Fot. Coline Briquet

Flavien Dassonville (HP BTP – Auber93) został zwycięzcą 51. edycji Le Tour de Bretagne Cycliste. Ostatni etap dla Andrea Vendrame (Androni Giocattoli-Sidermec). 

Ostatni etap wyścigu we Francji liczył ponad 145 kilometrów. Kolarze startowali z Maen Roch, a meta znajdowała się w Fougères. Po drodze było kilka wymagających podjazdów, które mogły znacząco wpłynąć na końcowe wyniki.

Od samego początku dzisiejszego ścigania mieliśmy wiele ataków. Peleton bardzo szybko się podzielił i na czele kręciła grupa w składzie: Maxime CAM, Fabien SCHMIDT (Côtes d’Armor-Marie Morin), Flavien DASSONVILLE (HP BTP-Auber 93), Sean BENNETT, Neilson POWLESS (USA), Brice FEILLU, Florian VACHON, Elie GESBERT (Fortuneo-Vital Concept), Andrea VENDRAME (Androni Giocattoli-Sidermec), Kristoffer SKJERPING (Joker-Icopal), Jacob SCOTT, Damien SHAW (An Post-ChainReaction), Tanguy TURGIS (BMC Development Team), Stan DEWULF (Lotto-Soudal U23), Julius VAN DEN BERG, Stephen WILLIAMS (SEG Racing Academy), Joeri CALLEEUW (Roubaix-Lille Métropole), Ruben ZEPUNTKE (Development Team Sunweb), Alexander KRIEGER (Leopard Pro Cycling), Corentin DUBOIS (UC Nantes Atlantique), Florian CAM, Alan RIOU i Gaëtan LEMOINE (Bretagne), Julien GUAY i Emmanuel MORIN (Sojasun espoir-ACNC), Yann GUYOT (Armée de Terre) oraz Alex TURRIN (Wilier Triestina-Selle Italia).

50 kilometrów przed metą peleton tracił już tylko 90 sekund. Problemy miał liderujący Cam, a na samotny atak zdecydował się Turrin. Lokalne rundy mocno zmęczyły Włocha, a na kontrę zdecydowali się: Gesbert, Vendrame i Dewulf.

Najwięcej sił na finisz zachował Andrea Vendrame (Androni Giocattoli-Sidermec). Drugi był Elie Gesbert (Fortuneo-Vital Concept), a trzeci Stan Dewulf (Lotto-Soudal U23).

Na szóstym miejscu etap zakończył Flavien Dassonville (HP BTP – Auber93), który wobec problemów dotychczasowego lidera został zwycięzcą całego wyścigu!

Wynik ostatniego etapu:

1 VENDRAME Andrea ANS les 145,4 km en 3h30’45” (moy. 41,395 km/h) (b : 10”)
2 * GESBERT Elie FVC à 0 (b : 6”)
3 * DEWULF Stan LOT à 2 (b : 4”)
4 * SKAARSETH Anders TJI à 2
5 * HONORE Mikkel Froeli LOT à 2
6 DASSONVILLE Flavien AUB à 2 (b : 1”)
7 * BARTA William USA à 2
8 SKJERPING Kristoffer TJI à 2 (b : 2”)
9 TURRIN Alex WIL à 7 (b : 3”)
10 GUAY Julien SOJ à 11
11 * PLANCKAERT Emiel LOT à 14
12 * VAN DEN BERG Julius SEG à 24
13 KRIEGER Alexander LPC à 39 (b : 3”)
14 ZHUPA Eugert WIL à 1 15
15 CALLEEUW Joeri RLM à 1 29
16 WETTERHALL Alexande TTB à 1 32
17 * SPENGLER Mario BDT à 1 33
18 * DE VRIES Hartthijs SEG à 1 33
19 * STORK Florian DSU à 1 33
20 * ERIKSSON Lucas SEG à 1 38
21 * MAAS Jan SEG à 1 38
22 * VAN GOMPEL Mathias LOT à 1 47
23 VACHON Florian FVC à 1 58
24 ZEPUNTKE Ruben DSU à 1 58 (b : 3”)
25 RENAULT Maxime SOJ à 2 7
26 VOGT Mario ATG à 2 17
27 GUERIN Camille VCP à 2 17
28 REKITA Szymon LPC à 2 18
29 * CHOKRI El Mehdi DDC à 2 19
30 CAM Maxime CAC à 2 19
31 * SCOTT Jacob SKT à 2 21
32 SINNER Benoit UCN à 2 28
33 GOUAULT Pierre AUB à 2 48
34 OLABERRIA ARRUABAR EUS à 3 23
35 * TURGIS Tanguy BDT à 3 24
36 * RIOU Alan BZH à 3 57
37 * CAM Florian BZH à 3 57
38 ARTUS Willy SOJ à 3 57
39 * MORIN Emmanuel SOJ à 3 57
40 MAGNUSSON Kim TTB à 3 57
41 * DUBOIS Corentin UCN à 4 4
42 TXOPERENA MATXIKOT EUS à 4 28
43 * WILLIAMS Stephen SEG à 5 28
44 * SALMON Martin DSU à 6 7
45 * BENNETT Sean USA à 6 7
46 GUYOT Yann ADT à 6 35
47 * MÜLLER Reto BDT à 7 4
48 ERLAND Andreas TSS à 7 53
49 LANG Pirmin TRA à 7 53
50 EYOB Metkel DDC à 7 57
51 YSSAAD Yannis ADT à 8 14
52 GOOS Marc DSU à 8 14
53 BROCKHOFF Jan LPC à 8 14
54 GONZALEZ VELASCO A EUS à 8 14
55 * MACKINNON Sean SKT à 8 14
56 MALUCELLI Matteo ANS à 9 44
57 UDONDO SANTAMARIA EUS à 9 51
58 * FARANTAKIS Stylianos SOJ à 11 8
59 * GUERNALEC Thibault BZH à 13 16
60 * DLAMINI Nicholas DDC à 13 16
61 * OWEN Logan USA à 13 16
62 * LAVRIČ Martin ATG à 13 16
63 * EEKHOFF Nils DSU à 15 29
64 * WELTEN Bram BDT à 15 29
65 * GARRISON Ian USA à 15 29
66 NÕMMELA Aksel LPC à 15 29
67 VERMEULEN Emiel RLM à 15 29
68 DAHL Herman TSS à 15 29
69 SHUSHEMOIN Alexandr ATG à 15 29
70 FONZI Giuseppe WIL à 15 32
71 GUILLOUX Freddie UCN à 15 56
72 * LEMOINE Gaetan BZH à 15 56
73 * SAJNOK Szymon ATG à 19 50
74 * IRIZAR LASKURAIN Jul EUS à 19 50
75 * BLAMPAIN Maxime BZH à 22 40

Wycofali się:
* POWLESS Neilson USA
CORBEL Erwann FVC
DANIEL Maxime FVC
FEILLU Brice FVC
BENFATTO Marco ANS
PACIONI Luca ANS
LARSEN Richard TTB
* KASTEMYR Pontus TTB
KASPERKIEWICZ Przem SKT
SHAW Damien SKT
* FOSS Tobias S. TJI
* TILLER Rasmus Fossu TJI
* FORFANG Ole TJI
* APPELT Léo BDT
* AASVOLD Kristian TSS
* JASPERS Ward LOT
* CULLAIGH Gabriel SEG
ANTOMARCHI Julien RLM
LEVEAU Jérémy RLM
CABOT Jeremy RLM
BALDO Nicolas AUB
TRONET Steven ADT
PONS Gaëtan LPC
FOTI Carmelo LPC
MOTTIER Justin VCP
PATOUX Cyrille VCP
TELLIER Luc VCP
* RAPIN Martin SOJ
LE MONTAGNER Benja CAC
SCHMIDT Fabien CAC
GUILLEMOT Frederic CAC
LE LAVANDIER Maxime CAC
* PERRET Kevin UCN
* LEPLINGARD Antoine BZH

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 DASSONVILLE Flavien AUB les 1179,2 km en 28h11’22” (moy. 41,825 km/h)
2 * SKAARSETH Anders TJI à 7
3 * DEWULF Stan LOT à 26
4 * GESBERT Elie FVC à 1 8
5 CAM Maxime CAC à 1 9
6 VENDRAME Andrea ANS à 1 29
7 SKJERPING Kristoffer TJI à 1 48
8 GUAY Julien SOJ à 1 48
9 * PLANCKAERT Emiel LOT à 1 51
10 * BARTA William USA à 1 55
11 * HONORE Mikkel Froelich LOT à 1 58
12 * VAN DEN BERG Julius SEG à 1 58
13 KRIEGER Alexander LPC à 2 24
14 ZHUPA Eugert WIL à 2 46
15 WETTERHALL Alexander TTB à 3 9
16 * STORK Florian DSU à 3 29
17 VOGT Mario ATG à 4 13
18 * DE VRIES Hartthijs SEG à 4 27
19 ZEPUNTKE Ruben DSU à 4 37
20 TURRIN Alex WIL à 4 54
21 * CAM Florian BZH à 5 22
22 * ERIKSSON Lucas SEG à 5 23
23 * MORIN Emmanuel SOJ à 5 57
24 * SCOTT Jacob SKT à 6 6
25 * TURGIS Tanguy BDT à 6 9
26 OLABERRIA ARRUABARR EUS à 8 35
27 CALLEEUW Joeri RLM à 8 53
28 * MAAS Jan SEG à 9 2
29 * VAN GOMPEL Mathias LOT à 9 11
30 * CHOKRI El Mehdi DDC à 9 52
31 MAGNUSSON Kim TTB à 11 21
32 GOUAULT Pierre AUB à 14 10
33 * OWEN Logan USA à 15 48
34 * GUERNALEC Thibault BZH à 16 10
35 VACHON Florian FVC à 17 49
36 RENAULT Maxime SOJ à 17 58
37 GOOS Marc DSU à 19 36
38 BROCKHOFF Jan LPC à 19 38
39 GUYOT Yann ADT à 20 14
40 * MÜLLER Reto BDT à 20 36
41 ARTUS Willy SOJ à 21 29
42 TXOPERENA MATXIKOTE EUS à 22 1
43 REKITA Szymon LPC à 22 22
44 * FARANTAKIS Stylianos SOJ à 22 33
45 * MACKINNON Sean SKT à 22 50
46 * RIOU Alan BZH à 23 16
47 * SALMON Martin DSU à 23 50
48 GUILLOUX Freddie UCN à 27 37
49 SINNER Benoit UCN à 28 4
50 * WILLIAMS Stephen SEG à 28 10
51 NÕMMELA Aksel LPC à 33 3
52 * DUBOIS Corentin UCN à 33 23
53 FONZI Giuseppe WIL à 33 28
54 GUERIN Camille VCP à 35 6
55 * EEKHOFF Nils DSU à 35 21
56 * BENNETT Sean USA à 35 54
57 * LAVRIČ Martin ATG à 36 33
58 EYOB Metkel DDC à 37 6
59 YSSAAD Yannis ADT à 37 29
60 UDONDO SANTAMARIA G EUS à 38 56
61 * GARRISON Ian USA à 40 49
62 ERLAND Andreas TSS à 41 36
63 LANG Pirmin TRA à 42 2
64 GONZALEZ VELASCO Adr EUS à 42 23
65 * SPENGLER Mario BDT à 42 54
66 * DLAMINI Nicholas DDC à 44 44
67 * IRIZAR LASKURAIN Jule EUS à 49 25
68 * WELTEN Bram BDT à 50 18
69 VERMEULEN Emiel RLM à 50 21
70 MALUCELLI Matteo ANS à 51 26
71 DAHL Herman TSS à 53 7
72 * LEMOINE Gaetan BZH à 1 0 49
73 * SAJNOK Szymon ATG à 1 1 11
74 SHUSHEMOIN Alexandr ATG à 1 4 30
75 * BLAMPAIN Maxime BZH à 1 28 24