Paryż-Roubaix / letour.fr

31-letni Belg Greg Van Avermaet po raz pierwszy w karierze wygrał kolarski wyścig monumentalny z Paryża do Roubaix. Reprezentant drużyny BMC był najszybszy w sprincie z pięcioosobowej grupki na słynnym welodromie w Roubaix. 

Witamy w “Piekle Północy”. Dwieście pięćdziesiąt siedem kilometrów, w tym pięćdziesiąt pięć po kocich łbach, po których ciężko jest chodzić, a co dopiero jeździć na szosowym rowerze. To wyścig, który wymaga takich umiejętności i sprawności fizycznej jak żaden inny.

Mimo wielu prób odjazdu od peletonu, trzem kolarzom udało się uciec dopiero tuż przed dwudziestym dziewiątym sektorem. Jelle Wallays (Lotto-Soudal), Mickaël Delage (FDJ) i Yannick Martinez (Delko Marseille Provence KTM) wjeżdżając na Troisvilles mieli pięćdziesiąt sekund przewagi.

Niedługo później odczepił się Martinez, a sto dwadzieścia sześć kilometrów przed metą do uciekającego duetu Wallays/Delage, dołączył Stijn Vandenbergh (AG2R). Wysoki Belg zrobił to w czasie, gdy jego dobrze spisujący się w wiosennej kampanii kolega Oliver Naesen, miał podwójnego pecha – najpierw leżał w kraksie, a potem złapał gumę.

Przed wjazdem do lasku Arenberg w wyścigu nie było już zwycięzcy z 2014 roku – Niki Terpstry, który wycofał się z powodu kraksy. Na ziemi zdążyli już leżeć także między innymi Luke Durbridge (Orica-Scott) i Greg Van Avermaet (BMC), a gumy złapali Ian Stannard (Team Sky) i obrońca tytułu sprzed roku – Mat Hayman (Orica-Scott). Natomiast w czubie peletonu nieustannie znajdowali się Tom Boonen (Quick-Step Cycling), Peter Sagan i prowadzący go Maciej Bodnar (BORA-hansgrohe), kolarze Katushy-Alpecin z narzucającym tempo Tonym Martinem, a także John Degenkolb (Trek-Segafredo).

Siedemdziesiąt siedem kilometrów przed metą Peter Sagan z Maciejem Bodnarem podkręcili tempo i wraz z Danielem Ossem (BMC) i Jasperem Stuyvenem (Trek-Segafredo) odjechali od grupy Toma Boonena. Niestety, kilka kilometrów później mistrz świata złapał gumę, w wyniku czego Słowak z Polakiem stracili wypracowaną wcześniej przewagę i wrócili do grupy Boonena, a na czele zostali Stuyven i Oss.

Tuż przed bardzo istotnym dla losów wyścigu pięciogwiazdkowym sektorem Mons-en-Pévèle, w pogoń za Danielem Ossem i Jasperem Stuyvenem rzucili się Gianni Moscon (Team Sky), Jurgen Roelandts (Lotto-Soudal) oraz Dimitri Claeys (Cofidis). Na wyjeździe z tego sektora na czele znajdowało się już pięciu kolarzy.

Niewielka przewaga czołówki sprawiła, że już nieco ponad czterdzieści kilometrów przed Roubaix, stała się ona częścią grupy nazywanej przez realizatora transmisji telewizyjnej grupą Toma Boonena. Jechali w niej jeszcze między innymi Peter Sagan, Zdenek Stybar (Quick-Step Cycling), Sylvain Chavanel (Direct Energie), Sebastian Langeveld i Dylan van Baarle (Cannondale-Drapac), John Degenkolb, a także Bert de Backer (Team Sunweb). W sumie liczyła ona piętnastu zawodników.

Broni postanowił nie składać Daniel Oss, który chwilę po powrocie do grupy Boonena raz jeszcze zaatakował i samotnie jechał na czele. Trzydzieści kilometrów przed metą Włoch z BMC miał około dwudziestu pięciu sekund przewagi nad grupką składającą się z Langevelda, Stybara, Van Avermaeta, Stuyvena, Moscona i Roelandtsa. Van Avermaet i spółka dogonili Ossa tuż przed szóstym sektorem bruku – wówczas mieli oni około trzydziestu sekund przewagi nad grupą Boonena, w której jechał także Peter Sagan, mający wcześniej problem techniczny z rowerem.

Ostateczna rozgrywka

Na piątym sektorze Camphin-en-Pévèle pracę dla mistrza olimpijskiego skończył wspaniały Daniel Oss, a przyspieszenie Langevelda spowodowało, że przewaga sześcioosobowej czołówki wzrosła do ponad czterdziestu sekund.

Na Carrefour de l’Arbre pociągnął Greg Van Avermaet, sprawiając, że inni kolarze zaczęli mieć problemy z utrzymaniem tempa Belga. Podążyli za nim tylko Stybar i Langeveld.

Trio Van Avermaet/Stybar/Langeveld siedem kilometrów przed metą miało ponad czterdzieści sekund przewagi nad rywalami, zatem było niemal pewne, że to ci kolarze powalczą na welodromie w Roubaix o zwycięstwo w Paryż-Roubaix 2017.

Cztery kilometry przed metą przyspieszył Zdenek Stybar, ale ostatecznie wszyscy razem wjechali na tor. Na ostatnim okrążeniu niespodziewanie dojechali do nich Stuyven i Moscon, ale i tak nie brali udziału w walce o zwycięstwo. Finiszować zaczął Stybar, ale mistrz olimpijski nabrał prędkości i dość swobodnie wyprzedził Czecha z Quick-Stepu.

Zwycięstwo w “Piekle Północy” jest dla Grega Van Avermaeta pierwszym triumfem w karierze w kolarskim monumencie. Tom “Tommeke” Boonen, który czterokrotnie brał w dłonie kostkę bruku, a dziś kończy zawodowe uprawianie kolarstwa, uplasował się poza pierwszą dziesiątką.

Wyniki: 

1 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 5:41:07
2 Zdenek Stybar (Cze) Quick-Step Floors
3 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Drapac
4 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
5 Gianni Moscon (Ita) Team Sky
6 Arnaud Demare (Fra) FDJ 0:00:12
7 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
8 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo
9 Adrien Petit (Fra) Direct Energie
10 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo
11 Mathew Hayman (Aus) Orica-Scott
12 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits
13 Tom Boonen (Bel) Quick-Step Floors
14 Yoann Offredo (Fra) Wanty – Groupe Gobert
15 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
16 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe
17 Piet Allegaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
18 Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal
19 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie
20 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac
21 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
22 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal 0:00:20
23 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal 0:00:26
24 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal 0:00:36
25 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Sunweb 0:02:24
26 Marco Marcato (Ita) Team UAE Emirates
27 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin
28 Jonas Van Genechten (Bel) Cofidis, Solutions Credits
29 Koen De Kort (Ned) Trek-Segafredo
30 Bert Van Lerberghe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
31 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale
32 Bert De Backer (Bel) Team Sunweb
33 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
34 Dimitri Claeys (Bel) Cofidis, Solutions Credits
35 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale 0:03:01
36 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data 0:03:30
37 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:03:45
38 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 0:05:12
39 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:05:44
40 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team 0:07:12
41 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team 0:09:41
42 Wouter Wippert (Ned) Cannondale-Drapac
43 Mickael Delage (Fra) FDJ
44 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors
45 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ
46 Mads Würtz Schmidt (Den) Katusha-Alpecin
47 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
48 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin
49 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
50 Ryan Mullen (Irl) Cannondale-Drapac
51 Boy van Poppel (Ned) Trek-Segafredo
52 Pim Ligthart (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
53 Scott Thwaites (GBr) Dimension Data
54 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
55 Pierre Luc Perichon (Fra) Fortuneo – Vital Concept
56 Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team
57 Maxime Farazijn (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
58 Olivier Le Gac (Fra) FDJ
59 Christian Knees (Ger) Team Sky
60 Jorge Arcas Peña (Spa) Movistar Team
61 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
62 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo
63 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
64 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data
65 Tom Scully (NZl) Cannondale-Drapac
66 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team
67 Luka Mezgec (Slo) Orica-Scott
68 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
69 Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
70 William Clarke (Aus) Cannondale-Drapac
71 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb
72 Ian Stannard (GBr) Team Sky
73 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
74 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
75 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe
76 Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin
77 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe 0:09:48
78 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal 0:09:53
79 Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:09:55
80 Wesley Kreder (Ned) Wanty – Groupe Gobert
81 Francis Mourey (Fra) Fortuneo – Vital Concept
82 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors
83 Jens Keukeleire (Bel) Orica-Scott 0:14:06
84 Marc Sarreau (Fra) FDJ
85 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 0:18:28
86 Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo – Vital Concept
87 Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin
88 Matteo Trentin (Ita) Quick-Step Floors
89 Niccolo Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida
90 Alexander Edmonson (Aus) Orica-Scott 0:20:44
91 Mitch Docker (Aus) Orica-Scott
92 Truls Korsaeth (Nor) Astana Pro Team
93 David Per (Slo) Bahrain-Merida
94 Amund Grondahl Jansen (Nor) Team LottoNl-Jumbo
95 Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo
96 Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin
97 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
98 Julien Vermote (Bel) Quick-Step Floors
99 Matti Breschel (Den) Astana Pro Team
100 Boris Vallee (Bel) Fortuneo – Vital Concept
101 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida 0:20:50
102 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data 0:27:12
OTL Berden De Vries (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:30:49
OTL Jonas Rickaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
OTL Ion Insausti (Spa) Bahrain-Merida
OTL Tyler Farrar (USA) Dimension Data
OTL Patrick Bevin (NZl) Cannondale-Drapac 0:32:06
OTL Borut Bozic (Slo) Bahrain-Merida 0:32:19
OTL Owain Doull (GBr) Team Sky 0:33:44
OTL Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
OTL Benoit Jarrier (Fra) Fortuneo – Vital Concept
OTL Erwann Corbel (Fra) Fortuneo – Vital Concept
OTL Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo 0:34:01
OTL Loic Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:34:17
OTL Daniel Mclay (GBr) Fortuneo – Vital Concept 0:34:28
OTL Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:34:30
OTL Brian Van Goethem (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:38:49
OTL Romain Cardis (Fra) Direct Energie
OTL Taco Van Der Hoorn (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
OTL Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team 0:45:19
OTL Jonathan Dibben (GBr) Team Sky 0:46:45
DNF Sam Bewley (NZl) Orica-Scott
DNF Luke Durbridge (Aus) Orica-Scott
DNF Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-Scott
DNF Tim Declercq (Bel) Quick-Step Floors
DNF Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors
DNF Luke Rowe (GBr) Team Sky
DNF Elia Viviani (Ita) Team Sky
DNF Lukasz Wisniowski (Pol) Team Sky
DNF Tom Van Asbroeck (Bel) Cannondale-Drapac
DNF Nick Dougall (RSA) Dimension Data
DNF Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data
DNF Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
DNF Matthias Brändle (Aut) Trek-Segafredo
DNF Michal Kolár (Svk) Bora-Hansgrohe
DNF Aleksejs Saramotins (Lat) Bora-Hansgrohe
DNF Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe
DNF Martin Elmiger (Swi) BMC Racing Team
DNF Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team
DNF Francisco Ventoso (Spa) BMC Racing Team
DNF Lars Boom (Ned) Team LottoNl-Jumbo
DNF Gijs Van Hoecke (Bel) Team LottNl-Jumbo
DNF Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo
DNF Nuno Matos (Por) Movistar Team
DNF Héctor Carretero (Spa) Movistar Team
DNF Nelson Oliveira (Por) Movistar Team
DNF Jacopo Guarnieri (Ita) FDJ
DNF Daniel Hoelgaard (Nor) FDJ
DNF Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ
DNF Antoine Duchesne (Can) Direct Energie
DNF Yohann Gene (Fra) Direct Energie
DNF Tony Hurel (Fra) Direct Energie
DNF Julien Morice (Fra) Direct Energie
DNF Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie
DNF Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
DNF Rudy Barbier (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale
DNF Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Søren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb
DNF Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb
DNF Zico Waeytens (Bel) Team Sunweb
DNF Albert Timmer (Ned) Team Sunweb
DNF Alexander Kristoff (Nor) Katusha-Alpecin
DNF Michael Morkov (Den) Katusha-Alpecin
DNF Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions Credits
DNF Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
DNF Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits
DNF Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
DNF Stijn Steels (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
DNF Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team
DNF Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team
DNF Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team
DNF Frederik Backaert (Bel) Wanty – Groupe Gobert
DNF Mark Mcnally (GBr) Wanty – Groupe Gobert
DNF Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Wanty – Groupe Gobert
DNF Frederik Veuchelen (Bel) Wanty – Groupe Gobert
DNF Danilo Napolitano (Ita) Wanty – Groupe Gobert
DNF Maxime Daniel (Fra) Fortuneo – Vital Concept
DNF Jesper Asselman (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
DNF Andre Looij (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
DNF Elmar Reinders (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
DNF Coen Vermeltfoort (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
DNF Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida
DNF Meiyin Wang (Chn) Bahrain-Merida
DNF Sacha Modolo (Ita) Team UAE Emirates
DNF Matteo Bono (Ita) Team UAE Emirates
DNF Roberto Ferrari (Ita) Team UAE Emirates
DNF Andrea Guardini (Ita) Team UAE Emirates
DNF Marko Kump (Slo) Team UAE Emirates
DNF Oliviero Troia (Ita) Team UAE Emirates
DNF Federico Zurlo (Ita) Team UAE Emirates
DNF Yannick Martinez (Fra) Delko Marseille Provence KTM
DNF Mikel Aristi (Spa) Delko Marseille Provence KTM
DNF Benjamin Giraud (Fra) Delko Marseille Provence KTM
DNF Martin Laas (Est) Delko Marseille Provence KTM
DNF Romain Lemarchand (Fra) Delko Marseille Provence KTM
DNF Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM
DNF Gatis Smukulis (Lat) Delko Marseille Provence KTM