Abu Dhabi Tour

Brytyjczyk z Dimension Data okazał się najlepszy w sprinterskim pojedynku z Włochami – Vivianim i Guardinim. Ładna jazda Alana Banaszka z CCC Sprandi Polkowice! Młody Polak tuż za TOP10.

Drugi etap zawodów w Abu Dhabi to stosunkowo krótki, 115 kilometrowy odcinek okrążający stolicę  Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zgodnie z oczekiwaniami tuż po starcie wyklarowała się sześcioosobowa ucieczka – Samuel Williams, Dion Smith (obaj One Pro), Jens Keukeleire (Orica – BikeExchange), Eugert Zhupa (Willier), Jan Polanc (Lampre) oraz Stanislau Bazhkou (Minsk Cycling Club). Ze względu na kolejny dzień wysokich temperatur tempo nie należało do najwyższych i harcownicy zyskali tylko 2 minuty przewagi nad peletonem.

W połowie etapu grupy sprinterów podkręciły tempo, a to szybko poskutkowało zmniejszeniem dystansu dzielących ucieczkę od głównej grupy. Wszystko zmierzało ku temu, że peleton wchłonie bezproblemowo czołówkę, a tymczasem zaledwie 15 kilometrów przed metą różnica wciąż oscylowała w okolicach półtorej minuty!

Jednym z najmocniej goniących w peletonie był Michał Kwiatkowski (Team Sky), ale czołówka wciąż utrzymywała ponad minutę przewagi w momencie gdy do mety brakowało już tylko 7 kilometrów. Ostatecznie peleton dopiął swego zaledwie 500m przed kreską i sprinterzy mogli przystąpić do walki o wygraną. Ładnie w końcówce jechał Alan Banaszek, który tym razem pilnował najlepszych i do końcowego sprintu znajdował się na dobrej pozycji. Młodemu kolarzowi CCC Sprandi Polkowice zabrakło jednak trochę na ostatnich metrach, a tam swoją moc pokazał Mark Cavendish (Dimension Data). Brytyjczyk na linii mety był szybszy od Włochów Elii Vivianiego (Sky) oraz Andrei Guardiniego (Astana). Tuż za podium znalazł się pochodzący z Polski Jakub Mareczko (Willier), a Alan Banaszek uplasował się tuż za czołową dziesiątką. “Manxman” został także nowym liderem wyścigu.

Wyniki:

1 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data 2:32:21
2 Elia Viviani (Ita) Team Sky 0:00:00
3 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team 0:00:00
4 Jakub Mareczko (Ita) Wilier Triestina – Southeast 0:00:00
5 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team 0:00:00
6 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek – Segafredo 0:00:00
7 Christopher Latham (GBr) Team Wiggins 0:00:00
8 Michal Kolár (Svk) Tinkoff 0:00:00
9 Steele Von Hoff (Aus) ONE Pro Cycling 0:00:00
10 Magnus Cort Nielsen (Den) Orica – BikeExchange 0:00:00
11 André Greipel (GER) Lotto – Soudal 0:00:00
12 Alan Banaszek (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:00
13 Erik Baska (Svk) Tinkoff 0:00:00
14 Roman Maikin (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:00
15 Siarhei Papok (Blr) Minsk Cycling Club 0:00:00
16 Yousef Mirza Banihammad (UAE) Nasr – Dubai 0:00:00
17 Jens Keukeleire (Bel) Orica – BikeExchange 0:00:00
18 Chun Kai Feng (Tpe) Lampre – Merida 0:00:00
19 Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:00
20 Andrew Fenn (GBr) Team Sky 0:00:00
21 Dion Smith (NZl) ONE Pro Cycling 0:00:00
22 Luka Pibernik (Slo) Lampre – Merida 0:00:00
23 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team 0:00:00
24 Michael O’Loughlin (Irl) Team Wiggins 0:00:00
25 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team 0:00:00
26 Michael Schär (SUI) BMC Racing Team 0:00:00
27 Diego Ulissi (Ita) Lampre – Merida 0:00:00
28 Carlos Verona Quintanilla (Esp) Orica – BikeExchange 0:00:00
29 Matteo Draperi (Ita) Wilier Triestina – Southeast 0:00:00
30 John Degenkolb (GER) Team Giant – Alpecin 0:00:00
31 Nicolas Roche (Irl) Team Sky 0:00:00
32 Yauhen Sobal (Blr) Minsk Cycling Club 0:00:00
33 Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:00
34 Hayden McCormick (NZl) ONE Pro Cycling 0:00:00
35 Edward Ravasi (Ita) Lampre – Merida 0:00:00
36 Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team 0:00:00
37 Anton Ivashkin (Blr) Minsk Cycling Club 0:00:00
38 Sacha Modolo (Ita) Lampre – Merida 0:00:00
39 Daniel Pearson (GBr) Team Wiggins 0:00:00
40 Martijn Tusveld (Ned) Team Giant – Alpecin 0:00:00
41 Jaber Almansoori (UAE) Nasr – Dubai 0:00:00
42 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:00:00
43 Ahmed Almansory (UAE) Nasr – Dubai 0:00:00
44 Jan Polanc (Slo) Lampre – Merida 0:00:00
45 Winner Anacona Gomez (Col) Movistar Team 0:00:00
46 Nasser Almemari (UAE) Nasr – Dubai 0:00:00
47 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 0:00:00
48 Michael Matthews (Aus) Orica – BikeExchange 0:00:00
49 Jelle Wallays (Bel) Lotto – Soudal 0:00:00
50 Frederik Frison (Bel) Lotto – Soudal 0:00:00
51 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:00
52 Dayer Uberney Quintana Rojas (Col) Movistar Team 0:00:00
53 Alberto Contador Velasco (Esp) Tinkoff 0:00:00
54 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 0:00:00
55 James Knox (GBr) Team Wiggins 0:00:00
56 Jesper Hansen (Den) Tinkoff 0:00:00
57 Julien Bernard (Fra) Trek – Segafredo 0:00:00
58 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant – Alpecin 0:00:00
59 Andrey Amador Bikkazakova (CRc) Movistar Team 0:00:00
60 Karol Domagalski (Pol) ONE Pro Cycling 0:00:00
61 Mitchell Docker (Aus) Orica – BikeExchange 0:00:00
62 Manuel Belletti (Ita) Wilier Triestina – Southeast 0:00:00
63 Andrew Tennant (GBr) Team Wiggins 0:00:00
64 Badr Mohamed Ahmed Mohamed Alhammadi (UAE) Nasr – Dubai 0:00:00
65 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina – Southeast 0:00:00
66 Juan José Lobato Del Valle (Esp) Movistar Team 0:00:00
67 Jesus Hernandez Blazquez (Esp) Tinkoff 0:00:00
68 Majid Albalushi (UAE) Nasr – Dubai 0:00:00
69 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:00
70 Oleksandr Golovash (Ukr) Minsk Cycling Club 0:00:00
71 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff 0:00:00
72 Samuel Williams (GBr) ONE Pro Cycling 0:00:00
73 Tom Bohli (SUI) BMC Racing Team 0:00:00
74 Kanstantsin Klimiankou (Blr) Minsk Cycling Club 0:00:14
75 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina – Southeast 0:00:14
76 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data 0:00:14
77 Owain Doull (GBr) Team Sky 0:00:14
78 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) Movistar Team 0:00:19
79 Thomas De Gendt (Bel) Lotto – Soudal 0:00:21
80 Sander Armée (Bel) Lotto – Soudal 0:00:21
81 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team 0:00:21
82 Marco Coledan (Ita) Trek – Segafredo 0:00:21
83 Artem Nych (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:31
84 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:31
85 Jonathan Dibben (GBr) Team Wiggins 0:00:34
86 Koen De Kort (Ned) Team Giant – Alpecin 0:00:35
87 Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data 0:00:35
88 Michal Paluta (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:39
89 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team 0:00:47
90 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant – Alpecin 0:00:48
91 Bernhard Eisel (AUT) Dimension Data 0:01:01
92 Francisco José Ventoso Alberdi (Esp) Movistar Team 0:01:09
93 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:01:14
94 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky 0:01:20
95 Zico Waeytens (Bel) Team Giant – Alpecin 0:01:33
96 Kristian House (GBr) ONE Pro Cycling 0:01:35
97 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi – Polkowice 0:02:09
98 Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:02:25
99 Jelle Vanendert (Bel) Lotto – Soudal 0:02:45
100 Niccolò Bonifazio (Ita) Trek – Segafredo 0:02:45
101 Mekseb Debesay (Eri) Dimension Data 0:03:06
102 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data 0:03:06
103 Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky 0:03:06
104 Kiel Reijnen (USA) Trek – Segafredo 0:03:06
105 Jacopo Mosca (Ita) Trek – Segafredo 0:03:06
106 Stanislau Bazhkou (Blr) Minsk Cycling Club 0:03:06

Klasyfikacja generalna:

1 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data 5:48:06
2 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek – Segafredo 0:00:04
3 Jens Keukeleire (Bel) Orica – BikeExchange 0:00:05
4 Elia Viviani (Ita) Team Sky 0:00:08
5 John Degenkolb (GER) Team Giant – Alpecin 0:00:08
6 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team 0:00:10
7 Dion Smith (NZl) ONE Pro Cycling 0:00:10
8 Christopher Latham (GBr) Team Wiggins 0:00:14
9 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team 0:00:14
10 Michal Kolár (Svk) Tinkoff 0:00:14
11 Magnus Cort Nielsen (Den) Orica – BikeExchange 0:00:14
12 Jakub Mareczko (Ita) Wilier Triestina – Southeast 0:00:14
13 Steele Von Hoff (Aus) ONE Pro Cycling 0:00:14
14 Roman Maikin (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:14
15 Erik Baska (Svk) Tinkoff 0:00:14
16 Yousef Mirza Banihammad (UAE) Nasr – Dubai 0:00:14
17 Siarhei Papok (Blr) Minsk Cycling Club 0:00:14
18 Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:14
19 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant – Alpecin 0:00:14
20 Michael Matthews (Aus) Orica – BikeExchange 0:00:16
21 André Greipel (GER) Lotto – Soudal 0:00:17
22 Alan Banaszek (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:17
23 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team 0:00:17
24 Luka Pibernik (Slo) Lampre – Merida 0:00:17
25 Diego Ulissi (Ita) Lampre – Merida 0:00:17
26 Hayden McCormick (NZl) ONE Pro Cycling 0:00:17
27 Nicolas Roche (Irl) Team Sky 0:00:17
28 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team 0:00:17
29 Chun Kai Feng (Tpe) Lampre – Merida 0:00:17
30 Michael Schär (SUI) BMC Racing Team 0:00:17
31 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:00:17
32 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 0:00:17
33 Jan Polanc (Slo) Lampre – Merida 0:00:17
34 Anton Ivashkin (Blr) Minsk Cycling Club 0:00:17
35 Carlos Verona Quintanilla (Esp) Orica – BikeExchange 0:00:17
36 Jaber Almansoori (UAE) Nasr – Dubai 0:00:17
37 Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:17
38 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 0:00:17
39 Dayer Uberney Quintana Rojas (Col) Movistar Team 0:00:17
40 Michael O’Loughlin (Irl) Team Wiggins 0:00:17
41 Juan José Lobato Del Valle (Esp) Movistar Team 0:00:17
42 Edward Ravasi (Ita) Lampre – Merida 0:00:17
43 Andrew Fenn (GBr) Team Sky 0:00:17
44 Yauhen Sobal (Blr) Minsk Cycling Club 0:00:17
45 Winner Anacona Gomez (Col) Movistar Team 0:00:17
46 Martijn Tusveld (Ned) Team Giant – Alpecin 0:00:17
47 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina – Southeast 0:00:17
48 Daniel Pearson (GBr) Team Wiggins 0:00:17
49 Alberto Contador Velasco (Esp) Tinkoff 0:00:17
50 Julien Bernard (Fra) Trek – Segafredo 0:00:17
51 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff 0:00:17
52 Ahmed Almansory (UAE) Nasr – Dubai 0:00:17
53 Jesper Hansen (Den) Tinkoff 0:00:17
54 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:17
55 Andrey Amador Bikkazakova (CRc) Movistar Team 0:00:17
56 Karol Domagalski (Pol) ONE Pro Cycling 0:00:17
57 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:17
58 Manuel Belletti (Ita) Wilier Triestina – Southeast 0:00:17
59 Majid Albalushi (UAE) Nasr – Dubai 0:00:17
60 Jesus Hernandez Blazquez (Esp) Tinkoff 0:00:17
61 Badr Mohamed Ahmed Mohamed Alhammadi (UAE) Nasr – Dubai 0:00:17
62 Oleksandr Golovash (Ukr) Minsk Cycling Club 0:00:17
63 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data 0:00:28
64 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina – Southeast 0:00:28
65 Sacha Modolo (Ita) Lampre – Merida 0:00:30
66 Kanstantsin Klimiankou (Blr) Minsk Cycling Club 0:00:31
67 Jelle Wallays (Bel) Lotto – Soudal 0:00:34
68 James Knox (GBr) Team Wiggins 0:00:34
69 Mitchell Docker (Aus) Orica – BikeExchange 0:00:34
70 Samuel Williams (GBr) ONE Pro Cycling 0:00:34
71 Marco Coledan (Ita) Trek – Segafredo 0:00:35
72 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) Movistar Team 0:00:36
73 Matteo Draperi (Ita) Wilier Triestina – Southeast 0:00:38
74 Andrew Tennant (GBr) Team Wiggins 0:00:38
75 Tom Bohli (SUI) BMC Racing Team 0:00:38
76 Jonathan Dibben (GBr) Team Wiggins 0:00:48
77 Koen De Kort (Ned) Team Giant – Alpecin 0:00:52
78 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team 0:00:59
79 Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data 0:01:03
80 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team 0:01:04
81 Artem Nych (Rus) Gazprom – RusVelo 0:01:09
82 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:01:16
83 Francisco José Ventoso Alberdi (Esp) Movistar Team 0:01:26
84 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:01:31
85 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky 0:01:37
86 Owain Doull (GBr) Team Sky 0:01:54
87 Zico Waeytens (Bel) Team Giant – Alpecin 0:02:11
88 Kristian House (GBr) ONE Pro Cycling 0:02:13
89 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant – Alpecin 0:02:36
90 Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:02:42
91 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi – Polkowice 0:02:43
92 Michal Paluta (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:02:56
93 Bernhard Eisel (AUT) Dimension Data 0:03:06
94 Jelle Vanendert (Bel) Lotto – Soudal 0:03:19
95 Stanislau Bazhkou (Blr) Minsk Cycling Club 0:03:23
96 Mekseb Debesay (Eri) Dimension Data 0:03:34
97 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data 0:03:44
98 Jacopo Mosca (Ita) Trek – Segafredo 0:04:10
99 Niccolò Bonifazio (Ita) Trek – Segafredo 0:04:14
100 Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team 0:04:45
101 Nasser Almemari (UAE) Nasr – Dubai 0:04:46
102 Frederik Frison (Bel) Lotto – Soudal 0:04:46
103 Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky 0:04:54
104 Thomas De Gendt (Bel) Lotto – Soudal 0:05:07
105 Sander Armée (Bel) Lotto – Soudal 0:05:07
106 Kiel Reijnen (USA) Trek – Segafredo 0:07:52