Akademia Copernicus Toruń

Końcówka sierpnia i wrzesień to w zawodowym peletonie czas na Vuelta a Espana i przygotowania do mistrzostw świata. Kolarze Copernicusa powoli przygotowują się do zimy, ale nie zwalniają tempa!

W Wielkich Łunawach 27.08 bardzo dobre wyniki uzyskali reprezentanci Akademii Copernicus, wystawionych przez trenera Sławomira Balińskiego w jeździe indywidualnej na czas w wyścigu kolarskim „Nadzieje Olimpijskie”.

Dwa miejsca na podium zajęli młodzicy – zwyciężył Dominik Żebrowski, trzeci był Radek Frątczak, a dodatkowo czwartą lokatę wywalczył Mateusz Sawicki. W młodziczkach na drugim miejscu uplasowała się Olga Wankiewicz, a Franciszek Kaczorowski w kategorii żak sklasyfikowany został na trzeciej pozycji.
Wysokie wyniki w tej trudnej konkurencji to niewątpliwie efekt wykonanej pracy w okresie wakacyjnym, jak również intensywnych treningów przeprowadzanych na obozie sportowym w Lidzbarku.

wielkie-lunawy

Drugiego dnia wyścigu kolarskiego „Nadzieje Olimpijskie” (28.08) odbył się start wspólny. We wszystkich kategoriach, w ten wyjątkowo upalny dzień, o kolejności miejsc na mecie decydował finisz z peletonu. Ponownie podopieczni Akademii stanęli na podium tego wyścigu.

Młodziczki miały do pokonania dystans 14 km. Znakomicie finiszowała z grupy Olga Wankiewicz wygrywając swoją kategorię. Bardzo dobre ósme miejsce zajęła Nikola Maj. Kategoria żak współzawodniczyła również na dystansie 14 km. Franciszek Kaczorowski w stosunku do dnia poprzedniego poprawił się o jedno „oczko” i stanął na drugim stopniu podium. Na ósmym miejscu sklasyfikowany został Juliusz Marski demonstrując zdolności sprinterskie. Młodzicy po pokonaniu dystansu 28 km zameldowali się na mecie na następujących miejscach: Radosław Frątczak trzecie i podium, Kamil Wróblewski dwunaste oraz Dominik Żebrowski trzynaste.

male-lunawy

W dniach 27-28 sierpnia w miejscowości Wysowa-Zdrój odbyły się kolarskie Górskie Mistrzostwa Polski. Akademia Copernicus reprezentowana była w trzech kategoriach wiekowych: juniorka młodsza, junior młodszy i junior.

Pierwszego dnia mistrzostw na starcie stanęli jako pierwsi juniorzy młodsi. Mieli oni do pokonania dystans 75 km. Już na pierwszym okrążeniu, na trzecim podjeździe utworzyła się siedmioosobowa ucieczka z Karolem Wawrzyniakiem, w której było aż trzech zawodników Koźminianki Koźminek. Decydujące akcje rozpoczęły się na 25-kilometrowym dojeździe do mety. To właśnie na nim utworzyła się 3-osobowa grupa, w której był Karol oraz dwóch zawodników Koźminianki Wiktor Richter i Damian Papierski. Mający liczebną przewagę zawodnicy Koźminianki wielokrotnie podejmowali na przemian ataki, chcąc bez powodzenia „urwać” będącego w znakomitej dyspozycji naszego zawodnika. Na zjeździe do uciekinierów dołączył Filip Prokopyszyn z Zielonej Góry. Ten ostatni próbował solowej akcji na ostatnich dwóch kilometrach, zlikwidowanej przez Karola. Na 200 m przed metą atak Karola Wawrzyniaka dał mu zwycięstwo i tytuł Mistrza Polski! Drugi był Filip Prokopyszyn, trzeci Wiktor Richter. Bardzo dobre 7 miejsce zajął Aleksander Nikiel.

Drugiego dnia mistrzostw startowały juniorki młodsze na dystansie 50 km. Będąca w znakomitej formie Oliwia Majewska, mistrzyni Polski w jeździe na czas i wicemistrzyni ze startu wspólnego, była pewną kandydatką do podium. Na pierwszym podjeździe utworzyła się siedmioosobowa czołowa grupa z Oliwią Majewską. Na zjeździe Oliwia miała pierwszy defekt, a po jego usunięciu i pościgu dołączyła do uciekającej grupy. Nie ujechała daleko, pech dał o sobie znać – zanotowała drugi defekt. Przewaga uciekającej grupy wynosiła 45 sekund i dlatego sędzia główny nie mógł puścić wozów technicznych pomiędzy ucieczkę a peleton. Brak w pobliżu wozu technicznego spowodował, że defekt, którego zawodniczka nie była w stanie sama usunąć, stał się przyczyną wykluczenia jej z rywalizacji. Szkoda, że tak pechowo zakończył się start Oliwii w Górskich Mistrzostwach Polski, wydawała się najmocniejszą w uciekającej siódemce, która rozegrała pomiędzy sobą walkę o biało-czerwoną koszulkę.

gmp_karol_wawrzyniak_dekoracja_2

Świętosław w gminie Ciechocin w dniu 10 września był miejscem wyścigu ze startu wspólnego w ramach Ligi Uczniowskich Klubów Sportowych w randze Mistrzostw Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wyścig odbył się na rundzie o długości 10,6 kilometra. Poszczególne kategorie miały do pokonania: żak  i młodziczka – 1 rundę, młodzik – 3 rundy.

Znakomicie rozegrał wyścig żaków Franciszek Kaczorowski przejeżdżając jako pierwszy linię mety. Na trzecim miejscu sklasyfikowany został Juliusz Marski, na czwartym Eliasz Bednarek, piątym Jakub Kasparow.
Kategoria młodziczka – trzecie miejsce po finiszu z grupy zajęła Olga Wankiewicz. Nikola Maj tym razem sklasyfikowana została na trzynastym miejscu.
Kategoria młodzik – w tej kategorii zwycięzcą został Radosław Frątczak potwierdzając, że jest w znakomitej dyspozycji. Kamil Wróblewski zajął bardzo dobre piąte miejsce.

Organizatorem wyścigu w Świętosławiu była Akademia Copernicus. Za bardzo dobrą organizację imprezy należą się szczególne podziękowania trenerowi Sławomirowi Balińskiemu, który jak zwykle wykazał się ogromnym doświadczeniem i profesjonalizmem.