Karlis Medrano

Francuski sprinter z ekipy Direct Energie wygrywa sprinterski finisz na ulicach Sewilli. Liderem wyścigu pozostał Hiszpan Alejandro Valverde.

Przedostatni etap Wyścigu Dookoła Andaluzji zapowiadał się jako odcinek wypoczynkowy dla kolarzy rywalizujących w klasyfikacji generalnej. Trasa prowadziła z La Campany do przepięknej Sewilli – stolicy Andaluzji, miasta licznych zabytków ze słynnym zamkiem królewskim na czele. Etap był długości 179,3 kilometra i po meczącej jeździe indywidualnej na czas spodziewano się finiszu z dużej grupy. Na trasie ulokowano trzy premie górskie drugiej i trzeciej kategorii, jednak z ostatniego szczytu kolarze mieli do pokonania jeszcze 90 kilometrów. Ostatnie pięćdziesiąt kilometrów było zupełnie płaskie, a dojazd do mety w Sewilli był dość trudny – finiszowa prosta miała pół kilometra długości, ale prowadziły do niej liczne zakręty i ronda. Głównymi kandydatami do zwycięstwa byli nieliczni sprinterzy – do Andaluzji przyjechali m.in. Bryan Coquard, Moreno Hofland i Aidis Kruopis.

Jako lider wystartował Alejandro Valverde, który miał przewagę tylko jednej sekundy nad Alberto Contadorem. Rywalizacja pomiędzy obydwoma Hiszpanami elektryzowała kibiców, lecz na płaskiej końcówce trudno było góralom uzyskać nawet minimalną różnicę czasową. Do etapu przystąpiło 138 zawodników – nie wystartował Ion Izagirre z Bahrain-Merida Team, który wycofał się z wyścigu po kraksie na wczorajszej „czasówce”. Ekipa CCC Sprandi Polkowice zameldowała się na starcie w pełnym składzie – podopieczni Piotra Wadeckiego na dzisiejszym etapie mieli za zadanie zabrać się do długiej ucieczki.

Przez pierwsze kilometry peleton jechał z dużą prędkością i żadnemu z kolarzy nie udało się zbudować większej przewagi. Dopiero na dwudziestym piątym kilometrze etapu wykrystalizowała się ucieczka złożona z sześciu zawodników: Łukasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice), Martijn Keizer (Team LottoNL-Jumbo), Diego Rubio (Caja Rural-Seguros RGA), Jerome Cousin (Cofidis, Solutions Credits), Martijn Budding (Roompot-Nederlandse Loterij) oraz Jens Wallays (Sport Vlaandren-Baloise). Peleton odpuścił uciekinierów i po kilku kilometrach grupka zbudowała przewagę ponad trzech minut.

Cała stawka wjechała w najtrudniejszą część etapu. Wszystkie premie górskie wygrał Holender Martijn Budding, na drugim miejscu meldował się Belg Jens Wallays. Lotny finisz w miejscowości Cazalla de la Sierra wygrał zaś Holender Martijn Keizer. Aktywnie w ucieczce jechał Łukasz Owsian – na premiach górskich zajął trzecie i czwarte miejsce, natomiast w lotnym sprincie był drugi. Peleton spokojnie kontrolował sytuację – na 80 kilometrów przed metą przewaga uciekinierów wynosiła około dwóch minut.

Uciekinierzy dawali z siebie wszystko, lecz przewaga topniała z każdym kilometrem. Pierwszym kolarze, który nie wytrzymał tempa odjazdu był Diego Rubio – peleton wchłonął go na dwadzieścia pięć kilometrów przed metą. Na czoło dużej grupy wyszła ekipa Direct Energie, która pracowała dla szybkiego Bryana Coquarda.

Zawodnicy  z ucieczki wjechali w bramę oznaczającą 10 kilometrów do mety z przewagą 30 sekund nad resztą stawki. Pięciu przodowników jechało na najwyższych obrotach, mając nadzieję na zachowanie nikłej różnicy pomiędzy grupami. Ekipa Direct Energie nie odpuściła i jednak złapała pięciu kolarzy na 3 kilometry przed metą. Pociągi sprinterskie miały teraz duże pole do popisu i przygotowywały się do trudnego finiszu w centrum Sewilli. Na ostatnich metrach pierwszy zaatakował Moreno Hofland, lecz Coquard zachował sporo sił – bez problemu wyprzedził zawodnika Lotto-Soudal i wygrał czwarty etap. Holendra wyprzedzili jeszcze młody, norweski sprinter Daniel Hoelgaard z grupy FDJ oraz Hugo Hofstetter z ekipy Cofidis. Wszyscy polscy kolarze przyjechali w peletonie – najwyżej sklasyfikowany został Maciej Paterski, który dojechał na 22. miejscu.

Liderem wyścigu pozostał Alejandro Valverde, który przyjechał w peletonie w otoczeniu swoich kolegów z drużyny Movistar. Najlepszym góralem jest Austriak Georg Preidler z ekipy Sunweb, a w klasyfikacji punktowej pierwszy jest Valverde. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem jest Łukasz Owsian z CCC Sprandi Polkowice, który jest na 42. miejscu i ma stratę prawie 12 minut do lidera. Losy wyścigu rozstrzygną się na jutrzejszym etapie do Coin.

 

Wyniki 4 etapu  (La Campana– Sevilla, 179,3 km)

1 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie

2 Daniel Hoelgaard (Nor) FDJ

3 Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions Credits

4 Moreno Hofland (Ned) Lotto Soudal

5 Raymond Kreder (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij

6 Mihkel Räim (Est) Israel Cycling Academy

7 Roman Maikin (Rus) Gazprom – Rusvelo

8 Maxime Farazijn (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise

9 Rigoberto Uran (Col) Cannondale-Drapac

10 Eduard Prades (Spa) Caja Rural-Seguros RGA

……

22 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice

39 Michal Schlegel (Cze) CCC Sprandi Polkowice

49 Felix Grossschartner (Aut) CCC Sprandi Polkowice

77 Leszek Pluciński (Pol) CCC Sprandi Polkowice

95 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice

99 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto – Soudal

102 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice

106 Marcin Białobłocki (Pol) CCC Sprandi Polkowice

 

Klasyfikacja generalna po 4 etapie

1 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team 13:12:07

2 Alberto Contador (Spa) Trek-Segafredo 0:00:01

3 Thibaut Pinot (Fra) FDJ 0:00:06

4 Wout Poels (Ned) Team Sky 0:00:21

5 Diego Rosa (Ita) Team Sky 0:00:45

6 Mikel Landa (Spa) Team Sky 0:00:48

7 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ 0:00:52

8 Rigoberto Uran (Col) Cannondale-Drapac 0:01:29

9 Ondrej Cink (Cze) Bahrain-Merida 0:01:48

10 Javier Moreno (Spa) Bahrain-Merida 0:01:50

……

22 Michal Schlegel (Cze) CCC Sprandi Polkowice 0:05:12

34 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice 0:09:56

42 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice 0:11:39

49 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto – Soudal 0:13:46

53 Leszek Pluciński (Pol) CCC Sprandi Polkowice 0:15:10

73 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice 0:22:20

107 Felix Grossschartner (Aut) CCC Sprandi Polkowice 0:30:53

127 Marcin Białobłocki (Pol) CCC Sprandi Polkowice 0:36:37