Drużyna z Kazachstanu ogłosiła na swojej stronie internetowej, że utalentowany kolarz podpisał kontrakt na dwa lata. To już dwunasty nowy zawodnik w ekipie, która buduje swój skład wokół Fabio Aru.

Kariera Stalnova nabrała tempa dopiero w tym roku. Wcześniej był kolarskim obieżyświatem – wygrywał etapy na Vuelta Independencia Nacional w Dominikanie (2010) i na La Tropicale Amissa Bongo w Gabonie (2012),. Przełomowym dla niego okazał się tegoroczny Wyścig Dookoła Turcji – dobrze spisywał się w górach, a na kluczowym wietrznym etapie do Konyi zdołał utrzymać się w niedużej grupie, która osiągnęła kilkuminutową przewagę nad peletonem. Solidna postawa zaowocowała trzecim miejsce w klasyfikacji generalnej tureckiego wyścigu. 25-latek bardzo dobrze spisywał się również w innych imprezach wieloetapowych – w tym sezonie był na podium „generalki” w Tour of Ukraine i Tour of Azerbaijan.

Kolarz z Azji na początku swojej przygody z ekipą Astany będzie pełnił funkcje pomocnicze dla liderów w dużych wyścigach. Może też stać się najważniejszym zawodnikiem na mniejsze „etapówki”. Głównym celem dla Kazacha jest zbieranie doświadczenia wyścigowego, gdyż w przyszłości ma szansę być poważnym kandydatem do podium na wyścigach typu Paris-Nice czy Tour de Pologne. Dyrektor sportowy Astany Alexandre Vinokourov uważa, że Stalnov jest dużym talentem, który tylko wymaga oszlifowania:

„Nikita to jeszcze młody zawodnik, który bardzo szybko uczy się profesjonalnego ścigania. W tym sezonie pokazał się z bardzo dobrej strony – mamy nadzieję, że w naszym teamie dojrzeje jako kolarz i będzie mocnym wsparciem dla naszych liderów,” wg. oficjalnej strony drużyny miał powiedzieć jej kontrowersyjny menedżer.

Astana konsekwentnie realizuję politykę drużyny narodowej. Stalnov jest już dwunastym zawodnikiem z Kazachstanu w składzie teamu z charakterystycznymi błękitnymi trykotami.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments