen Development Team 0:06:32
112 Ole Andre Austevoll (Nor) Team Coop 0:06:32
113 Jesper Mørkøv (Den) Riwal Platform Cycling Team 0:12:22
114 Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi – Polkowice 0:13:34