Fot. Orica AIS

Kobieca drużyna Orica AIS (Orica – Scott od 2017r.), która już za kilka dni od startu w Mitchelton Bay Cycling Classic rozpocznie sezon 2017, zapowiada że jej zawodniczki będą agresywnie walczyć począwszy od pierwszej imprezy nowego roku.

Sezon 2017 rozpoczyna się w Australii bardzo wcześnie. Już 1 stycznia kolarze wyrusza na trasę trzydniowej imprezy Mitchelton Bay Cycling Classic, w okolicach Geelong, tj. około godzina drogi od Melbourne. Znana jako “Bay Crits”, seria kryteriów ulicznych została w tym roku skrócona z czterech do trzech dni, aby uniknąć kolizji terminu z australijskimi mistrzostwami kraju, zaplanowanymi w dniach 4-8 stycznia.

Imprezę zainicjował w 1989 roku John Trevorrow, były Australijski kolarz, trzy krotny mistrz kraju. Bay Crits od lat przyciąga na start najlepszych zawodników australijskich zawodników, zarówno w męskiej jak i damskiej rywalizacji. Na liście zwycięzców figurują miedzy innymi: Robbie McEwen, Mark Renshaw, Baden Cooke, Melissa Hoskins, Giorgia Bronzini i Chloe Hosking.

Mistrzowie Australii, którzy już na początku nowego roku będą bronili tytułów, są bardzo ostrożni w ferowaniu wyników i znają nieprzewidywalną naturę “najszybszej serii kryterium na świecie”.

“The Bay Crits nie jest wyścigiem, którego klasyfikacja ogólna jest łatwa do wygrania, ponieważ jeśli minutę pojedziesz defensywnie, to wszystko można zaprzepaścić” – powiedział Gene Bates, dyrektor sportowy Orica AIS.

“Do tej pory sprawdzała się nam taktyka agresywnej jazdy, traktując każdy z trzech dni wyścigu jako indywidualny cel. Będziemy używać tej taktyki w przyszłym roku i mam nadzieję, że przyniesie to nam dobry wynik w klasyfikacji końcowej. ” – kontynuował Bates.

W zespole udającym się na noworoczny wyścig znalazły się trzy doświadczone zawodniczki, holenderka Annemiek van Vleuten, była mistrzyni Australii w kryterium Sarah Roy oraz liderka zespołu i aktualna mistrzyni Australii Amanda Spratt. Pięcioosobowy skład zespołu uzupełnią dwie młode zawodniczki, które dołączyły do teamu w 2016 roku – Jessica Allen i Jenelle Crooks.

“Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz.”
“Annemiek jest naprawdę agresywną zawodniczką i na pewno wykorzysta okazje sprzyjające do ataku, Spratt bardziej odpowiadają trudniejsze dni, zobaczymy ją na rundach w Portarlington a Roy, jako była mistrzyni w kryterium, może powalczyć dla siebie w sprincie.”

Mitchelton Bay Cycling Classic stanowi doskonałe przetarcie przed sezonem, pozwala w szybkim tempie nabrać rytmu wyścigowego oraz stanowi prognostyk formy zawodników zamierzających powalczyć o mistrzostwo Australii.

“Zazwyczaj Bay Crits jest wykorzystywane jako dobre, mocne rozpoczęcie roku” – wyjaśnia Bates.

“Zostawiamy dziewczynom decyzję co do startu, ale wiele z nich cieszy się z możliwości rozkręcenia nogi i nabrania wyścigowego tętna tuż przed zbliżającymi się mistrzostwami kraju.”

Skład Orica-AIS (ORICA-SCOTT) na Mitchelton Bay Cycling Classic:

Jessica Allen (AUS, 23)
Jenelle Crooks (AUS, 22)
Sara Roy (AUS, 30)
Amanda Spratt (AUS, 29)
Annemiek van Vleuten (NED, 34)

Mitchelton Bay Cycling Classic – program wyścigu:

Niedziela, 1 stycznia: Kryterium 1 – Eastern Beach, Geelong
Poniedziałek, 2 stycznia: Kryterium 2 – Portarlington
Wtorek, 3 stycznia: Kryterium 3 – Williamstown