Abu Dhabi Tour

Estończyk był najszybszy na szczycie Jebel Hafeet i został nowym liderem wyścigu.

Dość wcześnie zawiązała się ucieczka, w której składzie znaleźli się mistrz Olimpijski Greg van Avermaet (BMC), Marco Coledan (Trek-Segafredo), Michael O’Loughlin (Team Wiggins) i Evgeny Shalunov (Gazprom-Rusvelo). Ich przewaga nie była jednak zbyt duża i przygoda na czele skończyła się nieco ponad 30km przed metą.

Na kontratak zdecydował się… Van Avermaet, który ruszył razem z kolarzami Movistar – Juanem Jose Lobato i Francisco Ventoso. Lobato odpuścił jazdę w czołówce, a różnica między uciekinierami, a peletonem oscylowała jednak w granicach 10-15 sekund i jasne było, że na trudnym podjeździe do mety taka przewaga może być szybko zniwelowana.

Na samym początku Jebel Hafeet mistrz Olimpijski zostawił Ventoso i samotnie kontynuował ucieczkę. W peletonie duże problemy miał lider wyścigu Mark Cavendish (Dimension Data). Po 800m podjazdu również Van Avermaet się poddał i został złapany przez peleton.

Jako pierwszy na próbę oderwania się z peletonu na wspinaczce zdecydował się Carlos Verona (Orica-Bike Exchange). Samotny Hiszpan powoli odjeżdżał od topniejącego peletonu. 7km przed metą za mocną pogoń zabrał się Diego Ulissi (Lampre-Merida), ale do Verony dojechali Tanel Kangert (Astana) i Nicholas Roche (Team Sky). Hiszpan dość szybko odpadł od swoich towarzyszy. Gdy problemy miał też Alberto Contador (Tinkoff), to próbę dogonienia liderów podjął Jesper Hansen (Tinkoff).

Duńczyk nie zdołał złapać Roche’a i Kangerta i sam został wchłonięty przez grupę goniącą, w której jechali m.in. Ulissi, Contador, Julien Bernard (Trek-Segafredo) i Vincenzo Nibali (Astana). 3.5km przed metą Hansen odpadł z pogoni, a mocniejsze tempo narzucił Mekseb Debesay (Dimension Data). Erytrejczyk oderwał się od faworytów i samotnie pojechał za liderami.

3.2km przed szczytem Kangert odjechał od zmęczonego Roche’a i zmierzał po wygraną etapową i koszulkę lidera wyścigu. Debesay z kolei powoli zbliżał się do Irlandczyka.

Estończyk do samej mety nie dał się dogonić i cieszył się ze zwycięstwa. Drugi dojechał Roche, a trzeci Debesay.

Wyniki:

1 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 3:31:31
2 Nicolas Roche (Irl) Team Sky 0:00:17
3 Mekseb Debesay (Eri) Dimension Data 0:00:33
4 Diego Ulissi (Ita) Lampre – Merida 0:00:33
5 Alberto Contador Velasco (Esp) Tinkoff 0:00:50
6 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 0:00:50
7 Julien Bernard (Fra) Trek – Segafredo 0:00:52
8 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team 0:01:19
9 Martijn Tusveld (Ned) Team Giant – Alpecin 0:01:28
10 Jesper Hansen (Den) Tinkoff 0:01:28
11 Winner Anacona Gomez (Col) Movistar Team 0:01:28
12 Jelle Wallays (Bel) Lotto – Soudal 0:02:05
13 Daniel Pearson (GBr) Team Wiggins 0:02:09
14 Karol Domagalski (Pol) ONE Pro Cycling 0:02:18
15 Jacopo Mosca (Ita) Trek – Segafredo 0:02:31
16 Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi – Polkowice 0:02:31
17 Dayer Uberney Quintana Rojas (Col) Movistar Team 0:02:43
18 Dion Smith (NZl) ONE Pro Cycling 0:02:55
19 Jens Keukeleire (Bel) Orica – BikeExchange 0:02:55
20 Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:03:38
21 Hayden McCormick (NZl) ONE Pro Cycling 0:03:40
22 Koen De Kort (Ned) Team Giant – Alpecin 0:04:04
23 Carlos Verona Quintanilla (Esp) Orica – BikeExchange 0:04:06
24 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant – Alpecin 0:04:36
25 Michael Matthews (Aus) Orica – BikeExchange 0:06:40
26 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data 0:08:45
27 Michael Schär (SUI) BMC Racing Team 0:09:35
28 Siarhei Papok (Blr) Minsk Cycling Club 0:12:18
29 Steele Von Hoff (Aus) ONE Pro Cycling 0:12:18
30 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina – Southeast 0:12:18
31 Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data 0:12:18
32 Christopher Latham (GBr) Team Wiggins 0:12:18
33 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 0:12:18
34 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina – Southeast 0:12:18
35 Luka Pibernik (Slo) Lampre – Merida 0:12:18
36 Michael O’Loughlin (Irl) Team Wiggins 0:12:18
37 Frederik Frison (Bel) Lotto – Soudal 0:12:18
38 Roman Maikin (Rus) Gazprom – RusVelo 0:12:18
39 Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:12:18
40 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team 0:12:18
41 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team 0:12:18
42 Magnus Cort Nielsen (Den) Orica – BikeExchange 0:12:18
43 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi – Polkowice 0:12:23
44 Mitchell Docker (Aus) Orica – BikeExchange 0:13:19
45 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek – Segafredo 0:13:48
46 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) Movistar Team 0:14:17
47 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:14:28
48 Michal Paluta (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:14:28
49 Jaber Almansoori (UAE) Nasr – Dubai 0:14:56
50 Sander Armée (Bel) Lotto – Soudal 0:14:56
51 Thomas De Gendt (Bel) Lotto – Soudal 0:14:56
52 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:14:56
53 Jesus Hernandez Blazquez (Esp) Tinkoff 0:14:56
54 Jan Polanc (Slo) Lampre – Merida 0:14:56
55 Andrey Amador Bikkazakova (CRc) Movistar Team 0:15:00
56 Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team 0:15:14
57 Kiel Reijnen (USA) Trek – Segafredo 0:15:29
58 Bernhard Eisel (AUT) Dimension Data 0:15:29
59 Yauhen Sobal (Blr) Minsk Cycling Club 0:17:04
60 Kanstantsin Klimiankou (Blr) Minsk Cycling Club 0:17:04
61 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:17:04
62 Zico Waeytens (Bel) Team Giant – Alpecin 0:17:43
63 John Degenkolb (GER) Team Giant – Alpecin 0:17:47
64 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant – Alpecin 0:17:55
65 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team 0:18:47
66 Elia Viviani (Ita) Team Sky 0:18:47
67 Manuel Belletti (Ita) Wilier Triestina – Southeast 0:18:47
68 Yousef Mirza Banihammad (UAE) Nasr – Dubai 0:18:47
69 Marco Coledan (Ita) Trek – Segafredo 0:18:47
70 Samuel Williams (GBr) ONE Pro Cycling 0:18:47
71 Edward Ravasi (Ita) Lampre – Merida 0:18:47
72 Chun Kai Feng (Tpe) Lampre – Merida 0:18:47
73 Ahmed Almansory (UAE) Nasr – Dubai 0:18:47
74 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:18:47
75 Artem Nych (Rus) Gazprom – RusVelo 0:18:47
76 Jelle Vanendert (Bel) Lotto – Soudal 0:18:47
77 Stanislau Bazhkou (Blr) Minsk Cycling Club 0:19:04
78 Sacha Modolo (Ita) Lampre – Merida 0:19:14
79 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data 0:20:26
80 Kristian House (GBr) ONE Pro Cycling 0:20:28
81 Tom Bohli (SUI) BMC Racing Team 0:20:36
82 Oleksandr Golovash (Ukr) Minsk Cycling Club 0:20:36
83 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data 0:20:36
84 Alan Banaszek (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:20:36
85 Michal Kolár (Svk) Tinkoff 0:20:49
86 Badr Mohamed Ahmed Mohamed Alhammadi (UAE) Nasr – Dubai 0:21:09
87 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team 0:22:09
88 Majid Albalushi (UAE) Nasr – Dubai 0:22:17
89 Jakub Mareczko (Ita) Wilier Triestina – Southeast 0:23:04
90 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team 0:23:04
91 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky 0:23:04
92 Matteo Draperi (Ita) Wilier Triestina – Southeast 0:23:04
93 Nasser Almemari (UAE) Nasr – Dubai 0:23:04
94 Anton Ivashkin (Blr) Minsk Cycling Club 0:23:04
95 Owain Doull (GBr) Team Sky 0:23:04
96 Andrew Fenn (GBr) Team Sky 0:23:04
97 Jonathan Dibben (GBr) Team Wiggins 0:23:04
98 James Knox (GBr) Team Wiggins 0:23:04
99 Andrew Tennant (GBr) Team Wiggins 0:23:04
100 Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky 0:23:09
101 Niccolò Bonifazio (Ita) Trek – Segafredo 0:23:09
102 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff 0:23:21
103 Erik Baska (Svk) Tinkoff 0:23:25
DNF Juan José Lobato Del Valle (Esp) Movistar Team
DNF Francisco José Ventoso Alberdi (Esp) Movistar Team
DNS André Greipel (GER) Lotto – Soudal

Klasyfikacja generalna:

1 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 9:19:44
2 Nicolas Roche (Irl) Team Sky 0:00:21
3 Diego Ulissi (Ita) Lampre – Merida 0:00:43
4 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 0:01:00
5 Alberto Contador Velasco (Esp) Tinkoff 0:01:00
6 Julien Bernard (Fra) Trek – Segafredo 0:01:02
7 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team 0:01:29
8 Martijn Tusveld (Ned) Team Giant – Alpecin 0:01:38
9 Winner Anacona Gomez (Col) Movistar Team 0:01:38
10 Jesper Hansen (Den) Tinkoff 0:01:38
11 Daniel Pearson (GBr) Team Wiggins 0:02:19
12 Karol Domagalski (Pol) ONE Pro Cycling 0:02:28
13 Jelle Wallays (Bel) Lotto – Soudal 0:02:32
14 Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi – Polkowice 0:02:41
15 Jens Keukeleire (Bel) Orica – BikeExchange 0:02:53
16 Dayer Uberney Quintana Rojas (Col) Movistar Team 0:02:53
17 Dion Smith (NZl) ONE Pro Cycling 0:02:58
18 Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:03:45
19 Hayden McCormick (NZl) ONE Pro Cycling 0:03:50
20 Mekseb Debesay (Eri) Dimension Data 0:03:56
21 Carlos Verona Quintanilla (Esp) Orica – BikeExchange 0:04:16
22 Koen De Kort (Ned) Team Giant – Alpecin 0:04:49
23 Jacopo Mosca (Ita) Trek – Segafredo 0:06:34
24 Michael Matthews (Aus) Orica – BikeExchange 0:06:49
25 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant – Alpecin 0:07:05
26 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data 0:08:38
27 Michael Schär (SUI) BMC Racing Team 0:09:45
28 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 0:12:24
29 Christopher Latham (GBr) Team Wiggins 0:12:25
30 Steele Von Hoff (Aus) ONE Pro Cycling 0:12:25
31 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team 0:12:25
32 Magnus Cort Nielsen (Den) Orica – BikeExchange 0:12:25
33 Roman Maikin (Rus) Gazprom – RusVelo 0:12:25
34 Siarhei Papok (Blr) Minsk Cycling Club 0:12:25
35 Michael O’Loughlin (Irl) Team Wiggins 0:12:27
36 Luka Pibernik (Slo) Lampre – Merida 0:12:28
37 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team 0:12:28
38 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina – Southeast 0:12:28
39 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina – Southeast 0:12:39
40 Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data 0:13:14
41 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek – Segafredo 0:13:44
42 Mitchell Docker (Aus) Orica – BikeExchange 0:13:46
43 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) Movistar Team 0:14:46
44 Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:14:53
45 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi – Polkowice 0:14:59
46 Jaber Almansoori (UAE) Nasr – Dubai 0:15:06
47 Jan Polanc (Slo) Lampre – Merida 0:15:06
48 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:15:06
49 Jesus Hernandez Blazquez (Esp) Tinkoff 0:15:06
50 Andrey Amador Bikkazakova (CRc) Movistar Team 0:15:10
51 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:15:52
52 Frederik Frison (Bel) Lotto – Soudal 0:16:57
53 Yauhen Sobal (Blr) Minsk Cycling Club 0:17:14
54 Michal Paluta (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:17:17
55 Kanstantsin Klimiankou (Blr) Minsk Cycling Club 0:17:28
56 John Degenkolb (GER) Team Giant – Alpecin 0:17:48
57 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant – Alpecin 0:18:02
58 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:18:13
59 Bernhard Eisel (AUT) Dimension Data 0:18:28
60 Elia Viviani (Ita) Team Sky 0:18:48
61 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team 0:18:50
62 Yousef Mirza Banihammad (UAE) Nasr – Dubai 0:18:54
63 Chun Kai Feng (Tpe) Lampre – Merida 0:18:57
64 Edward Ravasi (Ita) Lampre – Merida 0:18:57
65 Ahmed Almansory (UAE) Nasr – Dubai 0:18:57
66 Manuel Belletti (Ita) Wilier Triestina – Southeast 0:18:57
67 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:18:57
68 Marco Coledan (Ita) Trek – Segafredo 0:19:12
69 Samuel Williams (GBr) ONE Pro Cycling 0:19:14
70 Sacha Modolo (Ita) Lampre – Merida 0:19:37
71 Zico Waeytens (Bel) Team Giant – Alpecin 0:19:47
72 Artem Nych (Rus) Gazprom – RusVelo 0:19:49
73 Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team 0:19:52
74 Thomas De Gendt (Bel) Lotto – Soudal 0:19:56
75 Sander Armée (Bel) Lotto – Soudal 0:19:56
76 Alan Banaszek (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:20:46
77 Oleksandr Golovash (Ukr) Minsk Cycling Club 0:20:46
78 Michal Kolár (Svk) Tinkoff 0:20:56
79 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data 0:20:57
80 Tom Bohli (SUI) BMC Racing Team 0:21:07
81 Badr Mohamed Ahmed Mohamed Alhammadi (UAE) Nasr – Dubai 0:21:19
82 Jelle Vanendert (Bel) Lotto – Soudal 0:21:59
83 Stanislau Bazhkou (Blr) Minsk Cycling Club 0:22:20
84 Majid Albalushi (UAE) Nasr – Dubai 0:22:27
85 Kristian House (GBr) ONE Pro Cycling 0:22:34
86 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team 0:23:01
87 Jakub Mareczko (Ita) Wilier Triestina – Southeast 0:23:11
88 Anton Ivashkin (Blr) Minsk Cycling Club 0:23:14
89 Andrew Fenn (GBr) Team Sky 0:23:14
90 Kiel Reijnen (USA) Trek – Segafredo 0:23:14
91 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff 0:23:31
92 James Knox (GBr) Team Wiggins 0:23:31
93 Erik Baska (Svk) Tinkoff 0:23:32
94 Matteo Draperi (Ita) Wilier Triestina – Southeast 0:23:35
95 Andrew Tennant (GBr) Team Wiggins 0:23:35
96 Jonathan Dibben (GBr) Team Wiggins 0:23:45
97 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team 0:24:01
98 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data 0:24:03
99 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky 0:24:34
100 Owain Doull (GBr) Team Sky 0:24:51
101 Niccolò Bonifazio (Ita) Trek – Segafredo 0:27:16
102 Nasser Almemari (UAE) Nasr – Dubai 0:27:43
103 Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky 0:27:56