Fot. Tinkoff/Bettini

Słowak z drużyny Tinkoff dosłownie w ostatniej chwili wyprzedził prowadzącego Rigoberto Urana (Cannondale-Drapac). Jest to wymarzony powrót mistrza świata do ścigania na szosie po olimpijskiej przygodzie z MTB. 

Przyszedł czas na jedne z najbardziej niezwykłych wyścigów klasycznych w kalendarzu – Grand Prix Cycliste de Quebec oraz Grand Prix Cycliste de Montreal (oba posiadają kategorię UCI World Tour). W piątkowy późny wieczór polskiego czasu rozegrano decydujące momenty w Quebecu, na dwustukilometrowej pagórkowatej trasie, poprowadzonej ulicami miasta. Kolarze pokonali szesnaście okrążeń po nieco ponad dwanaście kilometrów.

cr6i8idxyaapuol

Listę startową podpisało dwóch Polaków reprezentujących drużynę Tinkoff – Rafał Majka i Maciej Bodnar. Poza tym na starcie pojawiło się wielu specjalistów od wyścigów klasycznych na czele z mistrzem świata Peterem Saganem.

W ucieczce dnia jechało ośmiu kolarzy: Lars Bak (Lotto-Soudal), Maxim Belkov (Katusha), Valerio Agnoli (Astana), Twan Castelijns (LottoNL-Jumbo), Matthew Brammeier (Dimension Data), Alexandre Pichot (Direct Energie), Jan Barta (Bora-Argon 18) oraz Nicolas Masbourian (Kanada).

Ucieczka zaczęła się rozpadać już pięćdziesiąt kilometrów przed metą. Na czele wyścigu najdłużej utrzymał się Lars Bak.

Przez chwilę przed peletonem pokazali się dwaj dobrzy specjaliści od wyścigów jednodniowych – Julian Alaphilippe (Etixx-Quick Step) i Luke Rowe (Team Sky), ale mimo mocy, którą niewątpliwie posiadają obaj zawodnicy, nie zdołali wypracować większej przewagi niż około pół minuty.

Warto także odnotować obecność przed peletonem Mateja Mohorica z drużyny Lampre-Merida, który zaprezentował, że “kręcić” jak Chris Froome do Bagnères-de-Luchon podczas Tour de France, można także na płaskim.

Ostatnie okrążenie samotnie przed peletonem rozpoczął Paul Voss (Bora-Argon 18), ale miał zaledwie kilkadziesiąt metrów przewagi.

Kolejnym i zarazem ostatnim samotnie atakującym śmiałkiem był Oliver Naesen z IAM Cycling, który został doścignięty trzy i pół kilometra przed metą.

Niesamowicie emocjonujący był ostatni kilometr, na którym niemal do samej kreski prowadził zeszłoroczny zwycięzca Rigoberto Uran. Kolumbijczyka w ostatniej chwili wyprzedził Peter Sagan, który wcześniej został znakomicie wyprowadzony przez kolegów z drużyny, w tym Rafała Majkę.

Wyniki:

1 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team 5:07:13
2 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
3 Anthony Roux (Fra) FDJ
4 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale – Drapac
5 Michael Matthews (Aus) Orica – BikeExchange
6 Nathan Haas (Aus) Dimension Data
7 Diego Ulissi (Ita) Lampre – Merida
8 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
9 Petr Vakoc (Cze) Etixx – Quick-Step
10 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
11 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
12 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Lampre – Merida
13 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
14 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale – Drapac
15 Yoann Offredo (Fra) FDJ
16 Guillaume Boivin (Can) Canada
17 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
18 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
19 Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo 0:00:08
20 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin
21 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
22 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
23 Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo
24 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale – Drapac
25 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
26 Michael Woods (Can) Cannondale – Drapac
27 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
28 David Tanner (Aus) IAM Cycling
29 Manuele Mori (Ita) Lampre – Merida
30 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky
31 Sam Oomen (Ned) Team Giant-Alpecin
32 Bruno Langlois (Can) Canada 0:00:14
33 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
34 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
35 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie
36 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team
37 Tom Boonen (Bel) Etixx – Quick-Step 0:00:16
38 Alexey Vermeulen (USA) Team LottoNl-Jumbo 0:00:18
39 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
40 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
41 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data
42 Nelson Filipe Santos Simoes Oliveira (Por) Movistar Team
43 David Drouin (Can) Canada
44 Oliver Zaugg (Swi) IAM Cycling
45 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling 0:00:23
46 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:29
47 Gianni Moscon (Ita) Team Sky 0:00:33
48 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:00:35
49 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
50 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18
51 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18 0:00:39
52 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
53 Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Cannondale – Drapac 0:00:47
54 Cyrille Gautier (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:53
55 Simone Petilli (Ita) Lampre – Merida
56 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team
57 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team 0:00:59
58 Nikolas Maes (Bel) Etixx – Quick-Step 0:01:02
59 Grégory Rast (Swi) Trek-Segafredo
60 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
61 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team 0:01:24
62 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team 0:01:56
63 Matteo Trentin (Ita) Etixx – Quick-Step 0:02:03
64 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx – Quick-Step
65 Jan Polanc (Slo) Lampre – Merida 0:02:24
66 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo
67 Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling
68 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
69 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Argon 18
70 Aleksei Tcatevich (Rus) Team Katusha
71 Adam Yates (GBr) Orica – BikeExchange
72 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
73 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
74 Olivier Le Gac (Fra) FDJ
75 Rafal Majka (Pol) Tinkoff Team
76 Winner Anacona Gomez (Col) Movistar Team
77 Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ
78 William Bonnet (Fra) FDJ 0:02:46
79 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:52
80 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
81 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
82 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
83 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
84 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
85 Matej Mohoric (Slo) Lampre – Merida
86 Dominik Nerz (Ger) Bora-Argon 18
87 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18
88 Mathew Hayman (Aus) Orica – BikeExchange
89 Philip Deignan (Irl) Team Sky
90 Toms Skujins (Lat) Cannondale – Drapac
91 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal 0:03:01
92 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal
93 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team 0:03:48
94 Jérémy Roy (Fra) FDJ 0:03:57
95 Antonio Pedrero Lopez (Spa) Movistar Team 0:04:07
96 Jarlinson Pantano Gomez (Col) IAM Cycling
97 Christopher Juul Jensen (Den) Orica – BikeExchange 0:04:52
98 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team
99 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
100 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18
101 Matteo Bono (Ita) Lampre – Merida 0:05:00
102 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff Team
103 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie 0:05:02
104 Adrien Petit (Fra) Direct Energie 0:05:14
105 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal 0:05:36
106 Laurens De Plus (Bel) Etixx – Quick-Step
107 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal 0:06:00
108 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
109 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo
110 Benjamin Perry (Can) Canada
111 Steve Morabito (Swi) FDJ
112 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
113 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie
114 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal 0:08:40
115 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin
116 Angel Vicioso Arcos (Spa) Team Katusha
117 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team 0:09:17
DNF Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team
DNF Michal Kolár (Svk) Tinkoff Team
DNF Rigoberto Uran Uran (Col) Cannondale – Drapac
DNF Lawson Craddock (USA) Cannondale – Drapac
DNF Kris Boeckmans (Bel) Lotto Soudal
DNF Adriano Malori (Ita) Movistar Team
DNF Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky
DNF Andrew Fenn (GBr) Team Sky
DNF Luke Rowe (GBr) Team Sky
DNF Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky
DNF Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
DNF Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team
DNF Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
DNF Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
DNF Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha
DNF Simon Spilak (Slo) Team Katusha
DNF Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team Katusha
DNF Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx – Quick-Step
DNF Fabio Sabatini (Ita) Etixx – Quick-Step
DNF Michael Albasini (Swi) Orica – BikeExchange
DNF Luke Durbridge (Aus) Orica – BikeExchange
DNF Daryl Impey (RSA) Orica – BikeExchange
DNF Christian Meier (Can) Orica – BikeExchange
DNF Julian David Arredondo Moreno (Col) Trek-Segafredo
DNF Stijn Devolder (Bel) Trek-Segafredo
DNF Jérémy Maison (Fra) FDJ
DNF Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
DNF Maxat Ayazbayev (Kaz) Astana Pro Team
DNF Eros Capecchi (Ita) Astana Pro Team
DNF Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo
DNF Dennis Van Winden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
DNF Luka Pibernik (Slo) Lampre – Merida
DNF Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
DNF Laurens Ten Dam (Ned) Team Giant-Alpecin
DNF Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
DNF Lars Van Der Haar (Ned) Team Giant-Alpecin
DNF Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling
DNF Matt Brammeier (Irl) Dimension Data
DNF Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data
DNF Songezo Jim (RSA) Dimension Data
DNF Adrien Niyonshuti (Rwa) Dimension Data
DNF Yohann Gene (Fra) Direct Energie
DNF Fabien Grellier (Fra) Direct Energie
DNF Angelo Tulik (Fra) Direct Energie
DNF Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie
DNF Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18
DNF Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18
DNF Alexander Cataford (Can) Canada
DNF Matteo Dal-Cin (Can) Canada
DNF Nigel Ellsay (Can) Canada
DNF Nicolas Masbourian (Can) Canada