Wewnętrzne śledztwo w British Cycling potwierdziło, że były dyrektor techniczny Shane Sutton używał „niewłaściwego i dyskryminującego języka” wobec zawodników.

Problemy Suttona rozpoczęły się od oskarżeń brytyjskiej kolarki Jess Varnish. Po tym, jak nie znalazła się w składzie na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro, powiedziała w wywiadzie dla „Daily Mail”, że Shane Sutton mówił jej, że jest za stara, by jechać na igrzyska, oraz że powinna odejść z kolarstwa i urodzić dziecko.

Varnish poparły dwie inne kolarki – mistrzyni świata w kolarstwie szosowym Nicole Cooke i podwójna mistrzyni olimpijska Victoria Pendleton. Niedługo później o dyskryminację oskarżył Suttona paraolimpijczyk Darren Kenny, według którego były dyrektor techniczny miał wyzywać niepełnosprawnych sportowców od kulawców i kalek.

W oficjalnym oświadczeniu British Cycling można przeczytać, że „wewnętrzne śledztwo wykazało, że oskarżenia Jess Varnish były prawdziwe, to znaczy, że Shane Sutton używał w stosunku do zawodników niewłaściwego i dyskryminującego języka. BC ma nadzieję, że Sutton wyrazi szczere wyrazy żalu za to, co zrobił.”

Shane Sutton nie skomentował jeszcze tej decyzji, ale wcześniej zaprzeczał tym oskarżeniom i wyrażał nadzieję, że zostanie oczyszczony z zarzutów.