Cyklo Gdynia / Szymon Gruchalski

Tegoroczna edycja wyścigu Cyklo Gdynia będzie już piątą kolejną imprezą organizowaną pod tą marką. W tym roku oprawa będzie wyjątkowa, ponieważ impreza odbędzie się tego samego dnia oraz na tej samej trasie co wyścig Elity mężczyzn w ramach Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym.

Szczegóły organizacyjne dnia startowego są już potwierdzone. Oba dystanse amatorskiego Cyklo Gdynia wystartują bezpośrednio po zawodowcach ruszających na trasę wyścigu o mistrzostwo kraju. Elita rusza o 9:50, Cyklo Gdynia odpowiednio 10:10 – dystans długi, 11:10 – dystans krótki. Stanięcie ramię w ramię z Kwiatkowskim czy Majką można traktować zatem prawie dosłownie.

Cyklo Gdynia to największy i najważniejszy wyścig z serii Cyklo i w kalendarzu Trójmiejskiego Stowarzyszenia Rowerowego. W tym roku odbywa się w nowym terminie, wcześniejsze edycje miały miejsce zawsze w pierwszą niedzielę września. Przeniesienie na czerwiec związane jest z połączeniem imprezy z bogatym programem wspomnianych mistrzostw, które przez cały tydzień gościć będą w Krokowej i Gdyni. Szykuje się festiwal kolarstwa nad morzem, na dodatek każdy może w nim wziąć udział!

Nie zmieniają się ważne dla nas sprawy – każdy uczestnik może liczyć na profesjonalne zabezpieczenie trasy. Miasteczko zawodów, linia startu oraz meta ponownie umiejscowione zostaną w najbardziej charakterystycznym miejscu miasta – na Skwerze Kościuszki.

Impreza ma już swoją renomę, a także grono zagorzałych zwolenników i uczestników. Jak co roku, także i teraz liczymy na rekordową frekwencję. Ponownie do wyboru dwa dystanse, „sprinterski” 44 km oraz – dla osób z bardziej zaprawioną w bojach „nogą” – 134 km.

Trasa „małej pętli” jest rozgrywana na rundach w samym sercu Gdyni. To dokładnie 4 rundy po 11km przebiegające przez Skwer Kościuszki, ul. Świętojańską i kierująca się w stronę Estakady Kwiatkowskiego, tam następuje nawrót o 180 i wracamy na Skwer Kościuszki. To niepowtarzalna okazja do tego, aby Wasi bliscy zobaczyli Was trzykrotnie podczas samego wyścigu. Trasa jest łatwa technicznie, szeroka i z dobrej jakości asfaltem. Te same rundy pokonują również Zawodowcy po powrocie z Kaszub, również czterokrotnie!

Dystans ten dedykowany jest każdemu, kto częściej lub rzadziej wsiada na rower i jest gotów sprawdzić się w jeździe w dużej grupie. Trasa będzie więc stosunkowo łatwa, a największą trudność stanowić będzie sama liczba kilometrów do pokonania. Mile widziani są wszyscy uczestnicy, bez względu na rodzaj roweru, na jakim chcą startować. Obowiązkowe jest posiadanie sprawnych hamulców, a na wyposażeniu każdego startującego musi być też kask.

Podobnie w przypadku pętli „dużej” – trasa ulegnie nieznacznemu wydłużeniu i po zmianach liczyć będzie 134 km. Nie zmieni się jej uroda i czeka nas znów piękna pętla po drogach kaszubskich gmin sąsiadujących z Gdynią. Jak zwykle w przypadku tego dystansu – zwracamy uwagę, że nie należy spodziewać się „wczasów”. Kto zna Gdynię i jej okolice wie, że to teren zróżnicowany. Malownicze pagórki będą się jeden po drugim „odkładały” w nogach, stopniowo przekonując nas, że mamy do czynienia z nie lada klasykiem. Dopiero sama końcówka przyniesie wytchnienie, pozwalając na pęd w dół, ponownie nad samą Zatokę i na Skwer Kościuszki. Właśnie w centrum Gdyni „pojawią się” dodatkowe względem ubiegłego roku kilometry – pokonamy część pętli, jaką kilkukrotnie pokona też Elita.

Nowe mapy i profile dystansów wkrótce na stronie cyklo.info.pl

Trasa 44 km – nie ma przeszkód, aby startować na innych rowerach niż szosowe. Zdecydowana większość uczestników nie startuje dla konkretnego wyniku, a ich największym rywalem są oni sami i ich słabości. Można liczyć na fajną przygodę, a na trasie panuje atmosfera współpracy, a nie współzawodnictwa.

Dystans 134 km, także ze względu na wartość całkowitego wzniesienia terenu wynoszącą sporo ponad 1000 metrów, jest już dedykowany osobom o dobrym przygotowaniu. Także i na tym dystansie nikt nie popędza maruderów, ale trzeba mieć świadomość, że trasa ta doczekała się już przydomka „epicka przygoda”…

Zapisy do Cyklo Gdynia już się rozpoczęły. Każdy chętny może zarejestrować się za pośrednictwem serwisu http://elektronicznezapisy.pl

Wszystkie informacje na temat wyścigu na stronie http://cyklo.info.pl/cyklo-gdynia

informacja prasowa

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments