Michał Kapusta / naszosie.pl

28. edycja “Solidarki” będzie miała dużo większą oprawę telewizyjną niż dotychczas.

Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski podkreślał, że dzięki NSZZ “Solidarność” w Polsce nastała demokracja:

Każda instytucja wolnej Polski jest dzisiaj dłużnikiem NSZZ “Solidarność” i w taki sposób rozumiemy misję TVP – tam, gdzie można dać temu wyraz, tam gdzie można dać temu świadectwo, chcemy to robić. Przez lata telewizja nie do końca wywiązywała się z tego obowiązku, dla przykładu: wspierała również potrzebne wyścigi komercyjne, ale jednak komercyjne, a zaniedbywała te wyścigi, które miały charakter tożsamościowy.

Te słowa prezes TVP potwierdził chwilę później informując, że Wyścig “Solidarności” i Olimpijczyków w tym sezonie zyska większą oprawę telewizyjną. Telewizja ma się z tego zadania wywiązać “najlepiej jak potrafi”.

To czterodniowy, pięcioetapowy wyścig, około 800 kilometrów, który się profesjonalizuje, jeśli chodzi o sport, będzie bardzo dobrze, pięknie pokazywany w naszej telewizji.

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” Piotr Duda był bardzo wdzięczny prezesowi TVP za chęć wsparcia wyścigu, ale zaznaczył, że w ostatnich latach “Solidarka” miała różne momenty.

Mimo to, dzięki wysiłkowi przewodniczącego komitetu organizacyjnego Waldemara Krenca, ale także naszych olimpijczyków, w tym Mieczysława Nowickiego, ten wyścig przetrwał i jesteśmy w tych miejscach, jeździmy w tych miejscach, w których pokazujemy naszą najnowszą historię, tam, gdzie tworzyła się “Solidarność”. Wiem, że dzisiaj rozpoczyna się nowe życie Wyścigu “Solidarności” i Olimpijczyków, za co panu prezesowi i wszystkim bardzo dziękuję.

Szef komitetu organizacyjnego i przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Łódzka NSZZ “Solidarność” Waldemar Krenc przewodniczący imprezy zapraszają dzieci oraz ekipy amatorskie i zawodowe. WSiO ma się zacząć 28 czerwca w Łodzi, a następnie przejechać przez Zduńską Wolę, Tomaszów Mazowiecki, Kielce, Radom, Stalową Wolę, Mielec, Krosno, Świdnik i finiszować 1 lipca w Lublinie. Organizatorzy spodziewają się nawet 100 tysięcy kolarzy.

Wierzę, że owocem tego spotkania i tej 28. edycji będzie to, że za kilka lat na igrzyskach olimpijskich wychowamy medalistę olimpijskiego

– powiedział przedstawiciel polskich olimpijczyków Mieczysław Nowicki.

My również wierzymy w pozytywne efekty tej współpracy i liczymy na dalsze inicjatywy TVP w sprawie polskiego kolarstwa.

źródło: PAP