high5

Każdy z nas wie z własnego doświadczenia czym jest spadek koncentracji i uczucie znużenia na końcu wyścigu lub ciężkiego treningu. Jak temu zapobiec i wycisnąć z organizmu więcej?

Z pomocą przychodzi znana wszystkim substancja chemiczna – kofeina. Występuje ona w sposób naturalny m.in. w kawie, herbacie, nasionach guarany czy liściach ostrokrzewu paragwajskiego, szerzej znanego jako Yerba Mate.

Substancja ta jest wchłaniana przez organizm dosyć szybko, osiągając najwyższe stężenie we krwi na godzinę po spożyciu. Okres półtrwania kofeiny – w którym stężenie substancji w osoczu ulega obniżeniu do połowy pierwotnej wartości – zależy od wielu czynników, np.: wiek, jednoczesne przyjmowanie leków czy aktualny poziom enzymów wątrobowych potrzebnych do metabolizowania kofeiny.

Kofeina zaliczana jest do grupy stymulantów. Silnie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, podnosi koncentrację, redukuje uczucie zmęczenia, skraca czas reakcji oraz może wspomagać redukcję tkanki tłuszczowej.

Wpływ kofeiny na organizm był tematem niezliczonej ilości badań i opracowań. Jest to jedna z najlepiej przebadanych substancji używanych przez sportowców. Międzynarodowe Towarzystwo ds. Żywienia w Sporcie (The International Society of Sports Nutrition) stwierdziło w 2010 roku, że:

  • Kofeina przyjmowana w racjonalnych dawkach (tj. ok. 3-6 mg/kg masy ciała) zwiększa efektywność.
  • Kofeina wywiera na organizm większy wpływ ergogeniczny tj. zwiększający wydolność albo zdolność do pracy, jeżeli jest spożywana w postaci bezwodnej, a nie jako herbata i kawa. (HIGH5 w swoich produktach wykorzystuje jedynie kofeinę bezwodną).
  • Wykazano, że w trakcie wyczerpujących ćwiczeń kofeina może zwiększać czujność (skupienie).
  • Dowiedziono również wzrost wydajności w trakcie indywidualnej jazdy na czas po spożyciu odpowiedniej dawki kofeiny.
  • Literatura naukowa nie potwierdza teorii jakoby przyjmowanie kofeiny w trakcie ćwiczeń miało wpływ na proces wydalania moczu oraz zaburzało poziom płynów w organizmie negatywnie oddziałując na wydajność. (W skrócie: kofeina nie odwadnia).

Kofeina w 2004 roku została usunięta z Listy Substancji i Metod Zabronionych WADA. Stosowanie tego środka wspomagającego w trakcie trwania zawodów jest zupełnie legalne.

Kofeina w produktach HIGH5

hihg5-1

Produkty z kofeiną są bardzo ważnym elementem naszych strategii żywieniowych, które przygotowaliśmy z myślą o poprawie wyników sportowych.

Produkty kofeinowe HIGH5 można podzielić na dwie grupy:

  • PLUS z umiarkowaną dawką kofeiny
  • X’TREME ze zwiększoną dawką kofeiny.

500 ml gotowego funkcjonalnego napoju węglowodanowego nowej generacji EnergySource Plus zawiera 28mg kofeiny, natomiast EnergySource X’treme 140mg kofeiny.

W jednej saszetce żelu energetycznego EnergyGel Plus i IsoGel Plus znajduje się 30mg kofeiny, natomiast saszetka żelu IsoGel X’treme zawiera aż 100mg.

Z produktów kofeinowych mamy jeszcze ZERO X’treme tj. funkcjonalny napój, który zawiera elektrolity, witaminy i 75mg kofeiny w jednej tabletce. Co ciekawe produkty ZERO nie posiadają kalorii.

Jak należy stosować produkty z kofeiną?

Nasze poradniki suplementacyjne dla kolarstwa, które dostępne są na naszej stronie internetowej www.high-5.com.pl w sekcji Porady, zalecają “ładowanie kofeiną” na 60-90 minut przed startem. Podniesienie poziomu kofeiny w organizmie można osiągnąć poprzez spożywanie odpowiedniej do masy ciała ilości napoju EnergySource X’treme. Inna dawka kofeiny zalecana jest dla krótkich czasówek, a inna dla długich 100-150 kilometrowych wyścigów. Polecamy zajrzeć na naszą stronę gdzie można znaleźć dokładną instrukcję stosowania naszych środków w zależności od typu i długości zawodów.

By w trakcie dłuższego wyścigu utrzymać wysoki poziom kofeiny, należy regularnie uzupełniać jej poziom poprzez właściwą suplementację. Co godzinę należy spożyć żel z kofeiną, EnergyGel Plus lub IsoGel Plus.
Odpowiednia suplementacja kofeiną może przyczynić się do poprawy naszych osiągnięć, warto jednak strategię suplementacyjną przetestować na treningach, nie każdy organizm ma taką samą tolerancję na kofeinę. Należy zwrócić również uwagę, iż lepsze działania kofeiny zauważą osoby, które rzadko piją kawę. Dlatego też osoby uzależnione od codziennych dawek kofeiny powinny zaprzestać jej dostarczanie na 7 dni przed zawodami.

Żel do zadań specjalnych

HIGH5 IsoGel Extreme

Kolarze Dimension Data zgłosili zapotrzebowanie na żel z podwyższoną dawką kofeiny, który pobudzi ich pod koniec wyścigu. Inżynierowie z HIGH5 podjęli się tego niełatwego zadania, stworzyli żel, który zawiera w swoim składzie 100mg kofeiny oraz prawdziwy sok owocowy, w tym mieszankę soków z ananasa, mango i passiflory. Stworzenie smacznego żelu bez dodatku substancji słodzących wcale nie było proste, kofeina ma bardzo gorzki smak, co część producentów próbuje ukryć właśnie wykorzystując sztuczne słodziki. Na szczęście nasz IsoGel X’treme, co potwierdzają zawodnicy z Dimension Data, ma bardzo przyjemny owocowy smak 🙂

hihg5-2

Produkty HIGH5

Produkty HIGH5 można podzielić na 4 kategorie: ENERGIA, NAWODNIENIE, REGENERACJA i KOFEINA. W kolejnym artykule skupimy się na produktach z kategorii NAWODNIENIE. Chcąc już teraz poznać dostępne na polskim rynku produkty marki HIGH5 zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej www.high-5.com.pl.

Artykuł sponsorowany

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments